Справа № 372/5672/23
Провадження № 2-452/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
25 січня 2024 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Кравченка М.В.
при секретарі Сікорській М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом громадської організації «Комплекс-5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті обов`язкових щомісячних внесків,
В С Т А Н О В И В:
09.11.2023 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив стягнути заборгованість по оплаті обов`язкових щомісячних внесків членів громадської організації «Комплекс-5», 3% річних та інфляційних витрат, яка становить 184 706 грн. 00 коп. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у відповідача виникла заборгованість у зв`язку з невнесенням щомісячних обов`язкових внесків, які визначено Статутом ГО «Комплекс-5», оскільки відповідач в добровільному порядку не вносить обов`язкові платежі передбачені Статутом, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом. Крім того просив понесені судові витрати стягнути з відповідача, які складаються з суми сплаченого судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 13.11.2023 року відкрито спрощене позовне провадження, та призначено до розгляду по суті.
Представник позивача до суду не з`явився, подав до суду заяву в якій просив проводити розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позові. Проти винесення заочного рішення не заперечив.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, хоч про день, час та місце слухання справи повідомлявся судом належним чином. Заяв, клопотань чи заперечень суду не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Положеннями ст. 280 ЦПК України передбачається, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Суд визнав можливим провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, враховуючи те, що відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин.
Відповідно до ч. 5,6 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, перевіривши та дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
22.09.2003 Громадську організацію «КОМПЛЕКС-5» було зареєстровано як юридичну особу з організаційно-правовою формою «громадська організація», присвоєно ідентифікаційний код 26426647. Рішенням Загальних зборів від 20.07.2011, затверджено нову редакцію Статуту. Державну реєстрацію змін проведено 24.10.2011 року.
За положеннями п. 1.1 Статуту ГО «КОМПЛЕКС-5», в редакції від 20.07.2011 Громадська організація «КОМПЛЕКС-5» є громадською організацією, яка створена внаслідок вільного волевиявлення громадян - власників житлових будинків, що об`єдналися на підставі спільних інтересів та здійснюють свою діяльність відповідно до Конституції України, Закону України «Про об`єднання громадян», Цивільного, Житлового, Земельного кодексу України, інших нормативно-правових актів та цього Статуту.
Члени організації зобов`язані виконувати вимоги чинного законодавства України та Статуту організації, який затверджується рішенням установчих зборів членів організації (п. 1.3 Статуту).
Метою створення організації є забезпечення захисту прав його членів, відповідно до пункту 11.1 цього Статуту, та дотримання ними обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами (п. 2.1 Статуту).
Згідно п. 2.2 Статуту, завданням та предметом діяльності організації є, серед іншого, належне утримання житлового комплексу та прибудинкових територій.
Організація має право, відповідно до законодавства та Статуту, шляхом скликання загальних зборів встановлювати розміри платежів і внесків членів організації, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів (п. 2.3 Статуту).
Пунктом 2.5 Статуту, серед іншого передбачено, що для забезпечення виконання власниками житлових будинків своїх обов`язків організація має право вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх установлених Законом та Статутом організації платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Вищим органом управління організації є загальні збори (п. 4.2 Статуту).
Пунктом 4.5 Статуту передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів членів організації належить визначення розмірів внесків та платежів членів організації.
Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 (п`ятдесяти) відсотків членів організації. Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості голосів, членів організації, які присутні на загальних зборах (п. 5.3 Статуту).
Пунктом 5.5 Статуту, серед іншого передбачено, що питання, з яких рішення приймаються загальними зборами кваліфікованою більшістю голосів (3/4 присутніх на зборах членів організації), визначення розміру внесків та платежів членів організації.
Кошти організації складаються з статутних внесків і обов`язкових платежів членів організації (п. 6.4 Статуту).
Згідно п. 7.1 Статуту Правління організації складає щорічний кошторис надходжень і витрат на наступний фінансовий рік і визначає розміри платежів кожного члена організації.
Член організації зобов`язаний: виконувати вимоги Статуту організації; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі (п. 11.3 Статуту).
Пунктом 12.1 Статуту встановлено, що члени організації за порушення Статуту та законних рішень статутних органів несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
З наведено вище слідує, що належне виконання Позивачем своїх статутних завдань та досягнення поставленої мети, здійснюється за рахунок отриманих внесків і платежів, що сплачуються усіма членами організації.
21.12.2018 Загальними зборами членів Громадської організації «КОМПЛЕКС-5», було прийнято рішення, оформлене протоколом № 4/18 щодо прийняття (затвердження) кошторису на 2019 рік; розмір обов`язкових щомісячних внесків членів склав 10 000,00 грн. з 1 (одного) члена ГО «КОМПЛЕКС-5»; термін оплати - до 10 числа поточного місяця.
Відтак, відповідно до вказаного рішення, обов`язковий щомісячний внесок кожного члена ГО «КОМПЛЕКС-5» з 2019 році встановлено у розмірі 10 000,00 гривень на місяць з 1 (одного) члена організації, сплата яких здійснюється до 10 числа поточного місяця.
25.05.2022 року Загальними зборами членів Громадської організації «КОМГІЛЕКС-5», було прийнято рішення, оформлене протоколом № 7/22.
Пунктом 2 вказаного рішення Загальні збори вирішили строком на 1 рік (з 01.06.2022 до 31.05.2023) тимчасово зменшити розмір обов`язкових щомісячних внесків членів, обов`язок сплати яких встановлено рішенням Загальних зборів членів Громадської організації «КОМПЛЕКС-5» від 21.12.2018, оформленого протоколом № 4/18, до 1 000,00 грн. з кожного члена Громадської організації «КОМПЛЕКС-5», сплата яких здійснюється до 10 числа поточного місяця.
Пунктом 3 цього ж рішення Загальні збори вирішили починаючи з 01.06.2023 і по 1 рік (до 31.05.2024) тимчасово розмір обов`язкових щомісячних внесків членів, обов`язок сплати яких встановлено рішенням Загальних зборів членів Громадської організації «КОМПЛЕКС-5» від 21.12.2018, оформленого протоколом № 4/18. встановити у розмірі З 000,00 грн. з кожного члена Громадської організації «КОМПЛЕКС-5», сплата яких здійснюється до 10 числа поточного місяця.
Громадська організація «КОМПЛЕКС-5» була створена в 2003 році.
Починаючи з 23.10.2008 року ОСОБА_1 є членом Громадської організації «КОМПЛЕКС-5», оскільки є власником житлового будинку АДРЕСА_1 .
Набуваючи статус членства в ГО «КОМПЛЕКС-5» ОСОБА_1 , рівно як і всі інші члени, прийняв на себе зобов`язання виконувати статутні вимоги Організації та рішення Загальних зборів членів Організації.
Наявність будинку у власності Відповідача підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 20682774 від 23.10.2008.
Відтак, як член ГО «КОМПЛЕКС-5» ОСОБА_1 несе обов`язок зі сплати обов`язкових щомісячних внесків членів відповідно до вимог Статуту Позивача та прийнятих Загальними зборами рішень, а також оплати інших платежів.
Починаючи з 1 січня 2019 року розмір обов`язкових щомісячних внесків членів організації складає 10 000,00 грн. на місяць з 1 (одного) члена ГО «КОМПЛЕКС-5», які Відповідач зобов`язаний сплачувати до 10 числа поточного місяця.
В той же час, на підставі рішення Загальних зборів членів Громадської організації «КОМПЛЕКС-5» від 25.05.2022, оформленого протоколом № 7/22, розмір обов`язкових щомісячних внесків членів з 01.06.2022 по 31.05.2023 складав 1 000,00 грн. на місяць з 1 (одного) члена ГО «КОМПЛЕКС-5», які Відповідач зобов`язаний сплачувати до 10 числа поточного місяця, а з 01.06.2023 розмір обов`язкових щомісячних внесків членів склав З 000,00 грн.
Починаючи з 01.01.2019 по червень 2021 року, Відповідач, хоч і з простроченням термінів оплати обов`язкових щомісячних внесків членів свій обов`язок виконав, однак починаючи з червня 2021 року допустив прострочення з сплати згаданих внесків.
Так, за період з червня 2021 року по вересень 2023 року (включно) у Відповідача виникла заборгованість по сплаті обов`язкових щомісячних внесків членів на загальну суму 142 000,00 гривень, яка обґрунтовується наступним, зокрема, розмір нарахованого й сплаченого Відповідачем внеску, та відповідно залишок заборгованості підтверджується розрахунком заборгованості наведеним в позовній заяві.
Таким чином, за період з 01 червня 2021 року по 10 вересня 2023 року (включно) було нараховано внесок в загальному розмірі 144 000,00 грн., а сплачено Відповідачем загалом тільки в розмірі 2 000,00 грн. Відтак, несплачений залишок склав 142 000,00 грн.
На підставі вищевикладеного, у зв`язку з ігноруванням Відповідачем, як членом Організації виконання своїх зобов`язань по сплаті у повному обсязі обов`язкових для нього внесків, Позивач вимушений звернутися до суду з вказаним позовом
Щодо стягнення заборгованості по сплаті обов`язкових внесків слід зазначити наступне.
Пунктом 11.3 Статуту встановлено, що член організації зобов`язаний, серед іншого: (1) виконувати вимоги Статуту організації; (2) виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; (3) своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
При цьому, порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів членів організації, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами організації відповідно до законодавства та Статуту.
Як вказувалось вище, з 01.01.2019 року та по травень 2022 року (включно) розмір обов`язкових щомісячних внесків членів склав 10 000,00 грн. з 1 (одного) члена ГО «КОМПЛЕКС-5»; термін оплати - до 10 числа поточного місяця.
На підставі рішення Загальних зборів членів Громадської організації «КОМПЛЕКС-5» від 25.05.2022, оформленого протоколом № 7/22, розмір обов`язкових щомісячних внесків членів з 01.06.2022 року по 31.05.2023 року складав 1 000,00 грн. на місяць з 1 (одного) члена ГО «КОМПЛЕКС-5», які Відповідач зобов`язаний сплачувати до 10 числа поточного місяця, а з 01.06.2023 року розмір обов`язкових щомісячних внесків членів склав 3 000,00 грн.
Відтак, загальна сума обов`язкових щомісячних внесків членів, які мав сплатити ОСОБА_1 за період з червня 2021 року по вересень 2023 року (включно) становить 144 000,00 гривень.
Втім, Відповідачем за вказаний період було сплачено лише 2 000,00 гривень.
З огляду на наведене, у Відповідача утворилась заборгованість в розмірі 142 000 гривень, про стягнення якої і подано позов.
Відповідно до ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За положенням ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ч. 1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 612 ЦК України встановлюється, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив свої обов`язки як член Громадської організації «КОМПЛЕКС-5» зі сплати обов`язкових щомісячних внесків членів, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед Організацією за вказаний вище період (червень 2021 року - вересень 2023 року (включно), яка станом на момент звернення із цим позовом складає 142 000,00 гривень.
Щодо стягнення 3 % річних та інфляційних нарахувань суд приймає до уваги наступне.
За змістом ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, - боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
У зв`язку з вищевикладеним, Відповідач, який прострочив оплату обов`язкових щомісячних внесків членів зобов`язаний сплатити заборгованість з урахуванням індексу інфляції та 3% річних.
Детальні розрахунки наведених вище інфляційних втрат, 3% річних наведено Позивачем в Додатках № № 2-3).
Таким чином, загальний розмір грошових коштів, який Відповідач зобов`язаний сплатити (відшкодувати) Позивачу становить 184 706,00 гривень, який включає в себе: 142 000,00 гривень - заборгованість зі сплати обов`язкових щомісячних внесків членів; 6 868,12 гривень - 3% річних; 35 837,88 гривень - інфляційні втрати, що підтверджується розрахунками заборгованості
Таким чином, суд вважає, що позивачем доведено факт фактичного невиконання відповідачем грошових зобов`язань, при цьому під час розгляд справи в суді відповідач не подав суду заперечень щодо позовних вимог Громадської організації «Комплекс-5», тверджень позивача не спростував.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оскільки відповідач в добровільному порядку заборгованість не сплачує, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з нього заборгованість, яка складається з основної суми заборгованості, 3% річних та інфляційних витрат у сумі 184 706 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ст. 133 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаний з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 Цивільного процесуального кодексу України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтований) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Правомірним суд визнає і вимоги позивача про відшкодування відповідачем понесених ним судових витрат в повному обсязі, оскільки такі вимоги відповідають ст. 141 ЦПК України та підтверджуються наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією № 1073 від 22.09.2023 року, копією договору про надання правової допомоги № 17/05-01 від 17.05.2023 року, копіями платіжних інструкцій № 1048 від 04.07.2023 року та № 1056 від 10.08.2023 року, копією свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та копією ордеру на надання правничої допомоги № 1488374 від 07.11.2023 року.
Керуючись ст. ст. 525, 526, 530, 590, 610, 625, 1166 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 77-82, 141, 263, 264-265, 268, 280 ЦПК України суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Громадської організації «Комплекс-5» (код ЄДРПОУ 26426647, адреса: 08711, Київська обл., Обухівський р-н, смт. Козин, вул. Лугова, буд. 5) заборгованість в розмірі 184 706 (сто вісімдесят чотири тисячі сімсот шість) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), на користь Громадської організації «Комплекс-5» (код ЄДРПОУ 26426647, адреса: 08711, Київська обл., Обухівський р-н, смт. Козин, вул. Лугова, буд. 5) судовий збір у розмірі 2 770 грн. 60 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 25 000 (двадцять п`ять тисяч) 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення також може бути переглянуто Обухівським районним судом Київської області у випадку подання відповідачем відповідної письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя М.В. Кравченко
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116870604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Кравченко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні