Справа № 526/4798/23
Провадження № 1-кс/526/5/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2024 року м. Гадяч
слідча суддя Гадяцького районного суду Полтавської області
ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
скаржника ОСОБА_3
розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань
в с т а н о в и в:
19 грудня 2023 року до Гадяцького районного суду надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, вказуючи, що 12.12.2023 ним подано до ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області заяву про вчинення дій, що містять ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 190 КК України - підроблення офіційного документу договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_3 та СФГ «Нива» через що він позбавлений можливості вільно розпоряджатися своєю земельною ділянкою. Дана заява зареєстрована цього ж дня у відділу поліції ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області. Жодних дій, спрямованих на внесення відомостей до ЄРДР та здійснення досудового розслідування, поліцейськими не вчинялось, тому просить зобов`язати посадових осіб ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області внести відомості до ЄРДР.
ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився.
Представник ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі.
Статтею 214 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Дослідивши наявні в розпорядженні суду матеріали, слідча суддя приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що вироком Гадяцького районного суду від 19 липня 2023 року ОСОБА_4 визнано винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч.3 та ч. 4 ст. 358, 69, 70.ч.1 КК України та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн.
Постановою Полтавського апеляційного суду від 09 листопада 2023 року вирок суду від 19.07.2023 залишено без змін.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав - договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5320486500:00:007:0006 площею 2,6147 га між ОСОБА_3 та СФГ «Нива» виданий 01.01.2012, додаткову угоду від 25.11.2020 до договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_3 та СФГ «Нива» припинено, дата державної реєстрації 13.12.2023.
12 лютого 2023 року ОСОБА_3 звернувся з заявою до ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області та повідомив про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 190 КК України - підроблення офіційного документу договору оренди земельної ділянки з метою подальшого привласнення його земельної ділянки шляхом вчинення шахрайських дій, проте дані до реєстру не внесено.
За правилами ч.1 ст. 218 КПК досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Пунктом 1 частини 1статті 303КПК Українивстановлено, що на досудовому провадженні може бути оскаржена, в тому числі, бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч.1ст.214 КПК Українислідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Тобто, до ЄРДР вносяться не будь-які заяви, які надходять до органів досудового розслідування, а лише відомості про кримінальне правопорушення, коли такі відомості викладені особою в заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення.
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про порядок ведення ЄРДР (затверджененаказом Генеральної прокуратури України від 06 квітня 2016 №139). Згідно з п.1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.4,5 ч.5ст. 214 КПК України.
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Згідно ч.4ст.214 КПК Українислідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Згідно ч.1ст.11 КК Україникримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.
При цьому, основним критерієм, що дає змогу вважати заяву про злочин такою, що підлягає внесенню до ЄРДР, є наявність в ній об`єктивних даних, які дійсно свідчать про вчинення кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
За наведених обставин не вбачаю правових підстав для визнання бездіяльності посадових осіб ВП №1 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області, оскільки вироком Гадяцького районного суду від 19 липня 2023 року встановлено обставини підроблення офіційного документу договору оренди земельної ділянки укладеного між ОСОБА_3 та СФГ «Нива», винна особа притягнута до відповідальності та понесла призначене покарання, державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки припинено і скаржник має можливість наданий час нею володіти та розпоряджатися. Таким чином жодних правовідносин між ОСОБА_3 , СФГ «Нива» та іншими членами сім`ї ОСОБА_5 на час звернення до суду зі скаргою немає.
З приводу притягнення інших членів сім`ї до кримінальної відповідальності з підробку договору слідча суддя вважає, що фізично кілька осіб не могли підробити підпис ОСОБА_3 у договорі, а за висновком експерта та вироком суду встановлено, що протиправні дії були вчинені лише однією особою ОСОБА_4 .
Однак, заявником ОСОБА_3 в поданій заяві наводяться виключно власні міркування та припущення щодо вчинення кримінальних правопорушень. При цьому, всупереч доводам скаржника, зміст ч.1ст.214 КПК Українине передбачає обов`язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючимКК України.
Слідча суддя не вбачає достатніх правових підстав для внесення відомостей до ЄРДР на підставі описаних ОСОБА_3 міркувань, тому у задоволені скарги слід відмовити.
Керуючись ст. 303-307 КПК України, слідча суддя
у х в а л и л а:
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя: ОСОБА_1
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116878601 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Максименко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні