Ухвала
від 08.02.2024 по справі 700/1248/23
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/1248/23

Провадження № 2/700/86/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого судді Бесараб Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Мельніченко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Лисянка цивільну справу №700/1248/23 провадження №2/700/86/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 22 серпня 2023 року між нею та відповідачем було досягнуто домовленості про купівлю-продаж будинковолодіння: житлового будинку з надвірними спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1900 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на якій розташований будинок. Вони досягли домовленості щодо всіх істотних умов договору, ОСОБА_2 отримала від неї гроші в сумі 50000, грн., у якості оплати повної вартості вказаного будиноковолодіння та передала їй ключі від будинку і зобов`язувалася нотаріально посвідчити його після оформлення усіх необхідних документів у термін до 15 жовтня 2023 року. Вказаний факт підтверджується договором купівлі-продажу від 15.09.2023 року. Проте, на даний час відповідач пакет документів так і не зібрала та відмовляється від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, пояснюючи це тим, що у зв`язку з хворобою вона не має наміру нотаріально оформляти даний договір через скрутне матеріальне становище. За таких обставин позивач позбавлена можливості зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на придбане майно, тому змушена звернутися до суду з позовом про визнання дійсним договору купівлі-продажу.

Ухвалою Лисянського районного суду Черкаської області від 27.12.2023 року було відкрито провадження у цивільній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач у судове засідання не з`явилася, у позовній заяві просила розглянути справу без її участі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, звернулася до суду із заявою в якій просила про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає.

У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відповідно дост.4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно дост.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що 15.09.2023 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було досягнуто домовленості про купівлю-продаж будинковолодіння: житлового будинку з надвірними спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1900 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на якій розташований будинок. Сторони досягли домовленості щодо всіх істотних умов договору, ОСОБА_2 отримала від позивача гроші в сумі 500000 грн., у якості оплати повної вартості вказаного житлового будинку та земельної ділянки і зобов`язувалася підготувати пакет документів для звернення у нотаріальну контору для оформлення договору купівлі-продажу. Вказаний факт підтверджується договором купівлі-продажу від 15.09.2023 року.

Договір купівлі-продажу нерухомого майна сторони уклали в письмовій формі, у нотаріальній конторі не посвідчували, дана обставина встановлена судом та не заперечується сторонами у справі.

З матеріалів справи вбачається, що житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № витягу 267679580 від 27.07.2021 року. Однак, згідно з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0700273302022 від 14.02.2022 року право власності на земельну ділянку площею 0,1900 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_1 не зареєстровано.

Відповідно до ч.1ст.220 ЦК Україниу разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Згідно із ч. 2ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ч. 3ст. 640 ЦК Українив редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

Статтею 657 ЦК Українив редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що договір купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно зі ст.203 ЦК України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Згідно зі статтею 655 ЦК України за договором купівлі-продажу, одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно зі ст.334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно до частини 3 статті 640 ЦК України вбачається, що договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення. Статтею 657 ЦК України встановлено, що договір купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі - продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

Позивачем не надано суду достовірних та переконливих доказів того, що ОСОБА_2 на момент укладення договору була власником земельної ділянки площею 0,1900 га, кадастровий номер земельної ділянки 7122887000:01:001:0062. (зокрема, докази реєстрації даної земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).

Відповідно до ст. ст.77,78,81 ЦПК Українипредметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши до суду належні та допустимі докази на їх підтвердження, крім випадків встановленихст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно дост.89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.2,12,13,141,263,264,265,268,273,282,284,352 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

Позивач ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя Наталія БЕСАРАБ

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.02.2024
Оприлюднено12.02.2024
Номер документу116879315
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —700/1248/23

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні