ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
09.02.2024Справа № 910/15489/23Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., дослідивши у нарадчій кімнаті матеріали справи №910/15489/23 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-ЛІЗИНГ» до Міністерства юстиції України про визнання незаконним та скасування в частині наказу Міністерства юстиції України № 1562/5 від 02.05.2023 без виклику і повідомлення сторін,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-ЛІЗИНГ» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Міністерства юстиції України про
- визнання незаконним Наказу Міністерства юстиції України від 02.05.2023 № 1562/5 «Про задоволення скарги» (частково) та скасування його в частині пункту 2 щодо скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань реєстраційної дії від 06.01.2023 № 1000711070021030173 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу», проведену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Смірновою Аллою Сергіївною щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-ЛІЗИНГ» (код 38392973) та пункту 6 в частині виконання вказаного пункту 2 наказу.
- скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційну дію від 02.05.2023 № 1000719950023030173 «Скасування реєстраційної дії», проведену ОСОБА_1 , Департамент державної реєстрації Міністерства юстиції України щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ- ЛІЗИНГ» (код 38392973).
- зобов`язання Міністерства юстиції України поновити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань реєстраційну дію від 06.01.2023 № 1000711070021030173 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу», проведену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Смірновою Аллою Сергіївною щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-ЛІЗИНГ» (38392973)
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що оскаржуваний наказ безпосередньо порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, в структурі власності якого відбулась зміна кінцевих бенефіціарних власників, крім того наказ було прийнято відповідачем з істотним порушенням процедури його прийняття, він суперечить нормам матеріального та процесуального права, а викладені фактичні обставини, які були покладені в основу висновків Колегії відповідача є такими, що не відповідають дійсності, а тому за твердженнями позивача Наказ №1562/5 від 02.05.2023 є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.10.2023 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 24.10.2023.
Ухвалою від 24.10.2023 зупинено провадження у справі №910/15489/23 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 990/7/23 за позовом ОСОБА_2 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 820/22 від 01.12.2022.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2024 апеляційну скаргу ТОВ «СМАРТ-ЛІЗИНГ» задоволено. Скасовано ухвалу Господарського суду міста Києва від 24.10.2023 у справі №910/15489/23 та справу направлено для розгляду до Господарського суду міста Києва.
Колегія суддів вважає, що можлива протиправність чи законність Указу Президента України № 820/2022 від 01.12.2022 не впливає на результати розгляду вказаної справи з огляду на юридичні підстави позову. Визнання законним чи протиправним Указу Президента України значення для вирішення даної справи не має, адже предмет та юридичні підстави заявленого господарського позову, так і заперечення відповідача перебувають поза межами обставин встановлення законності чи протиправності виданого Указу Президента України щодо застосування санкцій.
Сам по собі факт наявності виданого Указу, його оскарження та наявності відкритого провадження у справі у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду не перебуває у будь-якому причинно-наслідковому зв`язку між предметом заявленого позову (його юридичними підставами) та об`єктивною неможливістю вирішення цієї господарської справи до вирішення іншої адміністративної справи.
Отже, на думку колегії суддів, висновок суду першої інстанції про неможливість встановлення вказаних обставин у господарській справі до вирішення іншої адміністративної справи є помилковим.
З огляду на викладене, справа № 910/15489/23 підлягає призначенню до розгляду в підготовчому засіданні.
Вирішуючи питання підготовчого провадження суд виходить з такого.
Відповідно до частин 1-3 ст.50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Як убачається з позовної заяви, на підставі Висновку центральної Колегії Мінюсту з розгляду скарги на рішення та дії або бездіяльність державного реєстратора , суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Мінюсту було прийнято Наказ 1562/5 від 02.05.2023 за скаргою від 10.04.2023 №5/7/1/2-9056 Головного управління контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України про скасування реєстраційних дій.
Пунктом 2 Указу Президента України № 820/2022 від 01.12.2022 Контроль за виконанням рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію цим Указом, покладено на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
Пунктом 6 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01.12.2022 Кабінету Міністрів України разом зі Службою безпеки України та Національним банком України забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), передбачених пунктом 5 цього рішення.
Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України «Про санкції» (в ред. на час виникнення спору) забезпечення реалізації санкції у виді блокування активів здійснюється відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами у межах наданих їм повноважень.
За таких обставин вирішення спору у даній справі вимагатиме відомостей про стан забезпечення реалізації і моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) пойменованими особами, а також рішення у даній справі може впливати на їхні права та обов`язки.
Спірним наказом частково задоволено скаргу Головного управління контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури та протидії фінансування тероризму Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України від 10.04.2023 на дії, зокрема, приватного нотаріуса Смірнової Алли Сергіївни.
Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, 06.01.2023 09:04:25, 1000711070021030173, Зміна кінцевого бенефіціарного власника або зміна відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, вчинена Приватним нотаріусом Смірновою А.С.
Отже, рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки приватного нотаріуса.
Підставами висновку і наказу є застосовані щодо фізичної особи - громадянина України ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), 03.06,1963 р.н санкції, прийняті рішенням РНБО та введені в дію Указом Президента України від 01.12.2022 №820/2022. Так, Рішенням РНБО від 01.12.2022 підтримані внесені Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Пунктом 1 Додатку №1 Додатку до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року "Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", введеного в дію Указом Президента України до ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), 03.06,1963 р.н. застосовано серед інших такий вид обмежувального заходу (відповідно до Закону України "Про санкції") як блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
За таких обставин рішення у даній справі може впливати на права та обов`язки ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), 03.06,1963 р.н.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником учасником юридичної особи ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СМАРТ-ЛІЗИНГ" (38392973) є СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД, Кіпр, Місцезнаходження: Кіпр, ЗІНАС КАНТЕР ЕНД ОРІГЕНУС 3035, ЛІМАСОЛ(код 39689113А), Розмір частки засновника (учасника): 8022831,36грн.
Як про те стверджує позивач, ним від учасника товариства - компанії СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД (анг. «SMART INVESTMENTS (CY) LTD), отримано інформацію про зміну структури власності СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД, а саме зміну його/нерезидента/ акціонера (учасника) та, відповідно, кінцевого бенефіціарного власника/позивача, резидента/.
Так, 01.12.2022 відбулась зміна акціонерів компанії СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД (анг. «SMART INVESTMENTS (CY) LTD), а саме: колишній єдиний акціонер товариства СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД - ОСОБА_2 діючи відповідно до законодавства Республіки Кіпр передав 100% корпоративних прав (акцій) СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД (анг. «SMART INVESTMENTS (CY) LTD) відповідно до укладених ним Трастових угод від 01.12.2022 р. з ПРОТЕАС ТРАСТІ СЕРВІСЕС ЛТД (англ. «PROTEAS TRUSTEE SERVICES LTD») та з ПРОТЕ АС ТРАСТІС ЛТД (англ. «PROTEAS TRUSTEES LTD») в нижченаведені трясти, відповідно, (надалі по тексту - Трасти ): СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»), дата створення/заснувакня трасту: 01.12.2022 р.; реєстраційний номер TRUST.2206. СТЕП ТРАСТ (англ. «STEP TRUST»), дата створення/заснування трасту: 01.12.2022 р.; реєстраційний номер TRUST.2214.
Довірчими власниками (трасті) відповідних Трастів станом на 06.01.2023 року виступили наступні особи: ПРОТЕАС ТРАСТІС ЛТД (англ. «PROTEAS TRUSTEES LTD»), зареєстровано за номером: НЕ329084, країна заснування: Республіка Кіпр, місцезнаходження: Арх.
Макаріу III, 155, ПРОТЕАС ХАУС, 5 поверх, 3026, Лімасол, Кіпр), Довірчий власник (Трасті) в СТЕП ТРАСТ (англ. «STEP TRUST»); ПРОТЕАС ТРАСТІ СЕРВІСЕС ЛТД (англ. «PROTEAS TRUSTEE SERVICES LTD»), зареєстровано за номером: НЕ35І92І, країна заснування: Республіка Кіпр, місцезнаходження: Арх. Макаріу III, 155, ПРОТЕАС ХАУС, 5 поверх, 3026, Лімасол, Кіпр, Довірчий власник (Трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»); ОСОБА_5 (громадянка Республіки Кіпр), Довірчий власник (Трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»); ОСОБА_6 (громадянка Республіки Кіпр), Довірчий власник (Трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. « SMART TRUST »); ОСОБА_7 (громадянка Республіки Кіпр), Довірчий власник (Трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»).
ОСОБА_8 (громадянка Республіки Кіпр), непрямий вирішальний вплив через ПРОТЕАС ТРАСТІС ЛТД (англ. «PROTEAS TRUSTEES LTD»), що є довірчим власником (трасті) в СТЕП ТРАСТ (англ. «STEP TRUST»); ОСОБА_9 (громадянин Республіки Кіпр), непрямий вирішальний вплив через ПРОТЕАС ТРАСТІ СЕРВІСЕС ЛТД (англ. «РROTE AS TRUSTEE SERVICES LTD»), що є довірчим власником (трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»); ОСОБА_10 (громадянка Республіки Кіпр), як довірчий власник (трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. « SMART TRUST »); ОСОБА_6 (громадянка Республіки Кіпр), як довірчий власник (трасті) в СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMARTTRUST»); ОСОБА_11 (громадянка Республіки Кіпр), як довірчий власник СМАРТ ТРАСТ (англ. «SMART TRUST»).
Суд залучає до участі у розгляді справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на сторонах позивача та відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 50, 121, 232-235 ГПК України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1.Підготовче засідання у справі № 910/15489/23 призначити на 29.02.24 о 12:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 1 .
2.Залучити до участі у справі СМАРТ ІНВЕСТМЕНТС (САЙПРУС) ЛТД ( англ. « SMART INVESTMENTS (CY) LTD», зареєстроване за номером: НЕ 303951,країна заснування: Республіка Кіпр, Зінас Кантер енд Орігенус, Лімасол, Республіка Кіпр, 3035 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
3.Залучити до участі у справі Смірнову Аллу Сергіївну - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу (вул. Володимирська, буд.89, приміщення № 108, м. Київ, 01033) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
4. Залучити до участі у справі громадянку Республіки Кіпр ОСОБА_5 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 17.12.2018, дійсний до: 17.12.2028, АДРЕСА_1 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
5.Залучити до участі у справі громадянку Республіки Кіпр ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт № НОМЕР_2 , виданий 21.04.2022, дійсний до: 21.04.2032, АДРЕСА_2 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
6.Залучити до участі у справі громадянку Республіки Кіпр ОСОБА_11 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт № НОМЕР_3 , виданий 15.06.2017, дійсний до: 15.06.2027, АДРЕСА_3 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
7.Залучити до участі у справі громадянина Республіки Кіпр ОСОБА_9 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт № НОМЕР_4 , виданий 30.10.2017, дійсний до: 30.10.2027, АДРЕСА_4 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
8.Залучити до участі у справі громадянку Республіки Кіпр ОСОБА_8 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_7 , паспорт № НОМЕР_5 , виданий 19.04.2017, дійсний до: 19.04.2027, АДРЕСА_5 ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
9.Залучити до участі у справі ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) ( АДРЕСА_7) - в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
10.Залучити до участі у справі Кабінет Міністрів України ( вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01061, ідентифікаційний код: 00034074) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
10.1 Явку КМУ визнати обов`язковою.
10.2 Зобов`язати КМУ надати письмові пояснення щодо стану виконання покладених обов`язків п.6 Рішення РНБО в межах компетенції - які саме обмежувальні заходи (санкції) щодо ОСОБА_2 , передбачені пунктом 5 цього рішення забезпечено реалізацією в період з 01.12.2022 до 02.05.2023 та як саме? Коли і ким внесено відомості про заборону (тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними) до реєстрів, зокрема у Державному реєстрі про обтяження корпоративних прав
11. Залучити до участі у справі Службу безпеки України ( вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01061, ідентифікаційний код: 00034074) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
11.1 Явку СБУ визнати обов`язковою.
11.2 Зобов`язати СБУ надати письмові пояснення щодо стану виконання п.6 Рішення РНБО в межах компетенції
12.Позивачу протягом двох днів з дня винесення даної ухвали направити копію позовної заяви з додатками третім особам та подати суду докази направлення даних документів.
12.1 Зобов`язати позивача надати письмові пояснення:
- на захист яких саме порушених цивільних прав позивача пред`явлено позовні вимоги.
- підвідомчості даного спору господарському суду з урахувань положень законодавства згідно до якого забезпечення реалізації санкції у виді блокування активів здійснюється відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами у межах наданих їм повноважень у даному разі РНБО, СБУ, КМУ, Мінюстом.
13. Відповідачу протягом двох днів з дня отримання даної ухвали направити копію відзиву з додатками третім особам та подати суду докази направлення даних документів третім особам.
13.1 Явку відповідача визнати обов`язковою.
13.2 Зобов`язати відповідача надати письмові пояснення щодо підвідомчості даного спору господарському суду з урахувань положень законодавства згідно до якого забезпечення реалізації санкції у виді блокування активів здійснюється відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами у межах наданих їм повноважень у даному разі РНБО, СБУ, КМУ, Мінюстом.
14. Встановити третім особам строк - протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали для подання до суду: у відповідності до ст. 168 ГПК України письмових пояснень з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову, а також щодо юрисдикції господарського суду та відповідних доказів; докази направлення пояснень з доданими до них документами на адреси всіх учасників справи.
15. Встановити сторонам строк - протягом 5-ти днів з дня отримання пояснень третіх осіб для подання до суду відповідей на пояснення третіх осіб.
16. Звернути увагу учасників справи на те, що:
- заяви по суті справи та з процесуальних питань необхідно подавати у Електронній чи письмовій формі з доказами надсилання/вручення іншим учасникам справи у визначені даною ухвалою та ГПК України строки;
- документи, а також додаткові докази, які подаються учасниками справи самостійно чи витребовуються ухвалою суду для залучення до матеріалів справи, мають бути подані Електронній формі скріплені КЕП ЕЦП через систему Електронний суд чи у письмовій формі прошитому вигляді з обов`язковим описом додатків не пізніше ніж за два дня до засідання , до відділу діловодства (канцелярії) Господарського суду міста Києва за адресою: 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 44, корпус А.
17. Звернути увагу учасників справи на можливість врегулювання спору за участі судді з урахуванням норм глави 4 ГПК України та на можливість врегулювання спору мирним шляхом з урахуванням норм статті 192 ГПК України.
18. Запропонувати учасникам справи взяти участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду .Засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду здійснюється з використанням власних технічних засобів через сервіс "Система захищеного відеокнференцзв`язку з судом (посилання https://vkz.court.gov.ua/) шляхом попередньої реєстрації та входу до нього через підсистему "Електронний суд". Для участі у засіданні в режимі відеоконференції слід подати заяву із зазначенням логіну в порядку ст.197 ГПК України.
Роз`яснити, що Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу в їхній Електронний кабінет Користувача ЄСІТС, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом та Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набрала законної сили 09.02.2024 та оскарженню не підлягає.
Судове рішення є врученим з дня отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи в модулі "Електронний суд" ЄСІТС (п.2ч.6ст.242 ГПК України), вказану такою особою під час подання документів до суду.
Суддя Ігор Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 13.02.2024 |
Номер документу | 116886857 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні