Справа № 766/539/24
н/п 2/766/8401/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2024 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Булах Є.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданої та підписаної представником за договором ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (РНОКПП не встановлено, місце реєстрації: АДРЕСА_3 ), третя особа Служба у справах дітей Суворовської районної у м. Херсоні ради (ЄДРПОУ 34660278, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 47) про позбавлення батьківських прав,-
встановив:
10січня 2024року черезпідсистему «Електроннийсуд» представникпозивача ОСОБА_2 ,діючи вінтересах позивача ОСОБА_1 звернувся досуду зпозовом довідповідача про позбавлення батьківських прав, у якому просить позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно сина ОСОБА_1 ; допитати в якості свідків осіб; зобов`язати третю особу надати до суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав; судові витрати стягнути з відповідача.
Відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції позовну заяву та протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2024 року передана головуючому судді 12.01.2024 року.
Згідно до ч. 6 ст. 187 ЦПК України якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання(перебування) такої фізичної особи,
За інформацією отриманою судом 08.02.2024 року з відділу надання адміністративних послуг Верхньодніпровської міської ради м. Верхньодніпровськ Кам`янського району Дніпропетровської області, яку відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції передано судді 09.02.2024 року, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
За інформацією отриманою судом 08.02.2024 року з Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, яку відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції передано судді 09.02.2024 року, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Дослідивши матеріали позовної заяви, приходжу до наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Під підсудністю у цивільному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами цивільної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність цивільної справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.
Статтею 28 ЦПК України визначено порядок звернення до суду із позовом за вибором позивача.
Так у відповідності до ч. 1 ст. 28 ЦПК України позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача
Як роз`яснено у пунктах 34, 37 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01.03.2013 р. №3, якщо інше не встановлено ЦПК, позови пред`являються: до фізичної особи - до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування; до юридичної особи - за її місцезнаходженням, яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року N1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а щодо юридичної особи - за положеннями статті 93 ЦК. Право вибору між судами, яким згідно із правилом загальної підсудності і правилом альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві.
Позивач звернувся до суду з вимогою про позбавлення батьківських прав, на яку не поширюються правила альтернативної підсудності визначені ст. 28 ЦПК України та правила виключної підсудності, визначені ст. 30 ЦПК України.
Тому, позови про позбавлення батьківських прав пред`являються в суд за загальними правилами підсудності визначеними статтею 27 ЦПК України за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
У Постанові Верховного Суду від 09 квітня 2020 року справа №200/11563/18(провадження№61-7883св19) викладена правова позиція відповідно до якої, справи про позбавлення батьківських прав є справами позовного провадження, тому ця категорія справ підлягає розгляду за загальними правилами підсудності (відповідно до статті 27 ЦПК України) за місцем проживання відповідача або одного з них, якщо позов подається до обох батьків (частина п`ятнадцята 28 ЦПК України).
Як встановлено із довідок з відділу надання адміністративних послуг Верхньодніпровської міської ради м. Верхньодніпровськ Кам`янського району Дніпропетровської області та з Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , а відтак справа за територіальністю підсудна Верхньодніпровському районному суду Дніпропетровської області.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної (підсудності) іншого суду.
Оскільки справа не належить до розгляду Херсонським міським судом Херсонської області, її необхідно передати за належністю до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області, за зареєстрованим місцем проживання відповідача.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення (ч. 3 ст.31 ЦПК України).
У відповідності до положень ч. ч. 1, 2 статті 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 4, 28, 30-32, 186 ЦПК України, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданої та підписаної представником за договором ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (РНОКПП не встановлено, місце реєстрації: АДРЕСА_3 ), третя особа Служба у справах дітей Суворовської районної у м. Херсоні ради (ЄДРПОУ 34660278, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 47) про позбавлення батьківських прав передати для розгляду за підсудністю до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області області (51600, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Верхньодніпровськ, вулиця Яблунева, 47).
Копію ухвали надіслати позивачу/представнику.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Херсонського апеляційного суду в порядку ст.355 ЦПК України.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до ч. 3 ст.31 ЦПК України на підставіцієї ухвалине пізнішеп`яти днівпісля закінченнястроку наїї оскарження,а вразі поданняскарги не пізнішеп`яти днівпісля залишенняїї беззадоволення передати справу до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області області (51600, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Верхньодніпровськ, вулиця Яблунева, 47).
Ухвала складена 09.02.2024 року.
СуддяЄ. М. Булах
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116888818 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Булах Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні