печерський районний суд міста києва
Справа № 757/6112/24-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвокатів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваних: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_10 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100040003140 від 03.10.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 (чинна до 11.08.2023), ч. 4 ст. 190 (чинна до 11.08.2023) КК України,-
В С Т А Н О В И В :
07.02.2024 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_10 , за погодженням із заступником Генерального прокурора ОСОБА_12 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100040003140 від 03.10.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 (чинна до 11.08.2023), ч. 4 ст. 190 (чинна до 11.08.2023) КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022100040003140 від 03.10.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 (чинна до 11.08.2023), ч. 4 ст. 190 (чинна до 11.08.2023) КК України.
Слідчий вказує, що трьохмісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 14.02.2024, однак завершити його до закінчення даного строку неможливо, внаслідок особливої складності провадження та необхідності проведення великої кількості слідчих (розшукових) і процесуальних дій, в тому числі необхідно: провести слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії направлені на встановлення всіх організованої злочинної групи; провести розсекречування протоколів раніше проведених негласних слідчих (розшукових) дій та долучити їх до матеріалів кримінального провадження; провести огляд всіх речей та предметів, вилучених під час проведення обшуків у даному кримінальному провадженні, провести систематизацію та проаналізувати наявну в них інформації; завершити проведення оглядів комп?ютерної техніки, вилученої під час проведення обшуків у кримінальному провадженні; провести додаткові допити потерпілих; отримати висновки раніше призначених криміналістичних експертиз звукозаписів; за необхідності, провести одночасні допити між підозрюваними та іншими учасниками кримінального провадження; визначити кількість кримінальних правопорушень, до вчинення яких причетні учасники організованої злочинної групи, вирішити питання про їх об`єднання в одному провадженні; провести інші процесуальні, слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії, необхідність в яких може виникнути в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні; з урахуванням зібраних матеріалів та доказів у кримінальному провадженні вирішити питання щодо остаточної кваліфікації дій підозрюваних; за результати проведення процесуальних дій вирішити питання про необхідність проведення додаткових слідчих (розшукових) дій з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження. На основі зібраних доказів скласти повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та вручити підозрюваним у вказаному провадженні; виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які необхідні для закінчення досудового розслідування у даному провадженні.
У трьох місячний строк досудового розслідування вищевказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії виконати не представилось за можливе, у зв`язку зі значним їх обсягом та особливою складністю провадження.
У ході проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази злочинної діяльності ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інших невстановлені досудовим розслідуванням та інших учасників кримінального правопорушення, а також встановлені обставини, що пом`якшують та обтяжують їх покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити усі обставини кримінального провадження та прийняти обґрунтоване, неупереджене, законне кінцеве процесуальне рішення.
У зв`язку з викладеним, з метою проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до шести місяців.
Таким чином, на думку органу досудового розслідування для завершення проведення процесуальних дій необхідно продовжити досудове розслідування не менше ніж до шести місяців.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити з викладених в ньому підстав.
Адвокати ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та підозрювані ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення вище вказаного клопотання.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.135 КПК України, особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
Згідно ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Частина 3 ст.295-1 КПК України передбачає, що слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Висновком Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 30.05.2018 року у справі №676/7346/15-к (провадження №51-1512ск18), констатовано, що хоча у Кримінальному процесуальному кодексі України не передбачено загального положення про заборону зловживання процесуальними правами, однак заборона зловживання такими є загальноправовим принципом і поширюється на всі галузі права.
Крім того, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 09.04.2019 року у справі №306/1602/16-к (провадження №51-1925км18) зауважує, що процесуальний закон забезпечує дотримання прав осіб, а не використання їх для зловживання.
Враховуючи визнання Україною юрисдикції Європейського суду з прав людини, то його рішення також є обов`язковими для застосування. Про це свідчить і ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують практику цього Суду як джерело права. Це стосується не лише рішень Суду стосовно України.
Розглядаючи справи, Європейський суд з прав людини перевіряє, чи дотримані принципи, які випливають з його рішень з аналогічних питань, навіть якщо вони ухвалені стосовно інших держав (п. 163 рішення у справі «Опуз проти Туреччини» від 09.07.2009 р.). Тобто висновки цього Суду, зроблені у рішеннях стосовно іншої держави, повинна враховувати й держава, у правовій системі якої існує така сама принципова проблема.
Стаття 42 КПК України надає підозрюваному не лише права, а і покладає обов`язки, в тому числі прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб, та виконувати обов`язки, покладені на нього рішенням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Європейський суд з прав людини, зокрема в частині обґрунтування висновку про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, акцентується увага на недопустимості зневілювання ключового принципу - верховенства права у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом (рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07.07.1989 р.), оскільки, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 р.).
В частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції, дотримання розумності строку у кримінальному провадженні, відповідно до ч.2 ст.28 КПК України, покладається на слідчого суддю. Системний аналіз норм КПК України дає підстави вважати, що дотримання встановлених Законом строків розгляду клопотань, які перебувають у провадженні слідчого судді - є одним з таких питань, віднесених до його компетенції.
Слідчим суддею зважено, що враховуючи стислі строки розгляду клопотання органу досудового розслідування про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, у відповідності до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.
Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.1 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Частиною 2 статті 219 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 3 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_13 , усвідомлюючи, що після початку воєнної агресії зі сторони російської федерації 24.02.2022 на території України збільшилась кількість кіберзлочинів, пов`язаних з незаконними діями з банківськими платіжними картками, діючи умисно, з корисливих мотивів, бажаючи мати стабільне джерело доходів від протиправної діяльності, вирішив використати вказані обставини для систематичного вчинення злочинів, а саме заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайства) та таємного викрадення чужого майна (крадіжки).
Дослідивши незаконну діяльність у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг, які здійснюються з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж, яка набуває якостей професійного, системного та організованого характеру, а також схеми та кількості залучення третіх осіб з метою їх участі в незаконній діяльності, ОСОБА_13 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, не пізніше січня 2023 року залучив до організації зазначеної злочинної діяльності
ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мав достатній досвід у вказаному виді незаконної діяльності, оскільки 28.01.2022 був притягнутий до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 42021000000001274 за ч. 5 ст. 27, 3 ст. 190 КК України, а саме за пособництво у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайства), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки (обвинувальний акт перебуває на розгляді у Печерському районному суді міста Києва).
В подальшому вказані особи визначили, що найкращими способами заволодіння чужим майном є «вішинг», тобто здійснення злочинцями телефонних дзвінків до потенційних потерпілих, представляючись працівниками банківських установ під приводом повідомлення про те, що за їх банківськими платіжними картками відбуваються фінансові операції, які є підозрілими, та пропонуючи надання кваліфікованої допомоги у вирішенні надуманої проблеми, надаючи різного роду інструкції та вказівки, що в свою чергу скеровані на приховане отримання від потерпілого необхідної інформації для доступу до його банківського карткового рахунку у системі онлайн-банкінгу та в подальшому надає змогу сторонній особі розпорядження коштами, які містяться на ньому.
Також, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 було визначено спосіб заволодіння чужим майном у формі «фішингу», тобто виді шахрайства з використанням електронно-обчислювальної техніки шляхом отримання доступу до конфіденційних даних користувачів - логінів, паролів, реквізитів банківських карток, тощо через перехід потенційного потерпілого за посиланням, зовнішній вигляд та оформлення якого візуально схожі на офіційний сайт банківської установи або ж її «чат-бот» (програма, що імітує реальну розмову з користувачем) у крос-платформенному месенджері, але насправді це сайт або «чат-бот» шахраїв, через який вони дізнаються необхідну інформацію для здійснення шахрайських дій.
Так, усвідомлюючи, що вчинення запланованих злочинів можливе лише при об`єднанні групи осіб, детальному плануванні їх дій, розподілі обов`язків, забезпеченні взаємозв`язку та координації поведінки, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, вказані особи спланували досягнути поставленої мети шляхом створення і керування стійким об`єднанням - організованою групою.
Діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до поставленої мети ОСОБА_13 та ОСОБА_14 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше квітня 2022 року, з метою вчинення злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайства) та таємне викрадення чужого майна (крадіжку) встановили зв`язки з особами, які свідомо нехтували загальноприйнятими нормами моралі та принципами, усталеними в суспільстві та за своїми морально-вольовими якостями були охочими до збагачення будь-яким шляхом, та які за цими ж рисами не зможуть усвідомлювати характер та спосіб злочинних дій.
Разом з тим, усвідомлюючи незаконність такої злочинної діяльності, небезпеку її викриття правоохоронними органами, а також те, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном вони не в змозі, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 розробили план злочинної діяльності, підібрали та залучили співвиконавців вчинення злочинів, розподілили між ними ролі та шляхом надання безпосередніх вказівок, інструкцій, координації дій співучасників здійснювали керування вчиненням злочинів, а також брали безпосередню участь у вчиненні злочинів, створивши таким чином стійке об`єднання для вчинення кримінальних правопорушень.
Узявши на себе функції загального керівництва створеної ними організованої групи ОСОБА_13 та ОСОБА_14 визначили її склад, структуру, загальні правила поведінки учасників, розподіл між ними функцій (ролей) як під час вчинення окремих злочинів, так і функціонування цієї групи в цілому, вжили заходи, спрямовані на прикриття та конспірацію її діяльності, забезпечення фінансування злочинної діяльності та порядок розподілу коштів, отриманих унаслідок вчинення злочинів, а відтак виконували у ній організаційно-розпорядчі функції.
Водночас, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , усвідомлюючи необхідність забезпечення стабільності та безпеки функціонування створеної організованої групи, а також необхідність ефективно протидіяти чинникам, що можуть її дезорганізувати, як внутрішнім, так і зовнішнім, ужили ряд заходів, спрямованих на її тривале функціонування.
Так, будучи обізнаними про те, що систематичне вчинення злочинів щодо великої кількості потерпілих та тривала діяльність організованої групи, до складу якої залучено значну кількість учасників, не може залишатися непоміченою, з метою забезпечення стабільності та безпеки її функціонування розподілили учасників організації на окремі структуровані групи, які відповідали за підготовку та вчинення окремих етапів злочинної діяльності.
Указане повинно було забезпечити безпеку діяльності організованої групи в цілому в разі викриття окремих її учасників, та не притягнення до кримінальної відповідальності інших учасників.
Так, керівник організованої групи ОСОБА_13 для вчинення злочинів, пов`язаних із незаконним заволодінням чужим майном, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах (час, місце, спосіб) отримав у користування приміщення, що розташовані на окупованій російською федерацією території окремих районів Донецької та Луганської областей України, які використовувались невстановленими учасниками організованої групи, як приміщення «кол-центрів».
Крім того, учасники організованої групи, які здійснювали спілкування з фізичними особами - власниками банківських платіжних карток, представляючись працівниками банківських установ під виглядом надання допомоги для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, використовували SІP-телефонію та мобільні термінали, які не відображають реквізити ІМЕІ, та надавали для перерахування коштів реквізити банківських платіжних карток, спеціально придбаних для здійснення злочинної діяльності та оформлених на номінальних (підставних) фізичних осіб за грошову винагороду.
Також, керівник організованої групи ОСОБА_13 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах відшукав невстановлену слідством особу (осіб), з якою домовився про здійснення спільної злочинної діяльності, направленої на заволодіння грошовими коштами фізичних осіб за допомогою створеного у месенджері «Telegram» чат-боту з назвою « Ощадбанк », що візуально схожий на офіційний «чат-бот» відповідної банківської установи.
Так, зазначені дії були спрямовані на забезпечення безпеки діяльності організованої групи, оскільки не давали можливості потерпілим у подальшому ідентифікувати учасників групи, які безпосередньо вводили їх в оману та створювали хибну уяву про те, що за їх банківськими платіжними картками відбуваються незрозумілі фінансові операції, які є підозрілими.
Розроблений ОСОБА_13 та ОСОБА_14 загальний план злочинної діяльності спрямований на заволодіння чужим майном шляхом шахрайства та таємне викрадення чужого майна (крадіжку) передбачав наступне:
- придбання раніше діючих або реєстрація нових юридичних осіб, для укладання договорів з операторами зв`язку про надання електронних комунікаційних послуг, оренди SIP-телефонії, з метою здійснення телефонних дзвінків учасниками організованої групи до потенційних потерпілих; підбір осіб, які не маючи наміру здійснювати підприємницьку діяльність, погодяться за грошову винагороду стати засновниками та керівниками вказаних юридичних осіб, укласти договори з операторами зв`язку про надання електронних комунікаційних послуг, оренди SIP-телефонії та здійснювати їх систематичну оплату; організація та здійснення телефонних дзвінків до потенційних потерпілих, представляючись працівниками банківських установ та повідомлення, що за їх банківськими рахунками, зокрема за ідентифікатором банківської карти відбуваються незрозумілі фінансові операції, які є підозрілими, та в свою чергу запропонувати негайно вирішити надуману проблему; переконання потерпілого, що за його банківською платіжною карткою відбуваються незрозумілі фінансові операції та встановивши таким чином психологічний контакт із потерпілим, надання різного роду інструкції та вказівок виконати ті чи інші дії на персональному комп`ютері, смартфоні, чи іншому пристрої, що в свою чергу направлено на заволодіння грошовими коштами потерпілого, в тому числі отримання від потерпілого відомостей про CVV-код платіжної картки, дату та термін її дії, а в подальшому отримати відомості про otp-пароль (One Time Password); завдяки отриманим відомостям або ж з використанням підробленого чат-боту «Ощадбанк» про банківську карту потерпілого та otp-пароль, здійснити вхід (повторну реєстрацію) у системі онлайн-банкінгу банківської установи від імені потерпілого, внаслідок чого отримати можливість переглядати відомості про банківську таємницю третіх осіб, розпоряджатися на власний розсуд коштами, які містяться на розрахунковому банківському рахунку потерпілого; підбір осіб, які за своїми морально-вольовими якостями не здатні усвідомлювати спосіб та характер злочинних дій організованої групи та погодяться за грошову винагороду оформити на свої дані банківські картки та передати їх у користування її учасникам; здійснення грошових переказів з банківських карток потерпілих на спеціально створені карткові банківські рахунки, які підконтрольні організованій групі; негайне зняття готівкою у банкоматах (АТМ) коштів з банківських карток, спеціально створених для вчинення злочинів; розподіл коштів, отриманих внаслідок учинення злочинів між учасниками організованої групи; фінансування злочинної діяльності шляхом придбання раніше зареєстрованих юридичних осіб та реєстрація нових для укладення договорів оренди SIP-телефонії, оплата послуг державного реєстратора, здійснення виплат винагороди особам, схиленим до вчинення злочинів, та особам, які, не будучи обізнаними про справжні наміри учасників організованої групи, сприяли вчиненню злочинів, оплата засобів зв`язку, оренда приміщень, що в подальшому використовувались її учасниками, які систематично здійснювали пошук володільців банківських карток та проводили з ними переговори з використанням SІP -телефонії.
Діючи на виконання розробленого злочинного плану, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , перебуваючи в невстановленому місці, у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше квітня 2022 року, залучили до складу організованої групи ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та інших невстановлених на теперішній час досудовим розслідуванням осіб, які погодились увійти до складу організованої групи, виконувати покладені на них функції, підпорядковуватись її керівникам та брати участь у вчиненні злочинів відповідно до розробленого плану та відведених їм ролей.
Розробивши загальний план злочинної діяльності та визначивши структуру злочинної групи її керівників, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , здійснюючи керівництво створеної ними організованої групи, розподілили функції (ролі) між її учасниками як під час учинення окремих злочинів, так і під час функціонування цього об`єднання в цілому.
Відповідно до цього розподілу ОСОБА_13 є організатором групи, який утворив її разом із ОСОБА_14 та керували нею, організовував учинення злочинів та керував їхньою підготовкою і вчиненням, забезпечував фінансування та організовував приховування злочинної діяльності групи, об`єднав дії інших співучасників і спрямував їх на вчинення злочинів, координував поведінку вказаних осіб та повинен був: ініціювати вчинення конкретних злочинів, визначати учасників злочинної групи чи інших осіб, які повинні брати участь у їх учиненні, а також розподіляти між ними злочинні ролі; забезпечувати взаємозв`язок між учасниками злочинної групи та схиленими до вчинення злочинів іншими особами; підшукувати осіб, які погодяться увійти до складу злочинної групи та вчиняти злочини у її складі; підшукувати та схиляти до вчинення злочинів інших осіб, які погодяться сприяти вчиненню злочинів учасникам злочинної групи, не входячи до її складу; організувати оренду офісних приміщень, розташованих на окупованій російською федерацією території окремих районів Донецької та Луганської області України, які використовувались учасниками групи, як приміщення кол-центрів, тим самим забезпечуючи належні умови для існування і функціонування організованої групи та для успішного здійснення нею злочинної діяльності, організовуючи прикриття злочинної діяльності; відшукати особу (осіб), яка створить у месенджері «Telegram» підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк » та буде здійснювати його адміністрування; здійснити пошук номінальних директорів юридичних осіб, від імені яких в подальшому були укладені договори з операторами зв`язку про надання електронних комунікаційних послуг, оренди SIP-телефонії з наданням у користування абонентських номерів з кодом Київського регіону (044), що надало б можливість розміщення цифрових автоматичних телефонних станцій на основі мережевого протоколу IP операторського рівня, можливість в реальному часі працювати з телефонною мережею загального користування, використовувати заміну телефонного номера, тобто імітувати будь-який телефонний номер, який їм потрібен, у результаті чого у потерпілого складається враження, що йому телефонують з телефону служби підтримки банківської установи Головний офіс якої розташований у місті Києві; розподіляти кошти, отримані внаслідок учинення злочинів між учасниками групи та іншими особами; слідкувати за дотриманням загальних правил поведінки, дисципліни та конспірації учасниками злочинної групи; уживати інших заходів, спрямованих на забезпечення функціонування злочинної групи в цілому.
ОСОБА_14 , є співорганізатором групи, який утворив її разом з ОСОБА_13 та керували ним, організовував учинення злочинів та керував їхньою підготовкою і вчиненням, забезпечував фінансування та організовував приховування злочинної діяльності, об`єднав дії інших співучасників і спрямував їх на вчинення злочинів, координував поведінку вказаних осіб, та повинен був: ініціювати вчинення конкретних злочинів, визначати учасників злочинної групи чи інших осіб, які повинні брати участь у їх учиненні, а також розподіляти між ними злочинні ролі; забезпечувати взаємозв`язок між учасниками злочинної групи та схиленими до вчинення злочинів іншими особами; підшукувати осіб, які погодяться увійти до складу злочинної групи та вчиняти злочини у її складі; підшукувати та схиляти до вчинення злочинів інших осіб, які погодяться сприяти вчиненню злочинів учасникам злочинної групи, не входячи до її складу; організовувати підбір осіб, які погодяться за грошову винагороду оформити на свої анкетні дані банківські платіжні картки та передати їх у користування учасникам злочинної групи; організовувати зняття грошових коштів з банківських платіжних карток спеціально створених для вчинення злочинів у банкоматах (АТМ); розподіляти кошти, отримані внаслідок учинення злочинів, між учасниками злочинної діяльності та іншими особами; слідкувати за дотриманням загальних правил поведінки, дисципліни та конспірації учасниками злочинної групи; уживати інших заходів, спрямованих на забезпечення функціонування злочинної групи в цілому.
Учасники організованої групи: ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , та інші невстановлені особи, які є виконавцями злочинів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше січня 2023, надавши згоду ОСОБА_14 на участь в діяльності групи, відповідали за підбір осіб, які погодяться за грошову винагороду створити на свої дані банківські платіжні картки та передати їх у користування учасникам групи, здійснення грошових переказів з банківської платіжної картки потерпілого на спеціально створені карткові банківські рахунки підконтрольні групі, отримання коштів, перерахованих з банківської платіжної картки потерпілого на банківські платіжні картки спеціально створених для вчинення злочинів із негайним зняття готівкою у банкоматах (АТМ) повинні були: підбирати осіб, які не будучи обізнаними у злочинних намірах членів організованої групи, погодяться за грошову винагороду відкрити на свої анкетні дані банківські картки та передати їх у користування учасникам злочинної групи; здійснювати грошові перекази з банківської платіжної картки потерпілого на спеціально створену банківську платіжну картку підконтрольну злочинній групі; отримувати кошти, перераховані з банківської платіжної картки потерпілого на банківські платіжні картки спеціально створені для вчинення злочинів із негайним зняттям готівкою у банкоматах (АТМ); за вказівкою керівників організованої групи ОСОБА_13 та ОСОБА_14 здійснювати видатки на фінансування злочинної діяльності: здійснення виплат винагороди особам, які, не будучи обізнаними про справжні наміри учасників організованої групи, сприяли вчиненню злочинів, придбання та оплати засобів зв`язку тощо; підкорятися вказівкам керівників злочинної групи та виконувати інші функції, спрямовані на вчинення злочинів учасниками злочинної групи.
Крім того, організатором злочинної групи ОСОБА_15 , встановлено осіб ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , які не будучи обізнаними про злочинні наміри ОСОБА_13 погодились за грошову винагороду в розмірі 500 доларів США та щомісячну грошову винагороду, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше квітня 2022, повинні були здійснити придбання Товариств з обмеженою відповідальністю та реєстрацію на себе нових, з подальшим укладенням договорів з операторами зв`язку про надання електронних комунікаційних послуг, оренди SIP-телефонії, здійснення систематичної оплати за укладеними договорами, а також комунікацію з операторами указаних підприємств.
Невстановлені учасники організованої групи, які є виконавцями та відповідали за здійснення телефонних дзвінків та введення потерпілих в оману з метою заволодіння їх коштами, перерахованими в результаті отриманих відомостей про дані банківської платіжної картки потерпілого, повинні були: систематично здійснювати телефонні дзвінки з використанням SІP-телефонії до потенційних потерпілих, представляючись працівниками банківських установ під приводом повідомлення про те, що за їх банківськими платіжними картками відбуваються фінансові операції, які є підозрілими, та пропонуючи надання кваліфікованої допомоги у вирішенні надуманої проблеми, надаючи різного роду інструкції та вказівки з метою прихованого отримання від потерпілих необхідної інформації для доступу до їх банківського карткового рахунку у системі онлайн-банкінгу, в тому числі відомостей про CVV-код платіжної картки, дату та термін її дії, та в подальшому отримувати відомості про otp-пароль (One Time Password); під час вчинення злочинів перебувати в спеціально обладнаних приміщеннях; підкорятися вказівкам керівників злочинної групи та виконувати інші функції, спрямовані на вчинення злочинів учасниками злочинної групи; створити у месенджері «Telegram» підроблений чат-бот під назвою « Ощадбанк » та здійснювати його адміністрування.
Так, з початку 2022 року учасники злочинної групи, створеної ОСОБА_13 та ОСОБА_14 створили нові та придбали раніше діючі юридичні особи для використання їх під час вчинення запланованих злочинів, зокрема: у невстановлений дату та час та за невстановлених обставин, однак не пізніше 05.06.2022 придбали раніше діюче Товариство з обмеженою діяльністю «ФінансБухСнабМаркет-Трейд» (ЄДРПОУ 44056052, далі - ТОВ «ФінансБухСнабМаркет-Трейд»), яке створено 02.03.2021 та зареєстровано Солом`янською районною в м. Києві державною адміністрацією; у невстановлену дату та час та за невстановлених обставин, Товариство з обмеженою діяльністю «Капітал Інвест Експерт» (ЄДРПОУ 43601726, далі - ТОВ «Капітал Інвест Експерт»), яке створено 24.04.2020 та зареєстровано Деснянською районною в м. Києві державною адміністрацією; у невстановлений дату та час та за невстановлених обставин, однак не пізніше 25.11.2022 зареєстрували Товариство з обмеженою діяльністю «Зв`язок Техносервіс» (ЄДРПОУ 45007116, далі - ТОВ «Зв`язок Техносервіс»), яке створено 25.11.2022 та зареєстровано Департаментом надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради.
Крім того, у цей же період часу, організатор злочинної групи ОСОБА_13 , діючи відповідно до загального плану злочинної діяльності, підібрав осіб, які погодилися за грошову винагороду стати засновниками та керівниками раніше діючих та новостворених юридичних осіб, зокрема: не пізніше 05.06.2022 ОСОБА_16 , який у подальшому став засновником та директором ТОВ «ФінансБухСнабМаркет-Трейд»; у невстановлену дату та час ОСОБА_18 , який у подальшому став засновником та директором ТОВ «Капітал Інвест Експерт»; не пізніше 25.11.2022 ОСОБА_17 , який у подальшому став засновником та директором ТОВ «Зв`язок Техносервіс»;
Після створення та придбання вищевказаних юридичних осіб та переоформлення їх на ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 невстановлені учасники злочинної групи, що підпорядковувалися ОСОБА_13 , діючи відповідно до загального плану злочинної діяльності та відповідно до відведених ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ролей, продовжуючи створювати умови для використання цих юридичних осіб під час вчинення злочинів, скерували вказаних фізичних осіб до операторів зв`язку ПрАТ «Датагруп», ПрАТ «Фарлеп-Інвест», де ними були укладені договори про надання електронних комунікаційних послуг, оренди SIP-телефонії з наданням у користування абонентських номерів з кодом київського регіону (044), що надало можливість розміщення цифрових автоматичних телефонних станцій на основі мережевого протоколу IP операторського рівня, можливість в реальному часі працювати з телефонною мережею загального користування, використовувати заміну телефонного номера, тобто імітувати будь-який телефонний номер, який їм потрібен, з метою створення у потерпілого враження про те, що йому телефонують з телефону служби підтримки банківської установи, Головний офіс якої розташований у місті Києві.
Так, від імені директора ТОВ «ФінансБухСнабМаркет-Трейд» договір укладено ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та отримано у користування наступні абонентські номери телефонів: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_5 та інші телефонні абонентські номери;
Від імені директора ТОВ «Капітал Інвест Експерт» договір укладено ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та отримано у користування наступні абонентські номери телефонів: НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 та інші телефонні абонентські номери;
Від імені директора ТОВ «Зв`язок Техносервіс» договір укладено ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та отримано у користування наступні абонентські номери телефонів: НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 та інші телефонні абонентські номери.
Таким чином, указані вище учасники організованої злочинної групи з 22.04.2022 по 08.11.2023 отримали у своє розпорядження SIP-термінали (обладнання, за допомогою якого здійснюється надання послуг, якому присвоєно номер та до якого здійснюється підключення апаратів) та телефонні абонентські номери, з кодом Київського регіону (044), які використовувались учасниками ними для вчинення шахрайських дій.
У період часу з квітня 2022 року по даний час учасники організованої групи, створеної ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , діючи відповідно до основної мети цього об`єднання - вчинення злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), а також таємного викрадення їх майна, а саме - коштів фізичних осіб, перерахованих під виглядом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, умисно, з корисливих мотивів вчинили наступні кримінальні правопорушення:
1. З використанням орендованих абонентських номерів ТОВ «ФінансБухСнабМаркет-Трейд» заволоділи коштами 4 потерпілих на суму 923 564 грн, а саме:
- 16.01.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 71 015 гривень;
- 17.01.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 356 015 гривень;
- 05.02.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, шахрайським шляхом заволоділи майном ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_12 - грошима в сумі 439 034 гривень;
- 16.02.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , після чого таємно викрали з його карткового рахунку гроші в сумі 57 500 гривень.
2. З використанням орендованих абонентських номерів ТОВ «Капітал Інвест Експерт» заволоділи коштами 2 потерпілих на суму 99 500 грн, а саме:
- 03.04.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 62 000 гривень.
- 03.07.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , після чого таємно викрали з його карткового рахунку гроші в сумі 37 500 гривень.
3. З використанням орендованих абонентських номерів ТОВ «Зв`язок Техносервіс» заволоділи коштами 1 потерпілого на суму 64 000 грн, а саме:
- 06.06.2023 шляхом обману, під приводом надання допомоги працівниками банківських установ для запобігання настання можливих негативних наслідків з банківською платіжною карткою, заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , після чого таємно викрали з його карткового рахунку гроші в сумі 64 000 гривень.
Всього у зазначений період часу учасники організованої групи, створеної ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , шляхом введення в оману потерпілих, а також таємного викрадення їх майна з використанням орендованих абонентських номерів заволоділи чужим майном на загальну суму 1 087 064 грн.
Крім того, учасники організованої групи, створеної ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , діючи відповідно до основної мети цього об`єднання - вчинення злочинів, спрямованих на заволодіння персональними банківськими даними громадян шляхом отримання доступу до конфіденційних даних користувачів - логінів, паролів, реквізитів банківських карток, тощо, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », умисно, з корисливих мотивів здійснили таємне викрадення майна:
- 20.03.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 14 400 гривень;
- 21.03.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк » , заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 10 300 гривень;
- 28.03.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк » , заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 9 000 гривень;
- 02.06.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 3 800 гривень;
- 06.06.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , після чого таємно викрали з його карткового рахунку гроші в сумі 46 500 гривень;
- 19.06.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », заволоділи персональними банківськими даними
ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 9 900 гривень;
- 21.07.2023 шляхом обману, використовуючи в кроссплатформенному месенджері «Telegram» автоматичний підроблений чат-бот з назвою « Ощадбанк », заволоділи персональними банківськими даними ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , після чого таємно викрали з її карткового рахунку гроші в сумі 4 760 гривень.
Всього у зазначений період часу учасники злочинної групи, створеної ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , шляхом введення в оману потерпілих, а також таємного викрадення їх майна з використанням підробленого чат-боту з назвою «Ощадбанк», заволоділи чужим майном на загальну суму 98 660 грн.
Таким чином, до складу організованої групи входили особи, які були попередньо обізнані із загальновідомим злочинним планом, розробленим ОСОБА_13 та ОСОБА_14 механізмом і схемою вчинення нетяжких та тяжких злочинів, були згодні з ним і відповідно до якого вчиняли злочини.
Організована група була стійким, попередньо зорганізованим об`єднанням, створена з метою вчинення нетяжких та тяжких злочинів, яка стабільно діяла протягом тривалого часу.
Кожний учасник організованої групи знав свою роль у вчиненні вказаних злочинів, був обізнаний з ролями інших її учасників, діяв з корисливих мотивів та згідно з попередньо розробленим загальновідомим усім планом, усвідомлював протиправність своїх та інших учасників організованої групи дій, тобто діяли з прямим умислом.
У вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України підозрюються: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Марганець, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м. Дзержинськ, Донецької області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець м. Дзержинськ, Донецької області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Боярка, Києво-Святошинського району, Київської області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимий 14.11.2023 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 повідомлені про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 190 (в редакції Закону від 28.04.2023), ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України.
04.01.2024 матеріали кримінального провадження за підозрою ОСОБА_13 та ОСОБА_14 виділені в окреме кримінальні провадження, оскільки неможливо встановити місцезнаходження підозрюваних.
10.01.2024 заступником Генерального прокурора винесено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 14.02.2024.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованих підозрюваним кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному проваджені доказами, а саме: показаннями потерпілих, що містяться у протоколах їх допитів, відповідно до яких встановлено, що у різний період часу невстановлені особи представляючись працівниками банківських установ під приводом повідомлення про те, що за їх банківськими платіжними картками відбуваються фінансові операції, які є підозрілими, та пропонуючи надання кваліфікованої допомоги у вирішенні надуманої проблеми, надаючи різного роду інструкції та вказівки, що в свою чергу скеровані на приховане отримання від потерпілого необхідної інформації для доступу до його банківського карткового рахунку у системі онлайн-банкінгу та в подальшому надає змогу сторонній особі розпорядження коштами, які містяться на ньому; протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, передбачених ст.ст. 260, 263, 264, 267, 268, 269 КПК України, згідно яких встановлені факти та отримані докази підозрюваних осіб до створення організованої злочинної групи, заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайстві), та таємне викрадення чужого майна (крадіжці) вчинені організованою злочинною групою, а також протоколами оглядів носіїв інформації, отриманих за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; матеріалами тимчасового доступу до документів - інформації, яка перебуває у володінні банківських установ, якими підтверджуються факти перерахування потерпілими, а також з карт потерпілих грошових коштів на карткові банківські рахунки, підконтрольні учасникам організованої злочинної групи та факти переведення коштів у готівковий вигляд, шляхом зняття їх у банкоматах; протоколами проведення обшуків за місцями проживання підозрюваних осіб та місцями здійснення злочинної діяльності та іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності; протоколами оглядів речей та документів, вилучених за місцями проживання підозрюваних осіб та за місцями здійснення протиправної діяльності; висновками криміналістичних експертиз звукозаписів; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 5 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, обставини, які свідчать про достатність підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 про підозру та їх причетність до цієї події кримінального правопорушення, обґрунтована долученими до матеріалів клопотання доказами. Вказане у своїй сукупності свідчить про обґрунтованість підозри, що навіть в сторонньої людини не може викликати розумних сумнівів.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Слідчим суддею встановлено, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено, хоча і виконано значний обсяг роботи, але для закінчення досудового розслідування кримінального провадження № 12022100040003140 від 03.10.2022 потрібно виконати ще ряд необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій, а саме: провести слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії направлені на встановлення всіх організованої злочинної групи; провести розсекречування протоколів раніше проведених негласних слідчих (розшукових) дій та долучити їх до матеріалів кримінального провадження; провести огляд всіх речей та предметів, вилучених під час проведення обшуків у даному кримінальному провадженні, провести систематизацію та проаналізувати наявну в них інформації; завершити проведення оглядів комп?ютерної техніки, вилученої під час проведення обшуків у кримінальному провадженні; провести додаткові допити потерпілих; отримати висновки раніше призначених криміналістичних експертиз звукозаписів; за необхідності, провести одночасні допити між підозрюваними та іншими учасниками кримінального провадження; визначити кількість кримінальних правопорушень, до вчинення яких причетні учасники організованої злочинної групи, вирішити питання про їх об`єднання в одному провадженні; провести інші процесуальні, слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії, необхідність в яких може виникнути в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні; з урахуванням зібраних матеріалів та доказів у кримінальному провадженні вирішити питання щодо остаточної кваліфікації дій підозрюваних; за результати проведення процесуальних дій вирішити питання про необхідність проведення додаткових слідчих (розшукових) дій з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження. На основі зібраних доказів скласти повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та вручити підозрюваним у вказаному провадженні; виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які необхідні для закінчення досудового розслідування у даному провадженні.
Крім того, прокурорм в судовому засіданні було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини вчиненого кримінального правопорушення.
У ході проведення вказаних процесуальних дій сторона обвинувачення має на меті отримати докази та встановити як ті обставини, що викривають підозрюваного, так і обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та постановити справедливе, законне і вмотивоване рішення.
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 12022100040003140 від 03.10.2022, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує особливу складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об`єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об`єктивно зв`язують підозрюваного з інкримінованим злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).
З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до шести місяців.
Питання доведеності вини підозрюваних у скоєнні інкримінованих злочинів і правильності кваліфікації його дій, з чим сторона захисту не погоджується, слідчим суддею під час розгляду зазначеного клопотання не вирішувалися, оскільки це є предметом дослідження досудового розслідування і судового розгляду справи по суті.
Керуючись ст.ст. 1-40, 219, 294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_10 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100040003140 від 03.10.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 (чинна до 11.08.2023), ч. 4 ст. 190 (чинна до 11.08.2023) КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100040003140 від 03.10.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 185 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 (чинна до 11.08.2023), ч. 4 ст. 190 (чинна до 11.08.2023) КК України, до шести місяців, тобто до 14 травня 2024 року.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 13.02.2024 |
Номер документу | 116909929 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Бусик О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні