Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2024 року Справа№200/7659/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
29 грудня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Рівненській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 28 грудня 2023 року, в якому позивач просив:
1. скасувати рішення ГУ ПФУ в Рівненській області від 08 вересня 2023 року № 056650009306 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за його заявою від 01 вересня 2023 року;
2. зобов`язати ГУ ПФУ в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 вересня 2023 року, врахувавши весь період роботи
з 25 січня 2002 року по 23 лютого 2013 року,
з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року,
з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року
до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
3. призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01 вересня 2023 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
29 грудня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача та у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 06 листопада 2023 року № 734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 01 вересня 2023 року він звернувся з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Рівненській області.
08 вересня 2023 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Рівненській області прийняло рішення № 056650009306 про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.
При цьому пенсійний орган не зарахував позивачеві до пільгового стажу за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і гірничих відкритих роботах, пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та з металургії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 31 березня 1994 року № 202, (далі Постанова КМУ № 202), період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року.
Також пенсійний орган не в повному обсязі врахував до пільгового стажу періоди роботи позивача в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року, з 24 лютого 2013 року по 17 березня 2013 року, а також період роботи в шахтоуправлінні «Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» з 18 грудня 2007 року по 01 березня 2018 року, про що свідчить розрахунок стажу.
Вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним і таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач доводив, що має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи прохідником підземним з повним робочим днем в шахті згідно з записами в трудовій книжці.
Зазначив, що з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті; в період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті; в період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року в шахтоуправлінні «Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, що дає право на зарахування цих періодів до пільгового стажу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Позивач зауважив, що з розрахунку стажу вбачається, що період з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року частково враховано до пільгового стажу за Списком № 1, період роботи з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року враховано до пільгового стажу за Списком № 1, період роботи з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року взагалі не врахований до пільгового стажу.
Наголосив, що право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 встановлюється з урахуванням віднесення робіт і професій, які виконувала особа, до Списку, затвердженого Постановою КМУ № 202, або з урахуванням віднесення робіт і професій до тих, що прямо передбачені ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зокрема, прохідників, - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Позивач вказував на те, що до Списку, затвердженого Постановою КМУ № 202, включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відтак, усі роботи, виконувані ним впродовж спірних періодів, підпадають під роботи, визначені Постановою КМУ № 202.
Отже, періоди роботи з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року, з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року та з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року мають бути зараховані до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1058), із застосуванням ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345).
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Зазначив, що 01 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Рівненській області.
08 вересня 2023 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Рівненській області прийняло рішення № 056650009306 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 через відсутність необхідного пільгового стажу.
Щодо зарахування до пільгового стажу всього періоду роботи позивача з 25 січня 2002 року по 23 лютого 2013 року відповідач зазначив наступне.
В довідці державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 14 січня 2020 року № 10арх вказано, що з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року та з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року позивач перебував у відрядженні на поверхні, тобто не виконував роботи під землею.
Крім того, позивачу були надані безоплатні відпустки 2 дні в березні, 15 днів в квітні, 4 дні в травні, 1 день в грудні в травні 2009 року, 1 день в квітні 2010 року, 1 день в березні, 3 дні в липні, 4 дні в серпні 2012 року.
Відповідач покликався на ст. 34 Кодексу законів про працю України, п. 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці України від 18 листопада 2005 року № 383, (далі Порядок № 383), ст. 26 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР), лист Міністерства соціальної політики України від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16 та висновки Верховного Суду, викладені в постанов від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а, і зазначив, що в наданих позивачем довідках відсутні відомості про надання відпусток без збереження заробітної плати у зв`язку з виробничою необхідністю, а тому відсутні підстави для зарахування періодів перебування у відпустках без збереження заробітної плати до пільгового стажу.
З приводу зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року відповідач зазначив таке.
До пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року згідно з довідкою від 27 листопада 2019 року № 2/564, оскільки ця довідка не відповідає вимогам додатку 5 до Порядку № 637, а саме не містить підписів головного бухгалтера та посадової особи відділу кадрів.
З приводу зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року відповідач зазначив таке.
Згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 з 18 грудня 2017 року позивач був прийнятий прохідником з повним робочим днем в шахті (найменування шахти не зазначено) та 01 березня 2018 року звільнений за власним бажанням. Запис засвідчений печаткою відділу кадрів виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Відповідач доводив, що запис в трудовій книжці зроблено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, (далі Інструкція № 58).
Також відповідач зауважив, що спірний період не підтверджений відомостями про спеціальний стаж згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу, а тому підстави для зарахування спірного періоду до пільгового стажу відсутні.
З приводу застосування при призначенні пенсії ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 відповідач зауважив, що ці норми застосовуються при обчисленні розміру пенсії.
За розрахунком пенсійного органу страховий стаж позивача становить 45 років 04 місяці 07 днів, пільговий стаж 16 років 00 місяців 00 днів; роботи підземні, провідні професії (20) 09 років 11 місяців 19 днів; підземні роботи (постанова 202) 05 років 00 місяців 22 дні.
Відповідач зауважив, що згідно з наданими документами до пільгового стажу позивача зараховані періоди роботи прохідником за фактично відпрацьований час під землею за виключенням періодів перебування у відпустці без збереження заробітної плати, відсутності спусків в шахту з урахуванням відомостей по спеціальному стажу та сплати страхових внесків.
Враховуючи відсутність у позивача на день звернення за призначенням пенсії необхідного пільгового стажу за Списком № 1 (шахтарі), відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
З 10 січня 2007 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ідентифікаційний код 21084076) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
01 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії.
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Рівненській області.
08 вересня 2023 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 та поданих ним документів, а також з урахуванням Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) ГУ ПФУ в Рівненській області прийняло рішення № 056650009306 «Про відмову у призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, з наведених нижче підстав:
Вік заявника 47 років 10 місяців 06 днів.
Страховий стаж особи 45 років 04 місяці 07 днів.
Пільговий стаж 16 років 00 місяців 00 днів.
Роботи підземні, провідні професії (20) 09 років 11 місяців 19 днів.
Підземні роботи (постанова 202) 05 років 00 місяців 22 дні.
Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку, а також підтвердження шкідливих умов праці працівника за результатами атестації робочих місць за умовами праці впродовж повного робочого дня, встановленого для даного виробництва. Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. Відсутність чи не підтвердження хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
П. 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників в яких має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, зайнятість повний чи неповний робочий день, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Результати розгляду документів, доданих до заяви до пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди пільгової роботи згідно з довідкою від 27 листопада 2019 року № 2/564, оскільки довідка не відповідає вимогам Порядку № 637 (додатку 5), а саме не містить підпису посади головного бухгалтера та відділу кадрів.
Повернутися до розгляду питання щодо зарахування пільгового стажу згідно з довідкою від 27 листопада 2019 року № 2/564 можливо після надходження акта перевірки достовірності даних про пільгових характер роботи.
З огляду на викладене ГУ ПФУ в Рівненській області вирішило відмовити в призначенні пенсії за віком відповідно до «п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058» через відсутність необхідного пільгового стажу 25 років на підземних роботах, віднесених до Постанови КМУ № 202, та відсутність 20 років пільгового стажу на провідних професіях.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
З приводу періодів роботи (навчання), на зарахування яких до страхового та/або пільгового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.
Період з 25 січня 2002 року по 23 грудня 2013 року.
На підставі записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 суд встановив:
[…]
Запис 11 01 серпня 2001 року на підставі наказу від 13 серпня 2001 року № 258 ОСОБА_1 був звільнений з Шахта ім. О.Г. Стаханова виробничого об`єднання «Красноармійськвугілля» за ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Запис 12 25 березня 2002 року на підставі наказу від 25 березня 2002 року № 377/к позивач був прийнятий на роботу до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Запис 13 23 лютого 2013 року на підставі наказу від 25 лютого 2013 року № 508/к звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю України.
[…]
Суд зауважує, що згідно з записами в трудовій книжці в період з 02 серпня 2001 року по 24 травня 2002 року позивач не перебував в трудових відносинах.
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 14 січня 2020 року № 10арх, яка видана державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська», ОСОБА_1 працював повний робочий день в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», в період з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року 10 років 10 місяців 28 днів виконував гірничі роботи за професією прохідник дільниці УПР, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1а, код КП 1010100а, постанова КМУ від 11 березня 1994 року № 162.
Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказами від 31 грудня 1997 року № 1690, від 27 грудня 2002 року № 2099, від 24 листопада 2003 року № 1724, від 19 листопада 2008 року № 2145.
Додаткові відомості:
з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року відрядження поверхня;
з 01 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року відрядження поверхня;
з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року відрядження поверхня;
з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року відрядження поверхня;
з 01 січня 2008 року по 16 листопада 2008 року відрядження поверхня + 14 днів безоплатної відпустки.
Попереднє навчання з техніки безпеки з оплатою праці згідно з тарифною ставкою підземного робочого 8 днів з 25 березня 2002 року.
Користувався відпустками без збереження заробітної плати: 2 дні березня, 15 днів квітня, 4 дні травня, 1 день грудня 2009 року; 1 день квітня 2010 року; 1 день березня, 1 день квітня, 3 дні липня, 4 дні серпня 2012 року.
Роботи на поверхні виконував відрядження 1 день липня 2009 року, 6 днів серпня, 5 днів вересня 2009 року.
Учбова відпустка 15 днів в лютому 2013 року.
Довідка видана на підставі особистої картки, розрахункової відомості, контрольних табелів спуску-виїзду в шахту, том 7, стор. 14, таб. № 9509.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб станом на 01 вересня 2023 року містили інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» (ідентифікаційний код 31599557) за 09 місяців 07 днів 2002 року; 12 місяців 2003 року; 12 місяців 2004 року; 12 місяців 2005 року; 12 місяців 2006 року; 12 місяців 2007 року; 12 місяців 2008 року; 12 місяців 2009 року; 12 місяців 2010 року; 12 місяців 2011 року; за 31 день січня, 29 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 30 днів травня, 28 днів липня, 27 днів серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня 2012 року; 31 день січня, 23 дні лютого 2013 року за кодом підстави ЗП3014А2.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код підстави «ЗП3014А2» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві періоди:
з 25 березня 2002 року по 31 грудня 2003 року 01 рік 09 місяців 07 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2004 року по 30 червня 2004 року 00 років 06 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року 00 років 04 місяці 00 днів до страхового стажу;
з 01 листопада 2004 року по 30 червня 2005 року 00 років 08 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року 03 роки 04 місяці 16 днів до страхового стажу;
з 17 листопада 2008 року по 31 грудня 2008 року 00 років 01 місяць 15 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 березня 2009 року по 02 березня 2009 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;
з 03 березня 2009 року по 31 березня 2009 року 00 років 00 місяців 29 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 квітня 2009 року по 15 квітня 2009 року 00 років 00 місяців 15 днів до страхового стажу;
з 16 квітня 2009 року по 30 квітня 2009 року 00 років 00 місяців 15 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2009 року по 04 травня 2009 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;
з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року 00 років 06 місяців 26 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 грудня 2009 року по 01 грудня 2009 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;
з 02 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2010 року по 31 березня 2010 року 00 років 03 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 квітня 2010 року по 01 квітня 2010 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;
з 02 квітня 2010 року по 28 лютого 2012 року 01 рік 10 місяців 27 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 березня 2012 року по 01 березня 2012 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;
з 02 березня 2012 року по 31 березня 2012 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2012 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;
з 02 квітня 2012 року по 30 червня 2012 року 00 років 02 місяці 29 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 липня 2012 року по 03 липня 2012 року 00 років 00 місяців 03 дні до страхового стажу;
з 04 липня 2012 року по 31 липня 2012 року 00 років 00 місяців 28 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 серпня 2012 року по 04 серпня 2012 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;
з 05 серпня 2012 року по 23 лютого 2013 року 00 років 06 місяців 19 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
Період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року.
На підставі записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 суд встановив:
[…]
Запис 14 18 березня 2013 року на підставі наказу від 18 березня 2013 року № 462-к позивач був прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею.
Запис 15 31 липня 2016 року на підставі наказу від 28 липня 2016 року № 704к звільнений за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України за переведенням.
[…]
Згідно з довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 листопада 2019 року № 02/564, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», ОСОБА_1 працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», виконував роботи зі шкідливими і важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», яке веде видобуток вугілля підземним способом, в період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року за професією прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36.
Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказами від 02 липня 2010 року № 81, від 01 липня 2015 року № 222.
Додаткові відомості: у відпустці без збереження заробітної плати не перебував, прогулів не має, на інші роботи не залучався.
Довідка видана на підставі наказів про атестацію, особистої картки форми Т-2, наказів відділу кадрів та особових рахунків.
Індивідуальні відомості про застраховану особу станом на 01 вересня 2023 року містили інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» (ідентифікаційний код 35711134) за 14 днів березня, 30 днів квітня, 31 травня, 30 днів червня, 31 день липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня 2013 року; 12 місяців 2014 року; 12 місяців 2015 року; 31 день січня, 29 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня 2016 року за кодом підстави ЗП3013А1.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року 03 роки 04 місяці 14 днів до страхового стажу.
Період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року.
На підставі записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 суд встановив:
[…]
Запис 18 18 грудня 2017 року позивач був прийнятий на роботу до відокремленого структурного підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Запис 19 01 березня 2018 року на підставі наказу від 01 березня 2018 року № 271-к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням.
[…]
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09 грудня 2019 року № 738, яка видана відокремленим структурним підрозділом «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому структурному підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», в період з 18 грудня 2017 року (наказ від 15 грудня 2017 року № 1670-к) по 01 березня 2018 року (наказ від 01 березня 2018 року № 271-к) 00 років 02 місяці 14 днів виконував гірничі роботи з повним робочим днем в шахті Степова за професією прохідник підземний, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова КМУ від 24 червня 2016 року № 461, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Додаткові відомості: сумісництва професій не було, безплатними відпустками не користувався.
Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказами від 24 жовтня 1994 року № 1416, від 20 жовтня 1999 року № 2318, від 27 квітня 2001 року № 655, продовжена до 03 травня 2006 року на підставі листа від 03 лютого 2015 року № 270, від 03 травня 2006 року № 951, від 04 травня 2011 року № 1026 на шахті «Степова» відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля», від 10 липня 2012 року № 147, від 25 грудня 2015 року № 6583 на відокремленому структурному підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське».
Довідка видана на підставі особової картки ф. Т-2, особових рахунків, табеля спуску і виїзду в шахту.
Індивідуальні відомості про застраховану особу станом на 01 вересня 2023 року містили інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля» (ідентифікаційний код 00178353) за 14 днів грудня, 31 день січня, 28 днів лютого, 1 день березня 2018 року за кодом підстави ЗП3014А2.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року 00 років 02 місяці 14 днів до страхового стажу.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 01 вересня 2023 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 21 липня 2023 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абз. абз. 1 і 15-23 п. 1 ч. 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абз. 1 ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 10100000 «Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:
10101000 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»
1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:
1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:
Працівники:
зайняті повний робочий день на підземних роботах;
які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).
[…].
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).
До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788).
Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 31 травня 2023 року.
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі сервісний центр).
Заява про призначення, […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п. 1.7 розділу І Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.
Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
[…]
Відповідно до п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням п. 1.8 цього розділу.
Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі Положення), а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі індивідуальні відомості про застраховану особу).
[…]
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
За бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до абз. 3 ч 1 ст. 40 Закону за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки.
[…]
4) відомості про місце проживання особи;
5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);
[…].
Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
[…]
Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;
з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
[…]
Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
[…]
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.
Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:
-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);
-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Рівненській області рішення від 08 вересня 2023 року № 056650009306 «Про відмову у призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Рівненській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Надаючи оцінку правомірності відмови у призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.
Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, всього періоду роботи з 25 січня 2002 року по 23 грудня 2013 року.
Суд зауважує, що згідно з записами 11-12 в трудовій книжці в період з 02 серпня 2001 року по 24 травня 2002 року ОСОБА_1 в трудових відносинах не перебував, а тому позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періоду з 25 січня 2002 року по 24 травня 2002 року не підлягають задоволенню як такі, що не мають правового та фактичного підґрунтя.
Суд встановив, що в період з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року ОСОБА_1 працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, що підтверджено записами 12-13 в трудовій книжці.
Згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх позивач працював повний робочий день в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» і в період з 25 березня 2002 року по 23 лютого 2013 року виконував гірничі роботи за професією прохідник дільниці УПР.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області правомірно зарахувало позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), періоди роботи з 25 березня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2004 року по 30 червня 2004 року, з 01 листопада 2004 року по 30 червня 2015 року, з 17 листопада 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року, з 03 березня 2009 року по 31 березня 2009 року, з 16 квітня 2009 року по 30 квітня 2009 року, з 02 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 31 березня 2010 року, з 02 квітня 2010 року по 28 лютого 2012 року, з 02 березня 2012 року по 31 березня 2012 року, з 02 квітня 2012 року по 30 червня 2012 року, з 04 липня 2012 року по 31 липня 2012 року, з 05 серпня 2012 року по 23 лютого 2013 року, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати позивачеві ці періоди до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені безпідставно.
Водночас відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) пенсійний орган зарахував позивачеві лише до страхового стажу періоди роботи з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року, з 01 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 квітня 2009 року по 15 квітня 2009 року, з 01 травня 2009 року по 04 травня 2009 року, з 01 грудня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 квітня 2010 року по 01 квітня 2010 року, з 01 березня 2012 року по 01 березня 2012 року, з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2012 року, з 01 липня 2012 року по 03 липня 2012 року, з 01 серпня 2012 року по 04 серпня 2012 року. До пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ці періоди не зараховані.
В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Рівненський області не навело жодних підстав для неврахування цих періодів до пільгового стажу, що є одним із свідчень необґрунтованості оскаржуваного рішення.
У відзиві на позовну заяву відповідача вказав, що згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх в періоди з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року позивач перебував у відрядженні на поверхні, тобто не виконував роботи під землею, а тому ці періоди не зараховані до пільгового стажу.
Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх позивач перебував у відпустках без збереження заробітної плати 2 дні в березні, 15 днів в квітні, 4 дні в травні, 1 день в грудні 2009 року, 1 день в квітні 2010 року, 1 день в березні, 1 день в липні, 4 дні в серпні 2012 року, однак в довідках відсутні відомості про надання відпусток без збереження заробітної плати у зв`язку з виробничою необхідністю, а тому ці періоди не зараховані до пільгового стажу.
Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, днів відпустки без збереження заробітної плати суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 34 Кодексу законів про працю України простій це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Згідно зі ст. 26 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР) за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Як свідчить роз`яснення Міністерства соціальної політики України, наведене у листі від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Це відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а.
Отже, позивач має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, днів відпустки без збереження заробітної плати, за умови що: 1) вони пов`язані з виробничою необхідністю та 2) не більше 1 місяця в календарному році.
Дійсно, відповідно до ст. 62 Закону № 1788 трудова книжка є основним документом про стаж. Разом з цим довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній містять додаткові (уточнюючі) відомості про умови та характер праці працівника, а тому наведені в них відомості мають враховуватися при вирішенні питання про наявність підстав для призначення пенсії.
Згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх ОСОБА_1 перебував у відпустках без збереження заробітної плати 14 днів в 2008 році, 2 дні березня, 15 днів квітня, 4 дні травня, 1 день грудня 2009 року; 1 день квітня 2010 року; 1 день березня, 1 день квітня, 3 дні липня, 4 дні серпня 2012 року.
Тривалість відпустки без збереження заробітної плати не перевищує 1 місяця в календарному році.
Разом з цим належні та допустимі докази, які б підтверджували, що перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати було пов`язано з виробничою необхідністю, суду не надані.
Також суд вважає за необхідне відзначити наявність суперечностей між даними, які державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» навело в довідці від 14 січня 2020 року № 10арх та подало в звітності про спеціальний стаж, що знайшла відображення в Індивідуальних відомостях про застраховану особу, в частині зарахування до пільгового стажу днів перебування ОСОБА_1 у відпустках без збереження заробітної плати.
Так, за даними Індивідуальних відомостей про застраховану особу державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» підтвердило спеціальних стаж ОСОБА_1 за кодом підстави ЗП3014А2, який проставляється працівникам провідних професій, за 12 місяців 2008 року в цілому, тобто включаючи 14 днів відпустки без збереження заробітної плати; за 12 місяців 2009 року в цілому, тобто включаючи дні відпустки без збереження заробітної плати (2 дні березня, 15 днів квітня, 4 дні травня, 1 день грудня); за 30 днів квітня 2010 року, тобто включаючи 1 день відпустки без збереження заробітної плати; за 31 день березня 2012 року, тобто включаючи 1 день відпустки без збереження заробітної плати; за 30 днів квітня 2012 року, тобто включаючи 1 день відпустки без збереження заробітної плати; за 28 днів липня 2012 року, тобто за виключенням 3 дня відпустки без збереження заробітної плати; за 27 днів серпня 2012 року, тобто за виключенням 4 днів відпустки без збереження заробітної плати.
Суд зауважує, що документи, що були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не дають можливості усунути суперечності щодо наявності/відсутності підстав для зарахування днів відпустки без збереження заробітної плати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, які наведені в довідці від 14 січня 2020 року № 10арх та Індивідуальних відомостях про застраховану особу.
При цьому, для усунення цих розбіжностей ГУ ПФУ в Рівненській області мало можливість скористатися своїми правами, передбаченими ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та звернутися з запитом до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про надання наказів про надання позивачу відпусток без збереження заробітної плати, або перевірити обґрунтованість відомостей, вказаних в довідці від 14 січня 2020 року № 10арх чи в звітності, що відображена в системі персоніфікованого обліку, та з`ясувати, чи були пов`язані такі відпустки з виробничою необхідністю, однак пенсійний орган цього не зробив.
Позивач, в свою чергу, не позбавлений можливості подати пенсійному органу додаткові докази, які підтверджують наявність зв`язку між відпустками без збереження заробітної плати з виробничою необхідністю, (якщо такий факт мав місце).
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періодів з 01 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 квітня 2009 року по 15 квітня 2009 року, з 01 травня 2009 року по 04 травня 2009 року, з 01 грудня 2009 року по 01 грудня 2009 року, з 01 квітня 2010 року по 01 квітня 2010 року, з 01 березня 2012 року по 01 березня 2012 року, з 01 квітня 2012 року по 01 квітня 2012 року, з 01 липня 2012 року по 03 липня 2012 року, з 01 серпня 2012 року по 04 серпня 2012 року та 14 днів 2008 року (днів відпустки без збереження заробітної плати) не підлягають задоволенню, як необґрунтовані.
Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, днів перебування у відрядженнях на поверхні суд зазначає таке.
Згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх в періоди з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 16 листопада 2008 року, (включаючи 14 днів безоплатної відпустки), 1 день в липні, 6 днів в серпні, 5 днів у вересні 2009 року позивач перебував у відрядженні на поверхні.
Відомостей про те, що в періоди відрядження на поверхню оплата праці позивача проводилась за тарифною ставкою підземного працівника, ні довідка від 14 січня 2020 року № 10арх, ні інші документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не містять.
Разом з цим державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» в звітності, яка відображена в Індивідуальних відомостях про застраховану особу, підтвердила спеціальних стаж ОСОБА_1 за кодом підстави ЗП3014А2, який проставляється працівникам провідних професій, за 12 місяців 2004 року, 12 місяців 2005 року, 12 місяців 2006 року, 12 місяців 2007 року, 12 місяців 2008 року, 12 місяців 2009 року, тобто включаючи періоди відрядження на поверхню.
Суд зауважує, що документи, що були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не дають можливості усунути суперечності щодо наявності/відсутності підстав для зарахування днів відрядження на поверхню до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, які наведені в довідці від 14 січня 2020 року № 10арх та Індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Для усунення цих розбіжностей ГУ ПФУ в Рівненській області мало можливість скористатися своїми правами, передбаченими ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та звернутися з запитом до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про надання наказів про відрядження позивача для роботи на поверхні, довідок про умови оплати його праці в ці періоди, або перевірити обґрунтованість відомостей, вказаних в довідці від 14 січня 2020 року № 10арх чи в звітності, що відображена в системі персоніфікованого обліку, однак пенсійний орган цього не зробив.
Позивач, в свою чергу, не позбавлений можливості подати пенсійному органу додаткові докази, які підтверджують право на зарахування періодів відрядження на поверхню до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, наприклад, надати довідку про те, що плата його праці в ці періоди проводилась як підземному працівнику.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періодів з 01 липня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 липня 2005 року по 16 листопада 2008 року (днів відрядження на поверхню) не підлягають задоволенню, як необґрунтовані.
Крім того, згідно з розрахунком стажу (форма РС-право) ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві частину періоду роботи прохідником підземним з повним робочим днем в шахті в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), тобто як пільговий стаж на підземних роботах, а не як пільговий стаж за провідною професію (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
В рішенні, яке є предметом спору, жодних підстав для неврахування періоду з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року до пільгового стажу за провідною професію (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) ГУ ПФУ в Рівненській області не навело. Не мітить такого обґрунтування і відзив на позовну заяву.
До того ж свідченням непослідовності позиції пенсійного органу є той факт, що період роботи з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року був зарахований до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, включаючи дні відрядження на поверхню (1 день в липні, 6 днів серпня та 5 днів вересня 2009 року, згідно з довідкою від 14 січня 2020 року № 10арх). В той час як за тих самих умов відповідач не вбачав підстав для зарахування до пільгового стажу позивача інших періодів його роботи на поверхні, про що було вказано вище.
З огляду на встановлені фактичні обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року за виключенням днів відрядження на поверхню 1 день липня 2009 року, 6 днів серпня 2009 року, 5 днів вересня 2009 року.
Для вирішення питання про наявність підстав для зарахування позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) днів відрядження на поверхню 1 день липня 2009 року, 6 днів серпня 2009 року, 5 днів вересня 2009 року пенсійному органу належить з`ясувати умови праці позивача в ці періоди, зокрема, чи проводилась оплата праці за ці дні як підземному працівнику.
Період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року.
Суд встановив, що в період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року ОСОБА_1 працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» прохідником підземним з повним робочим днем під землею, що підтверджено записами 14-15 в трудовій книжці.
Згідно з довідкою від 27 листопада 2019 року № 02/564 позивач працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», виконував роботи зі шкідливими і важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», яке веде видобуток вугілля підземним способом, в період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року за професією прохідник підземний з повним робочим днем.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року 03 роки 04 місяці 14 днів до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.
В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Рівненській області вказало, що до пільгового стажу за Списком № 1 не зарахований період пільгової роботи згідно з довідкою від 27 листопада 2019 року № 02/564, оскільки вона не відповідає вимогам додатку 5 до Порядку № 637 (не містить підпису головного бухгалтера та посадової особи відділу кадрів).
Суд відхиляє цей аргумент пенсійного органу з огляду на таке.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 обов`язок щодо оформлення (заповнення) такої довідки покладений на підприємство, в якому працював позивач.
Суд зауважує, що однією з підстав для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи уточнюючої довідки.
ГУ ПФУ в Рівненській області не врахувало, що не усі недоліки в оформленні уточнюючої довідки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність оформлення довідок. Право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов`язані вести облік трудового стажу працівників.
Довідка від 27 листопада 2019 року № 02/564 містить всі необхідні відомості щодо характеру та умов праці ОСОБА_1 в період з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року з посиланням на первинні документи, що слугували підставою для її видачі, довідка підписана генеральним директором і скріплена печаткою підприємства.
Пільговий характер роботи позивача в цей період підтверджений належним чином оформленими записами 14-15 в трудовій книжці, яка є основним документом про стаж.
Як наслідок, відсутність в довідці від 27 листопада 2019 року № 02/564 підписів головного бухгалтера та посадової особи відділу кадрів не може слугувати підставою для відмови позивачеві в зарахуванні відповідного періоду роботи до пільгового стажу.
До того ж за наявності сумнівів у достовірності відомостей, які наведені у довідці, ГУ ПФУ в Рівненській області не було позбавлено можливості провести перевірку первинних документів на підприємстві, звернутися до нього з відповідним запитом тощо, тобто використати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, однак цього не зробило.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року, впродовж якого він працював повний робочий день на підземних роботах за провідною професією прохідник, а відмова пенсійного органу у зарахуванні цих періодів є протиправною.
Період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року.
Суд встановив, що в період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року ОСОБА_1 працював у відокремленому структурному підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником з повним робочим днем в шахті, що підтверджено записами 18-19 в трудовій книжці.
Згідно з довідкою від 09 грудня 2019 року № 738 позивач працював повний робочий день у відокремленому структурному підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в період з 18 грудня 2017 року (наказ від 15 грудня 2017 року № 1670-к) по 01 березня 2018 року (наказ від 01 березня 2018 року № 271-к) виконував гірничі роботи з повним робочим днем в шахті Степова за професією прохідник підземний.
Індивідуальні відомості про застраховану особу станом на 01 вересня 2023 року містили інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля» за 14 днів 2017 року, 02 місяці 01 день 2018 року за кодом підстави ЗП3014А2, який проставляється працівникам провідних професій.
Однак, як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало позивачеві період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року 00 років 02 місяці 14 днів до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.
В рішенні, яке є предметом спору, пенсійний орган не вказав підстави незарахування до пільгового стажу вказаного вище періоду.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що період з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року не зарахований до пільгового стажу через те, що в записах про прийняття на роботу відсутня назва підприємства, що не відповідає вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі Інструкція № 58).
Суд відхиляє цей аргумент пенсійного органу, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до п. 1.1 Інструкції № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з п. 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, […] вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, […].
За правилами, наведеними у п. п. 2.6, 2.8 Інструкції № 58, у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, […], виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності вищестоящою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності облархівом, держархівом м. Києва, держархівом м. Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.
Відповідно до п. 2.14 Інструкції № 58 2 у графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства.
Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу.
У графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій».
Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
Якщо працівнику в період роботи надається новий розряд, тоді про це в установленому порядку робиться відповідний запис.
Робота за сумісництвом, яка оформлена в установленому порядку, в трудовій книжці зазначається окремим порядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом.
Переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж підприємстві оформлюється в такому ж порядку, як і прийняття на роботу.
Згідно з абз. 1 п. 4.1 Інструкції № 58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Таким чином, Інструкція № 58 чітко визначає коло осіб, які уповноважені вносити записи до трудової книжки. До таких осіб належить керівник підприємства або спеціально уповноважена ним особа.
Верховний Суд в постанові від 19 грудня 2019 року у справі № 307/541/17 навів такий висновок: однією з підстав для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки; не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці; право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов`язані вести облік трудового стажу працівників.
Дійсно, запису 18 про прийняття на роботу не передує заголовок з повним найменуванням підприємства, що не відповідає вимогам п. 2.14 Інструкції № 58.
Водночас, позивач як особа, на яку не покладено обов`язків щодо організації ведення обліку, зберігання і видачі трудових книжок, не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до його трудової книжки відомостей. Відтак неправильне заповнення трудової книжки не може бути підставою для незарахування страхового стажу і, як наслідок, для обмеження права позивача на пенсійне забезпечення. На працівника не може перекладатися тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені в його трудовій книжці; працівник не відповідає за правильність записів в трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення.
Суд зауважує, що записи 18-19 в трудовій книжці підтверджують факт зайнятості ОСОБА_1 за професією прохідника підземного з повним робочим днем в шахті з з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року; ці записи містять всі необхідні відомості щодо трудової діяльності позивача впродовж вказаного періоду; вони виконані акуратно, не містять виправлень; запис про звільнення засвідчений підписами уповноважених осіб та печаткою відділу кадрів відокремленого структурного підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Отже, відсутність заголовку з повним найменуванням підприємств перед записом 18 про прийняття на роботу не може позбавляти позивача права на зарахування вказаного періоду роботи до пільгового стажу.
До того ж предметом розгляду пенсійного органу були довідку від 09 грудня 2019 року № 738 та Індивідуальні відомості про застраховану особу, які також підтверджують пільговий характер роботи позивача в цій період.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 ( ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року, впродовж якого він працював повний робочий день на підземних роботах за провідною професією прохідник, а відмова пенсійного органу у зарахуванні цих періодів є протиправною.
Правомірність дій пенсійного органу щодо зарахування до страхового та пільгового стажу інших періодів трудової діяльності позивачем не оспорюється.
З огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Рівненській області від 08 вересня 2023 року № 056650009306 «Про відмову у призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Рівненській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Оскільки рішення від 08 вересня 2023 року № 056650009306 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і застосувати також такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Рівненській області:
- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди роботи:
з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року за виключенням днів відрядження на поверхню 1 день липня 2009 року, 6 днів серпня 2009 року, 5 днів вересня 2009 року;
з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року;
з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року,
-повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 вересня 2023 року про призначення пенсії незалежно від віку до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 щодо покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати певні періоди до пільгового стажу не підлягають задоволенню з підстав, що наведені судом вище.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 за його заявою від 01 вересня 2023 року з дня звернення за призначенням пенсії, оскільки розрахунок страхового та пільгового стажу, як передумова прийняття рішення про призначення пенсії, в силу положень Закону № 1058 належить до повноважень пенсійного органу.
За встановлених фактичних обставин належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати певні періоди роботи позивача до його пільгового стажу та повторно розглянути заяву про призначення пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
З приводу доводів позивача про застосування абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 та ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345) суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П розмір пенсії, у гривнях;
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.
Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.
Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд зауважує, що ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.
Суд відзначає, що спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що ГУ ПФУ в Рівненській області вирішило відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Разом з цим, питання обчислення розміру пенсії у спірних правовідносинах не поставало, як наслідок, жодних висновків щодо наявності/відсутності підстав для застосування ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 при обчисленні пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області не робило.
В межах спірних правовідносин застосування ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не є предметом спору.
Отже, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 із застосуванням ст. 8 Закону № 345.
Також суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Рівненській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.
Отже, саме на ГУ ПФУ в Рівненській області суд покладає обов`язок зарахувати певні періоди до пільгового стажу і повторно розглянути заяву про призначення пенсії.
Факт того, що місце проживання позивача зареєстровано в Донецькій області, не спростовує висновку суду, що належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Рівненській області, оскільки норми п. 4.10 Порядку № 22-1 визначають орган, що призначає пенсію, для здійснення виплати пенсії. Водночас орган, що призначає пенсію, який розглядає заяву про призначення пенсії та приймає рішення про призначення пенсії (відмову в призначенні пенсії), визначається за нормами п. 4.2 Порядку № 22-1, які передбачають застосування принципу екстериторіальності.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн (квитанція від 28 грудня 2023 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Рівненській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ідентифікаційний код 21084076, місцезнаходження: 33004, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, буд. 7) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 08 вересня 2023 року № 056650009306 «Про відмову у призначенні пенсії».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п. а-в), періоди роботи:
- з 05 травня 2009 року по 30 листопада 2009 року за виключенням днів відрядження на поверхню 1 день липня 2009 року, 6 днів серпня 2009 року, 5 днів вересня 2009 року;
- з 18 березня 2013 року по 31 липня 2016 року;
- з 18 грудня 2017 року по 01 березня 2018 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 вересня 2023 року про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім) гривень 88 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 09 лютого 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116924602 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.