Справа № 761/26676/23
Провадження № 2/761/2971/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
24 січня 2024 року Шевченківський районний суду міста Києва у складі:
головуючого судді Пономаренко Н.В.
за участю секретаря Бражніченко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) учасників справи цивільну справу за позовом за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2023 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшла позовна заява Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, у якому позивач просив стягнути: стягнути з ОСОБА_1 на користь заява Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» заборгованість у загальному розмірі на суму 83 718,68 грн. у тому числі: - заборгованість за Договором про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги в розмірі 26 419,11 грн.; - заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 54 615,57 грн. та судові витрати у розмірі 2684,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований та проживає за в квартирі АДРЕСА_1 і користується послугами, що надаються позивачем. Метою створення ЖБК «Верстат» відповідно до Статуту у тому числі є забезпечення належного отримання мешканцями будинку житлово-комунальних послуг. Позивач фактично виконує функції із утримання будинку, а також забезпечує надання житлово-комунальних послуг. Це в свою чергу передбачає обов`язок ЖБК «Верстат» виступати замовником робіт і послуг та укладати угоди з відповідними підприємствами, що надають ці роботи і послуги і проводити розрахунки із користувачами за надані комунальні послуги. Згідно нарахувань та сплати по особовому рахунку № НОМЕР_1 (4) та №4( НОМЕР_2 ) за вищевказаною адресою на травень 2023 року ОСОБА_1 має заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги у загальному розмірі на суму 81034,68 грн. Вказана заборгованість виникла на підставі договорів, укладених ЖБК «Верстат» як балансоутримувача будинку з комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтелоенерго», ВАТ «Київводоканал». Крім того, нарахування плати та як наслідок виникнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території здійснювалось ЖБК «Верстат» на підставі Кошторису доходів та витрат за утримання будинку та прибудинкової території, затвердженого загальними зборами від 06.12.2017.
Так, позивачем вказано, що між ЖБК «Верстат» та споживачем ОСОБА_1 укладено типовий договір про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги, внаслідок чого в останнього виник обов`язок сплатити 26419,11 грн. Разом з тим, в порушення умов Договору станом на дату звернення до суду, громадянином ОСОБА_1 внесено лише частину щомісячних платежів, що не відповідає вимогам щодо своєчасного погашення боргу
У позовній заяві зазначено, що згідно розшифровки особового рахунку № НОМЕР_3 (4) за адресою: АДРЕСА_2 на травень 2023 року ОСОБА_1 має поточну заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 54615,57 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 22.09.2023 року відкрито провадження в цивільній справі за вказаним позовом, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
19.01.2024 до суду надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи.
Позивач явку свого представника в судове засіданні не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, 14.11.2023 року представник позивача подав до суду заяву в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі, та просить розглянути справу без її присутності, проти заочного рішення суду не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не сповістив.
Разом з тим, відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України) суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов`язки сторін та те, що представник позивача щодо заочного розгляду справи заперечень у заяві не виклав, суд, на підставі ч.ч. 1, 2 ст. 280 та відповідно до ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ЖБК «Верстат» відповідно до статуту здійснює експлуатацію, ремонт будинку та утримання прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу є балансоутримувачем будинку за адресою: АДРЕСА_3 та здійснює господарську діяльність із утримання, обслуговування, експлуатації житлового та нежитлового фонду, а також здійснює контроль за додержанням встановленого порядку використання жилих і інших приміщень житлового фонду та виконання громадянами Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими територіями.
Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивач зазначав, що відповідач проживає за адресою: АДРЕСА_3 та є споживачем послуг з централізованого опалення, яку постачає позивач.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання особи № 98129226 від 24.08.2023 за відомостями Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Шевченківської РДА місце проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року задеклароване/зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.44).
Крім того, згідно довідки про фактичне місце проживання складена головою правління ЖБК «Верстат» ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 , довідка містить підписи трьох сусідів (а.с. 62).
Згідно ст. 360, 383 ЦК України власник (співвласники) житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім`ї та інших осіб; співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
За змістом ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Статтею 162 ЖК України визначено, що плата за користування жилим приміщенням і за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Згідно з частиною 1 ст. 6 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні), управитель; виконавці комунальних послуг.
Статтями 7, 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов`язки споживачів, виконавців комунальних послуг та управителів. Зокрема, обов`язком споживача є укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, а обов`язком виконавця - забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 179 ЖК України, користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог «Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями», які затверджуються Кабінетом Міністрів України. Статтями 66-67 цього Кодексу також визначено, що плата за користування житлом обчислюється, виходячи з загальної площі квартири, розмір плати за користування житлом встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що позивач є виконавцем комунальних послуги будинку за адресою АДРЕСА_3 , та надає мешканцям житлово-комунальні послуги, відповідач, як особа, яка проживає у цьому будинку в свою чергу не повноцінно виконує зобов`язання по їх оплаті. У зв`язку з чим, за ОСОБА_1 на травень 2023 року утворилась заборгованість за житлово-комунальні послуги в сумі 54 615, 57 грн. (особові рахунки № НОМЕР_1 (4) та №4(НОМЕР_2)), що підтверджується довідкою про нарахування та сплату по особовому рахунку № НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ) за період з 01.09.2019 по 01.06.2023 (а.с. 9-10).
Між ЖБК «Верстат» та споживачем ОСОБА_1 укладено типовий договір про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги від 01.05.2017 року (надалі - Договір).
Згідно п. 1 Договору підприємство надає громадянину розстрочку у погашенні заборгованості з квартирної плати (плати за утримання житла) та плати за комунальні послуги (водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), що утворилась саном на 01.05.2017 на суму 26 419,11 грн. з 01.05.2017 по 31.12.2020.
При цьому, згідно п. 7 Договору він набирає чинності з моменту укладання, але не ранішня 01 травня 2017 року і діє до 31 грудня 2020 року.
Таким чином, внаслідок укладання зазначеного Договору в останнього виник обов`язок сплатити 26 419,11 грн.
Згідно ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягненню із ОСОБА_1 на користь заява Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» заборгованість у загальному розмірі на суму 83 718,68 грн. у тому числі: - заборгованість за Договором про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги в розмірі 26 419,11 грн.; - заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 54 615,57 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім, які складаються з судового збору в розмірі 2684,00 грн.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 319, 322, 526, 549, 625 ЦК України, ст.ст. 159, 179 ЖК України, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 280-282, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
позовну заяву Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі 83 718,68 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Верстат» судовий збір в розмірі 2 684,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його отримання.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників:
Позивач: Житлово-будівельний кооператив «Верстат», код ЄДРПОУ 23493382, адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Турчина Ігоря, 12-Б.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складений 24.01.2024.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116930626 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Пономаренко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні