Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.02.2024 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., секретар судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, третя особа: Виноградівська державна нотаріальна контора,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, третя особа: Виноградівська державна нотаріальна контора.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла позивача мама - ОСОБА_3 .
Спадкодавцю ОСОБА_3 належала земельна ділянка, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ №776125 від 20.04.2012 року, кадастровий номер 2121284400:04:001:0040, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,1800 га, розташована «За межами населеного пункту» Підвиноградівської сільської ради, Виноградівського району Закарпатської області.
Заповіт покійна не залишала, померла раптово.
Спадкоємцями першої черги є сторони по справі.
Набути право власності на вище згадану земельну ділянку шляхом отримання свідоцтва про право власності за законом в нотаріальній конторі позивач не може, через відсутність правовстановлюючого документу який підтверджує належність майнових прав спадкодавцю. Ситуація обумовлена тим, що у документованих матеріалах, що залишилися після смерті спадкодавця (мама позивача) оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку віднайдено не було.
За вказаних обставин позивач звернулась з позовом до суду.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, подала до суду письмову заяву про розгляд справи у їх відсутності (а.с.19-20).
Відповідач ОСОБА_2 про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином у судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає (а.с.21-22).
Представник третьої особи у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с. 27).
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Обстеживши матеріали справи та клопотання сторін, визнаючи в порядку ст. 223 ЦПК України необов`язковим відібрання особистих пояснень від учасників процесу, і враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін та визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с.5-9).
Спадкодавцю ОСОБА_3 належала земельна ділянка, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ №776125 від 20.04.2012 року, кадастровий номер 2121284400:04:001:0040, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,1800 га, розташована «За межами населеного пункту» Підвиноградівської сільської ради, Виноградівського району Закарпатської області (а.с.13-14).
Спадкоємцями першої черги є сторони по справі (а.с.12, 21-22).
Згідно довідки виданої старостою Підвиноградівського старостинського округу Виноградівської міської ради від 04.09.2023 року № 20.9-20/705, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала на день смерті з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).
Набути право власності на вище згадану земельну ділянку шляхом отримання свідоцтва про право власності за законом в нотаріальній конторі позивач не може, оскільки оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку втрачено.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України - спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України - спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України - право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
За змістом ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати Свідоцтво про право на спадщину. Статтею 1297 зазначеного Кодексу встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Верховний Суд України в п. 23 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 роз`яснив, що Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Однак, згідно із правилами, встановленими Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (п. 4.15, 4.18), для видачі свідоцтва про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, необхідно подати правовстановлюючий документ та Витяг із Державного реєстру речових прав. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте ним шляхом переходу права власності в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний ним спосіб, передбачений законом.
Отже, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про повне задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 18, 81, 200, 258, 259, 263, 265, 267, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп НОМЕР_1 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 1,1800 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування: Закарпатська область, Виноградівський район, Підвиноградівська сільська рада, «За межами населеного пункту», кадастровий номер 2121284400:04:001:0040.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Закарпатської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 13.02.2024 року.
ГоловуючийВ. Р. Трагнюк
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116932910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні