Справа № 466/8494/23
Провадження № 2/466/448/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2024 року Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Баєвої О.І.
секретаря судового засідання Шукост О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «МС Україна» про відшкодування шкоди,
у с т а н о в и в:
позивач звернувся до Шевченківського районного суду м.Львова із позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідачів на користь позивача завдані збитки в порядку регресу у розмірі 11419,38 грн, а також 2684,00 грн судового збору.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 31.01.2023 року о 18.10 у м.Львові по вул.Шевченка, 388 відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу «Citroen», номерний знак НОМЕР_1 та транспортного засобу «Peugeot», номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . Внаслідок ДТП транспортним засобам завдано механічних пошкоджень.
Відповідно до повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ОСОБА_1 визнав свою вину у настанні ДТП.
На момент ДТП між ПАТ «Страхова компанія «АРКС» та ОСОБА_2 укладено Договір добровільного страхування наземного транспорту «Все включено» №45243Га2згл, предметом якого були майнові інтереси страхувальника пов`язані з володінням, користуванням та розпорядженням транспортним засобом «Citroen», номерний знак НОМЕР_1 .
Розмір страхового відшкодування складає 53524,85 грн.
Розмір страхового відшкодування за полісом обов`язкового страхування складає 42105,47 грн, які були відшкодовані страховою компанією відповідача. Проте, розміру страхового відшкодування за полісом обов`язкового страхування ЕР/208360552 не вистачає для повного відшкодування шкоди, АТ «СК «АРКС» було проведено оплату за Договором добровільного страхування. Таким чином. Різниця між фактичним розміром шкоди і страховим відшкодуванням становить 11419,38 грн. У зв`язку із чим позивач звернувся до суду.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, поступило клопотання про проведення судового розгляду у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити, проти заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився повторно, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, що стверджується відмітками у журналі реєстрації вихідної кореспонденції, наявним в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення, відзив відповідачем до суду подано не було.
Відповідач ТзОВ «МС Україна» в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Не подав відзиву на позовну заяву.
Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі сторін, представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ст.ст. 280-282 ЦПК України вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів та ухвалити заочне рішення.
Згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, перевіривши зібрані по справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.01.2023 року о 18.10 у м.Львові по вул.Шевченка, 388 відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу «Citroen», номерний знак НОМЕР_1 та транспортного засобу «Peugeot», номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . Внаслідок ДТП транспортним засобам завдано механічних пошкоджень.
Відповідно до повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ОСОБА_1 визнав свою вину у настанні ДТП.
На момент ДТП між ПАТ «Страхова компанія «АРКС» та ОСОБА_2 укладено Договір добровільного страхування наземного транспорту «Все включено» №45243Га2згл, предметом якого були майнові інтереси страхувальника пов`язані з володінням, користуванням та розпорядженням транспортним засобом «Citroen», номерний знак НОМЕР_1 .
Відповідно до Рахунку на оплату №0000001768 від 09.02.2023 року вартість ремонту автомобіля «Citroen», номерний знак НОМЕР_1 складає 53524,85 грн.
На момент ДТП цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 була застрахована у ПАТ «Страхова компанія «Уніка» на підставі Полісу ЕР/208360552.
На підставі договору про пряме врегулювання збитку АТ «СК «АРКС» було розраховано розмір страхового відшкодування з урахуванням норм ст.ст.12,22, 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
ПАТ «Страхова компанія «АРКС» було здійснено страхове відшкодування в розмірі 42105,47 грн, що стверджується платіжним дорученням №952389 від 20.02.2023 року.
Оскільки розміру страхового відшкодування за полісом обов`язкового страхування ЕР/208360552 не вистачає для повного відшкодування шкоди, АТ «СК «АРКС» було проведено оплату за Договором добровільного страхування.
Відповідно до Страхового акту ARX3563457 від 15.02.2023 року було сплачено страхове відшкодування у розмірі 11419,38 грн, що не покриває поліс обов`язкового страхування ПАТ «Страхова компанія «Уніка».
Частиною 1 ст.15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 27 Закону України «Про страхування», до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч.1 ст. 1188 ЦК України, шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою; за наявності вини лише особи, якій завдано шкоди, вона їй не відшкодовується; за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.
Відповідно до ст.1194 ЦК України особа, що застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування), для повного відшкодування завданої нею шкоди, зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм, суд дійшов висновку, що при відшкодуванні страховиком шкоди, завданої особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, така особа сплачує потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно до постанови Верховного суду України від 20.01.2016 року у справі №6-2808цс15 право потерпілого на відшкодування шкоди її заподіювачем є абсолютним і суд не вправі відмовити в такому позові з тих підстав, що цивільно-правова відповідальність заподіювача шкоди застрахована. Внаслідок ДТП виникає два види зобов`язань, які не виключають одне одного: деліктне та договірне. Потерпілому належить право вимоги в обох видах зобов`язань.
Таким чином, у ОСОБА_1 виникло зобов`язання перед ПАТ «СК «АРКС» у відшкодуванні завданих збитків в межах сплаченого ПАТ «СК «АРКС» страхового відшкодування у розмірі 11419,38 грн (різниці між фактичним розміром шкоди та страховим відшкодуванням).
Разом з тим, судом встановлено, що у момент ДТП ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах із ТзОВ «МС Україна», що стверджується Наказом №01032021/1 від 01.03.2021 року.
Відповідно до Полісу №208360552 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів Страхувальником транспортного засобу «Peugeot», номерний знак НОМЕР_2 було ТзОВ «МС Україна».
Згідно з ч.1 ст.1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
У випадку, якщо роботодавець являється власником автомобіля (чи орендарем)та передав у користування своєму водієві (який має трудовий чи інший договір з роботодавцем) транспортний засіб для виконання останнім своїх трудових обов`язків, то за шкоду завдану потерпілому повинен відповідати саме роботодавець. Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 05.12.2018 року у справі №426/16825/16-ц.
Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги те, що винуватець ДТП ОСОБА_1 на час вчинення ДТП перебував у трудових відносинах із ТзОВ «МС Україна», працював на посаді водія, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, слід стягнути з ТзОВ «МС Україна» на користь ПАТ «СК «АРКС» шкоду, заподіяну внаслідок Дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 11419,38 грн.
Крім того, в силу дії ст. 141 ЦПК України з ТзОВ «МС Україна» слід стягнути на користь ПАТ «СК «АРКС» судовий збір в розмірі 2684 грн.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 993, 1166, 11878, Цивільного кодексу України, Законом України «Про страхування», ст. ст. 12, 13, 76, 82, 89, 137, 141, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МС Україна» на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» 11419,38 грн (одинадцять тисяч чотириста дев`ятнадцять гривень тридцять вісім копійок) шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МС Україна» на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» 2684 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні) судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку ст. 284-285 ЦПК України.
Апеляційна скарга на заочне рішення подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення до Львівського апеляційного суду.
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС», код ЄДРПОУ 20474912, п/р № НОМЕР_3 в АТ «УкрСиббанк» м.Київ, місцезнаходження: 04070, м.Київ, вул.Іллінська,8.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «МС Україна», ЄДРПОУ 39849467, місцезнаходження: 01032, м.Київ, вул.Саксаганського, буд.74-Б, офіс 11.
Суддя О. І. Баєва
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116935778 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Баєва О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні