Справа № 629/7039/23
Номер провадження 2/629/191/24
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2024 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі головуючого судді Ткаченко О.А., за участю секретаря Торенко Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , до Лозівської міської територіальної громади в особі Лозівської міської ради Харківської області, третьої особи: Кредитна спілка «Лозівський взаємний кредит», про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
встановив:
Представник позивачазвернулася досуду зпозовною заявоюдо відповідачата третьоїособи,в якійпросить визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,додатковий строк,терміном двамісяці,для поданнязаяви проприйняття спадщини,що відкриласяпісля смертійого батька ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після смерті батька залишилося спадкове майно. З 12.03.2022 і до дня смерті його батька він фактично проживав з ним, вели спільне господарство та мали спільний бюджет, тому вважав себе таким, що прийняв спадщину після смерті батька. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину звернувся до нотаріуса, однак отримав відмову , оскільки пропустив 6-ти місячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, тому змушений звернутися до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, його представники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надали заяви про розгляд справи за їх відсутності та відсутності їхнього довірителя, на задоволенні позовних вимог наполягали, з наведених в позові підстав.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, вирішення справи залишили на розсуд суду.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 07.07.1992 року, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі мати зазначена ОСОБА_5 , в графі батько ОСОБА_2 .
Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 17.06.2022 року виданим Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .(а.с.10)
Згідно Акту від 13.09.2023 складеного та посвідченого старостою Роздольського старостинського округу Лозівського району Харківської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 12.03.2022 і до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 мешкав з сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації. (а.с.11).
Після його смерті залишилось спадкове майно - земельна ділянка, кадастровий номер 6323986000:02:000:0629 площею 7,1548 га, яка розташована на території Садівської сільської ради Лозівського району Харківської області, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_3 , виданого 14.08.2014 року, та земельна ділянка, кадастровий номер 6323986000:02:000:0634 площею 8,0249 га, яка розташована на території Садівської сільської ради Лозівського району Харківської області, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину зазаконом серії НМІ №869342 від 09.10.2017, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. (а.с.15,16,17,18)
Окрім ОСОБА_1 , інших спадкоємців, які прийняли спадщину не має.
Частиною 2 ст.1220ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно до ст.1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
20.10.2023 року ОСОБА_6 діюча в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Державного нотаріуса Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_2 , але останньому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, в зв`язку з тим, що він пропустив встановлений Законом шестимісячний строк для прийняття спадщини (а.с.12-13).
Статтею 1270ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану 24.02.2022 з 05-30 год., та у зв`язку із суперечливим положенням закону щодо перебігу строку для прийняття спадщини, які протягом відведеного для прийняття спадщини періоду часу декілька разів кардинально змінювалися таким чином, що були непередбачуваними для спадкоємиці та в кінцевому етапі мали своїм наслідком пропущення строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
З правових позицій пункту24Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» вбачається, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Виходячи з викладеного, суд вважає об`єктивними та суттєвими обставини, що перешкоджали позивачу своєчасно вирішити питання щодо прийняття спадщини.
Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.12,13,76,81,89,259,264,265,268ЦПК України ст.1268,1270,1272 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ,до Лозівськоїміської територіальноїгромади вособі Лозівськоїміської радиХарківської області,третьої особи:Кредитна спілка«Лозівський взаємнийкредит»,про визначеннядодаткового строку,достатнього дляподання заявипро прийняттяспадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк, достатній для подання заяви до нотаріальної контори на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 , терміном два місяці.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .
Представник позивача: ОСОБА_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ,
Адвокат Соколова Раїса Іванівна, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №340, виданого КДКА Харківської області 29.06.1996, адреса робочого місця адвоката: Харківська область, м.Лозова, вул.Ярослава Мудрого, 14.
Відповідач: Територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, юридична адреса: Харківська область, м.Лозова, вул.Ярослава Мудрого,1, КОД єдрпоу 06716633.
Третя особа: Кредитна спілка «Лозівський взаємний кредит», юридична адреса: Харківська область, м.Лозова, вул.Перемоги, б.4, нежитлове приміщення,1, код ЄДРПОУ 26420886.
Суддя Олександр ТКАЧЕНКО
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 15.02.2024 |
Номер документу | 116949134 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
ТКАЧЕНКО О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні