ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 280/1679/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Кругового О.О.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 р. (суддя: Сацький Р.В) в адміністративній справі №280/1679/23 за позовом ОСОБА_1 до Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити перерахунок страхової виплати, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дiї Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області щодо не виключення з розрахунку його середньої заробiтної плати при призначеннi щомiсячної cтpaxoвої виплати днiв не роботи з поважних причин, пов`язаних з простоєм, оголошеним Пiдприємством з iноземними iнвестицiями у формi ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат", у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні; зобов`язати Головне управлiння Пенсійного фонду України в Запорiзькiй областi здiйснити перерахунок його щомiсячної страхової виплати з дня її призначення, виключивши з обрахункового періоду при розрахунку середньої заробiтної плати перiод з 01 березня 2022 р. по 31 серпня 2022 р. у зв`язку з простоєм, оголошеним Пiдприємством з iноземними iнвестицiями у формi ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат", у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що працює на Пiдприємстві з iноземними iнвестицiями у формi ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат". З 01 березня 2022 р. по теперішній час на підприємстві діє простій у зв`язку з дією в Україні воєнного стану та фактичним знаходженням його робочого місця - шахта Прохідницька (с. Мала Білозерка, Василівський р-н) на окупованій території. З жовтня 2022 р. йому встановлене професійне захворювання з 55% стійкої втрати працездатності внаслідок професійного захворювання та встановлена третя група інвалідності, в подальшому Запорізьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області призначено йому щомісячну страхову виплату, однак її розмір невірно розраховано, без врахування обставин вимушеного простою оголошеного Пiдприємством з iноземними iнвестицiями у формi ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат" у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного
провадження, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку позивачем. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, скаржник просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції помилково зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин положення пункту 3 Порядку №1266 діяли в редакції, що не передбачала в якості поважної підстави, що підлягала врахуванню при обчисленні розміру його середньої заробітної плати, необхідної для обрахунку розміру його щомісячної страхової виплати, обставину вимушеного простою у зв`язку з дією в Україні воєнного стану та фактичним знаходженням його робочого місця - шахта Прохідницька (с. Мала Білозерка, Василівський р-н) на окупованій території. Факт введеного в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 р. є загальновідомим, крім того наразі дії пункт 3 Порядку № 1266 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1350 від 02 грудня 2022 р., що передбачає зазначену причину поважною.
Відзиви на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходили.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працює на Підприємстві з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат". З 01 березня 2022 р. по теперішній на підприємстві оголошено простій у зв`язку з введенням воєнного стану на території України та фактичним знаходженням його робочого місця - шахта Прохідницька (с. Мала Білозерка, Василівський р-н) на окупованій території. 03 жовтня 2022 р. ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності професійного захворювання та 55% стійкої втрати професійної працездатності строком на два роки. У жовтні 2022 р. Запорізьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області призначено ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату.
Не погоджуючись з її розрахунком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що на час виникнення спірних правовідносин положення пункту 3 Порядку №1266 діяли в редакції, що не передбачала в якості поважної підстави, яка підлягала врахуванню при обчисленні розміру середньої заробітної плати для обрахунку розміру страхової виплати, обставину вимушеного простою підприємства у зв`язку з дією воєнного стану в Україні.
Колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Страхові виплати складаються із: 1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності; 2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3)страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу; 5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров`я.
Пункт 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26 вересня 2001 р. № 1266 (далі - Порядок № 1266) в редакції, що діяла до 01 січня 2023 р. визначав, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати. Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1350 від 02 грудня 2022 р., яка набрала чинності з 01 січня 2023 р., пункт 3 Порядку № 1266 викладено в новій редакції: "Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок та / або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. В такому ж порядку обчислюється середньоденна сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, з якої фактично сплачено страхові внески".
Згідно пункту 11,12 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку. Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа). У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку. Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання права на страхову виплату. У разі коли тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлена та відповідні дані відсутні, розрахунок проводиться
виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання права на страхову виплату.
Згідно пункту 13,14 Порядку №1266 середня заробітна плата обчислюється за тією професією (посадою, розрядом, роботою) на підприємстві (в цеху, на дільниці, ділянці), за якою застрахована особа працювала до моменту ушкодження здоров`я і за якою медико-соціальною експертною комісією їй встановлено стійку втрату професійної працездатності. У разі коли на дату встановлення медико-соціальною експертною комісією ступеня втрати застрахованою особою професійної працездатності або коли з дня смерті потерпілого до настання права на страхові виплати минуло більше року з дня настання страхового випадку, середня заробітна плата обчислюється виходячи з розміру заробітної плати застрахованої особи перед настанням нещасного випадку на виробництві або перед звільненням з роботи (переходом на іншу роботу), з якою пов`язане професійне захворювання, з урахуванням її коригування, що проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України, за формулою: З = З(н) х С : М, де З - середньомісячна заробітна плата застрахованої особи, у гривнях; З(н) - середньомісячна заробітна плата найманих працівників, зайнятих в економіці України, за календарний рік, що передує року, з якого призначається страхова виплата; С - сума коефіцієнтів заробітної плати застрахованої особи за кожний місяць розрахункового періоду (К1 + К2 + К3 + ...); К - коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи за кожний місяць у розрахунковому періоді, який визначається за формулою: К = З(в) : З(с), де З(в) - заробітна плата застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати; З(с) - середньомісячна заробітна плата працівників, зайнятих в економіці України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати; М - кількість календарних місяців у розрахунковому періоді. У разі коли у розрахунковому періоді є місяць (місяці), в якому повністю відсутня заробітна плата у зв`язку з: поважною причиною, - такий місяць (місяці) виключається з розрахункового періоду, тобто сума коефіцієнтів за розрахунковий період ділиться на 11 (або на меншу кількість) місяців; причиною, не віднесеною цим Порядком до поважної, - такий місяць не виключається з розрахункового періоду, тобто сума коефіцієнтів за розрахунковий період ділиться на 12 або на кількість місяців у конкретному розрахунковому періоді.
Пунктом 15,16 Порядку №1266 визначено, що у разі відсутності на момент призначення страхових виплат відомостей про середньомісячну заробітну плату найманих працівників, зайнятих в економіці України, за попередній рік береться фактична середньомісячна заробітна плата таких працівників за місяці попереднього року з подальшим перерахунком її після надходження даних про середньомісячну заробітну плату зазначених працівників за календарний рік, що передує року, з якого призначається страхова виплата. Якщо у місяці, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, застрахована особа працювала неповний календарний місяць з поважних причин, середня заробітна плата працівників, зайнятих в економіці України, застосовується пропорційно фактичній кількості відпрацьованих календарних днів у такому місяці.
У період з березня 2022 р. по серпень 2022 р. Підприємством з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат" нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 заробітна плата під час простою у відповідності до вимог статті 113 Кодексу законів про працю України, а саме у березні - 40 088,15 грн., квітні - 17 494,13 грн., травні - 7 186,36 грн., червні - 9 154,60 грн., липні - 19 608,61 грн., серпні - 10 070,06 грн.
Зазначені суми заробітної плати враховані Запорізьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області при розрахунку розміру щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 .
З 01 січня 2023 р. відбулися зміни в порядку обрахунку розміру середньої заробітної плати для розрахунку щомісячної страхової виплати, зокрема, за виключенням періодів, в якому відбувся простій роботи у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Водночас, обставина військової агресії з 24 лютого 2022 р. є загальновідомою, шахта Прохідницька (с. Мала Білозерка, Василівський р-н) - робоче місце ОСОБА_1 з 01 березня 2022 р. та на даний час знаходиться на тимчасово окупованій території.
Колегія суддів дійшла висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки наявні протиправні дiї Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області в частині не виключення з розрахунку його середньої заробiтної плати при призначеннi щомiсячної cтpaxoвої виплати днiв простою у роботі Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат", зокрема шахти Прохідницька (с. Мала Білозерка, Василівський р-н) - робочого місця ОСОБА_1 в період з 01 березня 2022 р. по 31 серпня 2022 р.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та Постанов Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 р. № 1289 "Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України" і від 02 грудня 2022 р. № 1350 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо забезпечення реалізації окремих функцій Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", з 01 січня 2023 р. Пенсійний фонд України є уповноваженим органом в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, тому доцільним є покладання саме на нього обов`язку в особі його територіального підрозділу - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, здійснити ОСОБА_1 обрахунок призначеної йому щомiсячної cтpaxoвої виплати, без врахування сум нарахованої та виплаченої йому заробітної плати за період з 01 березня 2022 р. по 31 серпня 2022 р.
Невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, призвели до ухвалення незаконного рішення, що є підставою для його скасування, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, та прийняття нового рішення у справі.
Статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору за подачу позовної заяви до суду першої інстанції в розмірі 1 073,60 грн. та за подачу апеляційної скарги в розмірі 1 610,40 грн. Разом 2 684,00 грн.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 р. в адміністративній справі №280/1679/23 - скасувати та ухвалити нове рішення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дiї Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області щодо не виключення з розрахунку середньої заробiтної плати ОСОБА_1 при призначеннi йому щомiсячної cтpaxoвої виплати днiв його не роботи з поважних причин в перiод з 01 березня 2022 р. по 31 серпня 2022 р. пов`язаних з простоєм, оголошеним Пiдприємством з iноземними iнвестицiями у формi приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат" у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здiйснити перерахунок щомiсячної страхової виплати ОСОБА_1 з дня її призначення, виключивши з розрахунку його середньої заробiтної плати днiв його не роботи з поважних причин в перiод з 01 березня 2022 р. по 31 серпня 2022 р. пов`язаних з простоєм, оголошеним Пiдприємством з iноземними iнвестицiями у формi приватного акціонерного товариства "Запорізький залізорудний комбінат" у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 07 лютого 2024 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддяА.В. Шлай
суддяТ.С. Прокопчук
суддяО.О. Круговий
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 15.02.2024 |
Номер документу | 116962030 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Шлай А.В.
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Сацький Роман Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні