Ухвала
від 31.01.2024 по справі 753/10361/23
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

1[1]

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ

Київського апеляційного суду в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,суддів при секретарі судового засіданняОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві 31 січня 2024 року апеляційну скаргу представника власника майна ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 23 жовтня 2023 року,

за участі:

представника власника майна адвоката ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИЛА:

Вказаною ухвалою задоволено клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 та накладено арешт на готель загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000), який на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .

Заборонено власнику, іншим особам, у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває готель загальною площею 2303,4 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000) розпоряджатися ним будь-яким чином, у тому числі вчиняти будь-які дії, пов`язані з реєстрацією та перереєстрацією прав власності/користування.

Не погоджуючись з таким рішенням, представник власника майна ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати ухвалу слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 23 жовтня 2023 року і постановити нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання прокурора про арешт майна відмовити.

Щодо строку на апеляційне оскарження зазначає, що клопотання прокурора про арешт майна розглянуто без участі власника майна чи його представника, а копію оскаржуваної ухвали отримано 29 грудня 2023 року; апеляційну скаргу сформовано в системі «Електронний суд» 03 січня 2024 року та зареєстровано 04 січня 2024 року.

Вважає вказану ухвалу слідчого судді незаконною з огляду на наступне.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зауважує, що, як вбачається з ухвали слідчого судді, власник майна ОСОБА_5 не має статусу підозрюваного у даному кримінальному провадженні, а отже, на думку представника, не є суб`єктом ст. 170 КПК України, у зв`язку з чим правових підстав для накладення арешту на майно, яке перебуває в її власності, немає.

Стверджує, що ОСОБА_5 понад 10 років є законним власником готелю, який на момент проведення будівництва та введення в подальшому його в експлуатацію не підпадав під об`єкти, з яких сплачується пайовий внесок згідно з чинним на той час законодавством.

Зауважує, що всі документи щодо права власності як на земельну ділянку, так і на готель, оформлені ОСОБА_5 відповідно до вимог чинного на той момент законодавства і до цього часу жодних претензій зі сторони контролюючих органів не виникало.

Окрім того, як зазначає, на підставі договору оренди на базі готелю розташована клініка «РАЙЕРИНГ», яка здійснює господарську діяльність у галузі охорони здоров`я, надає кваліфіковану медичну допомогу пацієнтам. У своєму розпорядженні має палати інтенсивної терапії (реанімація), де наразі перебувають пацієнти, а тому відповідно оскаржуване рішення слідчого судді ставить під загрозу життя та здоров`я людей, оскільки правоохоронні структури вимагають звільнити приміщення та вивести пацієнтів.

На переконання представника, немає жодних об`єктивних даних, які б підтверджували, що готель зберіг на собі сліди вчинення кримінального правопорушення або іншим чином відповідає критеріям ст.98 КПК України.

В судове засідання прокурор не з`явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча його повідомлено у встановленому законом порядку. Колегія суддів вирішила за можливе розглянути дану справу за відсутності прокурора, що не суперечить положенням ч. 4 ст. 405 КПК України, зважаючи на скорочені строки розгляду справ такої категорії (ч. 2 ст. 422 КПК України).

Заслухавши доповідь судді, доводипредставника власника майна, яка просила задовольнити апеляційну скаргу, вивчивши матеріали провадження і перевіривши наведені апелянтом доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволенню з наступних підстав.

Як убачається з матеріалів судового провадження, Дарницьким управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості, про яке 28 вересня 2022 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12022100020003239, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ст. 356, ч. 3 ст. 358 КК України.

Як зазначено у клопотанні прокурора, в ході досудового розслідування виявлено, що невстановленими досудовим розслідуванням особами, які діють на території м. Києва та Київської області, протягом 2015-2023 років організовано схему з виготовлення технічної документації від імені суб`єктів господарювання, які мають для цього відповідну кваліфікацію, до яких внесені неправдиві дані щодо фактичного стану об`єктів нерухомості (технічного стану, часу, в який вони побудовані, їх введення в експлуатацію, відповідність будівельним вимогам та іншим нормам законодавства тощо), чим здійснювали підроблення офіційних документів, які видаються підприємством, що має право видавати такі документи і які надають право для подальшого введення в експлуатацію об`єктів нерухомості, а також подальшої реєстрації права власності на ці об`єкти, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою.

Так, встановлено факт підробки технічної документації на об`єкти нерухомого майна, які у подальшому стали підставою для проведення реєстраційних дій відносно ряду земельних ділянок і об`єктів нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках, зокрема і нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

За ОСОБА_5 зареєстровано право власності на об`єкт нерухомого майна, а саме: готель загальною площею 2303,4 кв. м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000).

Прокурор у клопотанні вказує, що з аналізу технічного паспорту на об`єкт будівництва по АДРЕСА_1 вбачається, що невстановленими досудовим розслідуванням особами виготовлено технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна за вказаною адресою, який має ознаки підробки.

Таким чином ОСОБА_5 під час проведення реєстраційних дій на об`єкт нерухомого майна по АДРЕСА_1 використано технічний паспорт, який містив ознаки підроблення.

Поряд із цим під час перевірки відомостей, що стосуються проведення будівництва на земельній ділянці встановлено, що ОСОБА_5 вчинено ряд дій, пов`язаних з реєстрацією права власності на об`єкт нерухомого майна, а також користування вказаним майно, які містять ознаки порушень.

Зокрема, ОСОБА_5 умисно порушила вимоги як законодавства, що стосується цільового використання земельної ділянки, так і містобудівні умови та обмеження, які не надавали їй право на будівництво готелю, а лише на будівництво житлового будинку. Проте, ввівши в експлуатацію готель по АДРЕСА_1 , ОСОБА_5 не звернулась до Департаменту економіки та інвестицій Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), з метою укладання договору про пайову участь у соціальному розвитку інфраструктури міста Києва, таким чином уникнувши обов`язку сплатити до бюджету міста Києва грошові кошти як пайову участь.

12 жовтня 2023 року постановою прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 майно, зокрема нежитлове приміщення - готель, загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000) визнано речовим доказом у кримінальному провадженні №12022100020003239.

18 жовтня 2023 року прокурор Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 звернувся дослідчого судді Дарницького районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на вказаний готель.

Ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 23 жовтня 2023 року клопотання прокурора задоволено.

Задовольняючи клопотання, внесене в межах кримінального провадження №12022100020003239 про накладення арешту на вказаний об`єкт нерухомого майна, слідчий суддя дослідив матеріали, додані до клопотання, прийшов до висновку, що вказане майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України та визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

Колегія суддів з таким рішенням слідчого судді погодитись не може, з огляду на наступне.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод і законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину і достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки, згідно зі ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

Однак, зазначених вимог закону слідчий суддя та прокурор, який вніс клопотання про арешт майна, не дотрималися.

Зокрема, згідно з вимогами ч. 2 ст. 171 КПК України, у клопотанні прокурора про арешт майна повинно бути зазначено підстави арешту майна відповідно до положень ст. 170 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; достатність доказів, що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, та цивільного позову; наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

На переконання колегії суддів, слідчий суддя, в порушення вимог п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт об`єкту нерухомого майна, право власності на яке зареєстроване за ОСОБА_5 , належним чином не перевірив правову підставу для такого арешту та можливості використання майна як доказу у кримінальному провадженні, та не встановив достатність доказів на підтвердження підстав для накладення арешту з метою збереження речових доказів.

З витягу Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022100020003239 від 28 вересня 2022 року убачається, що досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ст. 356, ч. 5 ст. 190 КК України. Обставини щодо вчинення зазначених кримінальних правопорушень безпосередньо і підлягають з`ясуванню під час здійснення кримінального провадження та встановлення об`єктивної істини.

Однак, готель загальною площею 2303,4 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на який прокурор просив накласти арешт не відповідає критеріям речових доказів щодо здійснення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ст. 356, ч. 5 ст. 190 КК України, оскільки стороною обвинувачення не доведено, яке саме доказове значення може мати вказаний об`єкт нерухомого майна у даному кримінальному провадженні і яким чином його ймовірне відчуження зможе запобігти встановленню об`єктивної істини щодо обставин, які встановлюються.

Накладаючи арешт на майно, слідчий суддя не перевірив, чи виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_5 потребам досудового розслідування, і чи не порушує при вказаних обставинах справедливий баланс між інтересами власника майна, гарантованими законом і завданням цього кримінального провадження.

У порушення ст.ст. 171, 173 КПК України, слідчий суддя не оцінив розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для його власника.

Як вбачається з витягу, долученого до матеріалів клопотання, підставою для внесення відомостей до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, стало звернення депутата Київської міської ради ОСОБА_8 про підроблення документів невстановленими особами по об`єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Проте, матеріали судової справи не містять вказаного депутатського звернення, відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, а також відсутні будь-які процесуальні чи інші документи, на підставі яких встановлено особу заявника.

На переконання колегії суддів, при вирішенні питання про арешт майна слідчим суддею не перевірено достовірність фактичних даних, викладених у зверненні депутата, зокрема, звідки йому стало відомо про існування факту підробки технічного паспорту.

Крім цього, слід зауважити, що згідно з витягом ЄРДР за № 12022100020003239 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ст. 356, ч. 5 ст. 190 КК України, у ньому не міститься інформації щодо вчинення порушень стосовно об`єкта нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , а саме готелю загальною площею 2303,4 кв. м, а також даних щодо причетності безпосередньо ОСОБА_5 до цих обставин, в тому числі ця інформація відсутня у відомостях, внесених безпосередньо за зверненням депутата.

Відтак, прокурором не доведено в клопотанні існування правових підстав для накладення арешту на вказане нерухоме майно, яке на праві власності належить ОСОБА_5 ,не доведено, що воно є предметом протиправної діяльності, об`єктом та знаряддям злочину та відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, у зв`язку із чим винесена постанова в частині визнання нежитлового приміщення - готелю загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою АДРЕСА_1 , речовим доказом є формальною, невмотивованою та необґрунтованою в цій частині.

Також, слід зазначити, що визнання стороною обвинувачення арештованого майна речовим доказом у кримінальному провадженні, не може бути єдиною умовою для арешту майна, оскільки не є визначеною законом підставою для цього.

У даному випадку накладення арешту на майно: готель загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою АДРЕСА_1 , за викладених у клопотанні прокурора обставин, не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи власника майна потребам досудового розслідування і при вказаних обставинах явно порушує справедливий баланс між його інтересами, гарантованими законом і завданням цього кримінального провадження, що у свою чергу нівелює накладення арешту на таке майно з метою забезпечення збереження речових доказів.

Слідчим суддею при постановленні оскаржуваної ухвали не перевірено вказані обставини, які свідчать про відсутність правових підстав для накладення арешту на вказане майно з метою збереження речових доказів, на яку посилається орган досудового розслідування.

На підставі викладених обставин, які свідчать про неповноту судового розгляду, ухвала слідчого судді підлягає скасуванню як незаконна, а апеляційна скарга - задоволенню, з постановленням апеляційним судом нової ухвали про відмову у задоволенні клопотання прокурора.

Керуючись статтями 117, 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 418, 422 КПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу представника власника майна ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 задовольнити.

Ухвалу слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 23 жовтня 2023 року, якою задоволено клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 та накладено арешт на готель, загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000), який на праві приватної власності належить ОСОБА_5 ; заборонено власнику, іншим особам, у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебуває готель загальною площею 2303,4 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000) розпоряджатися ним будь-яким чином, у тому числі вчиняти будь-які дії, пов`язані з реєстрацією та перереєстрацією прав власності/користування, - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 про накладення арешту на готель загальною площею 2303,4 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна - 916753780000), який на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .

Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

ОСОБА_9 ОСОБА_10 ОСОБА_11

Єдиний унікальний № 753/10361/23 Слідчий суддя в 1-ій інстанції: ОСОБА_12

Провадження № 11-сс/824/1327/2024 Доповідач ОСОБА_1

Категорія ст.170 КПК

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення31.01.2024
Оприлюднено15.02.2024
Номер документу116963561
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності

Судовий реєстр по справі —753/10361/23

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 01.07.2024

Кримінальне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 31.01.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Юрдига Ольга Степанівна

Ухвала від 26.10.2023

Кримінальне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 23.10.2023

Кримінальне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 22.06.2023

Кримінальне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні