Справа № 638/14514/23
Провадження № 2/638/1883/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Рибальченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Почерніної А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Харківського районного нотаріального округу Арнаутова Тетяна Анатоліївна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із позовом до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Харківського районного нотаріального округу Арнаутова Т.А., в якому просить визначити йому додатковий строк тривалістю 3 місяці, з дня набрання законної сили цим рішенням, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовної заяви зазначає, що 27 лютого 2018 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 27.02.2018 року приватним нотаріусом Борівського районного нотаріального округу Харківської області Бондаренко ОД., зареєстрований в реєстрі за № 413, відповідно до якого на випадок своєї смерті заповіла належну їй земельну ділянку площею 5,9999 гектарів, кадастровий номер 6321084500:01:002:0008, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області, ОСОБА_1 . В зв`язку з оголошеним з 24 лютого 2022 року в країні воєнним станом, активними бойовими діями на території Борівської територіальної громади Ізюмського району Харківської області та її окупації з квітня 2022 року до 04 жовтня 2022 року позивач рятуючи себе і свою сім`ю був змушений виїхати з с. Підлиман Ізюмського району Харківської області та мешкати у різних частинах України. Позивач зазначає, що як тільки він дізнався про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 він відразу звернувся до приватного нотаріуса Харківського районного нотаріального округу Арнаутовій Т.А. у смт Пересічне Харківського (Дергачівського) району за місцем мешкання ОСОБА_2 . Проте, 19 вересня 2023 року Приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу Арнаутовою Т.А. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з підстави пропуску строку для прийняття спадщини. Позивач зазначає, що поважними причинами пропуску подання заяви про прийняття спадщини є оголошений в України воєнний стан, у зв`язку з чим, позивач не знав про смерть спадкодавця та постійні обстріли м. Харкова та Харківської області
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 жовтня 2023 року провадження по справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 01 лютого 2024 року підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті.
Позивач в судове засідання не з`явився, в позовній заяві просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Приватний нотаріус Харківського районного нотаріального округу Арнаутова Т.А. в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце повідомлялась.
Суд, дослідивши матеріали справи дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19 вересня 2023 року.
Згідно з копією заповіту від 27 лютого 2018 року посвідченого приватним нотаріусом Борівського районного нотаріального округу Харківської області Бондаренком О.І., ОСОБА_3 на випадок своєї смерті заповіла належну їй земельну ділянку площею 5,9999 гектарів, кадастровий номер 6321084500:01:002:0008, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області, ОСОБА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Харківського районного нотаріального округу Арнаутовою Т.А. від 19 вересня 2023 року відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_3 у зв`язку з ти, що ОСОБА_4 не подав заяву про прийняття спадщини встановленого законом строку.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з вимогами ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
На підставі ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно вимог ч.ч.1, 2ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Вирішуючи спір у спадкових справах, зокрема, щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини необхідно врахувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Подібні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 17 березня 2021 року у справі № 308/4272/19 (провадження № 61-17072св20), від 15 квітня 2021 року у справі №591/1271/18 (провадження № 61-195св21), від 26 липня 2021 року у справі № 405/7058/19 (провадження № 61-18000св20), від 21 жовтня 2021 року у справі № 643/13260/19 (провадження № 61-9552св21), що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.
Відповідно до обставин викладених у позовній заяві, причиною пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 є запровадження в країні військового стану, постійні обстріли з боку РФ Харківської області, відсутність інформації про смерть спадкодавця - ОСОБА_2 та тимчасова окупація військами РФ в період з квітня 2022 року по жовтень 2022 року Борівської селищної територіальної громади Ізюмського району Харківської області, що зумовило позивача виїхати з вказаної території у безпечне місце.
Відповідно до ч. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що спадщина відповідно до вимог ст.1277 Цивільного кодексу України відумерлою не визнана, а отже вона є досі відкритою, тому, відповідно до ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, позивач має право на її прийняття як спадкоємець.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно із ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 поважних причин пропуску встановленого законом шестимісячного строку звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню та ОСОБА_1 необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, тривалістю в три місяці, з дня набранням рішенням суду законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.264,265,268 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Харківського районного нотаріального округу Арнаутова Тетяна Анатоліївна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном у три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: http://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/на Офіційному вебпорталі судової влади України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Борівська селищна рада Ізюмського району Харківської області (ЄДРПОУ 04397939, адреса: Харківська область, Ізюмський район, смт. Борова, вул. Центральна 1).
Третя особа: приватний нотаріус Харківського районного нотаріального округу Арнаутова Тетяна Анатоліївна (адреса: Харківська область, Харківський район, с. Пересічне, вул. Захисників 5).
Повний текст судового рішення складено 09 лютого 2024 року.
Суддя Л.М. Рибальченко
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 15.02.2024 |
Номер документу | 116965404 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Рибальченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні