Провадження №2/235/120/24
Справа №235/2183/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
13 лютого 2024 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого судді Величко О.В.
при секретарі - Гришай О.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району ( покровської міської ради) , Курахівської міської громади про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району ( покровської міської ради), Курахівської міської громади про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 1,81 га, кадастровий номер: 1422782300:06:000:0827, що розташована на території Сонцівської сільської ради Покровського району.
09.09.2023 року він звернувся до приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області із заявою про прийняття спадщини. Проте постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.09.2023 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним був пропущений встановлений законодавством шестимісячний строк , необхідний для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач просить визначити додатковий строк три місяця, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач, представник позивача адвокат Безрук В.Л. в судове засідання не з`явились, просили справу слухати без їх участі ( а. с. 5, 31,34,41,48).
Представники відповідачів Покровської міської ради, Курахівської міської громади в судове засідання не з`явився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив, не надав відзив на позовну заяву. ( а.с.32,35,36,40, 56,60,66).
Суд на підставі ст. 280 ЦПК України ухвалює заочне рішення по справі, оскільки відповідач двічі не з`явився в судове засідання, не повідомив про причини своєї неявки, не надав відзив на позовну заяву, а позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.
Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що , в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 ( а. с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ( а. с. 11).
Після смерті його матері відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 1,81 га, кадастровий номер: 1422782300:06:000:0827, що розташована на території Сонцівської сільської ради Покровського району. ( а.с. 9-10).
09.09.2023 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Шевера О.С. із заявою про прийняття спадщини.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.09.2023 року за № 441 нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском ОСОБА_1 шестимісячного строку , необхідного для її прийняття, що передбачено ст. 1270 ЦК України. ( а. с. 12).
Згідно акту проживання від 19.09.2023 року ОСОБА_1 проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 на момент смерті останньої.( а.с. 13).
Згідно із витребуваною судом інформацією зі Спадкового реєстру від 26.12.2023 року інформація про наявність спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_2 , інформація відсутня, даних про наявність складених ним заповітів не встановлено, спадкова справа не відкривалась . ( а. с. 44-45).
Відповідно до ст. ст.1216,1217,1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦКУкраїни.
Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року « Про судову практику у справах про спадкування» .
Відповідно до п. 24 вищезазначеної Постанови Пленуму ВСУ № 7 вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереробними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно Інформаційного листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 « Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
З правового висновкуВерховного СудуУкраїни,прийнятого Судовоюпалатою уцивільних справахпри розглядісправи №6-85цс 12від 26.09.2012року, вбачається,що правилач.3ст.1272ЦК Українипро наданнядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщиниможуть бутизастосовані,якщо:у спадкоємцябули перешкодидля поданнятакої заяви;ці обставинивизнані судомповажними.
Загальновідомим є факт, що Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 рокуна території України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строком на 30 діб, введено воєнний стан, який тривав на час розгляду заяви та неодноразово продовжувався.
З урахуванням веденого в Україні воєнного стану, у позивача виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини.
При цьому, пунктом 3 постанови КабінетуМіністрів Українивід 28лютого 2022року №164«Деякі питаннянотаріату вумовах воєнногостану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Наведене узгоджується з позицією позивача про те, що він, в установлений законом строк, не подав заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки вважала, що діють норми Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»в частині зупинення перебігу строку на прийняття спадщини на час воєнного стану.
Суд при цьому зауважує, що предметом даного спору є не питання щодо зупинення перебігу процесуального строку для прийняття спадщини, а з`ясування обставин, які перешкоджали позивачеві прийняти спадщину у встановлений законом строк, а пропущений позивачем строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним, оскільки мати померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , шестимісячний строк сплинув 03.08.2022 року, звернувся позивач до нотаріуса 09.09.2023 року
Згідно правової позиції ВС /КЦС № 61/203/17ц від 17.10.2018 р. незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення позовних вимог.
За таких підстав,враховуючи той факт, причини, з яких позивач своєчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини суд визнає поважними.
Інших спадкоємців , окрім позивача, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , тобто звернулись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини або були зареєстровані та постійно проживали за місцем проживання спадкодавця, судом не встановлено ( а. с.44-45).
Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Позивачем визначений додатковий строк, необхідний для прийняття спадщини три місяця, що відповідає положенням ст. 1270 ЦК України, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до Інформаційного листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 « Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповіднодо ст.1221ЦК Українимісцем відкриттяспадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Пунктом 42 постанови пленуму ВССУ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції судів та визначення підсудності цивільних справ» роз`яснено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна, в тому числі для позовів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
З урахуванням викладеного, на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають з приводу нерухомого майна.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що спадкове майно, а саме земельна ділянка , що знаходиться на території Сонцівської ( Красненської) сільської ради Покровського району на теперішній час відноситься до Курахівської міської громади.
Пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.
Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, пред`явлених до Курахівської міської громади, тобто за місцем відкриття спадщини. В задоволенні позовних вимог до Покровської міської ради необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1268, 1270, 1272 ч. 3 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України « Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268, 273, 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом трьох місяців з часу набрання рішення законної сили.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_2
Відповідач 1: Покровська міська військова адміністрація Покровського району, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11, ЄДРПОУ 44790232
Відповідач 2 : Курахівська міська громада, м. Курахове, пр-т Миру, 4, ЄДРПОУ 04053298
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2024 |
Оприлюднено | 15.02.2024 |
Номер документу | 116965466 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні