Рішення
від 05.02.2024 по справі 541/3321/23
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/3321/23

Провадження № 2/539/78/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2024 м.Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Овчаренко О.Л.

за участі секретаря Ковтун І.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядкузагального позовного провадження вмісті ЛубниПолтавської областіцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Лубенська державна нотаріальна контора Лубенського району Полтавської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Савинська Н.Ю. від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , в якій просила визнати поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини та визначити позивачу додатковий строк терміном 2 місяці для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 займається фермерським господарством. Одним з його пайовиків був ОСОБА_3 , який мав дві земельні ділянки та здавав їх позивачу в оренду. Протягом останніх десяти років окрім плати за оренду позивач допомагав ОСОБА_3 по господарству, давав кошти на лікування та завжди приходив на допомогу. ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті залишилось спадкове майно земельна ділянка з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5322885200:05:001:0243, що розташована на території Новооріхівської сільської ради Миргородського району Полтавської області, та яку він заповів відповідачу. Про смерть ОСОБА_3 позивач дізнався аж через два роки, так як помітив, що він давно не звертався до нього по допомогу. Донька померлого ОСОБА_2 повідомила позивача, що вона є єдиним спадкоємцем і займається оформленням спадщини. Коли позивач звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , йому було відмовлено по причині пропущення встановленого шестимісячного строку. В установлений законом строк після смерті спадкодавця позивач не міг звернутися до нотаріальної контори, оскільки не знав про наявність заповіту на своє ім`я. Про те, що заповіт дійсно існує, позивач дізнався лише на початку вересня 2023 року від секретаря сільської ради, де посвідчувався заповіт. Визначення додаткового строку для прийняття спадщини необхідно позивачу для оформлення його спадкових прав після померлого ОСОБА_3

27 жовтня 2023 року судом було постановлено ухвалу, якою прийнято до розгляду дану позовну заяву, відкрито провадження у зазначеній цивільній справі та призначено підготовче засідання в порядку загального позовного провадження.

30 листопада 2023 року судом постановлено ухвалу, якою клопотання представника позивача задоволено, виключено Лубенську державну нотаріальну контору Лубенського району Полтавської області з числа відповідачів та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; витребувано від Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області певні докази; відкладено підготовче засідання.

19 грудня 2023 року судом постановлено ухвалу, якою підготовче провадження у зазначеній цивільній справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Савинська Н.Ю. у судове засідання не з`явились. Представник позивача надала до канцелярії суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі та участі позивача. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якому просила судові засідання проводити без її участі, задовольнити позов в повному обсязі. Також зазначила, що дійсно є заповіт її батька ОСОБА_3 на ОСОБА_1 , тому вважає справедливим продовжити позивачу строк подачі заяви до нотаріуса для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Представник третьої особи - Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області у судове засідання не з`явився, подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі. Просив ухвалити рішення на розсуд суду.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини. Відповідно до копії заповіту від 06.05.2016, посвідченого секретарем виконкому Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області Іванченко О.Б., ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , належну йому земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, площею 2,7388 га, кадастровий номер 5322885200:05:001:0243, заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

02.02.2021 із заявою про прийняття спадщини звернулась дочка померлого ОСОБА_3 ОСОБА_2 . 15.09.2023 державним нотаріусом Лубенської державної нотаріальної контори Іщенко Г.К. ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за законом.

Відповідно до копії листа Першої Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області вих.№02-14/113 від 12.07.2022, ОСОБА_1 роз`яснено, що оскільки він бажає прийняти спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , однак пропустив визначений законом шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, йому в судовому порядку необхідно встановити додатковий строк достатній для подачі ним даної заяви. Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК). Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст.1233 ЦК України). Згідно з положеннями ч.1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин. Спадкоємцями за законом є родичі, члени сім`ї спадкодавця, які одержують право на спадкування почергово у відповідності до черг, визначених в статтях 1261-1265 ЦК України. Складанням заповіту заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом (ч.2 ст. 1235 ЦК). Статтею 1251 ЦК України передбачено посвідчення заповіту посадовою особою органу місцевого самоврядування, якщо в населеному пункті немає нотаріуса. За правилами ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ч.1 ст. 1270 ЦК України.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Подібний висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17. З указаним висновком погодився Верховний Суд у постанові від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16-ц (провадження № 61-39398св18). З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. Разом з тим, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. При цьому, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні. Подібна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18). Позивач в якості однієї з поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини зазначив необізнаність про факт смерті спадкодавця. Однак саме по собі незнання про смерть спадкодавця без установлення інших об`єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20 (провадження № 61-14038св20). В якості поважної причини пропуску строку строк для подання заяви про прийняття спадщини позивач також зазначив необізнаність про наявність заповіту.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не був родичем заповідачу ОСОБА_3 , на момент відкриття спадщини з ним не проживав.

Як зазначає позивач, про наявність заповіту він дізнався лише на початку вересня 2023 року від секретаря сільської ради, де посвідчувався заповіт. Копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , не містить відомостей на підтвердження того, що ОСОБА_1 до спливу встановленого законом шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини був проінформований про наявність заповіту, складеного на його ім`я. Доказів цьому матеріали справи також не містять. За таких обставин судом взято до уваги доводи позивача щодо необізнаності про наявність заповіту на своє ім`я. На переконання суду саме ця обставина унеможливила вчасне звернення позивача до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що зазначена обставина є поважною, такою, що пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для позивача, а тому ним з поважної причини було пропущено строк для подачі заяви для прийняття спадщини, та відповідно до ст.1272ЦК України суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом в два місяці.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що позов задоволено, проте відповідач не порушувала своїми діями або бездіяльністю права позивача на спадкове майно. Цей спір виник виключно внаслідок бездіяльності самого позивача, яка була зумовлена непереборними обставинами. Отже, стягнення судових витрат з відповідача буде несправедливим та суперечитиме цільовому тлумаченнюстатті 141 ЦПК України, згідно із яким, на думку суду, судові витрати стягуються з того відповідача, дії або бездіяльність якого спричинили виникнення судового спору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 12, 13, 76, 141, 200, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Лубенська державна нотаріальна контора Лубенського району Полтавської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , тривалістю два місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 14.02.2024.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Лубенська державна нотаріальна контора Лубенського району Полтавської області, місцезнаходження: 37500, Полтавська область, місто Лубни, площа Вокзальна, будинок 7.

Суддя О.Л. Овчаренко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.02.2024
Оприлюднено15.02.2024
Номер документу116972487
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —541/3321/23

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Овчаренко О. Л.

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Овчаренко О. Л.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Овчаренко О. Л.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Овчаренко О. Л.

Ухвала від 27.10.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Овчаренко О. Л.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Вірченко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні