Постанова
від 30.01.2024 по справі 550/258/23
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 550/258/23 Номер провадження 22-ц/814/456/24Головуючий у 1-й інстанції Хоменко Д.Є. Доповідач ап. інст. Одринська Т. В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого судді Одринської Т.В.,

суддів : Панченка О.О., Пікуля В.П.

за участю секретаря : Сальної Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Полтавської області про скасування рішення Чутівської селищної ради та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки,

за апеляційноюскаргою представника ОСОБА_1 адвоката Неверчак Євгена Борисовича

на рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 27 червня 2023 року, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2023року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чутівської селищної ради Полтавської області, в якому просила скасувати рішення Чутівської селищної ради Полтавської області оформлене листом від 03.02.2022 №03-16/177 про відмову в укладенні з нею договору від 18 січня 2022 року № 2 оренди земельної ділянки кадастровий номер №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га, для сінокосіння і випасання худоби розташованої в межах села Щасливе Чутівського району Полтавської області (Таверівський старостинський округ) та підписанні акту приймання-передачі. Визнати укладеним між Чутівською селищною радою Полтавської області та ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки від 18 січня 2022 року № 2 кадастровий номер №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га, для сінокосіння і випасання худоби розташованої в межах села Щасливе Чутівського району Полтавської області (Таверівський старостинський округ).

Позовні вимоги мотивовано тим, що рішенням десятої сесії VІІІ скликання Чутівської селищної ради від 18.05.2021 року було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель цільового призначення для сінокосіння і випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га, яка знаходиться в межах населеного пункту села Щасливе на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області (Таверівський старостинський округ).

Пунктом 2 цього рішення було передано позивачу в оренду земельну ділянку з кадастровим номером №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га для сінокосіння і випасання худоби терміном на 7 років.

Пунктом 3 цього рішення було встановлено щорічну орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 4 цього рішення було зобов`язано землевпорядника селищної ради оформити договір оренди земельної ділянки з позивачем після встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості.

Проте Чутівська селищна рада ухиляється від укладання із позивачем договору оренди земельної ділянки.

18.01.2022 року позивач звернулася до голови Чутівської селищної ради із супровідним листом відповідно до якого було долучено два підписаних примірника договору оренди земельної ділянки від 18 січня 2022 року № 2 та два примірника підписаних нею акт приймання-передачі земельної ділянки.

У відповідь Чутівська селищна рада листом від 03.02.2022 року №03-16/177 повідомила, що лист позивача щодо підписання договору оренди розглянуто, але в підписанні договору оренди було відмовлено, оскільки Чутівська селищна рада наполягає на включенні до договору оренди пункту щодо обов`язкового виготовлення позивачем, як орендарем, агрохімічного паспорта на земельну ділянку. Таке рішення позивач вважає незаконним. На думку позивача дані вимоги суперечать правовій позиції викладеній Верховним Судом у рішенні від 19 серпня 2020 року справа № 287/587/16-ц провадження № 61-35160св.

Рішенням Чутівського районного суду Полтавської області від 27 червня 2023 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Полтавської області про скасування рішення Чутівської селищної ради та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки було відмовлено.

Рішення мотивовано тим, що відмова відповідача від підписання договору оренди, з підстав відсутності у договорі оренди пункту щодо обов`язкового виготовлення позивачем, як орендарем, агрохімічного паспорта на земельну ділянку є правомірною.

З вказаним судовим рішенням не погодилася ОСОБА_1 , в інтересах якої апеляційну скаргу подав її представник - адвокат Неверчак Є.Б.

У поданій апеляційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування місцевим судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення скасувати та ухвалити нове, про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Зазначає, що місцевий суд безпідставно відмовив у задоволенні позовних вимог та дійшов помилкового висновку, що вимога Чутівської селищної ради про включення до договору оренди пункту щодо обов`язкового виготовлення позивачем, як орендарем, агрохімічного паспорта на земельну ділянку є законною та такою, що не порушує прав позивача, як орендаря.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, у доводах якого вважає рішення місцевого суду законним та обґрунтованим, просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення місцевого судубез змін.

Доводи відзиву на апеляційну скаргу є тотожними позиції відповідача викладеній у відзиві на позовну заяву, поданому до суду першої інстанції. Відповідач зауважив, що 21 січня 2022 року двадцять першою сесією Чутівської селищної ради VIII скликання прийнято рішення, згідно якого, при укладанні договорів оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в договорах необхідно зазначати дані агрохімічного паспорту земельної ділянки, отже вимоги відповідача щодо включення спірного пункту у договір оренди є законними та обґрунтованими.

Представником позивача надано заперечення на відзив, у доводах якого він акцентує увагу суду апеляційної інстанції на тому, що агрохімічний паспорт не належить до переліку документів які подаються і обов`язковому порядку при відведенні земельних ділянок, а отже агрохімічна паспортизація не може бути покладена на громадян, також наводить висновки, викладені у постановах Верховного Суду у аналогічних справах.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, приходить до висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що рішенням десятої сесії VІІІ скликання Чутівської селищної ради від 18.05.2021 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для сінокосіння і випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08) кадастровий номер №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га, яка знаходиться в межах населеного пункту села Щасливе на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області (Таверівський старостинський округ). Пунктом 2 рішення було передано позивачу в оренду земельну ділянку з кадастровим номером №5325483205:05:001:0104, площею 1,0000 га для сінокосіння і випасання худоби терміном на 7 років.

Пунктом 3 рішення встановлено щорічну орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Пунктом 4 цього рішення зобов`язано землевпорядника селищної ради оформити договір оренди земельної ділянки з позивачем після встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості.

18.01.2022 позивач звернулася до Чутівської селищної ради із супровідним листом відповідно до якого долучено два підписаних примірника договору оренди земельної ділянки від 18 січня 2022 № 2 та акт приймання-передачі.

На звернення позивача листом від 03.02.2022 №03-16/177 Чутівська селищна рада повідомила, що лист позивача щодо підписання договору оренди розглянуто, але у підписанні договору оренди відмовлено. Відповідач наполягав на включенні до умов договору пункту щодо обов`язкового виготовлення агрохімічного паспорта на земельну ділянку, як передбачено Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року «Про затвердження Типового договору оренди землі».

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що сторони є вільними при укладенні договору, оскільки сторонами договору не було досягнуто згоди щодо істотних його умов, а саме - включення до договору пункту про виготовлення агрохімічного паспорту, підстав для задоволення позовних вимог немає.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

У даній справі правовідносини між сторонами склалися з приводу укладення договору оренди земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Приписами статті 202 Цивільного кодексу України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

За змістом статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За змістом статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Частиною 1 статті 638 зазначеного кодифікованого закону України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, якими є умови про предмет договору; умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду; а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За нормоюстатті 2 Закону України «Про оренду землі»(далі- Закон) відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України,Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно статті 124 Земельного кодексу Українипередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначенимистаттею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону).

Договірний характер відносин передбачає виключнудобровільність укладення договору; оренда земель оформляється договором оренди земельної ділянки; договір оренди земельної ділянки укладається між орендодавцем і орендарем; зміст оренди земель становлять правомочності володіння і користування орендаря.

Договір оренди земельної ділянки - це юридично оформлена у встановленому законом порядку двостороння угода, за якою орендодавець передає орендареві земельну ділянку у тимчасове оплатне використання для задоволення його потреб, які визначаються цільовим призначенням орендованої ділянки і спрямовані на забезпечення відповідного виду діяльності за умови раціональності землекористування і охорони земель як з боку орендаря, так і з боку держави, та на інших погоджених умовах.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди земліце договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За приписами статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі поміж іншого є:об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використаннята цільовепризначення земельноїділянки,яка передаєтьсяв оренду;умови збереженнястану об`єктаоренди;існуючі обмеження(обтяження)щодо використанняземельної ділянки; відповідальність сторін.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У разі передачі в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) - сільськогосподарського призначення може включатися вимога щодо дотримання орендарем екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил відповідно достатті 24 Закону України «Про оренду землі»та припинення договору оренди землі шляхом його розірвання відповідно до вимогстатті 32 Закону України «Про оренду землі»у разі недотримання такої вимоги, зокрема погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан.

Відповідно до пункту «а» частини третьоїстатті 22 Земельного кодексу Україниземлі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з частиною першоюстатті 116 ЗК Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно достатті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення - обов`язкове агрохімічне обстеження ґрунтів з видачею агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, в якому фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів, рівні їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами.

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки - документ, що містить дані агрохімічної характеристики ґрунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами.

Результатом агрохімічної паспортизації всіх земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться з метою державного контролю за зміною показників родючості, забруднення ґрунтів токсичними речовинами і радіонуклідами, раціонального використання земель сільськогосподарського призначення є агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки.

З викладеного вбачається, що агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення являє собою обов`язкове агрохімічне обстеження ґрунтів з видачею агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, в якому фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів, рівні їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами.

На законодавчому рівні проведення агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення визнається обов`язковою вимогою. Відтак агрохімічний паспорт є обов`язковим документом для всіх сільськогосподарських землевласників та землекористувачів.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженогонаказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 № 536(далі - Порядок), об`єктами агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення є сіножаті і пасовища.

Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень - через кожні 5-10 років і є обов`язковою для всіх землевласників та землекористувачів (пункт 1.5 Порядку).

Згідно з пунктом 1.6 Порядку відомості агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.

З вказаного слідує, що у разі передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності в договір обов`язково має включатися право орендодавця вимагати від орендаря збереження родючості ґрунтів. Проведення агрохімічної паспортизації земель покладено на державну установу «Інститут охорони ґрунтів України» та обласні філії. Відсутність агрохімічного паспорта може мати наслідком притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 1885КУпАП. Погіршення стану орендованої земельної ділянки може бути підставою для дострокового розірвання договору за вимогою орендодавця.

З листа Чутівської селищної ради від 03.02.2022 року 3 03-16/177 вбачається, що на звернення ОСОБА_1 укласти договір оренди земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби, було повідомлено про включення до договору оренди землі пункту щодо обов`язкового виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку, вказана вимога передбачена Типовимдоговором, зі змінами затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року № 890. Згідно з якою, при укладенні договору орендиземель сільськогосподарського призначеннянеобхідна фіксація показників якісних характеристик ґрунтового покривуземельної ділянки.

Вказаний лист не конкретизує, хто саме має виконувати роботи з агрохімічної паспортизації земель, тому доводи ОСОБА_1 про незаконність покладення на неї обов`язку виготовлення агрохімічного паспорту, є помилковим.

Включення даного пункту до договору оренди землі не порушує прав орендаря щодо користування земельною ділянкою.

Вказане свідчить, що сторони не досягли усіх істотних умов договору, тому підстав зобов`язати відповідача підписати договір без включення пункту щодо обов`язкового виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку, який передбачений Типовимдоговором, немає.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно із статтею 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, який повно встановивши фактичні обставини справи, правильно застосував норми процесуального права та постановив рішення, яке відповідає закону, - підстави для задоволення даної апеляційної скарги відсутні.

Враховуючи вищевказане, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Відповідно до частини тринадцятої статті 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Зважаючи на те, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, відсутні підстави для нового розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 371, 374, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Неверчак Євгена Борисовича - залишити без задоволення.

Рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 27 червня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 05.02.2024.

Головуючий суддя : Т.В. Одринська

Судді: О.О. Панченко

В.П. Пікуль

Виготовлено з АСДС 05.02.2024

Помічник судді: О.Жолонка

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення30.01.2024
Оприлюднено16.02.2024
Номер документу116987721
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —550/258/23

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Литвиненко Ірина Вікторівна

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Литвиненко Ірина Вікторівна

Постанова від 30.01.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Одринська Т. В.

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Одринська Т. В.

Ухвала від 14.08.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Одринська Т. В.

Рішення від 27.06.2023

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 05.04.2023

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Оболєнська С. А.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Оболєнська С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні