Березівський районний суд Одеської області
15.02.2024
Справа № 494/225/24
Провадження № 2/494/185/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Панчишин А.Ю., ознайомившись з позовною заявою Одеського виробничого об`єднання «Електрик» Українського товариства глухих до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на 16843 грн., -
в с т а н о в и в:
07.02.2024року доБерезівського районногосуду Одеськоїобласті надійшлапозовна заява Одеського виробничого об`єднання «Електрик» Українського товариства глухих до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на 16843 грн.
Вивчивши матеріли позовної заяви разом з долученими до неї додатками на предмет дотримання вимог цивільного процесуального законодавства, суддя приходить до наступних висновків.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі ( ч. 1, 2статті 2 ЦПК України).
Кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1ст. 4 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1ст. 19 ЦПК Українисуди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захист порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересі, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26-30 ЦПК). Виходячи з поняття підсудність у цивільному судочинстві як розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ, підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Відповідно до ч.1ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно до ч.1ст.30 ЦПК Українипозови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннямистатті 181 ЦК Українидо нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті364,367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті370,372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини (постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ»).
Правові висновки щодо застосування положень цивільного та господарського процесуального законодавства України про виключну підсудність справ у спорах, що виникають з приводу нерухомого майна, викладено також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18 (провадження № 12-73гс20).
З аналізу логічної послідовності змін до формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю вбачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.
Виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.
Словосполучення «з приводу нерухомого майна» необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
Як вбачається із поданої заяви та доданих до неї документів, предметом позову є стягнення заборгованості за Договором оренди нерухомого майна, зареєстрований в ЦП УТОГ за №409/408-07, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже цивільнасправа за позовною заявою Одеського виробничого об`єднання «Електрик» Українського товариства глухих до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на 16843 грн. належить за правилами виключної підсудності до Малиновського районного суду м. Одеси.
При цьому, суд звертає увагу, що в розумінні положенняст. 32 ЦПК Україниу даному випадку не вбачається спору про підсудність розгляду даної справи, адже у даному випадку, враховуючи предмет спору, справа підлягає розгляду за правилами виключної підсудності незалежно від зареєстрованого місця проживання відповідача.
Відповідно до пункту 1 ч. 1ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для розгляду позову Одеського виробничого об`єднання «Електрик» Українського товариства глухих до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на 16843 грн. за територіальною підсудністю в Березівському районному суді Одеської області, та з урахуванням вимог ч.1ст.30 ЦПК України, цивільну справу для подальшого розгляду необхідно передати до Малиновського районного суду м. Одеси, за місцем знаходження нерухомого майна.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.30,31,259,260,353,354 ЦПК України, суддя,-
п о с т а н о в и в:
Цивільну справузапозовною заявоюОдеського виробничого об`єднання «Електрик» Українського товариства глухих до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на 16843 грн. передати запідсудністю доМалиновського районного суду м. Одеси (місцезнаходження: вулиця Василя Стуса, 1a, м. Одеса, Одеська область, 65033).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Суддя Панчишин А.Ю.
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 16.02.2024 |
Номер документу | 116998928 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Панчишин А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні