Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1319/24
Номер провадження 1-кс/711/404/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14лютого 2024року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області здійснюються досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12023250310001852.
Досудовим розслідуванням установлено, що у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан, з можливістю обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, дію якого на даний час продовжено.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 в Україні оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Відповідно до пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 у разі введення воєнного стану дозволено виїзд з України окремим категоріям громадян України, серед яких:
1)особи з інвалідністю за наявності документів, що підтверджують інвалідність;
2)особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв`язки, інвалідність;
3)особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв`язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
4)особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.
Відповідно до п.п.13 пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені вабзацах третьому - сьомому, дев`ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов`язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.
В ході досудового розслідування отримано докази про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи з корисливих мотивів, переслідуючи мету особистого незаконного збагачення, будучи обізнаним щодо законодавчого регулювання правил перетину державного кордону громадянами України під час оголошеної мобілізації, розробив протиправну схему з незаконного переправлення військовозобов`язаних громадян України (далі - ухилянти) через державний кордон, з метою їх ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до даної схеми, ОСОБА_5 , особисто чи через довірених йому осіб, діючи на замовлення ухилянтів чи їх родичів, використовуючи знайомства серед лікарів медичних закладів та членів медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), шляхом отримання відповідних висновків МСЕК, забезпечував встановлення інвалідності особам та у подальшому через довірених йому осіб забезпечував оформлення у виконавчих органах місцевого самоврядування Черкаської області актів встановлення фактів здійснення ухилянтами догляду за особами з інвалідністю.
У подальшому, ухилянти, отримавши відповідні акти догляду та виступаючи в ролі осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю, здійснювали виїзд за межі України.
03.05.2023 в ході обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , що за адресою АДРЕСА_1 вилучено мобільний телефон марки «Iphone 12 mini», ІМЕІ НОМЕР_1 з сім картою НОМЕР_2 , яким користувався ОСОБА_5 ..
В ході огляду указаного мобільного телефону встановлено, що ОСОБА_5 під час листування із контактом « ОСОБА_6 » за тел. НОМЕР_3 , 15.02.2023 надіслав останньому ймовірно для зразку подальшого виготовлення довідку про спільне проживання ОСОБА_7 із ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_2 , а також фото паспорта громадянина України та витягу з Єдиного демографічного реєстру щодо місця реєстрації на ім`я ОСОБА_7 .
В свою чергу, 16.02.2023 ОСОБА_9 надіслав ОСОБА_5 вже виготовлену довідку про спільне проживання ОСОБА_7 із ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_3 , видану ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також паспорт громадянина України, довідку до акта огляду МСЕК, свідоцтва про хворобу, картки фізичної особи - платника податків на власне ім`я та у відповідь отримав повідомлення про необхідність виготовлення копій документів.
29.11.2023 в ході обшуку в ІНФОРМАЦІЯ_3 вилучено акти про встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи та особами, які потребують постійного догляду, для перетинання державного кордону та заяви з додатками до них.
Зокрема вилучено акт встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи та особами, які потребують постійного догляду, для перетинання державного кордону №09-11 від 24.02.2023, в якому зазначено, що згідно довідки голови ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та зі слів сусідів з`ясовано, що з початком війни ОСОБА_7 постійно проживає з дядьком ОСОБА_9 , заяву про встановлення факту здійснення догляду ОСОБА_7 за ОСОБА_9 , подану від імені ОСОБА_7 , подану з додатками, зокрема і довідкою: вих 046 від 16.02.2023, виданою головою ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Мазепи 5б) ОСОБА_10 , про фактичне проживання ОСОБА_9 та ОСОБА_7 за адресою АДРЕСА_3 .
У відповідь на запити слідчого ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено, про виїзд у 2022 - 2023 роках особами з інвалідністю та особами, які здійснювали догляд за останніми.
Так встановлено, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , здійснили 17.03.2023 перетин державного кордону України в пункті пропуску Грушів у напрямку «виїзд» на автомобілі д.н.з. НОМЕР_4 .
Того ж дня, 17.03.2023 ОСОБА_9 повернувся на територію України в пункті пропуску Краківець на автомобілі д.н.з. НОМЕР_4 вже без супроводжуючої його особи, тобто без ОСОБА_7 .
У відповідь на запит слідчого, головою правління ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » повідомлено, що 14.02.2023 до неї звернувся ОСОБА_9 з проханням видати довідку про тимчасове проживання з ним його похресника ОСОБА_7 . Також остання зазначила, що довідку забирав ОСОБА_7 .
Вказана довідка була виписана за наданими паспортними даними та на підставі акту фактичного проживання ОСОБА_7 в квартирі АДРЕСА_4 , складеного комісією.
До зазначеної відповіді додано копію довідки №046 від 16.02.2023 року, копію акту від 14.02.2023 про проживання ОСОБА_7 в кв. АДРЕСА_4 , підписаною сусідами кв. АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 та АДРЕСА_7 , та копію журналу видачі довідок.
Таким чином, з урахуванням листування між ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , що є об`єктивною інформацією, орган досудового розслідування має підстави вважати, що акт від 14.02.2023 про проживання ОСОБА_7 за місцем проживання ОСОБА_9 містить неправдиву інформацію, щодо дати його складення та самого факту спільного проживання осіб.
Таким чином, з метою встановлення обставин кримінального правопорушення, отримання довідки щодо спільного проживання ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , в тому числі проведення подальших почеркознавчих експертиз, виникла необхідність в отримані наявних в ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оригіналів наступних документів: довідки від 16.02.2023 №046 про спільне проживання ОСОБА_9 та ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_3 ; акту про встановлення факту проживання ОСОБА_7 в кв. АДРЕСА_4 ; журналу видачі довідок ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 (Мазепи 5-Б) в якому містяться рукописні записи про реєстрацію вказаної довідки.
Інформація, до котрої необхідно здійснити тимчасовий доступ, має важливе значення для встановлення обставин які досліджуються у кримінальному провадженні, оскільки в таких документах міститься інформація, що стала підставою для складання акту встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи та особами, які потребують постійного догляду, для перетинання державного кордону.
Також наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та Науково методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Згідно науково-методичних рекомендацій з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Вищевказані документи згідно ст.ст. 84, 98, 99 КПК України матимуть доказове значення у даному провадженні та будуть використані для виявлення обставин кримінальних правопорушень, визначених ст.91 КПК України, у діях наведених осіб, серед них працівників та мешканців ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зокрема шляхом призначення і виконання відповідних судових почеркознавчих експертиз на предмет встановлення факту проживання ОСОБА_7 спільно із ОСОБА_9 ..
Інформація, до котрої необхідно здійснити тимчасовий доступ, перебуває у володінні ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_8 .
Слідчий вказує,що враховуючи,що всторони обвинуваченняне маєможливості вінший спосіб всебічно, повно і неупереджено оцінити та дослідити обставини кримінального провадження, з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
В судове засідання слідчий та прокурор не з`явилися. Слідчий ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності та без фіксації судового розгляду технічними засобами. Разом з цим, просив задовольнити подане клопотання на підставі наведеного обґрунтування та з урахуванням доданих доказів.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України, враховуючи клопотання слідчого, з метою збереження інформації, доступ до якої є предметом клопотання слідчого, судове засідання проводилося без виклику представника ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з вимогами ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до положень ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з п.4 та п.8 ч.1 ст.162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Відповідно до положень ч.5, ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Частиною 7 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей, документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або є предметом кримінального правопорушення.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно з вимогами ч.1 ст.92 КПК України, обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Норми ст.98 КПК України передбачають, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення
Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
У відповідності до положень ст.99 КПК України, документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов`язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.
Згідно з ч.2 ст.100 КПК України, речовий доказ або документ, наданий на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено, що слідчими СУ ГУ Національної поліції в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Аналіз доданих до клопотання документів, дають достатньо підстав вважати, що відбулися події, які підпадають під ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332 КК України.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, на думку слідчого судді, документи які перебувають у володінні ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, мають суттєвезначення длявстановлення обставинподії вчиненнякримінального правопорушення, можуть бути використані в якості доказів, можуть підтвердити або спростувати обставини, що є предметом досудового розслідування та на підставі цих відомостей можливо встановлення особу/осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Враховуючи те, що на теперішній час вищевказані документи неможливо отримати іншим способом, слідчий суддя вважає, що в даному випадку потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання, про який ідеться в клопотанні, а тому клопотання слідчого, про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », - підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 21, 84, 91, 92, 98, 99, 100, 131, 132, 159, 162-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №12023250310001852, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, задовольнити.
Надати дозвіл старшим слідчим в ОВС слідчого управління Головного управління Національної полції в Черкаській області: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , старшим слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_3 , слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 на тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », (ЄДРПОУ НОМЕР_5 , що за адресою: АДРЕСА_8 ), з можливістю вилучення оригіналів, а саме:
- довідки №046 від 16.02.2023, виданої ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 про спільне проживання з ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 ;
- акту від 14.02.2023 про проживання ОСОБА_7 у кв. АДРЕСА_9 ;
- журналу видачі довідок ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в якому містяться рукописні записи про реєстрацію вказаної довідки.
Строк дії ухвали - до 14 березня 2024 року включно.
Роз`яснити відповідальним посадовим особам ОСББ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що відповідно до вимог ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 117001338 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Константин В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні