Вирок
від 15.02.2024 по справі 165/4331/23
НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 165/4331/23

провадження №1-кп/165/249/24

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 року м. Нововолинськ

Нововолинський міський суд Волинської області під головуванням

судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Нововолинську матеріали кримінального провадження №12023030000000029 від 21.01.2023 про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця села Русів, Володимир-Волинського району Волинської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Органом досудового розслідування ОСОБА_5 обвинувачується в тому що, відповідно до ст. ст. 19, 24, 56 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції. Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища та інші;

Крім того, згідно ст. ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», одним із принципів охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов`язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов`язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами. При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України;

Також, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», гірничі відводи можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, іноземним юридичним особам, об`єднанням юридичних осіб, створеним в Україні чи за її межами, а також громадянам України, іноземцям та особам без громадянства лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди, не пов`язаної з видобуванням корисних копалин.

ТОВ «Екоенергоресурси» (код ЄДРПОУ 35816705) згідно спеціального дозволу № 4773 від 31.05.2016, наданого Державною службою геології та надр України, здійснювало геологічне вивчення родовища в межах ділянки надр «Нововолинська техногенна» (відвал шахти №6 «Нововолинська»), яка знаходиться у Волинській області на землях Нововолинської об`єднаної територіальної громади смт. Благодатне за координатами Пн.Ш 50? 4013 Сх.Д 24?1427, Пн.Ш 50?4019 Сх.Д 24?1437, Пн.Ш 50?4023 Сх.Д 24?1449, Пн.Ш 50?4019 Сх.Д 24?1504, Пн.Ш 50?4015 Сх.Д 24?1502, Пн.Ш 50?4009 Сх.Д 24?1444, Пн.Ш 50?4010 Сх.Д 24?1441, Пн.Ш 50? 4007 Сх.Д 24?1434.

Згідно умов вищевказаного дозволу, ТОВ «Екоенергоресурси» надано право користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки кам`яного вугілля вуглевмісного відвалу; визначення методів вилучення корисної копалини та затвердження запасів кам`яного вугілля Державною комісією України по запасах корисних копалин.

Таким чином, підприємство має право користування надрами в межах ділянки надр «Нововолинська техногенна» (відвал шахти №6 «Нововолинська») виключно з метою виявлення та оцінки запасів кам`яного вугілля.

Крім того, згідно характеристики ділянки надр «Нововолинська техногенна», породи відвалу представлені сумішшю різнорозмірних уламків аргілітів і алевролітів, пісковиків, вугілля, карбонатних порід. При цьому, серед виявлених порід найбільшого поширення мають саме аргіліти та алевроліти, які відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827 (зі змінами 28.12.2011 за №1370) належать до корисних копалин загальнодержавного значення.

Встановлено, що наказом директора ТОВ «Екоенергоресурси» № 11 від 01.08.2023 на працівника даного підприємства ОСОБА_5 тимчасово покладено обов`язки заступника директора з господарської діяльності, передбачені посадовою інструкцією № 5 від 01.08.2023, а саме:

- керує господарською діяльністю;

- приймає матеріальні цінності, майно, меблі, інвентар підприємства під відповідальність на зберігання в порядку, встановленому законодавством;

- забезпечує оформлення супровідних документів при реалізації товару підприємства;

- забезпечує дотримання вимог техніки безпеки під час переміщення вантажів, вантажно-розвантажувальних робіт, експлуатації транспортних засобів на території підприємства;

- організовує дотримання норм пожежної безпеки забудов і споруд, слідкує за справністю засобів пожежогасіння;

Таким чином, ОСОБА_5 , тимчасово виконуючи обов`язки заступника директора з господарської діяльності ТОВ «Екоенергоресурси», будучи наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно до вимог частини 3 статті 18 КК України являється службовою особою.

ОСОБА_5 , 24.10.2023, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно - небезпечних наслідків, усвідомлюючи, що згідно спеціального дозволу № 4773 від 31.05.2016 ТОВ «Екоенергоресурси» має право проводити геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку, виключно кам`яного вугілля, у порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, не маючи законних підстав, з метою незаконного збагачення, шляхом видобування корисних копалин, а саме: сумішей аргіліту-алевролітових порід, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827 (зі змінами 28.12.2011 за №1370) належать до корисних копалин загальнодержавного значення, у порушення вимог Кодексу України «Про надра», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Порядку надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №59 від 27.01.1995, в межах ділянки надр «Нововолинська техногенна» (відвал шахти №6 «Нововолинська»), яка знаходиться у Волинській області на землях Нововолинської об`єднаної територіальної громади АДРЕСА_2 , здійснив незаконний видобуток вказаних гірських порід з метою подальшого збуту.

Так, ОСОБА_5 , 24.10.2023, близько 09 год. 00 хв., перебуваючи за місцем розташуванням ділянки надр «Нововолинська техногенна» (відвал шахти №6 «Нововолинська»), площею 19 га, яка знаходиться у Волинській області на землях Нововолинської об`єднаної територіальної громади смт. Благодатне, на відстані 0,6км на північний захід від смт. Благодатне Нововолинської міської ради, з використанням екскаватора марки «VOLVO», моделі «EC240BNLC», номер « НОМЕР_1 », належного на праві власності ТОВ «Екоенергоресурси», шляхом зняття верхнього шару твердої гірської породи, здійснив незаконний видобуток сумішей аргіліту-алевролітових порід, масою 21600 кг, з подальшим навантаженням вказаних корисних копалин у автопричіп марки «WIELTON», д.н.з. НОМЕР_2 », вантажного автомобіля марки «VOLVO», д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який не був обізнаний із злочинними намірами ОСОБА_5 щодо незаконного видобутку та подальшого збуту корисної копалини загальнодержавного значення.

Після навантаження корисних копалин, ОСОБА_5 , з метою належного документального оформлення збуту гірських порід, самостійно склав та підписав товарно-транспортну накладу № 33 від 24.10.2023 про відпуск ТОВ «ДБК Буд Вишнівець» сумішей аргіліту-алевролітових порід масою 21,6 т, вартістю 3240 грн. (з ПДВ), яку передав ОСОБА_6 .

Отримавши від ОСОБА_5 товаросупровідні документи, ОСОБА_6 , керуючи вантажним автомобілем марки «VOLVO», д.н.з. НОМЕР_3 , з автопричіпом марки «WIELTON», д.н.з. НОМЕР_2 », виїхав за межі ділянки надр «Нововолинська техногенна» (відвал шахти №6 «Нововолинська»), та розпочав рух до смт. Вишнівець Тернопільської області з метою перевезення навантажених гірських порід для виробничих потреб ТОВ «ДБК Буд Вишнівець». У подальшому, вході здійснення перевезення, вищевказаний транспортний засіб під керуванням ОСОБА_6 був зупинений та вилучений працівниками поліції.

Умисні дії обвинуваченого ОСОБА_5 , які виразились у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, кваліфікованоза ч. 2 ст. 240 КК України.

17 листопада 2023 року між прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_5 укладено угодупро визнання винуватостіза якоюостанній повністю визнаввинуватість увчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2ст.240КК України.

Згідно угоди про визнання винуватості, обвинувачений ОСОБА_5 беззастережно визнає винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, не заперечує обставин та правової кваліфікації, які викладені в даній угоді. Зобов`язується сприяти розслідуванню у кримінальному провадженні щодо з`ясування обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення та беззастережно визнати свою винуватість у вчиненні злочину в суді.

Покарання узгодженесторонами угодита напризначення якогозгідний обвинувачений ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 240 КК України - штраф у розмірі 3530 (три тисячі п`ятсот тридцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 60010 (шістдесят тисяч десять) гривень.

Наслідки укладеннята затвердження угоди, що передбаченіст.473КПК України,а саме: для прокурора,підозрюваного чиобвинуваченого єобмеження їхправа оскарженнявироку згідноз положеннямистатей 394та 424цього Кодексу,а дляпідозрюваного чиобвинуваченого -також йоговідмова відздійснення прав,передбачених абзацамипершим та четвертим пункту 1частини четвертої статті 474 цього Кодексу та наслідки невиконання угоди сторонам зрозумілі.

В судовомузасіданні обвинувачений ОСОБА_5 винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується визнав повністю, просив суд затвердити укладену між ним та прокурором угоду про визнання винуватості. Наслідки затвердження даної угоди йому зрозумілі.

Прокурор та захисник не заперечили щодо затвердження угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим ОСОБА_5 .

Розглядаючи питання про затвердження угоди, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 468КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Згідно з ч. 4 ст. 469КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.

Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 цілком розуміє положення ч. 4 ст. 474 КПК України, укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Судом встановлено, що умови угоди не суперечать вимогам Кримінального процесуальногоКодексу та Кримінального Кодексу України, інтересам суспільства, а кримінальне провадження свідчить про наявність фактичних підстав для визнання винуватості.

Обвинувачений ОСОБА_5 погоджується на призначення узгодженого сторонами покарання.

Виходячи з викладеного, враховуючи, що угода про визнання винуватості від 17 листопада 2023 року укладена обвинуваченим ОСОБА_5 та прокурором добровільно, вона відповідає вимогам закону і не порушує права, свободи, інтереси сторін та інших осіб, суд вважає, що її слід затвердити, призначивши узгоджену сторонами міру покарання.

Керуючись ч.3 п.1 ст. 314, ст.ст. 373, 374, 474, 475 КПК України, суд, -

ухвалив:

Затвердити угодупро визнаннявинуватості,укладену між прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_5 від 17листопада 2023року про обвинуваченняостаннього увчиненні кримінальногоправопорушення, передбаченого ч.2ст.240КК України.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 240 КК України, призначивши йому за частиною 2 статті 240 КК України покарання у виді штрафу у розмірі 3530 (три тисячі п`ятсот тридцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 60010 (шістдесят тисяч десять) гривень.

Речові докази - металевий сейф темно-коричневого кольору із його вмістом (документами), який передано на зберігання ТзОВ «ДБК Буд «Вишнівець» ЄДРПОУ 39950322 - залишити у власності ТзОВ «ДБК Буд «Вишнівець» ЄДРПОУ 39950322.

Речові докази - транспортний засіб Volvo FH480 д.н.з. НОМЕР_3 із причіпом Wielton, д.н.з. НОМЕР_2 , та ключ запалювання до даного транспортного засобу, які передано на зберігання ОСОБА_6 залишити у розпорядженні ОСОБА_6 .

Речові докази - транспортний засіб автомобіль Камаз, д.н.з. НОМЕР_4 , навантажувач марки LOVOL д.н.з. НОМЕР_5 , екскаватор марки Volvo, моделі ЕС240BNLC, номер НОМЕР_1 , екскаватор марки Volvo, б/н, із позначкою 104/79, навантажувач марки KOMATSU д.н.з. НОМЕР_6 , грохот марки POWERSCREEN типу WARRIOR 1800, які передано на зберігання ТзОВ «Екоенергоресурс» - залишити у власності ТзОВ «Екоенергоресурс» ЄДРПОУ 35816705, скасувавши арешт, накладений ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Речові докази - документи, папки з документами, журнали, накладні, видаткові накладні, табелі звіти, витяги договори, листи, витяги, акти, заяви, зошити, штатні розписи, відомості та інші документи, ноутбук марки HP 250g7, які було вилучено у ТзОВ «Екоенергоресурс» та які зберігаються у камері схову речових доказів ГУНП у Волинській області - залишити у власності ТзОВ «Екоенергоресурс», скасувавши арешт, накладений ухвалами слідчих суддів Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Речові докази товаротранспортну накладну № 33 від 24.10.2023р., яка зберігається в матеріалах кримінального провадження залишити зберігатися в матеріалах кримінального провадження.

Речові докази електричний прилад «Відеореєстратор» марки Alhua, механізм із печаткою ТзОВ «Екоенергоресурс», які зберігаються у камері схову речових доказів ГУНП у Волинській області повернути ТзОВ «Екоенергоресурс», скасувавши арешт, накладений ухвалами слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Речові докази насипи гірничої породи, гірничу масу, які передано на зберігання старості Благодатного старостинського округу залишити у розпорядженні Благодатного старостинського округу.

Речові докази - два мішки з пробами зразків аргіліту та два мішки з пробами зразків вугілля, які передано для проведення лабораторних досліджень знищити.

Вирок може бути оскаржений до Волинського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку, після його проголошення, негайно вручити обвинуваченому і прокурору.

Головуючий суддя ОСОБА_1

СудНововолинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено19.02.2024
Номер документу117010241
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Порушення правил охорони або використання надр

Судовий реєстр по справі —165/4331/23

Вирок від 15.02.2024

Кримінальне

Нововолинський міський суд Волинської області

Ушаков М. М.

Ухвала від 27.11.2023

Кримінальне

Нововолинський міський суд Волинської області

Ушаков М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні