Справа № 288/417/24
Провадження № 2-о/288/13/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року. смт.Попільня
Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Рудник М. І., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Попільнянської селищної ради, Житомирського району, Житомирської області, комунальна установа «Довбиський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради про звільнення від повноважень опікуна,
ВСТАНОВИВ:
До Попільнянського районного суду Житомирської області надійшла заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), орган опіки та піклування Попільнянської селищної ради, Житомирського району, Житомирської області (13501, селище Попільня, вулиця Богдана Хмельницького,7, Житомирського району, Житомирської області), комунальна установа «Довбиський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради (12724, селище Довбиш, вулиця Ломоносова,22, Звягельського району, Житомирської області) про звільнення від повноважень опікуна.
Суддя, перевіривши подану заяву та додані до неї матеріали приходить до висновку, що дана заява не підсудна Попільнянському районному суду Житомирської області.
Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Розгляд справ, пов`язаних з вирішенням питання про звільнення від повноважень опікуна регулюється Главою 2 ЦПК України Розділу VІ Цивільного процесуального кодексу України - розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Частиною другою статті 300 ЦПК України встановлено, що суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.
Таким чином, при вирішенні питання про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі за заявою про звільнення від повноважень опікуна суд повинен керуватися положеннями Глави 2 ЦПК розділу IV ЦПК України.
Статтею 295 ЦПК України визначено підсудність справ зазначеної категорії та встановлено, що заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Відповідно до поданої заяви про звільнення від повноважень опікуна, заінтересована особа - ОСОБА_2 визнаний недієздатним та перебуває в комунальній установі «Довбиський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради, за адресою: селище Довбиш, вулиця Ломоносова,22, Звягельського району, Житомирської області, таким чином заява подана з порушенням підсудності.
Згідно пункту1частини першоїстатті 31ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини третьої статті 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно прецедентної практики Європейського суду з прав людини кожна держава учасниця Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, реалізуючи пункт 1 статті 6 цієї Конвенції щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст якихне допустити судовий процес у безладний рух.
Разом з тим Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. (Рішення Суду у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року (judgementof ECHR of 16 December 1992 De Geouffredela Pradellev. France // Series AN 253-B).
Враховуючи встановлені обставини, а саме те, що заінтересована особа ОСОБА_2 перебуває на лікуванні у комунальній установі «Довбиський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради, яка розташована за адресою: селище Довбиш, вулиця Ломоносова,22, Звягельського району, Житомирської області, розгляд даної заяви за територіальною юрисдикцією (підсудністю) відноситься до Баранівського районного суду Житомирської області (12701, місто Баранівка, вулиця Першотравенська,30, Звягельського району, Житомирської області), а тому подану заяву належить передати на розгляд до даного суду.
Відповідно до статті 32 ЦПК України, спори міжсудами пропідсудність недопускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Керуючись статями 31, 32, 260, 293, 295, 353, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи: ОСОБА_2 ,орган опікита піклуванняПопільнянської селищноїради,Житомирського району,Житомирської області,комунальна установа«Довбиський психоневрологічнийінтернат» Житомирськоїобласної радипро звільненнявід повноваженьопікуна - передати на розгляд до Баранівського районного суду Житомирської області, який розташований за адресою: 12701, місто Баранівка, вулиця Першотравенська,30, Звягельського району, Житомирської області.
Передача справи на розгляд іншого суду здійснюється не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117010650 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні