Рішення
від 14.02.2024 по справі 334/474/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 14.02.2024

Справа № 334/474/24

Провадження № 2/334/949/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2024 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Засько О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості із внеску на утримання будинку та прибудинкової території,

встановив:

голова правління ОСББ «ЕЛІФ» Клієнко Н.В. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , в якому просить стягнути солідарно зі співвідповідачів на користь позивача заборгованість з оплати внеску на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 8 207,04 гривень.

В обґрунтування позову зазначила, що 27.03.2017 співвласники житлових та нежитлових приміщень створили ОСББ «ЕЛІФ» за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням загальних зборів ОСББ «ЕЛІФ», оформленого Протоколом № 1 від 26.05.2017, затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3,08 гривні за кв.м. загальної площі приміщення. Рішенням загальних зборів ОСББ «ЕЛІФ», оформленого Протоколом № 1 від 27.01.2018, затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,35 гривень за кв.м. загальної площі приміщення. Рішенням загальних зборів ОСББ «ЕЛІФ», оформленого Протоколом № 2 від 19.01.2019, затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,87 гривень за кв.м. загальної площі приміщення, який у подальшому не змінювався. Співвідповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_2 . Співвідповідачі не в повному обсязі виконують свій обов`язок по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Станом на 31.12.2023 за особовим рахунком № НОМЕР_1 , оформленого на ім`я співвідповідача ОСОБА_1 , за період з 01.09.2017 по 31.12.2023 заборгованість склала 8 207,04 гривень. листом № 09345977 від 07.02.2023 співвідповідачу було запропоновано погасити заборгованості перед позивачем, який залишився без задоволення.

Співвідповідачі відзиви на позов не подали.

Ухвалою від 25.01.2024 відкрите провадження у справі, справа призначена до розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

Голова правління ОСББ «ЕЛІФ» Клієнко Н.В. в судове засідання не з`явилася. Подала заяву про розгляд справи без участі позивача.

Співвідповідачі, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися. Причини неявки суду не повідомили. Заяви про розгляд справи без їх участі не подали.

Враховуючи те, що співвідповідачі були належним чином повідомленими про дату, час і місце судового засідання, не з`явилися в судове засідання без повідомлення причин, відзиви не подали, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, відповідно до частини першої статті 280 ЦПК України суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Оскільки всі учасники справи не з`явились у судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.

Дослідивши заяви по суті спору та письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статті 4 Закону України від 29 листопада 2001 року № 2866-III «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон № 2866-III) об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

27.03.2017 зареєстрована юридична особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ», що підтверджується випискою з ЄДР.

Співвідповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 є співвласниками квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою з ДРРП.

Відповідно до статті 10 Закону № 2866-III до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Згідно зі статтею 16 Закону № 2866-III об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до Протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ» № 1 від 26.05.2017 затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3,08 гривні за кв.м. загальної площі приміщення.

Згідно з Протоколом № 1 від 27.01.2018 затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,35 гривень за кв.м. загальної площі приміщення.

Відповідно до Протоколу № 2 від 19.01.2019 затверджено внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,87 гривень за кв.м. загальної площі приміщення.

Відповідно до Протоколу № 1 від 10.08.2021 затверджено кошторис ОСББ «ЕЛІФ» на 2021 рік, розмір внеску 5,87 гривень за кв.м. загальної площі квартири або н/п.

На засіданні правління ОСББ «ЕЛІФ» від 23.01.2023 вирішено власникам квартири АДРЕСА_3 роз`яснити, що наявність у них пільг не звільняє від оплати внеску в ОСББ, почати досудове врегулювання спору. Якщо не сплатять борги, звертатися до суду.

Відповідно до статті 15 Закону № 2866-III співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно зі статтею 17 Закону № 2866-III для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, та звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до частини шостої статті 22 Закону № 2866-III для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Відповідно до розрахунку заборгованості внеску на утримання будинку АДРЕСА_4 заборгованість співвідповідачів перед ОСББ «ЕЛІФ» по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.09.2017 по 31.12.2023 склала 8 207,04 гривень.

Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону № 2866-III у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Також, частиною четвертою статті 319 ЦПК України передбачено, що власність зобов`язує.

Згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, що передбачено статтею 526 ЦК України

Згідно зі статтями 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Співвідповідачі порушили свої зобов`язання та своєчасно не вносили внески на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, визначені об`єднанням, у зв`язку з чим за період з 01.09.2017 по 31.12.2023 мають заборгованість у сумі 8 207,04 гривень.

Суд бере до уваги розрахунок заборгованості та вважає його достовірним, оскільки доказів виконання співвідповідачами боргових зобов`язань перед позивачем суду не надано. Також, співвідповідачами не поданий контррозрахунок боргу.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позов є законним та обґрунтованим, а тому його необхідно задовольнити та стягнути солідарно зі співвідповідачів на користь позивача ОСББ «ЕЛІФ» заборгованість по сплаті внесків за утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та прибудинкової території за період з 01.09.2017 по 31.12.2023 в сумі 8 207,04 гривень.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Як передбачено у статті 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Витрати на професійну правничу допомогу відносяться до витрат, пов`язаних з розглядом справи (пункт 1 частини третьої статті 133 ЦПК України) та становлять одну із складових судових витрат (частина перша статті 133 ЦПК України).

Відповідно до частини п`ятої статті 135 ЦПК України сума забезпечення витрат на професійну правничу допомогу визначається судом з урахуванням приписів частини четвертої статті 137, частини сьомої статті 139 та частини третьої статті 141 цього Кодексу, а також їх документального обґрунтування.

За змістом статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: (1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; (2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Приписами частини першої статті 26 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) визначено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Згідно зі статтею 30 Закону № 5076-VІ гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 137 ЦПК України).

Співвідповідачі не заперечили щодо розміру судових витрат позивача на правничу допомогу.

Суд зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/WestAllianceLimited» проти України», заява № 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.

Так, відповідно до статті 11 ЦПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Судом встановлено, що 11.01.2024 між ОСББ «ЕЛІФ» в особі голови правління Клієнко Наталії Вікторівни та адвокатом Комарніцькою Ларисою Анатоліївною укладений Договір про надання правничої допомоги № 02/01 (далі - Договір). Відповідно до акту № 1 приймання-передачі наданих послуг за договором № 02/01 від 11.01.2024 від 12 січня 2024 року та платіжної інструкції № 485 від 15.01.2024, позивачем здійснено оплату правничої допомоги адвокату Комарніцькій Л.А. в сумі 2 500 гривень.

Оцінивши подані представником позивача докази на підтвердження понесених витрат позивачем, виходячи з критеріїв реальності та розумності таких витрат, їх обґрунтованості та пропорційності до предмета спору, суд дійшов висновку про покладення на співвідповідачів витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 2 500 гривень в рівних частках.

Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи задоволення позову, зі співвідповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3 028 гривень в рівних частках.

Керуючись статтями 3-5, 10-13, 141, 142, 259, 263-265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ» заборгованість з оплати внеску на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 8 207 (вісім тисяч двісті сім) гривень 04 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ» судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2 500 (дві тисячі п`ятсот) гривень та судовий збір в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень, а всього в сумі 5 528 (п`ять тисяч п`ятсот двадцять вісім) гривень в рівних частках - по 1 382 (одна тисяча триста вісімдесят дві) гривні з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕЛІФ», місцезнаходження: вул. Професора Толока, буд. 14Б, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 41239038.

Співвідповідачі:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ,

- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 ,

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Суддя М.В. Фетісов

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення14.02.2024
Оприлюднено19.02.2024
Номер документу117013778
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —334/474/24

Рішення від 14.02.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Фетісов М. В.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Фетісов М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні