ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 340/6240/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року (суддя С.В. ДЕГТЯРЬОВА) в адміністративній справі
за позовом Приватного підприємства «Люшнювате»
до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Приватне підприємство «Люшнювате» звернулося до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.05.2023 № 8815407/32448889; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17.04.2023 № 24, складену приватним підприємством «Люшнювате», датою її подання на реєстрацію.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року позов задоволено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Приватне підприємство «Люшнювате» зареєстровано як юридична особа у встановленому законом порядку, основним видом діяльності якої є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Між ПП «Люшнювате» (постачальник) та ТОВ «Джитіагро» (покупець) укладений договір купівлі-продажу насіння ріпака № 24/03-2023 від 24.03.2023, за умовами якого постачальник зобов`язується передати у власність покупця насіння ріпаку (не для сівби) (надалі товар), покупець зобов`язується прийняти товар та своєчасно оплатити його на умовах, в кількості та за цінами, визначені цим Договором. Постачальник зобов`язується поставити насіння ріпаку (не для сівби) в загальній кількості 2130 (дві тисячі сто тридцять) тон до 30 квітня 2023 року, підтвердженого покупцем згідно з аналізів незалежної лабораторії. Товар доставляється представнику покупця зі складу продавця за адресом : с. Капітанка, Голованівський район, Кіровоградська область. Товар відпускається насипом. Продавець зобов`язується завантажити товар в автомобільний транспорт або контейнери, які надасть покупець товару.
ПП «Люшнювате» виписало рахунок на оплату № 18 від 28.03.2023 на кількість товару 2130 тон, всього на суму 34565789,10 грн, у тому числі ПДВ 4839210,47 грн, всього з ПДВ 39404999,57 грн.
ТОВ «Джитіагро» здійснило оплату за насіння рапсу на суму 3000000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2 від 17 квітня 2023 року.
ПП «Люшнювате» було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 24 від 17.04.2023, проте згідно з квитанцією № 9086503337 від 20.04.2023 про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних: документ збережено, реєстрація зупинена з підстав: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. 9086503337 від 20.04.2023. Обсяг постачання товару/послуги 1205, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник «D»=12.2974%, «Р»=0». Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН».
Позивачем 09.05.2023 направлено до податкового органу пояснення щодо підстав для направлення на реєстрацію податкової накладної та додано копії таких документів: наказу на призначення директора № 1 від 01.04.2004; Штатного розпису № 1 від 02.03.2023; звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду за формою 29 СГ та квитанції № 2 про реєстрацію звіту на 2022 рік; звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.12.2022 форма 37 СГ та квитанції № 2 про реєстрацію звіту; довідки про склад земель № 02-29/200 від 14.02.2022; інформаційного листа про власні основні засоби; акту списання посівного матеріалу ріпаку від 30.09.2021; актів списання засобів захисту рослин від 30.09.2021 та від 20.05.2022; свідоцтва про реєстрацію автомобілів; договору поставки товару № 01/1611 від 16.11.2017; рахунку на оплату № 598 від 02.08.2021; видаткової накладної № 598 від 05.08.2021; платіжної інструкції № 340 від 03.08.2021; виписки з банку від 03.08.2021; договору поставки № 29/04/22 від 29.04.2022; рахунку на оплату № 251 від 29.04.2022; видаткової накладної № 377 від 04.05.2022; платіжного доручення № 4 від 29.04.2022; договору купівлі - продажу № 39 ДГ 463/20; видаткової накладної; банківської виписки від 23.06.2021; платіжної інструкції № 245 від 23.06.2021; договору поставки № 22.10/01 від 21.10.2021; специфікації до договору поставки; рахунку № 1890 від 21.10.2021; платіжної інструкції № 512 від 22.10.2021; договору № 1103-01/22 від 11.03.2022; рахунку на оплату № 142 від 11.03.2022; видаткової накладної № 140 від 19.04.2022; банківської виписки 11.03.2022; платіжної інструкції № 51 від 11.03.2022; договору поставки № 253/07 ПТ від 23.07.2021; рахунку № 230702 від 23.07.2021; видаткової накладної № 27 від 16.07.2021; банківської виписки від 01.06.2021 та 23.07.2021; договору купівлі - продажу насіння ріпаку № 24/03-2023 від 24.03.2023; рахунку на оплату № 18 від 28.03.2023; виписок по рахунку від 30.03.23, 31.03.2023, 17.04.2023; платіжних інструкцій № 31.03.2023, № 165 від 30.03.2023 № 2 від 17.04.2023; податкової накладної № 24 від 17.04.2023.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення № 8815407/32448889 від 16.05.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 24 від 17.04.2023.
В якості підстав для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено: ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Вказане рішення ПП «Люшнювате» оскаржило в адміністративному порядку, за результатом розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.05.2023 № №45517/32448889/2 скарга залишена без задоволення, а рішення податкового органу - без змін.
Зі змісту названого рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що в реєстрації податкової накладної відмовлено з підстав ненадання платником податку копій договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них; ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з відмовою в реєстрації податкової накладної, ПП «Люшнювате» звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами вказаного Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Судом встановлено, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містить конкретного переліку документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію поданої податкової накладної.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Також суд апеляційної інстанції звертає увагу, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не містять висновку податкового органу щодо аналізу поданих платником податків документів та їх недостатності для підтвердження реальності господарської операції. Більш того, оскаржуване рішення обґрунтоване ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, при цьому в додатковій інформації відсутній перелік, які саме документи не були подані позивачем.
В межах розгляду даної справи апелянтом також не доведено, що надані позивачем разом з поясненнями первинні документи є недостатніми для підтвердження формування податкових зобов`язань по взаємовідносинам з ПП «Люшнювате» .
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної носить протиправний характер та підлягає скасуванню.
Неправомірна відмова відповідача в реєстрації податкової накладної розглядається в спірних правовідносинах як зловживання останнім наданими законом повноваженнями, що покладає на суд обов`язок усунути таке зловживання шляхом прийняття певного рішення, а тому зобов`язання зареєструвати податкову накладну є належним способом відновлення порушених прав та інтересів позивача.
Таким чином, доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року в адміністративній справі № 340/6240/23 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 15 лютого 2024 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 15 лютого 2024 року.
Головуючий - суддяО.В. Головко
суддяА.В. Суховаров
суддяТ.І. Ясенова
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117021358 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Головко О.В.