Справа № 761/15862/22
Провадження № 2/761/1577/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Савицький О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Крістал Парк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
10.08.2022 р. ОСББ «Крістал Парк» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість зі сплати внесків за період часу з 01.11.2021 р. по 31.07.2022 р. у загальному розмірі 19256,94 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 та є співвласником в ОСББ «Крістал Парк». Протоколами Загальних зборів ОСББ «Крістал Парк» затверджено розміри внесків та методику визначення вартості опалення. Однак відповідач належним чином не виконував свої зобов`язання зі сплати внесків та компенсації витрат на опалення, у зв`язку з чим у нього перед позивачем виникла заборгованість за період часу з 01.11.2021 р. по 31.07.2022 р. у загальному розмірі 19256,94 грн. Оскільки в досудовому порядку вирішити спір не вбачається можливим, тому позивач вимушений був звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою від 10.10.2022 р. відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву у відповідності до ст. 274 ЦПК України.
З матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення, яке містило копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви разом з копіями доданих до неї документів, направлялось за місцем проживання відповідача, зареєстрованим у встановленому законом порядку, однак повернулось до суду з відміткою про неотримання його відповідачем з причин закінчення встановленого терміну зберігання
За даних обставин, суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч.8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи судом встановлено, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.01.2022 р.
Згідно з п.1 Статуту ОСББ «Крістал Парк», останнє створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .
Отже, з моменту створення ОСББ «Крістал Парк» здійснює управління будинком АДРЕСА_2 .
Протоколами Загальних зборів ОСББ «Крістал Парк» затверджено розмір щомісячного внеску співвласників житлових і нежитлових приміщень будинків на утримання та експлуатацію багатоквартирних будинків і прибудинкової території, обов`язковий одноразовий внесок для організації управління об`єднання, внесок на вивезення та знешкодження побутових відходів, а також методику визначення вартості опалення та гарячої води.
Статтею 11 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що управління житловим комплексом забезпечує балансоутримувач.
Відповідно до ст. 13 цього Закону, відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору.
Укладення договору між власником окремого приміщення у житловому комплексі та управителем є обов`язковим і не залежить від членства в об`єднанні, за винятком випадку, коли власник і управитель є однією особою. У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку. Право на звернення до суду виникає у об`єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.
За умовами ч.ч.4-7 ст. 22 вказаного Закону самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства. Договори з управителем укладаються об`єднанням відповідно до закону. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи. Об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.
Особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі, в якому створено ОСБ зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому за наявності підтверджень виплат на управління, утримання та збереження будинку така сума підлягає стягненню (постанова Верховного Суду України від 27.01.2016 р. № 3-1028гс15).
Згідно ч.ч.1-3 ст.23 Закону визначено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Вказані обставини вказують на те, що особа-власник приміщення в ОСББ зобов`язана здійснювати поточні платежі на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в ОСББ, а тому такі суми витрат підлягають стягненню.
Згідно наданого стороною позивача розрахунку заборгованості вбачається, що відповідач має заборгованість за період часу з 01.11.2021 р. по 31.07.2022 р. у загальному розмірі 19256,94 грн., з яких: 13830,52 грн. - заборгованість зі сплати щомісячних внесків співвласників житлових і нежитлових приміщень будинків на утримання та експлуатацію багатоквартирних будинків і прибудинкової території; 731,00 грн. - заборгованість зі сплати обов`язкового одноразового внеску для організації управління об`єднання; 318,74 грн. - заборгованість зі сплати внеску на вивезення та знешкодження побутових відходів; 2352,09 грн. - заборгованість за опалення, а також згідно ст. 625 ЦПК України розмір нарахованих інфляційних втрат та трьох процентів річних за прострочення виконання цього грошового зобов`язання становить 1832,69 грн. та 191,90 грн. відповідно.
За умовами ч.3 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Крім того, вимогами ст. 322 ЦК України визначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.2 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Одним із обов`язків споживача є здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (ч.3 ст. 20 Закону). Також, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору та забезпечення допуску представника виконавця/виробника до приміщення для проведення технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку.
Обґрунтованих доказів тому, що вказані послуги відповідачем отримано не було, претензій чи скарг з приводу повноти, обсягу та якості наданих послуг, тарифів від неї на адресу позивача не надходило.
За умовами ст. 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів законодавства.
За змістом ч.1 ст. 901, ч.1 ст. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Відповідно до ст. 625 ЦПК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності та враховуючи, що позивач є управителем будинку, у якому знаходиться належна відповідачу квартира, при цьому останній свої зобов`язання щодо сплати внесків та комунальних послуг своєчасно не виконує, будь-яких доказів на спростування вказаних обставин суду надано не було, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за період часу з 01.11.2021 р. по 31.07.2022 р. у розмірі 19256,94 грн., з яких: 13830,52 грн. - заборгованість зі сплати щомісячних внесків співвласників житлових і нежитлових приміщень будинків на утримання та експлуатацію багатоквартирних будинків і прибудинкової території; 731,00 грн. - заборгованість зі сплати обов`язкового одноразового внеску для організації управління об`єднання; 318,74 грн. - заборгованість зі сплати внеску на вивезення та знешкодження побутових відходів; 2352,09 грн. - заборгованість за опалення; 1832,69 грн. - інфляційні втрати; 191,90 грн. - три проценти річних.
Крім того, відповідно до ст.ст. 133, 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 2481,00 грн., а всього з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 21737,94 грн. (19256,94 грн. + 2481,00 грн.).
Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352-355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Крістал Парк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Крістал Парк» 21737 (двадцять одна тисяча сімсот тридцять сім) грн. 94 коп., з яких: 13830 (тринадцять тисяч вісімсот тридцять) грн. 52 коп. - заборгованість зі сплати щомісячних внесків співвласників житлових і нежитлових приміщень будинків на утримання та експлуатацію багатоквартирних будинків і прибудинкової території; 731 (сімсот тридцять одна) грн. 00 коп. - заборгованість зі сплати обов`язкового одноразового внеску для організації управління об`єднання; 318 (триста вісімнадцять) грн. 74 коп. - заборгованість зі сплати внеску на вивезення та знешкодження побутових відходів; 2352 (дві тисячі триста п`ятдесят дві) грн. 09 коп. - заборгованість за опалення; 1832 (одна тисяча вісімсот тридцять дві) грн. 69 коп. - інфляційні втрати; 191 (сто дев`яносто одна) грн. 90 коп. - три проценти річних: 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп. - витрати по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117023312 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Савицький О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні