Рішення
від 15.02.2024 по справі 167/32/24
РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 167/32/24

Номер провадження 2/167/87/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2024 року м. Рожище

Рожищенський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Гармай І. Т.,

з участю секретаря судового засідання Давидюк О. В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В С Т А Н О В И В :

Стислий виклад позицій позивача та відповідача.

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Свій позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на майно, зокрема на земельну ділянку, площею 1,4532 га кадастровий номер 0724585200:01:002:0674 та земельну ділянку, площею 1,0324 га, кадастровий номе 0724585200:02:001:0215, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Пожарківської сільської ради Рожищенського району Волинської області. 23 липня 2015 року на випадок своєї смерті спадкодавець ОСОБА_3 склала заповіт, згідно якого вищевказані земельні ділянки заповіла позивачу.

Зазначає, що маючи намір оформити спадщину, вона з заявою звернулася до приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Павлюк Р. П. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв`язку з тим, що в установлений законом шестимісячний строк позивачем не подано в нотаріальі органи заяви про прийняття спадщини.

Вказує, що в передбачений законом строк не звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки їй не було відомо про наявність складеного на її ім`я заповіту. Лише осінню 2023 року чоловік савдкодавця ОСОБА_2 повідомив їй про наявність заповіту.

На підставі наведеного, просить суд визначити додатковий строк тривалістю один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заяви, та клопотання учасників справи.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, 15 лютого 2024 року подала суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явився, 06 лютого 2024 року надіслав суду заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи у його відсутності.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 15 січня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено 15 лютого 2024 року о 14 год 00 хв.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 206 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У відповідності до ч. 3 ст. 211 ЦПК України судом проведено розгляд справи у відсутності сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, вирішуючи справу, доходить такого висновку.

Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16 березня 2023 року виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Спадкодавцю ОСОБА_3 на праві власності належить земельна ділянка, площею 1,0324 га, кадастровий номер 0724585200:02:001:0215, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства та земельна ділянка площею 1,4532 га, кадастровий номер 0724585200:01:002:0674, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Пожарківської сільської ради Рожищенського району Волинської області, що підтверджується копіями Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 35490645, № 35488885 від 26 березня 2015 року.

23 липня 2015 року навипадок своєї смерті спадкодавець ОСОБА_3 склала заповіт, згідно якого вищевказані земельні ділянки заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спадкодавець ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 з чоловіком ОСОБА_2 , що підтверджується довідками виданими виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 15 травня 2023 року № 301/01, від 10 січня 2024 року № 47/1.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04 січня 2024 року № 01/02-31 приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Павлюк Р. П. позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що не подано в нотаріальні органи в установлений шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, що передбачено ст. 1269 Цивільного кодексу України (дала ЦК України).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 75329242 від 04 січня 2024 року, відомості на спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у спадковому реєстрі відсутні.

Зміст спірних правовідносин.

Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з наявністю у позивача права на спадкування і неможливістю реалізації цього права через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Норми права, які застосував суд.

За загальним правилом про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.

Звертаючись до суду із позовом, позивач покликалася на те, що строк для прийняття спадщини пропустила, оскільки їй не було відомо про наявність складеного на її ім`я заповіту. Лише осінню 2023 року чоловік савдкодавця повідомив їй про наявність заповіту.

Аналіз наведених причин пропуску строку для прийняття спадщини та обставин справи в їх сукупності дає підстави для визнання таких причин в контексті положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України поважними, оскільки вони унеможливили реалізацію нею передбаченого і гарантованого законом права на спадкування в межах встановленого шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Із урахуванням встановлених доказів, приймаючи до уваги визнання позову відповідачем, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин та обставин справи, незначний пропуск строку, суд доходить висновку, що пропущення позивачем строку для прийняття спадщини не має стати причиною усунення її від права спадкування, а відтак, про наявність передбачених законом правових підстав для задоволення позову і визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 один місяць після набрання рішенням законної сили.

На думку суду, визначений строк є достатнім для подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Однак, згідно клопотання ОСОБА_1 судовий збір необхідно залишити за позивачем.

Керуючись ст. 12, 81, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.

Сплачений судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 15 лютого 2024 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головуючий суддя І. Т. Гармай

СудРожищенський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено19.02.2024
Номер документу117029735
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —167/32/24

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні