РІШЕННЯ
іменем України
Справа № 285/6993/23
провадження у справі № 2/0285/486/24
06 лютого 2024 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі : головуючої судді Михайловської А.В.,
за участю секретаря судового засідання Валінкевич І.І.,
сторони та учасники у справі:
позивач ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2 ,
відповідач ОСОБА_3 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Виконавчий комітет Звягельської міської ради Житомирської області, як орган опіки та піклування, представник ОСОБА_4 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Виконавчий комітет Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області, як орган опіки та піклування,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Виконавчий комітетЗвягельської міськоїради Житомирськоїобласті та Виконавчий комітетСтриївської сільськоїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті, про зміну місця проживання дітей та стягнення аліментів,-
встановив:
13.11.2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив змінити місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та визначити їх місце проживання разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 ; стягувати з ОСОБА_3 аліменти на його користь на утримання дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , у розмірі 1/3 частки з усіх видів його заробітку( доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з дня подачі позову до суду і до досягнення дітьми повноліття.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що під час шлюбу з відповідачкою у них народилася двоє спільних дітей: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Шлюб було розірвано згідно рішення суду від 08.02.2017 року. Рішенням суду від 06.10.2017 року визначено місце проживання дітей з матір`ю ОСОБА_3 , однак дітей вона не забрала і вони залишилися проживати з ним та його батьками. У зв`язку з тим, що матір дітей часто їздила за кордом і залишала дітей, між ними часто виникали конфлікти. Матір дітей не виконує батьківських обов`язків, не бере виховної, матеріальної, посильної трудової чи будь-якої іншої участі у вихованні дітей. Всі питання щодо догляду за дітьми вирішуються ним, як батьком. Він дуже любить дочок, між ними усталені доброзичливі відносини. Діти хочуть проживати з батьком. Оскільки матір дітей самоусунулася від виконання своїх обов`язків, не цікавиться дітьми, не піклується про них, він звернувся до суду з вимогою змінити місце проживання дітей, що буде відповідати їх інтересам. Вказує, що має стабільний заробіток, тому може у повному обсязі створити всі необхідні умови для проживання та повноцінного гармонійного розвитку дітей. Крім цього, оскільки діти проживають з ним, а відповідачка має можливість сплачувати кошти на їх утримання, просить суд також стягнути з неї на утримання дітей аліменти в розмірі 1/3 частини всіх її заробітку(доходу), оскільки добровільної згоди з приводу надання матеріального утримання на дітей між ними не досягнуто.
15.11.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, визначено сторонам строки вчинення процесуальних дій.
30.11.2023 року від третьої особи надійшов відзив на позовну заяву, який суд розцінює як письмові пояснення, в якому просить залучити до участі у справі виконавчий комітет Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області як орган опіки та піклування для отримання висновку щодо розв`язання спору про зміну місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_8 , 2010 р.н. Позовні вимоги щодо зміни місця проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_7 , 2007 р.н., залишити без задоволення.
11.12.2023 року в підготовчому судовому засідання залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Виконавчий комітет Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області, як орган опіки та піклування, закінчено підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило.
В судове засідання позивач не прибув, натомість прибула представник позивача, яка позовні вимоги підтримала у повному обсязі, які просила задовольнити, вказавши на те, що діти виявили бажання проживати з батьком, крім того згідно до висновку органу опіки та піклування вбачається за доцільним визначити місце проживання дітей разом з батьком.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала, не заперечила проти зміни місця проживання дітей з батьком, оскільки останні самі цього бажають, також не заперечила проти сплати аліментів. У письмовій заяві від 23.01.2024 року відповідач вказала, що не заперечує проти позовних вимог, оскільки не має постійного місця роботи, то в змозі сплачувати аліменти на дочок в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Представник третьої особи - Виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області в судовому засіданні не заперечила проти зміни місця проживання дитини ОСОБА_8 , а щодо зміни місця проживання дитини ОСОБА_7 просила залишити без задоволення, оскільки вона досягла віку, з якого визначає самостійно своє місце проживання.
Причини неявки представника третьої особи - Виконавчого комітету Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області суду невідомі.
Зясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вона обгрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення за наступних підстав.
Судом встановлено, що сторони у справі, позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 є батьками неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.20,21/.
08.02.2017 року шлюб між сторонами було розірвано за рішенням суду/а.с.9/.
Відповідно до рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06.10.2017 року місце проживання малолітніх дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_8 визначено з матір`ю ОСОБА_3 та зобов`язано батька ОСОБА_1 повернути дітей матері/ а.с.12/.
Як вбачається з витягів з реєстру ТГ дитина ОСОБА_8 з 22.12.2021 року зареєстрована за місцем проживання та реєстрації матері ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 . Дитина ОСОБА_7 , 2007 р.н., зареєстрована за місцем проживання та реєстрації батька за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.8,13/.
Відповідно до довідок виконавчого комітету Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області від від 04.10.2023 року діти ОСОБА_7 та ОСОБА_8 проживають з батьком та знаходяться на його утриманні, з ними також проживають дід та баба. Вказані відомості встановлено на підставі свідчень свідків : ОСОБА_9 та ОСОБА_10 /а.с.14,15/.
Дитина ОСОБА_7 навчалася в Киківському ліцеї з 2014 року. З її характеристики слідує, що батьки приділяють належну увагу її вихованню, цікавляться життям класу та шкоди/а.с.16./. З 01.09.2023 року ОСОБА_7 є студенткою Новоград-Волинського медичного фахового коледжу/а.с.10/.
Дитина ОСОБА_8 , 2010 р.н., навчається у Киківському ліцеї з першого класу і по даний час. Батьки учениці цікавляться її навчанням та поведінкою, відвідують батьківські збори/а.с.17,19/.
Відповідно до акту обстеження матеріально- побутових умов проживання від 25.09.2023 року відповідною комісією було обстежено будинок за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що в будинку чисто та прибрано, для дівчат ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є окремі кімнати, діти забезпечені всім необхідним/а.с.19/.
Позивач на даний час проходить військову службу в ЗСУ.
Відповідач вище вказані обставини не оспорює, визнає, що діти з нею тривалий час не проживають, а проживають з батьком в будинку його батьків, який про них турбується. Крім цього вказує, що має у власності будинок, у якому б могли проживати діти, однак вони не бажають з нею проживати, хочуть бути з батьком.
Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Згідно ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, ст. 7 СК України при вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен керуватися максимальним забезпеченням їх інтересів.
Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Дитині для повного, гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння ( ЗУ Про охорону дитинства").
Рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, у першу чергу, повинні бути визначені інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім права батьків. Питання забезпечення інтересів дитини ґрунтується на розумінні, що для дітей розлучення батьків - це завжди тяжке психологічне навантаження, пов`язане, зокрема, з кардинальними змінами в житті дитини: нове оточення та місце проживання, неможливість спілкування з двома батьками одночасно тощо.
Декларацією прав дитини проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей ( ст. 141 СК України). Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно зі ст. 19 СК Українипри розгляді судом спорів щодо місця проживання дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою, який подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
У даній справі Виконавчий комітет Стриївської сільської ради Звягельського району надав висновок органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , яким вважає за доцільне визначити місце проживання дітей з батьком. До висновку додано письмові заяви дітей про їх бажання проживати з батьком.
За таких обставин, дослідивши усі надані письмові докази та заслухавши пояснення учасників справи, суд вважає за доцільне змінити місце проживання малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та визначити її місце проживання з батьком ОСОБА_1 , що відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 СК України.
Таким чином, виходячи із обставин цієї справи, визначення місця проживання дитини разом із батьком буде правильним та спрямоване на забезпечення її гармонійного розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі. Зазначене буде відповідати якнайкращим інтересам дитини, сприятиме повноцінному вихованню та розвитку.
Разом із цим, суд наголошує, що у разі зміни обставин у відносинах сторін спору, а в першу чергу, відносин між батьками, а також встановлення можливості їхнього спільного спілкування та проведення часу з дитиною, визначене у цій справі місце проживання дитини може бути змінено як за згодою батьків, так і в судовому порядку.
Суд звертає увагу, що мати, яка безсумнівно відіграє важливу роль у житті та розвитку дітей, має право та обов`язок піклуватися про здоров`я, стан розвитку дітей, незалежно від того, з ким вони будуть проживати.
Разом з тим, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 160 СК України якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
За таки обставин, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зміни місця проживання дитини ОСОБА_7 , 2007 р.н., оскільки вона досягла 14 років і може самостійно визначити своє місце проживання.
Вирішуючи позовні вимоги щодо стягнення аліментів, судом встановлено наступне.
Обов`язок батьків щодо утримання своїх дітей є одним з головних конституційних обов`язків (ч. 2 ст. 51 Конституції України) і традиційно закріплюється в сімейному законодавстві.
Так, сторона позивача посилається у позові на те, що діти потребують належного та достатнього матеріального утримання в рівних частинах як від батька так і від матері, яка не надає їм належного матеріального утримання, хоча таку змогу має.
Згідно зі ст. 27 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 pоку, батько або (і) інші особи, що виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здатностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Це положення закріплене в українському законодавстві. Зміст глави 15 СК України вказує на обов`язок кожного з батьків утримувати дитину. Таке утримання є безумовним, оскільки Закон не передбачає будь-яких спеціальних умов для виникнення обов`язку батьків з утримання своїх дітей, та не передбачає звільнення батьків від утримання незалежно від того, чи є батьки працездатними, та чи є в них кошти, достатні для утримання.
За змістомст. 180 СК Українибатьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ч. 3ст. 181 СК України).
В пункті 17 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про практику застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен урахувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, вони зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття (ст.ст. 141, 180 СК України).
Відповідно дост. 12, 81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов"язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Жодних документів, які б підтверджували непрацездатність відповідача, суду надано не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Як відповідач, так і позивач, в рівних частках повинні утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття, що разом із присудженою сумою аліментів забезпечить достатнє її утримання.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, відповідач взмозі сплачувати аліменти на утримання своїх неповнолітніх дітей, зокрема не заперечує проти того, що має нерегулярний дохід, їздить на заробітки, має у власності з 2021 року будинок та не заперечує проти сплати аліментів.
Разом з цим, суд враховує ту обставину, що діти проживають з батьком, а тому весь тягар по їх щоденному утриманні та забезпеченні лежить саме на позивачу.
Тому суд, враховуючи, також, розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, передбачений Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», актуальну ідійсну потребудітей, дійшоввисновку, що відповідач спроможна сплачувати аліменти в розмірі 1/3 частини всіх видів її заробітку (доходів), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно,що будевідповідати як інтересам дітей, так і матеріальному становищу та стану здоров`я платника аліментів.
Саме такий розмір буде справедливим та відповідати рівності обов`язку батьків утримувати своїх дітей, зможе в повній мірі забезпечити їм належні умови утримання та проживання.
Відповідно до ч.1 ст. 79 , ч.1 ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання (пред`явлення) позовної заяви.
У відповідності до вимог п.1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справі у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до вимог ст. 141 КПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Оскільки судом позовну вимогу про зміну місця проживання дітей задоволено частково, тому суд стягує з відповідача на користь позивача лише половину суми судового збору, який ним сплачений, зокрема 536 грн 80 коп.
Також суд стягує з відповідача в дохід держави судовий збір в розмірі 1073 грн 60 коп. за вимогу про стягнення аліментів, оскільки від сплати такого судового збору позивач звільнений при подачі позовної заяви до суду згідно вимог ЗУ Про судовий збір.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76 89, 141, 258, 259, 263 265, 268, 273, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
ухвалив :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Виконавчий комітетЗвягельської міськоїради Житомирськоїобласті та Виконавчий комітетСтриївської сільськоїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті, про змінумісця проживаннядітей тастягнення аліментів - задовольнити частково.
Змінити місце проживання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та визначити її місце проживання з батьком ОСОБА_1 .
Стягувати з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей: дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частини всіх видів її заробітку (доходів), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи із часу звернення до суду, а саме 13.11.2023 року, до їх повноліття.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 536 грн 80 коп. судового збору.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 1073 грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ),
відповідач ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Виконавчий комітет Звягельської міської ради Житомирської області, як орган опіки та піклування (місцезнаходження- вул.Шевченка,16 м.Звягель, Житомирська область, код ЄДРПОУ 04053645),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Виконавчий комітет Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області, як орган опіки та піклування ( місцезнаходження вул. Садова, 4, с. Стриєва, Звягельський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 04344067).
Дата складення повного судового рішення 16.02.2024 року.
Суддя А.В.Михайловська
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117040827 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Михайловська А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Михайловська А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Михайловська А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні