Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2024 року Справа№200/7258/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» (85103, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 3, код ЄДРПОУ 00213405) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за cписком № 1) за період січень 2018 року листопад 2023 року в сумі - 238726,21 грн (двісті тридцять вісім тисяч сімсот двадцять шість грн. 21 коп.).
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, виплачених за період січень 2018 року листопад 2023 року в сумі - 238726,21 грн., яку добровільно сплачено не було, а отже, вказана сума боргу підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою суду від 19.12.2023 провадження у справі №200/7258/23 відкрито, розгляд справи визначено проводити порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений ст.258 КАС України.
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної адміністративної справи. В матеріалах справи міститься рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку ч.7 ст.262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі ч.5 ст.262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного ст.258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідач, публічне акціонерне товариство «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» (85103, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 3, код ЄДРПОУ 00213405) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Як встановлено з матеріалів справи, колишнім працівникам підприємства призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за cписком № 1).
Станом на момент судового розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період січень 2018 року листопад 2023 року, призначених на підставі пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за cписком № 1) в сумі - 238726,21 грн.
Судом також встановлено, що позивачем на адресу відповідача були направлені вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується матеріалами справи, але добровільно кошти відповідачем сплачені не були. Доказів зворотного суду не надано.
Факт того що публічне акціонерне товариство «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» є платником єдиного внеску підтверджується відповідними розрахунками.
Заявлена сума заборгованості обґрунтовується наявними у матеріалах справи доказами, а саме: розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій; підтвердженням направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій; карткою особового рахунку по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем не наведено жодних доводів щодо неналежності зазначених у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій певних осіб до його працівників (колишніх працівників).
Крім того, до суду не надано доказів оскарження позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за спірний період.
З огляду на те, що відповідачем не сплачена заборгованість з відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період, позивач звернувся до суду з означеним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону (абзац 2 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV).
З огляду на це абзацами 3, 4 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV передбачено, що покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі Інструкція № 21-1), згідно з положеннями пункту 1.2 розділу 1 якої […] інструкція визначає також процедуру відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Питання відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції № 21-1.
За змістом пунктів 6.4, 6.5 розділу 6 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Абзацом 1 пункту 6.7 розділу 6 Інструкції № 21-1 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З аналізу наведених положень суд вбачає, що на орган Пенсійного фонду України покладений обов`язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій; підприємства зобов`язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду України; підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику.
Отже, обов`язок відшкодування відповідачем коштів пов`язаний виключно з фактом понесення певних витрат Пенсійним фондом України. Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові 23 вересня 2021 року у справі №640/23683/19.
Докази відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у матеріалах справи відсутні, тому ці витрати підлягають стягненню з відповідача.
При цьому, суд враховує, що відповідно до частини п`ятнадцятої статті 106 Закону №1058-ІV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Верховним Судом України у постанові від 25.11.2015 у справі № 21-3122а15 викладена правова позиція, що в разі звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості, яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості застосовуються положення частини п`ятнадцятої статті 106 Закону № 1058-ІV. Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості, передбачені КАС України, не застосовуються.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» (85103, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 3, код ЄДРПОУ 00213405) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» на користь Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за cписком № 1) за період січень 2018 року листопад 2023 року в сумі - 238726,21 грн (двісті тридцять вісім тисяч сімсот двадцять шість грн. 21 коп.).
Повне судове рішення складено 16.02.2024.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117046533 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Загацька Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні