Ухвала
від 19.02.2024 по справі 938/960/23
ВЕРХОВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 938/960/23

Провадження № 2-о/938/7/24

УХВАЛА

про призначення судово-психіатричної експертизи та

зупинення провадження у справі

19 лютого 2024 року селище Верховина

Верховинський районний суд Івано-Франківської області в складі

головуючого судді Чекан Н.М.

присяжних Мартищук М.Ф.

Федоровича М.М.

з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.

заявника ОСОБА_1

представника заявника - адвоката Загарія О.Д., який бере участь в судовому засіданні в режимі відео конференції з власних технічних засобів

представника органу опіки та піклування Пилипюка В.В.,

захисника особи, відносно якої розглядається справа, ОСОБА_2 адвоката Юрчук С.В.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , особа відносно якої розглядається справа, ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Білоберізької сільської ради про визнання фізичної особи недієздатною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Верховинського районногосуду Івано-Франківськоїобласті заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Білоберізької сільської ради, особа відносно якої розглядається справа: ОСОБА_2 , із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.

Ухвалою суду від 20.12.2023 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.

Ухвалою суду від 18.01.2024 року залучено для забезпечення захисту прав та інтересів ОСОБА_2 , при розгляді цивільної справи адвоката Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до доручення від 18.01.2024 року № 017/03-14/493 Західний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги за ухвалою суду призначив адвоката Юрчук С.В. для надання допомоги ОСОБА_2 у справі про визнання фізичної особи недієздатною.

Представник заявника - адвокат Загарія О.Д. заявив клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, проведення якої просив доручити експертам Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово- психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» ( м. Чернівці, вул. Мусоргського М., 2).

Заявник у судовому засіданні, підтримав клопотання представника про призначення експертизи.

Представник ОСОБА_2 - адвокат Юрчук С.В. та представник органу опіки і піклування не заперечували проти задоволення клопотання представника заявника про призначення експертизи.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, які з`явились в судове засідання, вивчивши матеріали справи, вважає, що заявлене представником заявника - адвокатом Загарія О.Д. клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає до задоволення частково.

Зокрема, відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

У ч.1ст.298 ЦПК Українипередбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згіднозі ст.103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Як вбачається зі ч.ч.1, 5ст. 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

У ст. 105 ЦПК Українипередбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов"язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

Судом встановлено, що відповідно до висновку КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» ВСР від 12.06.2023 року № 308, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Згідно з виписками із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_2 періодично проходить лікування в ОКНП «Чернівецька обласна психіатрична лікарня».

Враховуючи, що для визначення психічного стану ОСОБА_2 потрібні спеціальні знання, а єдиною підставою для визнання фізичної особи недієздатною є такий стійкий і хронічний психічний розлад, за якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що має бути підтверджено висновком судово-психіатричної експертизи, а тому суд вважає за необхідне призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу.

З приводу клопотання представника заявника про проведення вказаної експертизи саме експертами Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово- психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» слід зазначити, що, як вбачається з ч.3 ст.103 ЦПК України, суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.

При визначенні експертної установи, якій суд вважає за необхідне призначити експертизу вцій справісуд враховуєп.7Порядку проведеннясудово-психіатричноїекспертизи,затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України 08.05.2018 року № 865, відповідно до якого судово-психіатрична експертиза може проводитись за місцезнаходженням особи, щодо якої її призначено, за умови забезпечення експертові безперешкодного доступу до неї.

Враховуючи, що ОСОБА_3 , щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, зареєстрована на території Верховинського району Івано-Франківської області, в зв`язку з чим підсудна саме Верховинському районному суду, а також п. 7 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої Наказом Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року № 865, суд вважає за доцільне доручити проведення вищевказаної експертизи Івано-Франківської філії Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" ( вул. Медична, 15, м.Івано-Франківськ, 76011).

У ч.4 ст.103 ЦПК України закріплено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Оскільки, як передбачено у ст.299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішуєьться в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я, то доцільно на вирішення експертизи поставити також питання, чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням стану здоров`я, брати участь у судовому розгляді та особисто дати пояснення суду по суті справи?

Щодо клопотання представника заявника про покладення витрат на проведення зазначеної експертизи на заявника слід зазначити, що відповідно до вимоги ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно зі п.9 ч.1 ст.255 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що на період проведення судово-психіатричної експертизи провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст.ст.103-109,116,197,252,253,298,354,355 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Загарія О.Д. про призначення судово-психіатричної експертизи задоволити частково.

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , особа відносно якої розглядається справа, ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Білоберізької сільської ради про визнання фізичної особи недієздатною, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:

1.Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька присілок Багни с.Гринява Верховинського району Івано-Франківського області, психічним захворюванням чи іншим психічним розладом здоров`я? Якщо так, яким саме?

2.Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька присілок Багни с.Гринява Верховинського району Івано-Франківського області, усвідомлювати значення своїх дій та чи може керувати ними?

3. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька присілок Багни с.Гринява Верховинського району Івано-Франківської області, з урахуванням стану здоров`я, брати участь у судовому розгляді та особисто дати пояснення суду по суті справи?

Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" ( вул. Медична, 15, м.Івано-Франківськ, 76011), якій надати матеріали цієї справи,

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст.384,385 КК Україниза дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати за проведення експертизи відносяться на рахунок держави.

Зобов`язатизаявника ОСОБА_1 на виклик експерта прибути в експертну установу та забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проведення експертизи.

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження- якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлено в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.

Суддя Наталія ЧЕКАН

Присяжні Марія МАРТИЩУК

Микола ФЕДОРОВИЧ

СудВерховинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення19.02.2024
Оприлюднено20.02.2024
Номер документу117062131
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —938/960/23

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 18.01.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Чекан Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні