"19" лютого 2024 р. Єдиний унікальний номер судової справи: 150/653/23
Номер провадження: 2/150/31/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2024 року с. Мазурівка
Чернівецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Суперсона С.П.
за участі секретаря Дудки А.Ю.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чернівецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Вказаний позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березівка Могилів-Подільського району Вінницької області померла бабка позивача ОСОБА_2 . Відповідно до заповіту, складеного 28 січня 2021 року, посвідченого приватним нотаріусом Чернівецького районного нотаріального округу Вінницької області, усе своє майно бабка заповіла позивачці.
Втім, про наявність вказаного заповіту позивачка не знала. На час відкриття спадщини позивачка проживала в м. Вінниця, де доглядала за своїм вітчимом ОСОБА_3 , який є інвалідом 1 «Б» групи та з 19 квітня по 30 червня 2023 року проходив обстеження та лікування та згідно довідки до акта огляду МСЕК 12 ААГ № 674172 потребує сторонньої допомоги.
Постановою нотаріуса від 13 грудня 2023 року № 193/02-31 позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В підготовчому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та пояснила, що після смерті бабки до її дому не навідувалася, так як проживає в іншому місті, де здійснює догляд за важко хворим вітчимом, який є інвалідом 1 «Б» групи та потребує постійного стороннього догляду.
Будучи в грудні 2023 року у відпустці, поїхала до будинку, де раніше проживала бабка та знайшла заповіт. Втім, шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини вже було пропущено.
Уповноважений представник відповідача в судове засідання не з`явився, натомість головою Чернівецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області Бень О.П. подано до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника селищної ради та щодо визнання позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши надані суду докази в їх сукупності та співставленні дійшов до наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березівка Могилів-Подільського району Вінницької області померла ОСОБА_2 .
Відповідно до заповіту, складеного 28 січня 2021 року, посвідченого приватним нотаріусом Чернівецького районного нотаріального округу Вінницької області, усе своє майно бабка заповіла позивачці.
Втім, про наявність вказаного заповіту позивачка не знала. На час відкриття спадщини позивачка проживала в м. Вінниця, де доглядала за своїм вітчимом ОСОБА_3 , який є інвалідом 1 «Б» групи та з 19 квітня по 30 червня 2023 року проходив обстеження та лікування та згідно довідки до акта огляду МСЕК 12 ААГ № 674172 потребує сторонньої допомоги.
Постановою нотаріуса від 13 грудня 2023 року № 193/02-31 позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Необізнаність позивача про наявність заповіту, а також догляд за вітчимом, який є інвалідом 1 «Б» групи та перебуває на гемодіалізі, що підтверджено наданими суду доказами, суд вважає поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України наявні підстави для визначення позивачеві додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.1272 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 13, 200, 265, 272, 273, 281-283 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернівецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,- задоволити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , що мала місце 18 травня 2023 року, тривалістю 3 (три) місяці, який обраховувати від дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН
Суд | Чернівецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2024 |
Оприлюднено | 20.02.2024 |
Номер документу | 117063733 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чернівецький районний суд Вінницької області
Суперсон С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні