ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.2024м. ХарківСправа № 922/5017/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Приватного малого підприємства «ФОРМА» (Україна, 61024, Харківська область, місто Харків, вулиця Студентська, будинок 5/2-А, ідентифікаційний код особи 21223000) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» (Україна, 61037, Харківська область, місто Харків, проспект Московський, будинок 247, ідентифікаційний код особи 32760971) про стягнення коштів, розірвання договору та зобов`язання звільнити приміщення за участю представників:
позивача не з`явився
відповідача не з`явився
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Харківської області звернулося Приватне мале підприємство «ФОРМА» з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» та просило суд: стягнути з ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» на користь ПМП «ФОРМА» заборгованість з орендної плати у розмірі 1822000,00 грн; стягнути з Відповідача на користь Позивача витрати зі сплати судового збору; розірвати Договір оренди нерухомого майна від 12.05.2021 між ПМП «ФОРМА» та ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН»; зобов`язати ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» звільнити займане приміщення, а саме нежитлову будівлю, загальною площею 455,5 кв.м., розташовану за адресою: м. Харків, вул. Студентська, 5/2А, протягом 7 днів з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Ухвалою суду від 28.11.2023 подану позовну заяву було залишено без руху, відповідно до ст. 174 ГПК України надано позивачу час на усунення недоліків.
04.12.2023 до Господарського суду Харківської області надійшла заява (вх. № 33141) представника позивача про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 05.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 25.12.2023 о 09:30, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи. Засідання відкладалося з 25.12.2023 по 29.01.2024.
Ухвалою від 29.01.2024 було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 12.02.2024 р. о 09:30.
Ухвали суду від 25.12.2023 та від 29.01.2024 з повідомленням про розгляд справи були направлені за юридичною адресою відповідача, а також за адресами засновників відповідача. Однак, відповідачем не було отримано ухвали суду, які повернулися без вручення у зв`язку із закінченням терміну зберігання. Засновники відповідача ухвали отримували, але залишили без реакції.
У призначене на 12.02.2024 судове засідання з розгляду справи по суті учасники справи своїх представників не направили.
З матеріалів справи вбачається, що ухвали суду були надіслані відповідачу за адресою, яка вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але не були отримані та повернулися до суду в зв`язку з закінченням строку зберігання, про що свідчать довідки АТ «Укрпошта».
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 904/9904/17.
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на викладене, суд вважає, що учасникам справи було створено належні умови для підготовки до розгляду справи, надання заяв по суті справи та доказів в обґрунтування своїх вимог або заперечень, тому є підстави для розгляду справи за наявними в справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.
12 травня 2021 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір оренди нерухомого майна (надалі - Договір). Згідно п.1.1 зазначеного договору Позивач передав, а Відповідач прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю, загальною площею 455,5 кв.м., розташовану за адресою: м. Харків, вул. Студентська, 5/2А.
У відповідності до п. 6.6. Договору, орендна плата за цим Договором становить 200,00 грн. (двісті гривень) ПДВ не передбачений, за 1 (один) кв.м. за місяць. Загальний розмір орендної плати, яку Відповідач має сплачувати Позивачу складає 91100.00грн. за один місяць оренди. Пунктом 6.2. Договору встановлено, що орендна плата вноситься у строк до 15 (п`ятнадцятого) числа поточного місяця оренди.
Однак, відповідач не виконав зобов`язання зі своєчасного внесення орендної плати, в результаті чого утворилася заборгованість з орендної плати в розмірі 822000,00 грн.
Відповідач доказів на спростування факту нарахування та відсутності оплати до суду не надав.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог і викладених сторонами доводів та заперечень, суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 1ст. 628 вказаного Кодексузміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно дост. 651 ЦК Українизміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 цього Кодексу).
Відповідно дост. 525 Цивільного кодексу Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідност. 193 Господарського кодексу України таст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Відповідно до ч.1ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності до п. 6.6. Договору, орендна плата за цим Договором становить 200,00 грн. (двісті гривень) ПДВ не передбачений, за 1 (один) кв.м. за місяць. Загальний розмір орендної плати, яку Відповідач має сплачувати Позивачу складає 91100.00грн. за один місяць оренди.
Пунктом 6.2. Договору встановлено, що орендна плата вноситься у строк до 15 (п`ятнадцятого) числа поточного місяця оренди.
Згідно довідки про заборгованість з орендної плати за вих. № 02 від 16.11.2023 розмір заборгованості відповідача становить 822000,00 грн. Відповідачем не було надано до суду доказів на спростування доводів позивача відносно наявної заборгованості за укладеним сторонами Договором.
Пунктом 8.3. літ. Г Договору передбачено, що в разі прострочення внесення орендної плати Відповідачем більше ніж па місяць, Позивач має право вимагати розірвання Договору.
Згідно з ч. 1 ст. 782 ЦК України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Оскільки судом встановлено прострочення внесення орендної плати відповідачем більше ніж на один місяць, вимоги позивача про розірвання договору оренди та зобов`язання відповідача звільнити займане приміщення, а саме нежитлову будівлю, загальною площею 455,5 кв.м., розташовану за адресою: м. Харків, вул. Студентська, 5/2А, - є обґрунтованим.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач допустив порушення при виконанні зобов`язань за Договором оренди нерухомого майна від 12.05.2021, а тому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості, розірвання договору та звільнення приміщення є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Приватного малого підприємства «ФОРМА».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» (Україна, 61037, Харківська область, місто Харків, проспект Московський, будинок 247, ідентифікаційний код особи 32760971) на користь Приватного малого підприємства «ФОРМА» (Україна, 61024, Харківська область, місто Харків, вулиця Студентська, будинок 5/2-А, ідентифікаційний код особи 21223000) заборгованість в розмірі 1 822 000,00 грн та 32 698,00 грн судового збору.
Розірвати Договір оренди нерухомого майна від 12.05.2021 між ПМП «ФОРМА» (Україна, 61024, Харківська область, місто Харків, вулиця Студентська, будинок 5/2-А,ідентифікаційний код особи 21223000) та ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» (Україна, 61037, Харківська область, місто Харків, проспект Московський, будинок 247, ідентифікаційний код особи 32760971).
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ „РЕГІОН» (Україна, 61037, Харківська область, місто Харків, проспект Московський, будинок 247, ідентифікаційний код особи 32760971) звільнити займане приміщення, а саме нежитлову будівлю, загальною площею 455,5 кв.м., розташовану за адресою: м. Харків, вул. Студентська, 5/2А.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "19" лютого 2024 р.
СуддяЛ.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2024 |
Оприлюднено | 21.02.2024 |
Номер документу | 117073755 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні