РІШЕННЯ
Іменем України
19 лютого 2024 року м. Чернігівсправа № 927/1714/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства "Чернігівобленерго",
код ЄДРПОУ 22815333; вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000;
до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дом-Сервіс", код ЄДРПОУ 26211438; вул. Г. Полуботка, б.74-а, м. Чернігів, 14027;
про стягнення 47 430,28 грн;
без повідомлення (виклику) сторін
Позивач - Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дом-Сервіс" про стягнення 47 430,28 грн вартості необлікованої електричної енергії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме самовільне підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку відкритим типом прокладання, про що складено Акт про порушення №000119 від 21.09.2023. За наслідками розгляду акта про порушення засіданням комісії апарату управління позивача прийнято рішення, оформлене протоколом № 73 від 24.10.2023, про проведення розрахунку вартості та обсягу необлікованої електроенергії. Згідно з розрахунком сума безобліково спожитої електроенергії становить 47 430,28 грн.
Ухвалою суду від 29.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строк для подання до суду заяв по суті справи,
Учасники справи були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, що підтверджується довідкою про доставку 29.12.2023 електронного листа до електронного кабінету позивача в системі «Електронний суд» та рекомендованим повідомленням про вручення відповідачу 02.01.2024 поштового відправлення №0600074050058.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від останніх до суду не надходило.
Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.
25.01.2024 від позивача надійшла заява про закриття провадження в частині позовних вимог, в якій позивачем зазначено про часткову сплату відповідачем заборгованості за актом про порушення на суму 10 000,00 грн, на підтвердження чого додано банківську виписку від 18.01.2024.
Суд прийняв заяву до розгляду та долучив до матеріалів справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, відзиву у встановлений судом строк не надав.
Згідно частини 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Між ПАТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Дом-Сервіс» укладено Договір про постачання електричної енергії № 4466 від 18.03.2013 (далі - Договір про постачання електричної енергії), відповідно до п. 1 якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Точка продажу електричної енергії встановлена згідно Додатків № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього Договору.
Відповідно до пункту 3.1.4. Договору про постачання електричної енергії Постачальник має право вимагати відшкодування збитків, завданих Постачальнику внаслідок порушення Споживачем умов цього договору.
На виконання п. 4.2.3. Договору про постачання електричної енергії Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача, зокрема, споживання електричної енергії поза засобами обліку.
Згідно Постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1434 АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Чернігівської області та м. Славутич Київської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії; отже позивач є оператором системи розподілу електричної енергії.
Між АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» (Оператором системи розподілу) та ОСББ «Дом- Сервіс» (Споживачем), на підставі наданої ним Заяви - приєднання від 01.01.2019 укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір).
За умовами п. 2.1 Договору Операторі, системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 та Кодексу систем розподілу, затвердженого НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком № 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Оператор системи згідно п.7.1.5, п.7.1.6 та п.7.1.8 Договору має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями допущеними споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії; надавати Споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового засобу в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.
За п. 8.6 Договору у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначено відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно з п. 8.9 Договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стали причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.
Відповідно до додатку №2 до договору - паспорт розподілу електричної енергії, який надавався споживачу за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 74-А.
21.09.2023 АТ "Чернігівобленерго" проведено технічну перевірку електроустановок на об`єкті відповідача (споживача) за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 74-А, про що було складено Акт технічної перевірки №006061 від 21.09.2023 (а.с 33).
Технічна перевірка проведена в присутності голови правління ОСББ «Дом Сервіс» Ященко О.В. Акт технічної перевірки підписано представниками позивача та відповідача.
При проведенні позивачем технічної перевірки на об`єкті відповідача було виявлено порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що складено акт про порушення №000119 від 21.09.2023 (а.с. 35-38).
В акті зафіксовано, що на об`єкті відповідача (м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 74-А) виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, порушено п.п.10, п. 5.5.5, а саме: «самовільне підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку відкритим типом прокладання. Місце самовільного підключення в щитовій в підвалі багатоповерхового будинку на ввідно розподільчому пристрої. Електроенергія споживається, приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення демонтовано». Під час складанні акту про порушення представнику споживача роз`яснено про його право вносити зауваження та заперечення до складеного акту.
Акт про порушення №000119 від 21.09.2023 підписано представниками АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та головою правління ОСББ «Дом Сервіс» Ященко О.В. На першій сторінці Акту про порушення № 000119 від 21.09.2023 головою правління ОСББ «Дом Сервіс» Ященко О.В. зроблено запис: «З порушенням згодна» та проставлено підпис.
У пункті 11 Акту про порушення № 000119 від 21.09.2023 зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення призначено на 24.10.2023 за адресою: м. Чернігів, вул. Ціолковського, 20. На засідання комісії запрошуються споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.
24.10.2023 на засіданні комісії з розгляду акту про порушення було розглянуто Акт про порушення № 000119 від 21.09.2023, за результатами розгляду якого було складено Протокол № 73 від 24.10.2023 (а.с. 41-42).
Комісією прийнято рішення про проведення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 000119 від 21.09.2023 на підставі п.8.4.12 ПРРЕЕ.
Згідно з розрахунком вартості безбілкового спожитої електроенергії по акту про порушення ПРРЕЕ № 000119 від 21.09.2023 обсяг необлікованої електричної енергії становить 6992 кВтг, вартість - 47 430,28 грн. (а.с. 43-44).
Копія Протоколу № 73 від 24.10.2023 засідання комісії АТ "Чернігівобленерго", копія розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії за актом про порушення № 000119 від 21.09.2023, копія рахунку №8196765893001 від 24.10.2023 на суму 47 430,28 грн направлені на адресу відповідача разом з супровідним листом №57/57/4379//01-13 від 25.10.2023, що підтверджено накладною Укрпошти № 1400102608013 від 27.10.2023 та описом вкладення (а.с. 46-48).
Відповідач рахунок № 8196765893001 від 24.10.2023 на суму 47 430,28 грн не сплатив, звернувся до позивача з заявою від 23.11.2023 про реструктуризацію заборгованості.
Станом на 21.12.2023 борг ОСББ «Дом-Сервіс» перед АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» становить 47 430,28 грн.
Заборгованість з оплати недооблікованої електричної енергії у сумі 47 430,28 грн заявлена до стягнення з відповідача за даним позовом.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову у повному обсязі з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушенням на ринку електричної енергії, зокрема, є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Частиною першою ст. 237 Господарського кодексу України встановлено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання.
За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 Господарського кодексу України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п.1.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до п.2.1.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.
Пунктом 2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи, за відсутності заперечень оператора системи.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наданої відповідачем заяви - приєднання між Акціонерним товариством "Чернігівобленерго" та ОСББ «Дом-Сервіс» укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №4466-Р від 01.01.2019.
Таким чином, 01.01.2019, між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Доказів визнання недійсним або припиненим договору про розподіл електричної енергії суду не надано.
Відповідно до п.п. 4 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, фіксації індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
За умовами пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергію за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.
За приписами п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
Відповідно до п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі розгляду питання щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Матеріалами справи підтверджено факт, що 21.09.2023 АТ "Чернігівобленерго" проведено технічну перевірку електроустановок на об`єкті відповідача (споживача) за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 74-А, внаслідок якого виявлено порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії. На місці виявленого порушення у присутності голови правління ОСББ «Дом Сервіс» Ященко О.В., складено акт про порушення №000119 від 21.09.2023, яким зафіксовано факт порушення споживачем п.п.10, п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: «самовільне підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку відкритим типом прокладання. Місце самовільного підключення в щитовій в підвалі багатоповерхового будинку на ввідно розподільчому пристрої. Електроенергія споживається, приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення демонтовано». Акт про порушення № 000119 від 21.09.2023 підписано головою правління ОСББ «Дом Сервіс» Ященко О.В., зроблено запис: «З порушенням згодна» та проставлено підпис.
Як вбачається з матеріалів справи, акт про порушення № 000119 від 21.09.2023 за своєю формою і змістом відповідає вимогам законодавства, містить опис виявленого порушення із посиланням на відповідні положення спеціальних нормативно-правових актів у такій галузі, містить посилання на фото і відеофіксацію. Акт має підписи представників постачальника електричної енергії та споживача.
Суд вважає за необхідне зауважити, що складений акт про порушення № 000119 від 21.09.2023 свідчить про виконання представниками позивача певних дій, обумовлених вимогами нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики України в процесі здійснення господарської діяльності з послідуючим складанням необхідних документів.
Акт про порушення складено у відповідності до вимог п.8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
24.10.2023 за наслідками розгляду комісією Акту про порушення № 000119 від 21.09.2023 прийнято рішення, оформлене протоколом № 73 від 24.10.2023, про проведення розрахунку необлікованої електричної енергії за актом про порушення № 000119 від 21.09.2023 на підставі п. 8.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Обсяг нарахування становить 6992 кВтг на суму 47 430,28 грн.
Представником споживача не подавались будь-які заперечення чи пояснення стосовно проведення перевірки комісії з розгляду акту, не надано доказів щодо недостовірності даних, відображених у спірному акті.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акта про порушення № 000119 від 21.09.2023, оформленого протоколом засідання комісії № 73 від 24.10.2023.
Отже, рішення засідання комісії з розгляду акта про порушення № 000119 від 21.09.2023, оформлене протоколом засідання комісії № № 73 від 24.10.2023 є чинним та обов`язковим для виконання.
Відповідно до положень пункту 8.4.2. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення порушення, зокрема, зазначеного у підпункті 7 цього пункту, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Пунктом 8.4.12. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт год), розраховується за формулою:
W доб.с.п. = Р с.п. х t вик.с.п.,
де Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується у разі підключення до однієї фази за формулою:
Р с.п. = І х U ном фаз.- соs ф
де - І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:
- з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А;
- з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який іуюже ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.
У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Р с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати 4 через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша рили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).
За згодою сторін сила страму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при Підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;
U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;
Соs ф - косинус кута між фазною напругою II фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;
Відповідно до пункту 8.4.8. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Оскільки останній контрольний огляд на об`єкті відповідача проводився більше, ніж за півроку до дня виявлення порушення ПРРЕЕ, що підтверджується Актом контрольного огляду № 155820 від 25.11.2021, то розрахунок було зроблено з 21.03.2023 по 21.09.2023 - за 184 дні.
Перевіривши розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по акту № 000765 від 21.06.2019, суд доходить висновку, що позивачем здійснено його правомірно, обґрунтовано та арифметично вірно, з урахуванням приписів 8.4.10 ПРРЕЕ.
Відповідно до п.8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Як слідує із матеріалів справи, позивачем було виставлено рахунок №8196765893001 від 24.10.2023 на суму 47 430,28 грн.
Копія Протоколу № 73 від 24.10.2023 засідання комісії АТ "Чернігівобленерго", копія розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії за актом про порушення № 000119 від 21.09.2023, копія рахунку направлені на адресу відповідача разом з супровідним листом №57/57/4379//01-13 від 25.10.2023, що підтверджено накладною Укрпошти № 1400102608013 від 27.10.2023 та описом вкладення.
Враховуючи визначені порядок та строки її оплати, суд встановив, що строк оплати за рахунком №8196765893001 від 24.10.2023 на суму 47 430,28 грн є таким, що настав.
Після відкриття провадження у справі відповідачем здійснено часткову сплату заборгованості за актом про порушення № 000119 від 21.09.2023 на суму 10 000,00 грн, що підтверджується банківською випискою від 18.01.2024.
Відтак, судом встановлено, що станом на день винесення рішення, відповідачем погашено заборгованість за необліковану електричну енергію в сумі 10 000,00 грн.
Отже, відповідно до ст. 231 ГПК України провадження у справі в частині стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 10 000,00 грн підлягає закриттю за відсутності предмету спору.
В частині позовних вимоги про стягнення з відповідача 37 430,28 грн боргу за необліковану електричну енергію позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в сумі 37 430,28 грн, в частині стягнення 10 000,00 грн позов підлягає закриттю.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги в частині стягнення 37 430,28 грн боргу за необліковану електричну енергію задовольнити.
2. Провадження у справі в частині стягнення 10 000,00 грн боргу за необліковану електричну енергію закрити за відсутності предмету спору.
3. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дом-Сервіс" (код ЄДРПОУ 26211438; вул. Г. Полуботка, б.74-а, м. Чернігів, 14027) на користь Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (код ЄДРПОУ 22815333; вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000) 37 430,28 грн боргу за необліковану електричну енергію та 2684,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2024 |
Оприлюднено | 20.02.2024 |
Номер документу | 117073957 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Моцьор В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні