Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
20.02.2024 2/394/164/24
394/144/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про залишення заяви без руху
Суддя Новоархангельського районного суду Кіровоградської області Краснопольська Л.П., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Селянського Фермерського господарства «Іллічівське» про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області з позовом про розірвання договору оренди землі.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що зазначений позов підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
Згідно зі ст. 175 ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна відповідати всім вимогам, встановленим ст. 175-177 ЦПК України.
Пунктом 2ч.3ст.175ЦПК,України,в позовнійзаяві маєбути зазначено:повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові)(дляфізичних осіб)сторін таінших учасниківсправи,або місцепроживання чиперебування (дляфізичних осіб),поштовий індекс,а такожреєстраційний номероблікової карткиплатника податків(дляфізичних осіб)за йогонаявності абономер ісерію паспортадля фізичнихосіб -громадян України(якщотакі відомостіпозивачу відомі),відомі номеризасобів зв`язкута адресиелектронної пошти,відомості пронаявність абовідсутність електронногокабінету. Всупереч вищевказаноїнорми,в позовнійзаяві ОСОБА_1 зазначив,що вЄдиному державномуреєстрі юридичнихосіб,фізичних осібпідприємців та громадськихформувань відомості щодо СФГ «Іллічівське» відсутні.
Відсутність конкретного зазначення місця проживання чи реєстрації відповідача унеможливлює належне виконання судом вимог ст.ст. 128-129 ЦПК України щодо його виклику та повідомлення про розгляд цивільної справи, а тому вказана обставина потребує уточнення.
У відповідності доч.1,2ст.48ЦПК України,сторонами вцивільному процесіє позивачі відповідач. Позивачемі відповідачемможуть бутифізичні іюридичні особи,а такождержава. Обґрунтування належності у осіб процесуальної правосуб`єктності позивача і відповідача покладається на позивача та осіб, які порушують процес на захист прав та інтересів позивача (статті 5, 122 ЦПК). Особа, яка порушує процес, повинна зазначити в позовній заяві до суду точну назву позивача і відповідача, їх місце проживання або знаходження, а також викласти обставини, що обґрунтовують вимогу позивача, тобто що право вимоги належить особі, яка вказана позивачем, а обов`язок покладений на особу, зазначену в заяві відповідачем. Зі змісту позовної заяви слідує, що правонаступником СФГ «Іллічівське» є СФГ «Урожайне», проте до кола осіб, які повинні відповідати за даним позовом воно не включено, будь-яких документів на підтвердження вказаного не надано.
Крім того, в порушення п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позивачем не зазначено відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору. В долучених до позовного матеріалу документах, докази, які б підтверджували факт звернення позивача, та заперечення відповідача відсутні.
Разом з тим, у позовній заяві ціна позову та попередній розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи не зазначена.
З позовної заяви вбачається, що позивач звертається з вимогами про розірвання договору оренди землі та визнання припиненим права оренди.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 176 ЦПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про розірвання договору найму (оренди) або договору найму (оренди) житла - сукупністю платежів за користування майном або житлом протягом строку, що залишається до кінця дії договору, але не більше ніж за три роки. Таким чином, позовна заява містить вимоги майнового характеру.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, встановлюються в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028,00 грн.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. Проте оскільки, ціна позову не зазначена, не є можливим вирахувати ставку судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру. За таких підстав суддя позбавлений можливості перевірити відповідність сплати судового збору вимогам п. 1 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" та належне виконання вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України.
В позовній заяві зазначено дві вимоги: розірвання договору оренди земельної ділянки та визнання припиненим права оренди земельної ділянки, тобто дві вимоги майнового характеру.
Постанова Верховного Суду від 18 вересня 2023 року у справі № 758/5118/21 прямо вказує, що судовий збір сплачується за кожну окрему вимогу.
Відповідно до ч.1 ст. 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги). Згідно з ч.3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну окрему вимогу характеру. Позивачем заявлено дві позовні вимоги, проте судовим збором оплачена тільки одна.
Окрім того, згідно ч. 2 ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. При цьому позивачем надано світлокопію лише титульної сторінки Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Вказані в ухвалі недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до розгляду.
Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Відтак в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин та враховуючи приписи п. 3 ч. 5 ст. 12 ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху для виправлення недоліків шляхом виконання зазначених вище приписів закону, визначення вимог в рамках заявленого позову, та надання належних доказів на підтвердження заявлених позовних вимог, задля ухвалення законного й обґрунтованого судового рішення згідно зі ст. 263 ЦПК України, всі ці обставини є підставою для залишення заяви без руху з наданням позивачам строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 82, 84, 134, 136, 175, 176, 177, 185 ЦПК України, суддя
П О С Т А Н О В И Л А :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Селянського Фермерського господарства «Іллічівське» про розірвання договору оренди - залишити без руху.
Запропонувати позивачу в десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху, усунути зазначені недоліки, зокрема:
- вказати точну, вірну адресу відповідача; - визначитися з колом осіб; - надати докази досудового врегулювання спору; - зазначити ціну позову з наданням відповідних документів про оцінку спірного нерухомого майна; - сплатити судовий збір відповідно до вимог законодавства, як за дві вимоги майнового характеру; - надати належним чином завірену копію Державного Акту на право власності на земельну ділянку; - вказати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, тобто привести позовну заяву відповідно до вимог, передбачених ст.175-177 ЦПК України.
Роз`яснити, що в разі невиконання зазначених вимог у вказаний строк заява буде вважатися неподаною, і буде повернута.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2024 |
Оприлюднено | 21.02.2024 |
Номер документу | 117096734 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні