Рішення
від 15.02.2024 по справі 927/73/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

15 лютого 2024 року м. Чернігів справа № 927/73/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Солончевої О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (код 22815333) 14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 40 (kanc@energy.cn.ua)до Селянського (фермерського) господарства "ГУД МЕН КО" (код 14223554) 15531, с. Брусилів Чернігівського району Чернігівської області, провулок Шевченка, 3 про стягнення 85 218 грн 34 коп.

за відсутності представників сторін, які в судове засідання не з`явились

ВСТАНОВИВ:

15 січня 2024 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" до Селянського (фермерського) господарства "ГУД МЕН КО" про стягнення 85 218,34 грн вартості безобліково спожитої електричної енергії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою від 14.03.2018 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо безоблікового споживання електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.01.2024, зокрема:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження;

призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 15.02.2024;

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Вказана вище ухвала суду від 18.01.2024, що направлялась відповідачу на адресу його державної реєстрації, була повернута до суду з відміткою відділу поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.

За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, вказана вище ухвала суду від 18.01.2024, є такою, що отримана відповідачем, а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Від позивача надійшла заява від 15.02.2024 про розгляд справи без участі його представника.

В судовому засіданні 15.02.2024, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

31.10.2008 між АТ «ЕК «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та СФГ «ГУД МЕН Ко» укладено Договір про постачання електричної енергії № 1218.

Точка продажу електричної енергії встановлена згідно Додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього Договору.

Відповідно до пункту 3.1.4. Постачальник має право вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору.

Пунктом 4.2.3. Договору передбачено, що Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562 (далі по тексту - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача: пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, інших умов, визначених Методикою.

Згідно пункту 2.3.2. Договору споживач зобов`язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки: згідно додатку №6 до цього Договору «Режим роботи електроустановок споживача».

Відповідно до пункту 3.1.4. постачальник має право вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору.

На виконання п. 3.1.5 Договору Постачальник має право доступу до належних Споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, компенсувальних установок, вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.

01.01.2019 на підставі наданої відповідачем Заяви - приєднання, між АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та СФГ «ГУД МЕН Ко» укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Згідно вказаної заяви-приєднання адреса об`єкту м. Чернігів, пров.Савчука,1а, ЕІС код точки розподілу 62Z27628959915.

Цей Договір, відповідно до п.1.1, є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) (відповідач) як послуги Оператора системи (позивач). Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору згідно з заявою-приєднання, що є Додатком 1 до цього Договору.

Відповідно до п.2.1 Договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №3-9 та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього Договору.

Згідно п.6.2 Договору споживач зобов`язаний забезпечити належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

Оператор системи має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією; надавати споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового обліку в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів (п.7.1 Договору).

Відповідно до п.8.6 Договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача він сплачує оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроен6нергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

Згідно п.8.9 Договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акту. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитися від складання та підписання відповідного акту. У разі відмови сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених представників сторін, що склали акт, такий акт вважається дійсним.

Додатковою угодою №2 від 01.01.2021 у зв`язку з впровадженням єдиного автоматизованого реєстру договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в АТ «Чернігівобленерго» змінено номер Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з №23-1218-РУ на №237230121819 від 01.01.2019.

Факт встановлення пломб на шафі обліку та клемній кришці електролічильника СФГ «ГУД МЕН Ко» № С76323322 та № С76323323, що знаходиться за адресою пров.Савчука,1А, підтверджено Актом пломбування № 051137 від 20.02.2023. Даний Акт було складено у присутності представників сторін та підписано ними без зауважень та заперечень.

Актом № 051137 від 20.02.2023 підтверджується факт прийняття відповідачем на відповідальне збереження всіх пломб, індикаторів, встановлених на вказаних в цьому акті засобах обліку і на перерахованому устаткуванні; при цьому, споживач несе повну відповідальність згідно чинного законодавства України, ПРРЕЕ, ККОЕЕ та умовами Договору, а саме за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

Вищевказаний Акт підтверджує, що всі встановлені пломби, індикатори магнітного поля не мають механічних пошкоджень та мають чіткий відбиток тавра. Пломбувальний матеріал не має механічних пошкоджень. У разі виявлення зриву пломби, зовнішнього пошкодження приладу обліку або несправності в роботі споживач зобов`язаний в письмовому вигляді негайно повідомити про це енергопостачальну організацію.

Актом № 051137 від 20.02.2023 зафіксовано, що при пломбуванні був присутній споживач. Достовірність зазначених у Акті даних підтверджено. Зазначені пломби, індикатори магнітного поля, пломбувальний матеріал, трансформатори струму та трансформатори напруги, прилади обліку прийняті на збереження. Один примірник акту отримав споживач.

04.07.2023 при проведенні АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» перевірки на об`єкті СФГ «ГУД МЕН Ко» у присутності особи, яка допустила до проведення перевірки на об`єкті відповідача Фурнікової Н.Ю., виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п.п.8, п.п.6 п.5.5.5: «при включенні контрольного навантаження електролічильник не враховує електроенергію, всі фазні перемички відкинуті, електроенергія споживається, приладом обліку не враховується, також відсутні пломби на шафі обліку та клемній кришці електролічильника».

На місці виявленого порушення у присутності сторін складено Акт про порушення №000021 від 04.07.2023.

Акт про порушення № 000021 від 04.07.2023 підписано представниками АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та СФГ «ГУД МЕН Ко».

До Акту про порушення № 000021 від 04.07.2023 Фурніковою Н.Ю. було додано пояснення в якому остання зазначила, що вона звернулася до інспектора Чернігівських МЕМ стосовно збільшення споживання електроенергії, після чого інспектором Домашенко С.В. було знято пломби з шафи обліку і підключено споживання безобліково, 04.07.2023 представниками ЧМЕМ було зафіксовано факт безоблікового споживання електроенергії.

При виявленні у відповідача порушення ПРРЕЕ (відсутність пломб) представниками позивача було здійснено фото фіксацію, про що зазначено у Акті про порушення № 000021 від 04.07.2023.

У п. 11 Акту про порушення № 000021 від 04.07.2023 зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 16.08.2023. На засідання комісії запрошуються споживач або уповноважена ним особа.

16.08.2023 відповідач на засідання комісії не з`явився, у зв`язку з чим було прийняте рішення щодо перенесення засідання комісії з розгляду складеного на відповідача акту про порушення на 13.09.2023 та направлено відповідачеві запрошення на засідання комісії листом з повідомленням № 57/57/3275/01-13 від 21.08.2023.

13.09.2023 відповідач на засідання комісії повторно не з`явився, у зв`язку з чим було прийняте рішення у відповідності до вимог п. 8.2.6 ПРРЕЕ розглянути акт про порушення № 000021 від 04.07.2023 на комісії, яка відбудеться по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу повідомлення про розгляд акту.

Акт про порушення № 0000021 від 04.07.2023 було розглянуто на засіданні комісії апарату управління АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» з розгляду актів про порушення, що зафіксовано Протоколом № 4606 від 27.09.2023.

Комісією прийнято рішення про проведення розрахунку недорахованої електроенергії по Акту про порушення № 000021 від 04.07.2023 на підставі п.8.4.10 ПРРЕЕ. Обсяг нарахування становить 13604 кВтг на суму 85218,34 грн.

Протокол № 4606 від 27.09.2023 з розрахунковими документами було направлено на адресу відповідача з супровідним цінним листом № 57/57/3969/01-13 від 03.10.2023 з описом вкладення

СФГ «ГУД МЕН Ко» було надано до АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» заяву від 11.12.2023 про перевірку акту про порушення.

На заяву відповідача від 11.12.2023 листом від 27.12.2023 АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» надало відповідь про відсутність підстав для перегляду Акту про порушення.

19.12.2023 на адресу СФГ «ГУД МЕН Кб» направлено претензію щодо сплати заборгованості по Акту про порушення на суму 85218,34 грн, яка не була задоволена відповідачем.

Несплата відповідачем вартості безобліково спожитої електроенергії стала підставою для звернення позивача до суду для захисту свого порушеного права.

Відповідно до ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п.1.1.1. ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Відповідно до п.2.1.4. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

Пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Матеріалами справи підтверджується факт укладення між сторонами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п.п. 6 п.5.5.5 ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.

Відповідно до п. 2.3.4 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Згідно з пп. 8 п. 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

За приписами п. 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Пунктом 8.4.1 ПРРЕЕ передбачено, що Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

На виконання 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема:

- порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

- пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).

Згідно до п.8.4.10. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою

Wдоб = P · tдоб · Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струймоприймачів (приймається рівним 0,6).

Згідно п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил).

Судом встановлено, що позивачем здійснено контрольний огляд вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті споживача, в результаті якого виявлено порушення ПРРЕЕ, про що складено акт про порушення № 000021 від 04.07.2023. Представником відповідача, підписано зазначений акт та викладені зауваження у Поясненні до акту про порушення.

При проведенні вказаної перевірки виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: при включенні контрольного навантаження електролічильник не враховує електроенергію, всі фазні перемички відкинуті, електроенергія споживається, приладом обліку не враховується, також відсутні пломби на шафі обліку та клемній кришці електролічильника.

27.09.2023 на засіданні комісії апарату управління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом № 4606, прийнято рішення провести розрахунок недорахованої електроенергії по Акту №000021 від 04.07.2023 на підставі п.8.4.10. ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 13604 кВт/год на суму 85218,34 грн.

Як вбачається з розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № №000021 від 04.07.2023 розрахунок проведено з 20.02.2023 по 04.07.2023, за 97 днів:

1. з 20.02.2023 по 28.02.2023 кількість нарахованої електроенергії - 1050 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за лютий 2023 - 39 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 5488,10 грн = 1011кВт/год * тариф 5,42839.

2. 01.03.2023 по 31.03.2023 кількість нарахованої електроенергії - 3450 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за березень 2023 - 273 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 17018,97 грн = 3177кВт/год * тариф 5,35693.

3. 01.04.2023 по 30.04.2023 кількість нарахованої електроенергії - 3000 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за квітень 2023 - 103 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 15080,45 грн = 2897кВт/год * тариф 5,20554.

4. 01.05.2023 по 31.05.2023 кількість нарахованої електроенергії - 3450 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за травень 2023 - 132 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 16544,31 грн = 3318кВт/год * тариф 4,98623.

5. 01.06.2023 по 30.06.2023 кількість нарахованої електроенергії - 3300 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за червень 2023 - 99 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 16883,45 грн = 3201кВт/год * тариф 5,27443.

6. 01.07.2023 по 04.07.2023 кількість нарахованої електроенергії - 300 кВт/год, кількість спожитих відповідачем кВт/год за липень 2023 - 459 кВт/год. Вартість необлікованої електроенергії становить 0 грн = 0кВт/год * тариф 5,52297.

Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Вартість безобліково спожитої електроенергії у розмірі 85218,34 грн була зазначена у рахунку на оплату № 8193030339415 від 27.09.2023, який разом розрахунком вартості необлікованої електроенергії був направлений на адресу відповідача супровідним листом № 52/57/3969/01-13 від 03.10.2023 (номер відправлення №1400102619350).

Споживачем було надано до АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» заяву від 11.12.2023 про перевірку акту про порушення.

На вказану заяву відповідача від 11.12.2023 листом від 27.12.2023 АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» надало відповідь про відсутність підстав для перегляду Акту про порушення.

Доказів оплати відповідачем рахунку на оплату № 8193030339415 від 27.09.2023 матеріали справи не містять.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги АТ "Чернігівобленерго" є правомірними, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" до Селянського (фермерського) господарства "ГУД МЕН КО" про стягнення 85 218,34 грн задовольнити повністю.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "ГУД МЕН КО" (код 14223554, 15531, с. Брусилів Чернігівського району Чернігівської області, провулок Шевченка, 3) на користь Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" (код 22815333, 14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 40) 85 218,34 грн боргу за безобліково спожиту електричну енергію та 3028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 20.02.2024.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено22.02.2024
Номер документу117105784
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —927/73/24

Судовий наказ від 12.03.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Рішення від 15.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 18.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні