Справа № 703/2913/23
1-кс/703/145/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2024 року м. Сміла
Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши заяву заступника керівника Черкаської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про відвід судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
встановила:
У провадженні судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_4 перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
08 лютого 2024 року прокурором заявлено відвід судді ОСОБА_4 у зазначеному кримінальному провадженні.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 лютого 2024 року у провадження судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 передано заяву прокурора ОСОБА_6 про відвід судді ОСОБА_4 .
Свою заяву прокурор обґрунтовує тим, що 30 жовтня 2023 року в приміщенні Смілянського міськрайонного суду Черкаської області відбулося підготовче судове засідання у даному кримінальному провадженні. За результатами проведення вказаного судового засідання судом прийнято рішення про призначення судового розгляду у даному кримінальному провадженні на 15 год. 00 хв. 13 грудня 2023 року. Разом з цим, головуючим суддею прийнято рішення повернути прокурору позовну заяву в інтересах держави в особі державного підприємства «Черкаське військове лісництво» до ОСОБА_5 про стягнення збитків, заподіяних кримінальним правопорушенням. Не погоджуючись із прийнятим рішенням, заступником керівника Черкаської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_6 подано апеляційну скаргу на ухвалу Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30 жовтня 2023 року у кримінальному провадженні. За результатами розгляду вказаної апеляційної скарги, Черкаським апеляційним судом 27 грудня 2023 року прийнято рішення про її часткове задоволення, а саме ухвалу Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30 жовтня 2023 року в частині повернення прокурору позовної заяви в інтересах держави в особі державного підприємства «Черкаське військове лісництво» до обвинуваченого скасовано та призначено новий розгляд в суді першої інстанції в даному кримінальному провадженні. Прокурор вказує, що враховуючи практику Європейського суду з прав людини, положення п. 1 ст. 6 Конвенції, ч. 1 ст. 121 КПК України, вважає, що для забезпечення судом достатніх гарантій для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності, беручи до уваги те, що суддя ОСОБА_4 з урахуванням викладених обставин та вимог ч. 2 ст. 76 КПК України, не має права брати участь у даному кримінальному провадженні після скасування судом апеляційної інстанції постановленої ним ухвали суду від 30.10.2023, вважає, що заява про відвід судді підлягає задоволенню з підстави, передбаченої ч. 2 ст. 76 КПК України.
Прокурор в судове засідання не з`явився, 13 лютого надіслав до суду листа, в якому просив розглянути його заяву без його участі, просив її задовольнити.
Обвинувачений, його захисник в судове засідання не з`явились, від захисника надійшла заява про проведення судового засідання за відсутності сторони захисту, в якій висловлено заперечення сторони захисту стосовно задоволення заяви про відвід судді ОСОБА_4 .
Представник потерпілого в судове засідання також не з`явилась, подала до суду заяву, в якій просила розглядати заяву про відвід без її участі, просила заяву задовольнити.
Суддя ОСОБА_4 своїм правом надати пояснення з приводу заявленого відводу не скористався.
Втім, відповідно до положень ст. 81 КПК України, неявка учасників в судове засідання не є перешкодою для розгляду заяви про відвід.
Розглянувши заяву прокурора про відвід судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_4 , суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 81 КПК України, у разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьою статті 35 цього Кодексу.
Частини 1, 2 статті 80 КПК України передбачають, що за наявності підстав, передбачених статтями 75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, представник персоналу органу пробації, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов`язані заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні.
Підстави для відводу судді визначені у ст.75 КПК України. Так, згідно із вказаною статтею, слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні: 1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; 2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; 3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості; 5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи. У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.
Окрім того, статтею 76 КПК України передбачена недопустимість повторної участі судді в кримінальному провадженні. Зокрема, частиною 2 згаданої статті, на яку посилається прокурор, передбачено, що суддя, який брав участь у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, не має права брати участь у цьому ж кримінальному провадженні в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а також у новому провадженні після скасування вироку або ухвали суду першої інстанції.
Доводи прокурора в підтвердження наявності підстав для відводу судді зводяться до того, що головуючий по справі суддя ОСОБА_4 повернув цивільний позов прокурору.
Додаткових підстав, передбачених ст.75 КПК України, у заяві та у судовому засіданні зазначено не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 КПК України, кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Частиною 1 статті 129 Конституції України встановлено, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Процесуальні рішення судді, їх зміст та форма, не можуть бути підставою для відводу судді. Незгода з рішеннями судді має здійснюватись у порядку, передбаченому чинним процесуальним законодавством України, яким передбачено процедуру оскарження будь-яких процесуальних рішень судді окремо або разом з кінцевим процесуальним рішенням по кримінальному провадженню з наведенням мотивів такої незгоди, а заперечення на ухвалу суду, що не підлягає оскарженню, можна включити до апеляційної скарги на рішення суду за наслідками розгляду справи.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, в ухвалах від 10 травня 2018 року (справа №800/592/17) та від 1 жовтня 2018 року (справа №9901/673/18).
В ухвалі від 18 грудня 2018 року у справі №910/2968/18 Верховний Суд визнав відвід завідомо безпідставним, а його заявлення зловживанням процесуальними правами, оскільки вказаний відвід по суті «є висловленням незгоди з процесуальним рішенням Верховного Суду після того, як суд мотивував таке рішення».
Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 «Про незалежність судової влади» від 13 червня 2007 року, процесуальні дії судді, законність і обґрунтованість рішень суду можуть бути предметом розгляду лише в апеляційному та касаційному порядку, визначеному процесуальним законом, відповідно, незгода сторони з винесеним суддею судовим рішенням, а так само прийняття суддею процесуальних рішень, не може бути підставою для відводу судді, а має наслідком право сторони на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У Бангалорських принципах поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року № 2006/23, зазначено, що об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.
Європейською Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод (ратифікована Верховною Радою України 17 липня 1997 р.; (далі - Конвенція) передбачено, що кожна людина має право на справедливий і відкритий розгляд справи незалежним і безстороннім судом упродовж розумного строку, встановленого законом (п. 1 ст. 6).
У ряді рішень Європейський суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) намагається більш широко підходити до вирішення питання щодо впливу «досудової» діяльності судді на рівень безсторонності суду.
Так, у справі «Нортіер проти Нідерландів» ЄСПЛ зауважив, що «один лише факт про те, що суддя приймав рішення на досудовому етапі не можна вважати підставою для сумнівів щодо його безсторонності; основне значення у справі мають обсяг і характер цих рішень".
Європейський суд з прав людини і у рішенні Суду від 10 грудня 2009 р. в справі «Мироненко і Мартенко проти України» було констатовано порушення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Цим рішенням Європейським судом визнано порушення принципу безсторонності суду. Так, у п. 66, 69 і 70 цього рішення вказано, що згідно з усталеною практикою Суду наявність безсторонності має визначатися для цілей п. 1 ст. б Конвенції за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім.
ЄСПЛ у своїй практиці виділяє наступні критерії оцінки неупередженості: 1) суб`єктивний - беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі; 2) об`єктивний - визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Отже, суду не наведено підстав для відводу судді, перелік яких чітко визначено законодавством; необ`єктивність, упередженість судді ОСОБА_4 не доведена.
Разом з тим, тлумачення змісту ч. 2 ст. 76 КПК України, на яку посилається прокурор як на підставу відводу судді, крізь призму норми частини 1 статті 416 КПК України дає підстави для висновку, що забороняється участь того ж судді у кримінальному провадженні у тих випадках, коли має місце нове провадження, тобто розгляд починається спочатку, що має місце лише у разі скасування ухвали суду першої інстанції, якою було завершено кримінальне провадження (наприклад, ухали про закриття провадження у справі).
Тобто, у цій статті йдеться про ті ухвали суду першої інстанції, якими припиняється кримінальне переслідування особи від імені держави або завершується розгляд обвинувачення по суті, оскільки лише у випадку скасування такої ухвали має місце нове провадження.
Постановлення ухвали про повернення цивільного позову не призводить до завершення кримінального провадження щодо особи.
Таким чином, нового провадження не відбувається, а розгляд кримінального провадження продовжується.
Повертаючи цивільний позов прокурору, суддя ОСОБА_4 не здійснював розгляд кримінального провадження по суті та остаточне рішення не приймав, а тому скасування апеляційним судом ухвали суду першої інстанції про повернення цивільного позову не є перешкодою для розгляду кримінального провадження тим же суддею, та не свідчить про будь-яку упередженість судді та не є підставою для його відводу/самовідводу.
Отже, діюче кримінально процесуальне законодавство України не містить заборони щодо участі у розгляді кримінального провадження судді, ухвала якого в частині повернення цивільного позову була скасована судом апеляційної інстанції, а повернення цивільного позову не свідчить про неупередженість судді та не є підставою для його відводу.
Відтак, у задоволенні заяви заступника керівника Черкаської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про відвід судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 75,76, 77, 81, 218, 309 КПК України, суддя,-
постановила:
У задоволенні заяви заступника керівника Черкаської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про відвід судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2024 |
Оприлюднено | 22.02.2024 |
Номер документу | 117110431 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Крива Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні