Рішення
від 15.02.2024 по справі 547/810/23
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200

тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37

Справа №547/810/23

Провадження №2/547/25/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 року смт Семенівка, Полтавська область

Семенівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді В.Ф.Харченка,

за участі секретаря судового засідання К.С.Перекопної,

позивача ОСОБА_1 ,

відповідачки ОСОБА_2 ,

представника третьої особи органу опіки та піклування-виконавчого комітету Оболонської сільської ради Р.В.Чорнобай,

представника третьої особи органу опіки та піклування-виконавчого комітету Семенівської селищної ради М.В.Зайченка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Семенівського районного суду Полтавської області, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Семенівська селищна рада, органи опіки та піклування: виконавчий комітет Семенівської селищної ради і виконавчий комітет Оболонської сільської ради, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідачки ОСОБА_2 , вказавши, що сторони є батьками неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У шлюбі вони не були, з 31.01.2022 проживають окремо, через різні погляди на сімейне життя. Аліменти на утримання сина він сплачує. На даний час ОСОБА_2 не надає йому можливості бачитися із сином та брати участь у його вихованні, тобто порушує його права, як батька так і права дитини. Просить зобов`язати відповідачку ОСОБА_2 не перешкоджати йому брати участь у вихованні та спілкуванні з дитиною та визначити наступний спосіб участі у вихованні та спілкуванні з сином, а саме: 7 днів на місяць у вихідні дні батька, згідно графіку його роботи за місцем його фактичного проживання, без присутності матері дитини ОСОБА_2 , з можливістю спільного відвідування закладів громадського харчування, розважальних закладів для дітей та спільного відпочинку поза місцем проживання дитини і батьків, з дотриманням режиму та розпорядку дитини.

Письмовий відзив на позов не складався.

У судовомузасіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити повністю. Наголосив, що як батько має право і бажає брати участь у вихованні сина сторін, платить аліменти. Має вахтовий двотижневий графік роботи, у своєму будинку по АДРЕСА_1 , створив усі умови для проживання дитини. Бажає забирати сина на свої вихідні. Просить щоб суд ухвалив рішення щодо графіку участі у вихованні, оскільки відповідачка не у повній мірі виконує графік, який раніше був визначений органом опіки та піклування. Дійсно під час первинного обстеження житлових умов у будинку позивача проживала його співмешканка із малолітнім сином. Останні вже тривалий час не проживають. Його стосунки зі співмешканкою припинені.

Відповідачка заперечувала проти позову оскільки її не влаштовує поведінка позивача коли він бере дитину, а потім дитина починає її ображати чи не слухатися. Позивач використовує елементи шантажу: або сина або аліменти. Дитина не отримує достатньо уваги і турботи позивача. Відповідачка знає, що вихідні дні позивача бувають щомісяця починаючи із 16-го числа. Вона заперечує проти суцільного 7-денного перебування сина у позивача. Яквиняток це можуть бути окремі дні, а не суцільний тиждень і лише за умови завчасного інформування про це.

Сторони ствердили і не заперечували, що кожен із них має належно облаштовані умови для проживання дитини у власному будинку кожної зі сторін, що їх син є достатньо розвиненим, активним, контактним, однаково потребує уваги і з боку матері, і з боку батька.

Представник органу опіки та піклування Оболонської сільської ради підтримав позовні вимоги, повідомив, що виконавчий комітет і комісія у справах дітей зібрали необхідну інформацію. Син сторін може перебувати у батька (позивача). На час перевірки у будинку позивача також проживала його співмешканка зі своїм малолітнім сином.

Представника органу опіки та піклування Семенівської селищної ради вважав, що позов може бути задоволено але із застереженнями, які висловив орган опіки та піклування: тривалість перебування дитини і її ночівля у позивача (батька) мають бути завчасно погоджені із відповідачкою (матір`ю) і що такі не будуть завдавати шкоди дитині. Сторони спільно і завчасно повинні визначати у які дні дитина буде із батьком: 7 днів поспіль чи сумарно упродовж місяця. Наголосив, що визначальним є вік дитини, якій ще не виповнилося 4 роки.

Вислухавши сторони і представників органів опіки та піклування, вивчивши надані у справі докази, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Сторони є батьками малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).

Сторони не перебували у зареєстрованому шлюбі та мають різні місця проживання.

Рішенням виконавчого комітету Семенівської селищної ради № 113 від 08.08.2023 "Про визначення способу участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 " визначено графік побачень батька з малолітнім сином 1 раз на місяць, за місцем свого проживання ( АДРЕСА_1 ), терміном 3 дні, включаючи дні забирання дитини до себе та його повернення за місцем постійного проживання з матір`ю, попередньо узгодивши час і дні з матір`ю дитини та 1 раз на місяць, у неділю, проводити з ним спільно час в смтСеменівка. Дата, час, тривалість спілкування батька з сином визначається за спільною домовленістю батьків, при умові, що побачення не будуть негативно впливати на фізичний та психічний стан дитини та рекомендовано матері ОСОБА_2 завчасно інформувати батька про від`їзд чи хворобу дитини та компенсувати пропущені дні побачень (а.с. 6).

Позивача не влаштовує тривалість вказаного графіку і те, що відповідачка не дотримується графіка. Бажає впорядкування графіку участі у вихованні дитини саме у спосіб ухвалення обов`язкового до виконання рішення суду.

Згідно висновку виконавчого комітету Оболонської сільської ради від 17.10.2023 № 2 щодо розв`язання спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає: АДРЕСА_1 , спільно з співмешканкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та її малолітнім сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно довідки характеристики сільська рада на адміністративних комісіях при виконавчому комітеті ОСОБА_6 .Теряник не розглядався, компрометуючих даних відносно нього сільська рада не має. І.В.Теряник працює ПАТ "Укрнафта" (м. Кременчук), здійснюється утримання аліментів з заробітної плати на користь дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Для виховання та розвитку дітей створено такі умови проживання на момент огляду: місце для сну, гри, відпочинку виділене в одній із спальних кімнат та об лаштоване належним чином. Малолітній син співмешканки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , забезпечений повноцінною їжею, іграшками, необхідною кількістю одягу, взуття відповідно до сезонів. Малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час перебування за даною адресою зможе бути забезпечений повноцінною їжею, іграшками, необхідною кількістю одягу, взуття відповідно до розмірів та сезонів. В сім`ї складних життєвих обставин не виявлено. Потреби дитини співмешканки повністю задовольняються. Зі слів співмешканки,її дитина має хороші стосунки з вітчимом, при зустрічі з дитиною ОСОБА_3 проявляє до нього дружні стосунки. Стан батька не перешкоджає задоволенню потреб дитини. Батьківський потенціал, щодо бажання виховувати сина, достатній.

Дитина ОСОБА_3 зареєстрований та фактично проживає разом з матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 . Отже, що малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може перебувати без супроводу матері сім днів на місяць у вихідні дні батька ОСОБА_1 , згідно графіку його роботи, за адресою фактичного проживання батька: АДРЕСА_1 (а.с. 44-46).

Згідно висновку виконавчого комітету Семенівської селищної ради № 164 від 09.11.2023 встановлено, що ОСОБА_1 , працює, сплачує аліменти за судовим наказом Семенівського районного суду Полтавської області від 20.03.2023. Мати дитини ОСОБА_2 на даний час не перешкоджає спілкуванню, зустрічам сина з батьком, ОСОБА_1 забирає дитину за місцем свого проживання, спір між ними врегульовано. Крім малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 ОСОБА_8 виховує ще одного сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_2 здатна виконувати обов`язки щодо виховання сина та доглядати за ним. Умови проживання задовільні. Потреби дитини матір`ю задовольняються. Батько дитини проживає окремо, але спілкується з дитиною та сплачує аліменти. Враховуючи бажання ОСОБА_1 брати участь у вихованні сина, урегульованість спору між батьками, відсутність заперечень з боку матері стосовно нових способів участі батька у вихованні та спілкуванні з сином, зазначених у позовній заяві. Орган опіки вважає, можливим визначити наступний спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 7 календарних днів на місяць у неробочі дні батька за його вимогою і за місцем його фактичного проживання ( АДРЕСА_1 ), без присутності матері дитини ОСОБА_2 , попередньо узгодивши з нею час, дні, можливу ночівлю дитини. Дата, час, тривалість спілкування батька з сином, можливість відвідування закладів громадського харчування, розважальних закладів для дітей та спільного відпочинку поза місцем проживання дитини і батьків, визначається за спільною домовленістю батьків, при умові, що побачення не будуть негативно впливати на фізичний та психічний стан дитини (а.с. 48-50).

Відповідно до ст. 141 Сімейного кодексу України (далі СК) мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Статтею 150 СК визначені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ст. 153 СК мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Відповідно дост.157СК питаннявиховання дитинивирішується батькамиспільно,крім випадку,передбаченого частиноюп`ятоюцієї статті.Той ізбатьків,хто проживаєокремо віддитини,зобов`язанийбрати участьу їївихованні імає правона особистеспілкування знею. Тойіз батьків,з кимпроживає дитина,не маєправа перешкоджатитому збатьків,хто проживаєокремо,спілкуватися здитиною табрати участьу їївихованні,якщо такеспілкування неперешкоджає нормальномурозвиткові дитини. Батькимають правоукласти договірщодо здійсненнябатьківських правта виконанняобов`язківтим зних,хто проживаєокремо віддитини.Договір укладаєтьсяу письмовійформі тапідлягає нотаріальномупосвідченню.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 15 Закону України "Про охорону дитинства" дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Згідно із ч.ч. 5, 6 ст. 19 СК орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Зважаючи на зазначені приписи закону, зміст та характер відносин, що склалися між сторонами, зміст висновків органів опіки та піклування щодо можливого вирішення спору, ураховуючи малолітній вік сина сторін, відсутність доказів нормального виховання сина сторін його батьком (позивачем), рівністю батьків у своїх правах та обов`язках щодо їх спільної дитини, наявністю у батька дитини належних умов для проживання і виховання дитини, зважаючи на графік роботи і вихідних днів позивача тощо, суд робить висновок про часткове задоволення позову та ухвалює: усунути перешкоди у спілкуванні позивача із сином, який проживає із відповідачкою, у такий спосіб участі у вихованні сина: 7календарних днів на місяць (поспіль або сумарно) у неробочі дні батька, за його завчасним зверненням до матері дитини, за місцем проживання батька без присутності матері дитини за попередньо узгодженими із матір`ю днем/днями і часом, а також можливістю ночівлі дитини у житлі батька; з можливістю спільного відвідування закладів громадського харчування, розважальних закладів для дітей та спільного відпочинку поза місцем проживання батька і дитини за умови дотримання режиму дня та розпорядку дитини, а також виключення негативного впливу на фізичний та психічний стан дитини; у задоволенні позову у частині беззастережного обрання батьком дитини днів спілкування та суцільного чи сумарного 7-денного перебування дитини і ночівлі дитини у будинку батька суд відмовляє.

Суд вважає, що такий порядок спілкування батька з дитиною буде відповідати інтересам дитини, не порушуватиме прав батьків на спілкування з дитиною та дозволить, щонайменше, матері дитини завчасно знати про намір батька забрати дитину і залишити її у себе більш як на 1 день, у т.ч. й ночувати у батька, зібрати необхідні для дитини одяг, іграшки тощо на час її перебування у батька.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-5, 10-13, 48, 49, 56, 76-83, 89, 174, 209, 211, 223, 258, 259, 264, 265, 272, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК, суд

ВИРІШИВ:

Задоволити позов частково.

Усунути перешкоди у спілкуванні ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 (батька дитини), у спілкуванні з дитиною ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , і який проживає із ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 (матір`ю дитини), у такий спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні дитини сина ОСОБА_3 : 7 календарних днів на місяць (поспіль або сумарно) у неробочі дні батька, за його завчасним зверненням до матері дитини, за місцем проживання батька за адресою АДРЕСА_1 , без присутності матері дитини за попередньо узгодженими із матір`ю днем/днями і часом, а також можливістю ночівлі дитини у житлі батька; з можливістю спільного відвідування закладів громадського харчування, розважальних закладів для дітей та спільного відпочинку поза місцем проживання батька і дитини за умови дотримання режиму дня та розпорядку дитини, а також виключення негативного впливу на фізичний та психічний стан дитини.

У задоволенні позову у частині беззастережного обрання батьком дитини днів спілкування та суцільного чи сумарного 7-денного перебування дитини і ночівлі дитини у будинку батька відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідачка ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Третя особа Орган опіки та піклування-виконавчий комітету Оболонської сільської ради (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, Оболонська ОТГ, с. Оболонь, вул. Позена, 1/2; ідентифікаційний код 43955782).

Третя особа Орган опіки та піклування-виконавчий комітет Семенівської селищної ради (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, Семенівська ОТГ, вул. Незалежності, 44; ідентифікаційний код 41074681).

Повне рішення складене 21.02.2024.

Суддя В.Ф.Харченко

СудСеменівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено22.02.2024
Номер документу117128458
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —547/810/23

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні