СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/3025/23
Провадження № 2/306/198/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого-судді Жиганської Н.М.
за участю секретаря судового засідання Хараїн Е.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 ), треті особи: Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Свалява, вул.Головна, буд.1, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 34888449), Іршавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Іршава, пров. Шевченка, буд.3, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 34888449) про визнання батьківства.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи: Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Іршавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства, у якій просить визнати ОСОБА_1 батьком двох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В обгрунтування доводів вказує, що з 2014 року з відповідачем мав близькі стосунки, вели спільне господарство та проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Від спільного проживання народилося двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак, поскільки сторони проживали у незареєстрованому шлюбі, батька у свідоцтві про народження дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 записано зі слів матері. Вимоги мотивує тим, що позивач є біологічним батьком сина ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , бере участь в утриманні та вихованні дітей, а тому просить суд визнати ОСОБА_1 батьком дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та внести відповідні зміни у актові записи про народження дітей: виключити із актового запису відомості про батька ОСОБА_7 , записати батьком дитини ОСОБА_8 . Змінити дитині ОСОБА_3 прізвище з " ІНФОРМАЦІЯ_10 " на " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", по-батькові " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", ім`я " ІНФОРМАЦІЯ_10 " та дату народження " ІНФОРМАЦІЯ_5 " - залишити без змін; виключити із актового запису відомості про батька ОСОБА_7 , записати батьком дитини ОСОБА_1 . Змінити дитині ОСОБА_4 прізвище з " ІНФОРМАЦІЯ_11 " на " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", по-батькові " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", ім`я " ІНФОРМАЦІЯ_11 " та дату народження " ІНФОРМАЦІЯ_6 " - залишити без змін.
Суд своєю ухвалою від 27.12.2023 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та призначив підготовче засідання. Сторонам направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі та відповідачу копія позовної заяви з доданими до позову документами з використанням послуг поштового зв`язку, які надаються АТ "Укрпошта".Інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua.
Судовий розгляд справи призначений відповідно до ухвали Свалявського районного суду Закарпатської області від 24 січня 2024 року.
Справа до розгляду призначена на 09:00 годину 14.02.2024 року.
Представник позивача-адвокат Козар М.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 подав до суду заяву (вх.№582) про розгляд справи у відсутності позивача та його представника. Позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 подала до суду заяву (вх.№580) про розгляд справи у її відсутності. Заявлені вимоги про визнання батьківства визнає, просить позовну заяву задовольнити в повному обсязі та визнати ОСОБА_1 батьком дітей ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник третьої особи Іршавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Микита Н. подала до суду заяву (вх.№712) про розгляд справи у її відсутності. Письмових пояснень щодо позову не подано. Представником третьої особи Свалявського відділу ДРАЦС у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції письмових пояснень щодо позову не подано.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Суд проводить розгляд без участі сторін за наявними доказами у справі та доходить такого висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч.3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України - у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:
Відповідно до ст. 152 Сімейного кодексу України - право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 СК України - позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч.1 ст.135 СК України.
Згідно копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (серія НОМЕР_3 відповідний актовий запис №43 від 05.10.2015 року) - у графі батько дитини зазначено ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_2 (відповідача); копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (серія НОМЕР_4 , відповідний актовий запис № 81 від 18.04.2018 року) - у графі батько дитини зазначено ОСОБА_7 (позивача), мати - ОСОБА_2 (відповідача).
Згідно витягу №00042631644 від 07.12.2023 року з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію, наданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції у Закарпатській області - державна реєстрація народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проведена відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері); витягу №00042629461 від 07.12.2013 року з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію, наданого Свалявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області - державна реєстрація народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проведена відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері).
Відповідно до ч.3 ст. 128 Сімейного кодексу України - позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Визнання батьківства є констатацією факту біологічного батьківства особи, метою якого є підтвердження вже існуючого біологічного (кровного) споріднення між чоловіком, який визнає себе батьком, та дитиною. Визнання батьківства це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини. Однак одного волевиявлення особи щодо визнання себе батьком певної дитини недостатньо для настання правових наслідків. Необхідно також ще й волевиявлення матері дитини, яке полягає у вираженні згоди на те, щоб чоловік був записаний батьком її дитини.
Суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.128 СК України - підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу. Тобто, законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, письмових доказів, доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи (аналогічна правова позиція Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 07.06.2022 року, справа № 750/11447/18).
Відповідно до ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; докази на їх підтвердження; ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши усі обставини справи, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, що позивач надав достатні та допустимі докази на підтвердження свого батьківства стосовно дітей, які у своїй сукупності можуть засвідчити факт походження дітей від нього, суд дійшов висновку, що досліджені докази дають підстави для висновку про те, що позивач є батьком дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст.134 СК України - на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 - з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до п. 2.16.4 Розділу ІІ Правил - на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Відповідно до ч.4 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» -органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Таким чином, для отримання нового свідоцтва про народження дитини, позивачу необхідно звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану в порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до ч. 6 ст. 263 ЦПК України - якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам ст. 206 ЦПК України (у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову)
На підставі встановлених та досліджених у судовому засіданні доказів, враховуючи, що позивач ОСОБА_1 визнає себе біологічним батьком дітей, однак запис відповідача батьком дитини не був здійснений з підстав того, що діти народжені не у шлюбі з відповідачем, зважаючи на те, що Закон припускає, що мати дитини володіє реальною інформацією про батька дітей та, приймаючи до уваги, що відповідач позовні вимоги визнає та не заперечує щодо визнання ОСОБА_1 батьком її дітей, що факти, викладені у позовній заяві в обґрунтування заявлених вимог є достовірними, сумніву у суду не викликають, визнання батьківства не порушує прав чи інтересів будь-яких інших осіб, суд вважає вимоги обгрунтованими.
Вимогу про стягнення з відповідача понесених судових витрат позивач не заявляв, тому суд не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно ст. 141 ЦПК України.
З огляду на вищезазначене, оцінивши надані суду докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Статтею 129 - 1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.т 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v.UKRAINE, №4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року). У контексті вказаної практики суд уважає наведене обґрунтування цього рішення достатнім.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Керуючись ст. 13, 81, 89, 95, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.128, 134, 152 України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 ), треті особи: Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Свалява, вул.Головна, буд.1, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 34888449), Іршавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Іршава, пров. Шевченка, буд.3, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 34888449) про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця с.Кушниця, Іршавського району, Закарпатської області.
Записати батьком дитини громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , мешканця АДРЕСА_1 .
Внести зміни, відповідно до даного рішення, до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 № 43 від 05.10.2015 року, складеного виконавчим комітетом Кушницької сільської ради Іршавського району Закарпатської області.
Змінити дитині ОСОБА_3 прізвище з " ІНФОРМАЦІЯ_10 " на " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", ім`я " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", по-батькові " ІНФОРМАЦІЯ_10 " - залишити без змін.
Решту даних в актовому записі залишити без змін.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 батьком дитини ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця м.Свалява, Закарпатської області.
Записати батьком дитини громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , мешканця АДРЕСА_1 .
Внести зміни, відповідно до даного рішення, до актового запису про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 № 81 від 18.04.2018 року, складеного Свалявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.
Змінити дитині ОСОБА_4 прізвище з " ІНФОРМАЦІЯ_11 " на " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", ім`я " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", по-батькові " ІНФОРМАЦІЯ_11 "- залишити без змін.
Решту даних в актовому записі залишити без змін.
Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Повний текст судового рішення складено 20.02.2024 року. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів до Закарпатського апеляційного суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ-СУДДЯ: Н. М. Жиганська
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 22.02.2024 |
Номер документу | 117136081 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Жиганська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні