ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.02.2024 Справа №905/1703/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін матеріали справи
за позовною заявою: Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" , м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Енерго", м.Маріуполь, Донецька область
про стягнення 45795,54грн.
Суть справи:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк", звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Енерго" про стягнення 45795,54грн., в тому числі: 40578,61грн. - прострочена заборгованість по кредиту та 5216,93грн. - прострочена заборгованість по процентах.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем, як позичальником, умов договору від 17.09.2021 №313/2021/WO-23 про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "Укргазбанк" в частині неповернення кредитних коштів та сплати процентів за користування ними.
Ухвалою від 27.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції.
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Сторони було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, зокрема, відповідача було повідомлено про відкриття провадження у справі шляхом направлення копії ухвали від 27.12.2023 засобами електронного зв`язку.
Копія ухвали від 27.12.2023 також розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що у силу статей 2, 4 Закону "Про доступ до судових рішень" свідчить про наявність додаткової можливості сторін справи ознайомитись із судовими рішеннями. Крім того, на офіційному веб-сайті Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» у розділі "Новини" «Інше» розміщено відповідне повідомлення про наявність судового провадження у цій справі.
Електронний примірник ухвали від 27.12.2023 про відкриття провадження у справі доставлено на електронну скриньку відповідача, про що сформовано в автоматизованій системі бази даних «Діловодство господарського суду» довідку про доставку електронного листа. Інформації про зміну електронної адреси до суду не представлено та як вбачається з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" відповідач іншої офіційної електронної адреси, окрім електронної адреси, на яку надісланий електронний примірник ухвали про відкриття провадження у справі в Єдиній судовій інформаційно - телекомунікаційній системі не зареєстрував.
При цьому, судом приймається до уваги неможливість надсилання на юридичну адресу відповідача в м.Маріуполі, копії ухвали про відкриття провадження у справі в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв`язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділеннями поштового зв`язку в м.Маріуполі в умовах воєнного стану, а також через електронний кабінет в системі "Електронний суд" у зв`язку з відсутності такого кабінету. Разом з цим, суд зазначає про неможливість повідомлення відповідача про розгляд справи телефонограмою, оскільки за інформацією оператора мобільного зв`язку абонент знаходиться поза зоною досяжності.
Відповідно до пункту 2 частини 6 статті 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Відповідач заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні не висловив, відзив до суду не направив. Будь-яких заяв, клопотань щодо неможливості реалізації відповідачем своїх процесуальних прав на подання власної позиції (відзиву, пояснень тощо) до суду не надходило.
Відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частині 2 статті 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд врахував, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
17.09.2021 між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк» (далі Банк, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Монтаж-Енерго» (далі Позичальник, відповідач у справі) укладено договір №313/2021/WO-23 (далі - Договір) про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «Укргазбанк» (далі - Правила).
За умовами пунктів 1-3 договору ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 47100,00грн. Овердрафт надається за поточним рахунком позичальника у національній валюті IBAN № НОМЕР_1 , відкритим згідно з договором банківського рахунку від 18 лютого 2021 №2021/КД/313-0005 в відділенні №313/04 АБ «Укргазбанк» (далі поточний рахунок). Ліміт овердрафту встановлюється з 17 вересня 2021 року по 16 вересня 2022 року (включно).
Згідно з пунктом 4 договору за користування овердрафтом, в межах строку кредитування, визначеного п.3 цього договору про приєднання, позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи із встановленої Банком базової процентної ставки, в розмірі 20,3 процентів річних, в національній валюті.
За користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту на умовах овердрафту (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється в розмірі 30,3 процентів річних (пункт 5 договору).
Пунктом 6 договору визначено, що, тарифи на кредитні операції наведені у додатку 1 до цього договору про приєднання.
Інші умови надання кредитних коштів не передбачені договором про приєднання регулюються положеннями правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «УКРГАЗБАНК» (пункт 9 договору).
Відповідно до пункту 13 договору підписанням цього договору про приєднання позичальник підтверджує:
-що всі умови договору про надання кредиту на умовах овердрафту (в тому числі інформацій додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення;
-що отримав від банку інформацію, зазначену в частині другій статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», до підписання цього договору про приєднання.
Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками юридичних осіб.
Кредитною Радою Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк» від 10.07.2018, протокол № 137/5 (зі змінами згідно Рішення Кредитної ради АБ «Укргазбанк» від 13.08.2019 №195/8), затверджено Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «Укргазбанк».
Правила надання кредиту на умовах овердрафту в Акціонерного банку «Украгазбанк» є публічною пропозицією (офертою) у розумінні ст.ст. 640-644 Цивільного кодексу України укласти із банком договір про надання кредиту на умовах овердрафту. Приєднання клієнта до Правил здійснюється шляхом підписання договору про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту за встановленою формою банку. Датою укладення договору про надання кредиту на умовах овердрафту є дата договору про приєднання.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 правил підписанням договору про приєднання позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до правил. Приєднуючись до правил позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених договором про надання кредиту на умовах овердрафту.
Згідно з пунктом 2.1 правил банк надає позичальнику кредит в межах ліміту овердрафту, а позичальник зобов`язується повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитними коштами та комісії передбачені договором про надання кредиту на умовах овердрафту.
Основні умови кредитування зазначаються в договорі про приєднання (п. 2.2 правил).
За приписами пункту 2.4 правил надання кредиту здійснюється шляхом сплати з поточного рахунку позичальника, відкритого в банку, розрахункових документів на суму, що перевищує залишок на такому рахунку.
Згідно з пунктом 2.6 правил овердрафт надається позичальнику із наступним цільовим призначенням: поповнення обігових коштів.
Відповідно до пунктів 2.8-2.9 правил датою (днем) надання овердрафту вважається банківський день, на кінець якого виникає дебетове сальдо на поточному рахунку позичальника, в результаті оплати з поточного рахунку платіжних документів позичальника на суму, що перевищує кредитовий залишок коштів на такому рахунку. Датою (днем) повернення овердрафту, наданого банком, вважається банківський день, на кінець якого на поточному рахунку позичальника (або на інших рахунках банку, на яких, згідно з нормами чинного законодавства, може враховуватись (бути перенесено) заборгованість за овердрафтом) відсутнє дебетове сальдо.
Згідно з пунктом 2.10 правил кредитні кошти, надані банком в межах ліміту овердрафту, повинні бути повернуті позичальником в повному обсязі не пізніше: останнього дня строку, на який встановлено ліміт овердрафту; кінця банківського дня визначеного як день настання терміну/строку виконання позичальником будь-яких грошових зобов`язань за договором про надання кредиту на умовах овердрафту, у т.ч. внаслідок застосування банком вимоги дострокового повного/часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про надання кредиту на умовах овердрафту; кінця останнього банківського дня місяця, наступного за місяцем початку користування овердрафтом.
Погашення овердрафту здійснюється автоматично при надходженні коштів на поточний рахунок позичальника (п.2.11 правил).
Відповідно до пункту 2.15 правил визначено, що за результатами перегляду ліміту овердрафту відповідно до пп.2.12.3: якщо позичальником порушено строки повернення кредитних коштів зазначені у четвертому абзаці п.2.10, банк призупиняє ліміт овердрафту на 15 календарних днів з дня, наступного за днем, в якому кредитні кошти мали бути повернуті. Поновлення ліміту овердрафту можливе наступного банківського дня після повного погашення заборгованості перед банком за договором про надання кредиту на умовах овердрафту, в іншому випадку з 16-го календарного дня, Банк здійснює скасування ліміту овердрафту; якщо позичальником порушено строки повернення кредитних коштів зазначені у другому та третьому абзацах п.2.10, банк здійснює скасування ліміту овердрафту.
Пунктом 2.17 правил у випадку порушення позичальником строків повернення овердрафту та нарахованої плати за овердрафт, наступного банківського дня суми непогашених у строки платежів визнаються простроченими.
Сплата процентів за користування кредитними коштами здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування овердрафтом, а також в день, зазначений в письмовому повідомленні банку про дострокове розірвання договору про надання кредиту на умовах овердрафту, в день закінчення строку, на який надано овердрафт. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 3.12 цих правил (п. 3.8 правил).
Згідно з пунктом 4.2.5. правил банк має право відмовитись від надання позичальнику кредитних коштів, призупинити/скасувати ліміт овердрафту, а також вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про надання кредиту на умовах овердрафту, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та, в разі наявності, штрафні санкції, якщо відбулась та триває хоча б одна з наступних подій, зокрема: позичальник не виконав у строки своїх зобов`язання по поверненню овердрафту (його частини), та/або сплаті плати за овердрафт, та/або інші зобов`язання по сплаті грошових коштів, передбачені договором про надання кредиту у формі овердрафту; у позичальника виникла прострочена заборгованість перед банком за будь-яким договором, укладеним з банком.
Відповідно до пункту 4.3.3 правил позичальник зобов`язується повністю погасити заборгованість за основним боргом за овердрафтом перед банком не пізніше строку зазначеного в договорі про приєднання, а також здійснювати погашення заборгованості за основним боргом за овердрафтом на умовах визначених договором про надання кредиту у формі овердрафту у випадку перевищення фактичної заборгованості позичальника за основним боргом за овердрафтом ліміту овердрафту за результатами його перегляду.
У випадку застосування банком права вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про надання кредиту у формі овердрафту достроково повернути овердрафт, погасити нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та можливі штрафні санкції у випадках, передбачених договором про надання кредиту у формі овердрафту (пункт 4.3.4).
Відповідно до пункту 4.3.5 правил позичальник зобов`язується своєчасно сплачувати (погашати) плату за овердрафт та проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту на умовах овердрафту, на умовах та в порядку, передбачених договором про надання кредиту у формі овердрафту.
У випадку неповернення позичальником кредитних коштів при настанні події припинення, вся фактична заборгованість позичальника вважається простроченою і позичальник зобов`язаний повернути таку фактичну заборгованість в повному розмірі та сплатити на користь банку платежі згідно з ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, які дорівнюють 40% річних (п.5.4.1 правил).
Згідно з пунктом 5.4.2 правил Сторони визначили, що днем настання події припинення та датою прострочення фактичної заборгованості позичальника є:
5.4.2.1.закінчення строку кредитування - наступний календарний день після кінцевої дати строку кредитування визначеної в договорі про приєднання;
5.4.2.2. пред`явлення банком вимоги про дострокове повернення кредиту - дата зазначена в такому письмовому повідомленні банку;
5.4.2.3. звернення банку з позовом про дострокове стягнення кредиту - наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви Банку до відповідача.
Договір про надання кредиту на умовах овердрафту діє до моменту повного виконання сторонами своїх зобов`язань за ним (пункт 9.7 правил).
За твердженнями позивача, останнім зобов`язання за договором виконано та встановлено ліміт овердрафту згідно з договором №313/2021/WO-23 від 17.09.2021 про приєднання до правил надання кредиту на умовах овердрафту у розмірі 47100,00грн. за поточним рахунком відповідача, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку відповідача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем допущено неналежне виконання зобов`язань щодо повного та своєчасного повернення кредитних коштів та сплати процентів, у зв`язку із чим у відповідача виникла заборгованість, яку позивач просить стягнути, а саме: 40578,61грн. - прострочена заборгованість по кредиту та 5216,93грн. - прострочена заборгованість по процентах, всього 45795,54грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд виходить з такого:
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Статтею 174 Господарського кодексу України унормовано, що однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей 526, 525 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно положень статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушення умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Правила надання кредиту на умовах овердрафту в ПАТ АБ «Укргазбанк» є публічною пропозицією (офертою) у розумінні статей 640-644 Цивільного кодексу України. Правила надання кредиту на умовах овердрафту в ПАТ АБ «Укргазбанк», разом із Договором про приєднання до Правил та всіма додатками та додатковими угодами до них складають Договір про надання кредиту на умовах овердрафту.
Правила набирають чинності з дати їх офіційного оприлюднення на Сайті Банку та діють до дати офіційного оприлюднення заяви про їх відкликання на Сайті Банку.
Приєднання клієнта до Правил (акцептування даної публічної пропозиції у відповідності із статями 633, 634 Цивільного кодексу України) здійснюється шляхом підписання Договору про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в ПАТ АБ «Укргазбанк» за встановленою ПАТ АБ «Укргазбанк» формою.
Відтак, за своєю правовою природою укладений договір є кредитним договором та підставою для виникнення у сторін за цим договором кредитних правовідносин.
У зв`язку з приєднанням Позичальника до Правил, Позичальник в повному обсязі акцептував Правила надання кредиту на умовах овердрафту (оферту, що розміщена на сайти АБ «Укргазбанк»), з якими Позичальник ознайомився та погодився.
Статтею 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з частиною другою статті 345 Господарського кодексу України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Відповідно до частини першої статті 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
За статтею 1056-1 Цивільного кодексу України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Зарахування кредитних коштів в розмірі 47100,00грн на рахунок ТОВ «Монтаж-Енерго» підтверджується випискою з особового рахунку з 17.09.2021 по 30.05.2023.
Суд враховує правову позицію, висвітлену в постанові Верховного Суду від 23.09.2019 у справі №910/10254/18, згідно з якою банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.
Отже, позивач, як кредитодавець, свої обов`язки за договором виконав в повному обсязі. При цьому, як вбачається з виписки з особового рахунку та розрахунку заборгованості, відповідач свої зобов`язання за кредитним договором належним чином не виконував. Доказів протилежного матеріали справи не містять. Контррозрахунку, доказів сплати заборгованості в сумі 40578,61грн. або належних та допустимих доказів, які б її спростовували, відповідачем до суду не подано.
Суд враховує позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 08.06.2022 у справі №913/618/21, що доказувати факт здійснення відповідачем оплати, заявленої позивачем до стягнення, має саме відповідач, а не позивач.
З урахуванням вимог пункту 2.10 правил, відповідач зобов`язаний був кредитні кошти, надані банком в межах ліміту овердрафту, повернути позивачу в повному обсязі.
У зв`язку з неналежним виконанням умов договору відповідачем, позивач нарахував останньому 5216,93грн. відсотків за користування кредитними коштами за період 21.09.2021-30.05.2023, що відображається у розрахунку заборгованості наданому позивачем та підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку, вищенаведені нарахування проведені за фактичні періоди прострочення в межах строків, визначених законодавством, та у відповідності до погоджених сторонами в кредитному договорі умов. Розрахунок позову є арифметично вірним, відповідає вимогам законодавства та фактичним обставинам справи.
Враховуючи, що строк повернення кредиту та сплати процентів, відповідно до умов кредитного договору та частини 1 статті 530 ЦК України, є таким, що настав та зважаючи на те, що відповідач не спростував наявності заборгованості, не надав докази погашення заборгованості за кредитом, позовні вимоги про стягнення з ТОВ «Монтаж-Енерго» 40578,61грн. заборгованості по кредиту та 5216,93грн. заборгованості по процентах є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову повністю.
Розподіл судових витрат:
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено, що станом на 01.01.2023 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2684,00грн.
Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» в позовній заяві заявлена позовна вимога майнового характеру в загальному розмірі 45795,54грн. Позовна заява подана до суду в електронній формі через систему «Електронний суд».
З урахуванням наведених вище норм чинного законодавства судовий збір за таким позовом становить 2147,20грн.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2684,00грн., що підтверджується платіжною інструкцією №14791-16 від 25.12.2023, у більшому розмірі ніж встановлено чинним законодавством.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позов задоволено повністю, судовий збір у розмірі 2147,20грн. покладається на відповідача.
За відсутності клопотання позивача про повернення йому надмірно сплаченої суми судового збору, як то визначено статтею 7 Закону України «Про судовий збір», суд не вирішує питання повернення судового збору, сплаченого позивачем в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 2, 3, 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 231, 236-238, 240, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Енерго" про стягнення 45795,54грн., в тому числі: 40578,61грн. - прострочена заборгованість по кредиту та 5216,93грн. - прострочена заборгованість по процентах, задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Енерго" (87500, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру, 1, код ЄДРПОУ 43476075) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, місто Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість в розмірі 45795,54грн., в тому числі: 40578,61грн. - прострочена заборгованість по кредиту та 5216,93грн. - прострочена заборгованість по процентах, та витрати по оплаті судового збору в сумі 2147,20грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 21.02.2024.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117139793 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні