ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.02.2024Справа № 910/18847/23Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВК Артіс" про стягнення 24 554,19 грн,
без виклику представників сторін (без проведення судового засідання),
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У грудні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - Оператор) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВК Артіс" (далі - Товариство) 24 554,19 грн, з яких: 11 126,12 грн - пеня, 13 428,07 грн - штраф.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Товариством покладених на нього зобов`язань щодо поставки товару за укладеним між сторонами договором про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) від 20 січня 2023 року № 4600007117.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18 грудня 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення її недоліків.
27 грудня 2023 року до суду надійшли документи позивача для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27 грудня 2023 року було відкрито провадження у справі № 910/18847/23 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання).
Крім того, цією ухвалою відповідачу було визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України, у разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Оскільки на час прийняття вищевказаної ухвали суду відомості про наявність у відповідача електронного кабінету були відсутні, з метою повідомлення останнього про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 27 грудня 2023 року про відкриття провадження у справі № 910/18847/23 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: 03113, місто Київ, вулиця Полковника Шутова, будинок 9А.
Проте поштовий конверт із копією зазначеної ухвали був повернутий підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення Товариству, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Частинами 1, 2 статті 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 цього Закону).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою суду від 27 грудня 2023 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Проте відповідач в установлений строк відзиву на позовну заяву не подав, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направив.
Положеннями частини 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Жодних інших заяв чи клопотань від сторін справи також не надходило.
Беручи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність достатньої кількості документів для її розгляду по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
20 січня 2023 року між Оператором та Товариством було укладено договір про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) № 4600007117, відповідно до умов якого останнє зобов`язалося у визначений цим правочином строк передати у власність позивача готові текстильні вироби (ганчір`я обтиральне), зазначені в специфікації (додаток № 1 до договору), а Оператор - прийняти й оплатити зазначений товар.
Цей правочин підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками наведених юридичних осіб.
Відповідно до пункту 1.2. договору найменування (номенклатура, асортимент), кількість товарів, одиниця виміру, ціна за одиницю, строк поставки, місце поставки, інші умови цієї угоди зазначаються у специфікації.
Ціна договору з ПДВ становить - 1 180 260,00 грн. Ціна за одиницю товару наведена у специфікації (пункти 3.1.та 3.3. вказаного правочину).
Відповідно по пунктів 4.1. та 4.2. договору розрахунки здійснюються у безготівковій формі в національній валюті шляхом перерахування Оператором грошових коштів на поточний рахунок Товариства, зазначений у розділі 15 договору, на умовах, визначених цією угодою. Оператор зобов`язаний оплатити вартість переданих товарів не раніше 20-ти та не пізніше 30-ти календарних днів з дати поставки.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що Товариство зобов`язується передати Оператору товари в кількості, строки та в місці поставки відповідно до специфікації.
У специфікації (додаток № 1 до договору) сторони погодили, що строки поставки товарів визначаються кількістю календарних днів та становлять 60 календарних днів з дати отримання Товариством заявки Оператора.
Пунктом 5.3. договору передбачено, що поставка товарів здійснюється на умовах DDР "Поставка зі сплатою мита" (місце поставки згідно специфікації), ІНКОТЕРМС (Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної Торгової Палати (редакція 2010 року), з урахуванням умов пункту 5.1. цього правочину. Поставка товару здійснюється на підставі письмових заявок Оператора, які є невід`ємною частиною даного правочину. Оператор надсилає скан-копію підписаної уповноваженою особою заявки електронним листом на електронну адресу Товариства, зазначену в пункті 14.12. договору. Датою отримання заявки Товариством вважається дата надіслання відповідного повідомлення Оператором. Оригінали заявок надсилаються поштою на адресу Товариства, вказану в розділі 15 цієї угоди, цінним листом (з описом вкладення) з повідомленням про вручення або кур`єром під розписку. До моменту отримання оригіналу заявки Товариством надіслані електронною поштою заявки мають повну юридичну силу, породжують права та обов`язки для сторін, можуть бути поданні до судових інстанцій як належні докази і не можуть спростовуватися сторонами.
Відповідно до пункту 5.8. договору датою поставки товарів за цим правочином є дата підписання Оператором акта приймання товарів за кількістю та якістю відповідно до пункту 5.14. цієї угоди та передачі Товариством у повному обсязі таких документів: видаткової накладної, документа про підтвердження якості товарів на кожну одинцю (або партію) товару (паспорт якості), документа про підтвердження гарантійних зобов`язань виробника на товар (паспорт якості), товарно-транспортної накладної, рахунку-фактури.
Пунктом 5.14. договору передбачено, що приймання товарів здійснюється на підставі акта приймання товарів за кількістю та якістю.
Відповідно до пункту 6.3.1. вказаного правочину Товариство зобов`язалося забезпечити поставку товарів у строки, встановлені цим договором.
Згідно з пунктом 7.4. договору за порушення строків поставки товарів або недопоставку товарів Товариство сплачує Оператору пеню в розмірі 0,1 % вартості товарів, поставку яких прострочено та/або недопоставлено, за кожний день такого прострочення. За прострочення поставки товарів понад 30 календарних днів Товариство додатково сплачує штраф у розмірі 7% вартості таких товарів.
Сторони домовилися про те, що з метою виконання умов договору будуть здійснювати обмін документами, як електронними документами у розумінні Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", у тому числі створювати, пересилати та підписувати такі документи із застосуванням комп`ютерної програми "Система зовнішнього обігу електронних документів "DEALS". Електронний документ, підписаний кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) уповноважених осіб сторін і відправлений за допомогою зазначеної системи електронного документообігу, має юридичну силу, породжує права та обов`язки для сторін, може бути представлений до суду як належний доказ, а також визнається рівнозначним документу на паперовому носієві (пункти 13.1., 13.6. та 13.12. даного правочину).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 30 червня 2023 року (включно), а в частині розрахунків - до їх повного виконання. Закінчення терміну (строку) дії цього договору не звільняє сторони від виконання обов`язків, взятих на себе за цією угодою, та від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії даного правочину (пункти 12.1. та 12.2. договору).
Судом встановлено, що на виконання умов договору 15 березня 2023 року позивач надіслав Товариству в передбаченому договором порядку заявку на поставку № 1, підписану КЕП уповноваженої особи Оператора, у якій просив відповідача здійснити поставку готових текстильних виробів (ганчір`я обтирального): у кількості 8 920,00 кг на адресу: Київська область, місто Боярка, вулиця С. Петлюри, будинок 49; у кількості 16 390,00 кг на адресу: Кіровоградська область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, провулок Дружби, будинок 20; у кількості 7 680,00 кг на адресу: Дніпропетровська область, територія Новоалександрівської сільської ради, комплекс будівель та споруд 24; у кількості 6 510,00 кг на адресу: Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Похівка, Урочище "У гаю". Копія вказаної заявки на поставку товару наявна в матеріалах справи. Ця заявка була отримана Товариством через систему електронного документообігу 15 березня 2023 року, що підтверджується наявним у матеріалах скріншотом відповідного електронного повідомлення у вищевказаній програмі електронного документообігу.
Однак, як вбачається з наявних у матеріалах справи копії видаткової накладної від 12 липня 2023 року № 26/н та копії акта приймання товарів за кількістю та якістю від 13 липня 2023 року № 1265 (підписаний членами комісії Оператора), Товариство здійснило поставку товару в кількості 6 420,00 грн на суму 191 829,60 грн з порушенням передбаченого вищевказаною заявкою та договором строку. Вказана накладна підписана уповноваженим представником відповідача та скріплена його печаткою без заперечень і зауважень, а також підписана КЕП уповноважених представників сторін.
Враховуючи вищезазначені обставини, Оператор надіслав Товариству претензію від 17 серпня 2023 року № 1 (вих. № ТОВВИХ-23-11234) про сплату штрафних санкцій. Однак, ця претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За частиною 1 статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Стаття 663 ЦК України передбачає, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Матеріалами справи підтверджується і відповідачем не спростовано факт несвоєчасної поставки товару в строк, передбачений специфікацією та заявкою Оператора від 15 березня 2023 року № 1.
Частиною 1 статті 546 ЦК України визначено, що виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом частин 1, 2 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Згідно з частиною 3 вищезазначеної статті пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Преамбулою Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" (далі - Закон) передбачено, що цей закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань. Суб`єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності.
Згідно статей 1, 3 цього Закону платники грошових коштів за прострочення платежу сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за погодженням сторін. Зазначений розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання (частина 1 статті 550 ЦК України).
Частиною 1 статті 552 ЦК України встановлено, що сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов`язку в натурі.
Приписами статті 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Оскільки заявлені Оператором до стягнення пеня, нарахована за період з 16 травня 2023 року по 12 липня 2023 року в розмірі 11 126,12 грн, та штраф в розмірі 13 428,07 грн, нарахований на вартість товару, поставленого з прострочкою, є арифметично вірними, відповідають вимогам чинного законодавства та положенням договору, не перевищують граничних розмірів пені, встановлених статтею 3 Закону, позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаних сум підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, позов Оператора підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВК Артіс" (03113, місто Київ, вулиця Полковника Шутова, будинок 9А; ідентифікаційний код 41686808) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, місто Київ, проспект Гузара Любомира, будинок 44; ідентифікаційний код 42795490) 11 126 (одинадцять тисяч сто двадцять шість) грн 12 коп. пені, 13 428 (тринадцять тисяч чотириста двадцять вісім) грн 07 коп. штрафу та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 21 лютого 2024 року.
Суддя Є.В. Павленко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117141488 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Павленко Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні