Рішення
від 21.02.2024 по справі 200/7280/23
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2024 року Справа№200/7280/23

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ( код ЄДРПОУ: 20632802, місцезнаходження: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

15 грудня 2023 року через підсистему «Електронний Суд» до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд:

рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11 вересня 2023 року №056550005508, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 вересня 2023 року №056550005508 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 листопада 2023 року №056550005508 про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1) визнати неправомірними та скасувати;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1) від 04 вересня 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періодів роботи з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року.

В обґрунтування позовної заяви зазначено наступне.

У зв`язку з досягненням пенсійного віку, 04 вересня 2023 року позивачем було подано заяву до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1).

11 вересня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було винесено рішення №056550005508 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1), яке мотивоване тим, що позивач не має достатнього пільгового стажу за Списком №1. Зазначено про набуття страхового стажу 31 рік 11 місяців 09 днів, а пільгового стажу за Списком №1 - 00 років 00 місяців 00 днів. До пільгового стажу за Списком №1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не було зараховано періоди роботи з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, у зв`язку із тим, що для зарахування цих періодів стажу необхідно позитивне Рішення Комісії.

18 вересня 2023 року, позивач повторно подав заяву до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1). 22 вересня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві знову було винесено рішення №056550005508 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1)., яке мотивоване тим, що він не має достатнього пільгового стажу за Списком №1. Зазначено про набуття страхового стажу 31 рік 11 місяців 09 днів, а пільгового стажу за Списком №1 - 00 років 00 місяців 00 днів. До пільгового стажу за Списком №1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не було зараховано періоди роботи з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, у зв`язку із тим, що для зарахування цих періодів стажу необхідно позитивне Рішення Комісії. Додатково було вказано, що в паспорті відсутні реєстрація місця проживання.

Позивач намагався подати заяву до органів Пенсійного фонду України та документи для розгляду Комісією, але документи прийняті не були, оскільки ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» де працював позивач за Списком №1 не ліквідовані та з ЄДРПОУ не виключені, у зв`язку із чим було усно пояснено, що Комісія не має повноважень для розгляду документів.

08 листопада 2023 року позивач втрете звернувся до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1). 14 листопада 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було винесено рішення №056550005508 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1), яке мотивоване тим, що позивач не має достатнього пільгового стажу за Списком №1. Зазначено про набуття страхового стажу 36 років 11 місяців 10 днів, а пільгового стажу за Списком №1 - 05 років 07 місяців 19 днів. До пільгового стажу за Списком №1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не було зараховано періоди роботи з 01 вересня 2014 року по 25 серпня 2015 року та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, у зв`язку із тим, що в Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОК-5 відсутні дані про спецстаж.

Вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11 вересня 2023 року №056550005508, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 вересня 2023 року №056550005508 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 листопада 2023 року №056550005508 про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) неправомірними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області подано відзив на позов ОСОБА_1 , у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.

Позивачем до заяви про призначення пенсії не було додано документи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 (додаток 5) Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Постанова №637), виписки із наказів по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці, тому керуючись пунктами 18 та 20 Постанови № 637, стаж роботи за Списком №1 заявнику враховано згідно відомостей по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування з 14.05.2000 по 29.12.2000 (7 місяців 16 днів), з 01.01.2001 по 12.07.2002 (1 рік 6 місяців 12 днів), з 01.01.2003 по 27.01.2003 (27 днів), 01.09.2003 по 31.12.2003 (4 місяці), з 01.01.2004 по 11.03.2005 (1 рік 2 місяці 11 днів), з 08.11.2005 по 20.05.2006 (6 місяців 13 днів) та 01.05.2013 по 31.08.2014 (1 рік 4 місяці). Стаж роботи за Списком №1 складає 5 років 7 місяців 19 днів.

До пільгового стажу не враховано період роботи з 01.09.2014 по 25.08.2015 в ПрАТ Свинець та з 26.08.2015 по 28.09.2022 в ТОВ Спеціалізоване підприємство Свинець, в зв`язку з відсутністю даних щодо спеціального стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. На думку представника пенсійного органу, право на призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини2 статті114 Закону № 1058 позивач матиме після досягнення 55-річного віку, тобто з 04.09.2024. Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві подано відзив на позов ОСОБА_1 , у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.

До загального страхового стажу не зараховано період роботи з 16 квітня 1990 року по 06 серпня 1990 року, оскільки відсутні записи встановленого мінімуму трудової участі та загальна кількість відпрацьованих трудоднів.

Періоди роботи у ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року можливо зарахувати до спеціального стажу за Списком №1 в разі прийняття позитивного рішення Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. На даний час рішення відсутнє.

Факт не надання довідок про підтвердження шкідливих умов праці підтверджує позивач у позовній заяві, що ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Свинець» на теперішній час довідок про пільговий характер роботи не видає, оскільки атестація робочих місць відповідно до Постанови 442 не проводилась. Надання довідок про пільговий характер роботи та архівних довідок за періоди роботи з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року в ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року по ТОВ СП «Свинець» неможливо.

Вказує, що в органів Пенсійного фонду України відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах без наявності підтверджуючих документів проведення атестації робочого місця після 1991 року та надання пільгової довідки про підтвердження умов праці.

Крім того, відповідно до наданих документів для призначення пенсійним органом пенсії було виявлено, що у паспорті позивача відсутня реєстрація місця проживання.

Отже, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з порушенням пункту 2.22 Порядку №22-1 (документи, що засвідчують місце проживання (реєстрації), не надано) та із відсутністю пільгового стажу. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 20 грудня 2023 року залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії. Надано позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом надання : позовної заяви із зазначенням відомостей про наявність/відсутність електронного кабінету у позивача та його представника та доказів сплати судового збору у сумі 858,88 грн.

22 грудня 2023 року представником позивача через підсистему «Електронний Суд» надано відомості щодо наявності у представника позивача адвоката Варбан О.В. електронного кабінету та квитанцію від 21 грудня 2022 року про доплату судового збору у розмірі 858,88 грн.

Отже, вимоги ухвали суду від 20 грудня 2023 року були виконані позивачем.

Ухвалою суду від 27 грудня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/7280/23.

08 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області надано до суду відзив на позов та електронну пенсійну справу позивача.

10 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві надано до суду належним чином завірену копію електронної пенсійної справи позивача.

16 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві надано до суду відзив на позов.

18 січня 2024 року представником позивача надіслано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи відповіді архівної установи, однак до самого клопотання відповідь не додана.

Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив відповідно до вимог статті 163 КАС України.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .

04 вересня 2023 року через Веб портал Пенсійного фонду України позивач звернувся із заявою №3930 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, яке розглядало заяву позивача від 04 вересня 2023 року за №3930 за принципом екстериторіальності, від 11 вересня 2023 року за №056550005508 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку з порушенням п.2.22 Порядку (документи, що засвідчують місце проживання (реєстрації) не надані) та із відсутністю пільгового стажу. Періоди роботи у ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, можливо зарахувати до спеціального стажу за Списком №1 в разі прийняття позитивного рішення Комісією з питань підтвердження стажу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Рішення відсутнє.

18 вересня 2023 року позивач звернувся із заявою №4127 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, яке розглядало заяву позивача від 18 вересня 2023 року за №4127 за принципом екстериторіальності, від 22 вересня 2023 року № 056550005508 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку з порушенням п.2.22 Порядку (документи, що засвідчують місце проживання (реєстрації) не надані) та із відсутністю пільгового стажу. Періоди роботи у ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, можливо зарахувати до спеціального стажу за Списком №1 в разі прийняття позитивного рішення Комісією з питань підтвердження стажу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Рішення відсутнє.

08 листопада 2023 року через Веб портал Пенсійного фонду України позивач звернувся із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, яке розглядало заяву позивача від 08 листопада 2023 року за принципом екстериторіальності, від 14 листопада 2023 року за №056550005508 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі з 16.04.1990 по 06.08.1990, згідно трудової книжки від 26.03.1985 серії НОМЕР_3 , так як відсутня інформація про встановлений та відпрацьований мінімум трудової участі в громадському господарстві. Стаж роботи з шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 1 складає 5 років 7 місяців 19 днів. Право на призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини2 статті114 Закону заявник матиме після досягнення 55-річного віку, з 04.09.2024.

Зазначене і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Згідно з ч. 1ст. 9 Закону № 1058відповідно до цьогоЗаконув солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Ст. 10 Закону № 1058гарантує право вибору пенсійних виплат.

Так, у вказаній статті зазначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначаєст. 114 Закону № 1058.

Згідно з частиною 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно достатті 27та з урахуванням нормстатті 28цього Закону.

Пунктом 1 частини 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований статтею 62 Закону № 1788.

Ст. 62 Закону № 1788 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка, тому лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (уточнюючі довідки, відомості Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії регламентованийст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1ст. 44 Закону № 1058заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до приписів ч. 3ст. 44 Закону № 1058органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За правилами ч. 5ст. 45 Закону № 1058документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 30 травня 2023 року.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування(додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Перелік документів які можуть бути додані до заяви про призначення пенсії за віком, встановлений пунктом 2.1 Порядку № 22-1, зокрема відповідно до підпункту 2 цього пункту до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, (далі-Порядок № 637). Пункт 5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно допункту 20Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно зпунктами 1-6,8частини другої,частиною третьоюстатті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно зПорядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії; документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року№ 442«Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно із пунктом 4.3 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Згідно із пунктом 4.7 Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Пунктом 4.10 Порядку 22-1 встановлено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

З урахуванням вимог Порядку №22-1, суд приходить до наступних висновків:

з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України;

після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу. При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території;

після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії;

виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли, зокрема, у зв`язку з прийняттям Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві рішення від 11 вересня 2023 року №056550005508 та від 22 вересня 2023 року №056550005508, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

Слід відмітити, що рішення від 11 вересня 2023 року №056550005508 та від 22 вересня 2023 року №056550005508, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є ідентичними за змістом.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Так, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві посилається, зокрема, на те, що періоди роботи у ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року, можливо зарахувати до спеціального стажу за Списком №1 в разі прийняття позитивного рішення Комісією з питань підтвердження стажу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Рішення відсутнє.

Відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_3 , яка видана на ім`я позивача:

з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року позивач працював на посаді «шихтувальника плавильного відділення по 3 розряду» в Закритому акціонерному товаристві «Свинець»;

з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року позивач працював на посаді «плавильника плавильного та електротермічного відділення 4 розряду» в Закритому акціонерному товаристві «Свинець» ;

з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року позивач працював на посаді «плавильника плавильного та електротермічного відділення по 4 розряду» в Закритому акціонерному товаристві «Свинець»;

з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року позивач працював на посаді «учня дробільника» та «дробільника відділення підготування сировини 4 розряду» в Приватному акціонерному товаристві «Свинець». За результатом атестації робочих місць по умовам праці право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 «дробільника відділення підготування сировини» підтверджено.

з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року працював на посаді «машиніста дробільно помоло сортирувальних механізмів відділення підготування сировини» в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Свинець».

Відповідно до довідки ТОВ «Свинець» (код ЄДРПОУ: 30615525) від 23 червня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на підставі заяви від 29 травня 2023 року про надання довідки, яка підтверджує наявність пільгового стажу, за час роботи на ТОВ «Свинець» повідомлено наступне. Постановою господарського суду Луганської області від 22 березня 2021 року у справі №913/526/20 про банкрутство ТОВ «Свинець» (код ЄДРПОУ: 30615525, зареєстровано за адресою: 93118, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності 133 ) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В. Згідно акту приймання передачі документів, які підлягають довгостроковому зберіганню від 12 жовтня 2022 року, всі документи підприємства банкрута ТОВ «Свинець» (у тому числі, що підтверджують пільговий трудовий стаж) за період з 1999 2022 роки передані на зберігання до комунальної установи «Трудовий архів Костянтинівської міської ради».

Комунальною установою «Трудовий архів Костянтинівської міської ради» надано інформацію позивачу від 04 липня 2023 року №01-26/48 щодо надання архівної довідки про стаж за період роботи у ЗАТ «Свинець», ПрАТ «Свинець» з 14 травня 2000 року по 31 липня 2014 року. У зв`язку із веденням воєнного стану в Україні, проведення активних бойових дій та загостренням ситуації на території Донецької області, на виконання пункту 3 протоколу апаратної наради заступника Донецької облдержадміністрації від 25 липня 2022 року №01/07-22, відповідно до Порядку забезпечення евакуації, зберігання та знищення документів в умовах особливого періоду, архівні фонди ліквідованих підприємства документи з кадрових питань (особового складу) тимчасово евакуйовані та перебувають на збереженні у безпечному місці до стабілізації ситуації на відповідній території. На даний час надання архівних довідок не можливе.

Відповідно допункту 20Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (із змінами),пункту 12Положення про Пенсійний фонд України, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу для призначення пенсії №18-1 від 10 листопада 2006 року (далі Порядок 18-1).

Пунктом 1 Порядку №18-1 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, зокрема й для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.

Дія Порядку №18-1 поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років; у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи.

Відповідно до пункту 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань (пункт 4 Порядку 18-1).

Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи (пункт 6 Порядку №18-1).

Із заявою про підтвердження стажу роботи заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу (пункт 11 Порядку №18-1).

В абзаці другому пункту 11 Порядку №18-1 визначено, що для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:

документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

трудова книжка;

документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату;

копії документів про проведення атестації робочих місць;

копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.

Згідно з пунктом 10 Порядку №18-1 рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пункту 15 Порядку №18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Відтак, для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника у Порядку №18-1 визначена процедура підтвердження певних періодів роботи, що зараховується до стажу роботи. Для підтвердження стажу роботи заявник (уповноважений представник) подає до територіального органу Пенсійного фонду України відповідну заяву, за результатами розгляду якої комісією, що діє при органі Пенсійного фонду, приймається рішення про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Водночас, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Свинець» (код ЄДРПОУ: 30615525) перебуває в стані припинення у зв`язку з визнанням його банкрутом.

З даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, Індивідуальну відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) слідує, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Свинець» (код ЄДРПОУ : 30615525), у спірні періоди з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, сплачувались страхові внески.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Свинець» (код ЄДРПОУ: 39463271) не перебуває у процесі припинення, порушено справу про банкрутство.

З даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, Індивідуальну відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) слідує, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Свинець» (код ЄДРПОУ: 39463271), у спірні періоди з 26 серпня 2015 року по березень 2022 року сплачувались страхові внески.

Таким чином, суд вважає необґрунтованими посилання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у спірних рішеннях від 11 вересня 2023 року №056550005508 та від 22 вересня 2023 року №056550005508 щодо неможливості зарахування спірних періодів роботи позивача (з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року, з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року), до спеціального стажу за Списком №1 у зв`язку з відсутністю рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах здійснюються Комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до Порядку №18-1 лише у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника. Підприємства, на яких у спірний період роботи працював позивач не ліквідовано, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань

Також, суд вважає необґрунтованими посилання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у спірних рішеннях від 11 вересня 2023 року №056550005508 та від 22 вересня 2023 року №056550005508 про відсутність у паспорті заявника реєстрації, оскільки у матеріалах електронної пенсійної справи позивача, яка надана до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві наявний паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , який видано на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де на сторінці №14 міститься відмітка про зареєстроване місце проживання.

З приводу атестації робочого місця, слід зазначити наступне.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Як вже зазначалось судом, згідно з пунктом 3 Порядку № 383, привизначенні правана пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 4.2Порядку № 383 передбачено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Суд звертає увагу, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а. При цьому Верховний суд відступив від висновків Верховного Суду України, викладених у постановах від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13, від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14, від 10 й 17 березня 2015 року у справах № 21-51а15, та № 21-585а14, від 14 квітня 2015 року у справі № 21-383а14, від 02 грудня 2015 року у справі № 21-1329а15, від 10 лютого 2016 року у справі № 21-5432а15 та від 12 квітня 2016 у справі № 21-6501а15, щодо відсутності підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Інших підстав для не зарахування до пільгового стажу позивачу спірних періодів роботи пенсійним органом у спірних рішеннях не зазначено.

Слід врахувати і те, що відповідно до положень частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV,органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається значний обсяг прав та обов`язків в органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не надано жодних документів, підтверджуючих вчинення будь-яких дій для витребування документів чи проведення перевірки достовірності таких документів.

При таких обставинах суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11 вересня 2023 року №056550005508 та від 22 вересня 2023 року №056550005508 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Суд вважає вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини справи.

Крім того, судом встановлено, що спірні правовідносини виникли, зокрема, у зв`язку з прийняттям Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області рішення від 14 листопада 2023 року №056550005508, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Однак, суд не надає оцінку щодо не зарахування пенсійним органом до страхового стажу позивача періоду роботи у колгоспі, оскільки даний період страхового стажу не є спірним між сторонами.

Так, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області посилається, зокрема, на те, що стаж роботи з шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 1 складає 5 років 7 місяців 19 днів. Право на призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини2 статті114 Закону заявник матиме після досягнення 55-річного віку, з 04.09.2024.

Отже, як вбачається з оскаржуваного рішення, воно не містить конкретизації періодів, які не зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача з наведенням правових підстав для їх не зарахування щодо кожного періоду та, відповідно мотивів відмови у призначенні пенсії.Відповідачем не зазначено в чому полягає неповнота або невідповідність записів трудової книжки, із зазначенням правових підстав.

Вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другоїстатті 2 КАС України. Недотримання цих принципів є підставою для скасування такого рішення, оскільки з тексту оскаржуваного рішення неможливо визначити, які саме періоди роботи не зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача, підстави не зарахування щодо кожного періоду, відповідно відсутні мотиви щодо відмови у призначенні такої пенсії.

Відтак, враховуючи те, що відповідачем по суті не розглядалось питання щодо зарахування або незарахуванння періодів роботи до пільгового стажу, суд приходить висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 листопада 2023 року №056550005508 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Суд вважає вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини справи.

Щодо посилання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відзиві на позов про не зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 періодів його роботи з 01.09.2014 по 25.08.2015 та з 26.08.2015 по 28.09.2022, в зв`язку з відсутністю даних щодо спеціального стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, слід зазначити наступне.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року за №10-1 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі Положення 10-1), яке визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 4 та 5 Розділу 1 Положення 10-1, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб. Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація (далі - обробка інформації) про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування із: звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; звернень громадян до органів Пенсійного фонду України; інших джерел, передбачених законодавством (пункт 2 Розділу ІІ Положення 10-1).

Відповідно до норм Розділу 4 Положення 10-1, до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:

персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства;

відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства;

відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску відповідно дочастини третьоїстатті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

відомості електронних пенсійних справ, включаючи інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи; інформація про членів сім`ї застрахованої особи, які знаходяться на її утриманні, та її дітей;

періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків;

інформація щодо виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат;

інформація про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України, включаючи дані про надання особам електронних послуг відповідно доПоложення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (відомості веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України);

інформація про фізичних осіб, які сплачують / за яких сплачують страхові внески до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

відомості про надання третім особам інформації з Реєстру застрахованих осіб, що стосується такої застрахованої особи.

Відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Аналізуючи викладене вище, слід зробити висновок про те, що до облікових карток яка створюється для кожної застрахованої особи та яка є складовою Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про таких осіб в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду, зокрема: персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності; відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства; відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства, тощо.

З реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) слідує, що у розділі відомості по спеціальному стажу, у період з вересня 2014 року відсутні такі відомості.

Водночас, відсутність відомостей по спеціальному стажу в Індивідуальних відомостях про застраховану особу не є підставою для позбавлення особи права на пенсію, оскільки такі відомості до Реєстру застрахованих осіб (зміни, уточнення) вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, у даному випадку страхувальником ТОВ «СП «Свинець».

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) від 04 вересня 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періодів роботи з 14 травня 2000 року по 27 січня 2003 року, з 01 вересня 2003 року по 11 березня 2005 року, з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року, з 01 квітня 2013 року по 25 серпня 2015 року та з 26 серпня 2015 року по 28 вересня 2022 року.

Відповідно до пунктів 2-4 частини другоїстатті 245 КАС Україниу разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язати утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Частиною третьоюстатті 245 КАС Українипередбачено право суду у разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Так, з розрахунку стажу форми РС-право слідує, що ОСОБА_1 при розгляді заяви від 08 листопада 2023 року, зараховано до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи:

з 14 травня 2000 року по 29 грудня 2000 року,

з 01 січня 2001 року по 12 липня 2002 року,

з 01 січня 2003 року по 27 січня 2003 року,

з 01 вересня 2003 року по 31 грудня 2003 року,

з 01 вересня 2003 року по 31 грудня 2003 року,

з 01 січня 2004 року по 11 березня 2005 року,

з 08 листопада 2005 року по 20 травня 2006 року,

з 01 травня 2013 року по 31 серпня 2014 року.

Пільговий стаж за Списком №1 становить 05 років 07 місяців 19 днів.

Враховуючи розрахунок стажу форми РС-право, який сформовано при розгляді заяви позивача від 08 листопада 2023 року та зарахування вищезазначених періодів роботи позивача до пільгового стажу за Списком №1 при розгляді заяви від 08 листопада 2023 року, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 вересня 2023 року №3930 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1), з урахуванням висновків суду.

Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що відповідно до вимог частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно норм статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;

3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин;

4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;

5) як розподілити між сторонами судові витрати;

6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення;

7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Норми статті 245 КАС України визначають повноваження суду при вирішенні справи. Так, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Рішення суду, згідно положень статті 246 КАС України, складається з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин.

У вступній частині рішення зазначаються:

1) дата і місце його ухвалення;

2) найменування суду;

3) прізвище та ініціали судді або склад колегії суддів;

4) прізвище та ініціали секретаря судового засідання;

5) номер справи;

6) ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи;

7) вимоги позивача;

8) прізвища та ініціали представників учасників справи та прокурора.

В описовій частині рішення зазначаються:

1) стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача;

2) заяви, клопотання учасників справи;

3) інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

У мотивувальній частині рішення зазначаються:

1) обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини;

2) докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення;

3) мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову;

4) чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку;

5) норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування;

6) норми права, на які посилалися сторони, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування;

7) мотиви, з яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень суд, відмовляючи у позові, дійшов висновку, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень визнано судом таким, що вчинено відповідно до вимогчастини другоїстатті 2 цього Кодексу.

У резолютивній частині рішення зазначаються:

1) висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог;

2) розподіл судових витрат;

3) строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження;

4) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.

Суд зазначає, що висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов`язковими для врахування суб`єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення.

Отже, суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов`язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем за подання цього позову сплачено судовий збір у сумі 1717,76 грн.

Позовна заява подана через підсистему «Електронний Суд».

Згідно з положеннями частини першоїстатті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на викладене вище, у зв`язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідачів, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 858,88 грн з кожного.

При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3ст. 4 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ( код ЄДРПОУ: 20632802, місцезнаходження: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11 вересня 2023 року №056550005508 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 вересня 2023 року №056550005508 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 листопада 2023 року №056550005508 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 вересня 2023 року №3930 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список №1), з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім ) гривень 88 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ( код ЄДРПОУ: 20632802, місцезнаходження: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім ) гривень 88 копійок

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного провадження 21 лютого 2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративногосуду.

Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.

Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua

Суддя А.С. Зеленов

Дата ухвалення рішення21.02.2024
Оприлюднено23.02.2024
Номер документу117147028
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії