Рішення
від 15.02.2024 по справі 401/4439/23
СВІТЛОВОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 401/4439/23

провадження № 2/401/630/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., за участю секретаря судового засідання Яцини А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у відкритому судовому засіданні в м. Світловодську справу за позовом Кіровоградського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування незаконно отриманих коштів (соціальної виплати у вигляді допомоги по безробіттю), -

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2023 року представник позивача ОСОБА_2 звернулась до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів в розмірі 1290 грн. 32 коп. та суми сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн. 00 коп.

Свій позов мотивує тим, що 06 листопада 2020 року відповідач отримав статус безробітного та йому було призначено виплату допомоги по безробіттю. У період перебування на обліку у центрі зайнятості в статусі безробітного відповідач працевлаштувався за договором цивільно-правового характеру до ТОВ Житлово-Будівельний Кооператив № 12 з 01 грудня 2020 року. Перебування відповідача у трудових відносинах з ОСОБА_3 №12 та отримання відповідної винагороди позбавляє особу права на отримання статусу безробітного та унеможливлює отримання допомоги по безробіттю. Тому не повідомлення відповідачем позивача про наявність такої обставини свідчить про недобросовісність та невиконання ним своїх обов`язків, що відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю, як наслідок, звернення з позовом до суду.(а.с.1-4)

Ухвалою судді від 08 грудня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін по справі, призначено судове засідання.(а.с.28-29).

Представник позивача в судове засідання не з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив проводити розгляд справи без його участі, проти заочного розгляду справи не заперечував, про що надав відповідну заяву.

Відповідач ОСОБА_1 на розгляд справи не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, шляхом направлення судових повісток за місцем реєстрації. Поштові повідомлення повернулися до суду без вручення з причин відсутності адресата за вказаною адресою. (а.с.46,47)

Згідно ч. 7 ст. 128 ЦПК України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи положення ч. 7 ст. 128 ЦПК України відповідач вважається таким, що повідомлений про дату та час розгляду справи належним чином. Відзив щодо позову та заяв про розгляд справи без його участі відповідач не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 191 ЦПК у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

При таких обставинах суд проводить розгляд справи у відповідності до положень ст. 280 ЦПК України, в заочному порядку, на підставі наявних у ній матеріалів.

Враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.

Судом встановлено, що 06 листопада 2020 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявами про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».(а.с.12,13)

Відповідно до витягу з наказів Світловодської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 06 листопада 2020 року про прийняті рішення по ОСОБА_1 надано відповідачу статус безробітного, призначено та розпочато виплату допомогу по безробіттю, а наказом від 29 січня 2021 року припинено виплату допомоги по безробіттю відповідачу.(а.с.11,14)

Актом звірки № 4 від 25 січня 2021 року проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», позивачем встановлено, що відповідач ОСОБА_1 в період перебування на обліку як безробітна особа з 06 листопада 2020 року працевлаштувався за договором цивільно-правового характеру в Житлово-Будівельний кооператив №12, ЄДРПОУ 23694637, з 01 грудня 2020 року. Зазначено, що особа безпідставно отримувала допомогу по безробіттю в період з 01 грудня 2020 року по 24 січня 2021 року.(а.с.15)

01 грудня 2020 року між підприємством ЖБК №12 в особі голови правління Кларк О.В. (Замовник) та ОСОБА_1 (Виконавець) укладено договір підряду, згідно якого виконавець бере на себе зобов`язання по виконанню робіт згідно завдань і обов`язків двірника зі встановленою платою у розмірі 1864,00 грн. щомісячно, на період з 01 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року. (а.с.16)

Згідно розрахунку суми допомоги по безробіттю, яка підлягає відшкодуванню № 12-39/67/11 від 04 лютого 2021 року, втрати, що підлягають відшкодуванню з ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2020 року по 24 січня 2021 року, складають 1290 грн. 32 коп.(а.с.17)

Наказом Кіровоградського обласного центру зайнятості № 90-Д-2021 від 04 лютого 2021 року вирішено вжити заходів щодо повернення коштів у сумі 1290 грн. 32 коп. як допомоги по безробіттю. (а.с.18)

05 лютого 2021 року за вих. № 04-17/185/01/21, 29 травня 2023 року за вих. № 04-17/101/04/23 Світловодською міськрайонною філією Кіровоградського обласного центру зайнятості неодноразово повідомлено відповідача ОСОБА_1 про необхідність добровільної сплати боргу. (а.с.19,21,22)

Станом на момент звернення позивача з позовом до суду заборгованість в добровільному порядку відповідачем ОСОБА_1 не погашена, що підтверджується довідкою Кіровоградського обласного центру зайнятості від 16.11.2023 року №17. (а.с.23)

Згідно зі ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися нам припущеннях. У відповідності до ст.ст.12,81 ЦПК України.

За ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Як регламентовано ст.ст.1, 4, 43, 44, 45 Закону України «Про зайнятість населення», безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування. Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Статусу зареєстрованого безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема за віком, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"та цього Закону. Зареєстровані безробітні зобов`язані протягом трьох робочих днів інформувати кар`єрного радника про обставини, які є підставою для припинення реєстрації, визначені частиною першою статті 45 цього Закону.

Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.

До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

У відповідності до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 19 вересня 2018 року за № 792 (чинний на час виникнення спірних правовідносин), центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту).

У силу положень ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України № 60/62від 13лютого 2009 року,визначено механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом:

звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів;

використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду;

проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.

За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

За правилами ст.ст.1212, 1215 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц дійшла висновку, що у ст.1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Оскільки відповідач свій обов`язок щодо своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення і надання соціальних послуг, не виконав, то його дії з отримання допомоги по безробіттю за період з 01 грудня 2020 року до 24 січня 2021 року є недобросовісними, що є підставою для повернення цих коштів у розмірі 1290,32 грн.

Відповідач ОСОБА_1 не подав відзиву на позов, не заперечив проти позовних вимог.

Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, обставини, наведені позивачем знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, а відтак позов підлягає задоволенню.

Судові витрати у справі суд розподіляє відповідно до правилст.141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 128, 280, 191ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов Кіровоградського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування незаконно отриманих коштів (соціальної виплати у вигляді допомоги по безробіттю) задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кіровоградського обласного центру зайнятості незаконно отримані кошти в розмірі 1290 (одна тисяча двісті дев`яносто) грн. 32 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кіровоградського обласного центру зайнятості 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів шляхом подання апеляційної скарги в порядку ст.ст. 351-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 289 ЦПК України.

Найменування сторін:

Позивач: Кіровоградський обласний центр зайнятості, вул. Леоніда Куценка, 12, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 02771569;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Н.Л. Волошина

СудСвітловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено23.02.2024
Номер документу117168638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —401/4439/23

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Волошина Н. Л.

Ухвала від 09.01.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Волошина Н. Л.

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Волошина Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні