Рішення
від 22.02.2024 по справі 461/4765/23
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №461/4765/23

Провадження №2-др/461/11/24

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2024 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова в складі:

головуючого - судді Кротової О.Б.,

за участі секретаря судового засідання Старовецької С.І.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивачки ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові заяву представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Зазуляка Йосипа Михайловича про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «МЕДІС» про захист прав споживача, відшкодування матеріальної та моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

рішенням Галицькогорайонного судум.Львовавід 13.02.2024частково задоволенопозов ОСОБА_1 до ПП«МЕДІС» прозахист правспоживача,відшкодування матеріальноїта моральноїшкоди,ухвалено стягнутиіз відповідача ПП«МЕДІС» накористь ОСОБА_1 відшкодування матеріальноїшкоди врозмірі 400грн та70000грн моральноїшкоди,а всього70400грн.,а такожсудові витрати за проведення експертизи в розмірі 16000 грн. Крім цього, ухвалено стягнути із ПП «МЕДІС» в дохід держави судовий збір в розмірі 725 грн 87 коп.

В ході судового розгляду даної справи представником позивачкиадвокатом Зазуляком Й.М. заявлено про наявність у позивачки судових витрат, а саме витрат на професійну правничу допомогу.

Від представника позивачки адвоката Зазуляка Й.М. 14.02.2024 надійшла заява про ухвалення додаткового рішення у даній справі, у якій просить стягнути з відповідача в користь позивача 30 000 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та представник позивачкиадвокат Зазуляк Й.М. заяву підтримали, просили ухвалити додаткове рішення та стягнути зазначену вище суму витрат на професійну правничу допомогу.

Відповідач ПП «МЕДІС» явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, шляхом скерування повісток на електронну адресу відповідача та його представника, будь-яких заяв чи клопотань до суду не надходило.

Заслухавши думку позивача та її представника, дослідивши матеріали заяви представника позивача про ухвалення додаткового рішення та матеріали цивільної справи, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.270 ЦПК Українисуд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно із ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку із розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Із урахуванням наведених норм та викладених обставин, оскільки питання щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу судом не вирішено при ухваленні рішення та представником позивачки ОСОБА_2 до закінчення судових дебатів зроблено відповідну заяву про те,що розмірвитрат напрофесійну правничудопомогу,які позивач сплатила або має сплатити в зв`язку з розглядом справи ним буде подано протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, суд вважає за необхідне ухвалити додаткове рішення у цивільній справі щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч. 2ст. 137 ЦПК Україниза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 3ст. 137 ЦПК Українидля визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною 4статті 137 ЦПК Українипередбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно із п. 2 ч. 3ст. 141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 137 ЦПК України).

Частиною 5ст. 137 ЦПК Українивстановлено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

У розумінні положень частини 5 статті 137 ЦПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на тому, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність (постанови Великої Палати Верховного Суду: від 12 травня 2020 року у справі № 904/4507/18 (провадження № 12-171гс19), від 16 листопада 2022 року у справі № 922/1964/21 (провадження № 12-14гс22).

Процесуальний закон визначає критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.

Такий висновок міститься у додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19).

У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостої статті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності, тому при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу слід надавати оцінку виключно тим обставинам, щодо яких інша сторона має заперечення.

Поряд з вказаним необхідно наголосити увагу, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини п`ятої статті 137 ЦПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.

Вказане висловлено у постановах Верховного Суду від 26.01.2022 справа №127/1415/20, від 03.08.2022 справа №569/1159/20, від 04.08.2022 справа №761/20215/19.

Згідно зі ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлено, що правнича допомога позивачці ОСОБА_1 надавалась адвокатом Зазуляком Й.М. (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 02.07.2007 №21/577, видане Закарпатською обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури), на підставі договору про надання правової допомоги №21/29 від 27.07.2021.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу стороною позивача подано до суду:

- відповідний договір про надання правової допомоги №21/29 від 27.07.2021, згідно п.5.1 якого клієнт зобов`язується виплатити адвокатові за надання правової допомоги гонорар, сума якого встановлюється за домовленістю у окремому додатку договору;

- додаток №1 до договору №21/29 від 27.07.2021 акт погодження вартості послуг адвоката, згідно якого сторони погодили, що розмір винагороди (гонорар) за надання правової допомоги буде становити 30000 грн, без врахування витрат на відрядження, витрат на поштову кореспонденцію, транспортних витрат, а також встановили перелік послуг, які входять у вартість;

- додаток №2 до договору №21/29 від 27.07.2021 - акт приймання-передачі виконаної роботи та наданих послуг від 14.02.2024, який містить детальний опис виконаної роботи на наданих послуг;

- відповідну квитанцію від 29.07.2021 про оплату позивачем ОСОБА_1 на рахунок адвоката Зазуляка Й.М. за адвокатські послуги 30 000 грн.

Згідно із вищевказаними доказами загальна вартість наданих послуг адвокатом Зазуляком Й.М. позивачці ОСОБА_1 складає 30 000 грн.

Відповідач ПП «МЕДІС» не скористався своїм правом на подання заяви про зменшення витрат на правову допомогу та не заперечував щодо співмірності витрат на правову допомогу.

Дослідивши надані докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу адвоката під час розгляду цивільної справи №461/4765/23, складність самої справи, обсяг наданих адвокатських послуг, виходячи з критерію розумності та співрозмірності, враховуючи вищезазначені висновки Верховного Суду, а також відсутність клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката відповідно до приписів ч.5 ст.137 ЦПК України, не надання відповідачем будь яких доказів, які б свідчили про необґрунтованість та неспівмірність витрат на правничу допомогу, які понесені позивачем, суд вважає, що з відповідача ПП «МЕДІС» слід стягнути витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 30000 грн.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 264, 265, 270 ЦПК України,

у х в а л и в:

заяву представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Зазуляка Йосипа Михайловича про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.

Стягнути із Приватного підприємства «МЕДІС» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі30 000 (тридцять тисяч)грн.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено 22.02.2024.

Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Приватне підприємство «МЕДІС», код ЄДРПОУ 30203135, м.Львів, вул.Куліша, 47/1а.

Суддя О.Б. Кротова

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення22.02.2024
Оприлюднено26.02.2024
Номер документу117171540
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —461/4765/23

Постанова від 10.12.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Постанова від 10.12.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Постанова від 10.12.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 15.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні