Рішення
від 22.02.2024 по справі 912/2403/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 рокуСправа № 912/2403/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/2403/23

за позовом: Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк", вул. Єреванська, 1, м. Київ, 03087, в особі Кіровоградської обласної дирекції АБ "Укргазбанк", вул. Соборна, 17, м. Кропивницький, 25009

до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Затишна Оселя 147", вул. 6-го Грудня, 147, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000

про стягнення 92 109,03 грн

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - ПАТ АБ "Укргазбанк", позивач, Банк) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Затишна Оселя 147" (далі - ОСББ "Затишна Оселя 147", відповідач) про стягнення заборгованості за кредитним договором № 1692/2020/КОД-МСБ від 24.09.2020, яка складається з: 92 108,36 грн заборгованості по кредиту простроченої; 0,20 грн заборгованості (3% річних) за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків; 0,47 грн суми збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог вказано про неналежне виконання відповідачем, як позичальником, умов кредитного договору № 1692/2020/КОД-МСБ від 24.09.2020 в частині своєчасного погашення кредиту.

Ухвалою суду від 29.12.2023 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/2403/23 за правилами спрощеного позовного провадження. Постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.

Відповідач відзиву на позову не подав, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.

Відповідач є таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи, свідченням чого є поштове повідомлення про отримання відповідачем ухвали суду про відкриття провадження у справі у даній справі.

Частиною 2 ст. 178 ГПК України та ч. 9 ст. 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 1 ст. 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

З підстав викладеного та в межах законодавчо визначених строків, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні обставини.

24.09.2020 між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ОСББ "Затишна Оселя 147" (Позичальник) укладено Договір №1692/2020/КОД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (далі - Договір про приєднання) (а.с. 21-24), у відповідності до умов якого Позичальник у зв`язку з приєднанням до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" в повному обсязі акцептувало Правила падання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (оферту, що розміщена на сайті: http: //www.ukrgasbank.com) (далі - Правила), з якими позичальник ознайомився, погодився та зобов`язався виконувати та на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України, укладає Договір про приєднання.

Відповідно до п. 1. Договору загальний ліміт кредитної лінії встановлений Банком Позичальнику в розмірі 405 770,00 грн.

У відповідності до п. 2 Договору про приєднання, кредитна лінія відкривається з 24.09.2020 по 23.09.2025 (включно), Позичальник погашає кредит у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування (Додаток №1 до Договору про приєднання).

Положеннями п. 3 Договору про приєднання визначено, що позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному тарифами, які наведені в Додатку № 2 до Договору про приєднання.

Пунктом 4 Договору про приєднання визначено, що цільове використання кредитних коштів: світлопрозорі конструкції з енергозберігаючим склом (крім однокамерних) у тому числі вікна та балконні двері у квартирах, для місць загального користування (під`їздів), підвалів, технічних приміщень, гориш та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них; Двері для місць загального користування (під`їздів), підвалів технічних приміщень, горищ та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них; вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби вимірювальної техніки (прилади обліку, лічильники), прилади та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них; Обладнання і матеріали для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів, що відповідає підпункту 20 пункту 2 додатку 2 до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р. №243.

За користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 цього Договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами, з врахуванням встановленого Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за договором про приєднання (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі - базова процентна ставка) встановлюється у розмірі 16,20 % річних (п. 5 Договору).

В п. 6 Договору передбачено, що за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), у т.ч. строки, визначені в Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення кредиту, встановлених внаслідок застосування банком вимог дострокового повного або часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про приєднання, процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 5 Договору про приєднання збільшеного на 5,0% процентних пункти.

Відповідно до п. 9 Договору тарифи на кредитні операції наведені у Додатку № 2 до цього Договору про приєднання.

Згідно п. 10 Договору кредитні кошти надаються банком позичальнику на підставі письмової заяви на отримання кредиту позичальника відповідно до Додатку № 1 до Правил в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами шляхом:

- оплати в межах сум та відповідно до строків, визначених у п. 2 Договору про приєднання, розрахункових документів або інших документів, на підставі яких буде здійснюватися придбавання та/або впровадження обладнання наданих позичальником, безпосередньо з позичкового рахунку, відкритого в АБ "Укргазбанк".

Надання банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання Банком у строк не менш як за один банківський день до дати видачі коштів в межах ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви позичальника та підтвердження Банком намірів про видачу кредитних коштів в межах ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви позичальника.

Положеннями п. 11 Договору визначено, що з підписанням Договору про приєднання Позичальник надає Банку доручення здійснювати договірне списання коштів з поточного(их) рахунку(ів) позичальника в національній та в іноземних валютах, банківських металах, а саме: списувати на користь банку з поточного(их) рахунку(ів) позичальника в АБ "Укргазбанк" та будь-яких інших поточних рахунків в національній та іноземній валютах, банківських металах, що відкриті або будуть відкриті позичальником у банку, будь-яку заборгованість позичальника перед банком, що виникла відповідно до умов договору про надання кредиту, в тому числі суму заборгованості за кредитом, процентами за користування кредитними коштами, комісіями, платежів згідно п. 4.4 Правил, всіх обґрунтованих та документально підтверджених видатків, понесених Банком під час виконання умов договору про надання кредиту, у випадку порушення позичальником умов Договору про приєднання.

Відповідно до п. 13 Договору Позичальник сплачує комісії банку у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до Договору про приєднання).

Згідно п. 16 Договору інші умови надання кредитних коштів, не передбачені цим договором про приєднання, регулюються положеннями Правил.

Відповідно до п. 18 Договору підписанням цього договору Позичальник підтверджує, що всі умови договору про приєднання (в тому числі інформаційні додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення; що отримав від Банку інформацію, зазначену в частині другій статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", до підписання цього договору про приєднання.

До Договору підписано Додаток № 1 - Графік зменшення ліміту кредитування, яким передбачений період дії ліміту: з 24.09.2020 по 21.08.2025, а також визначений діючий ліміт кредитної лінії.

Додатком № 2 до Договору про приєднання є Тарифи.

21.05.2021 сторонами підписано Додаткову угоду №1 до Договору, якою передбачено, що у зв`язку з отриманням відшкодування частини суми кредиту з боку Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України у розмірі 197912,21 грн та направленням Банком отриманих коштів на погашення заборгованості Позичальника за основним боргом, керуючись п.3.1.5. Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк", сторони домовились викласти Додаток 1 "Графік зменшення ліміту кредитування" Договору в новій редакції (а.с. 35-26).

19.07.2022 сторонами підписано Додаткову угоду №2 до Договору, за якою сторони домовились перенести строк сплати процентів та комісій, нарахованих та не сплачених (в т.ч. прострочених) станом на дату укладання цієї Додаткової угоди із встановленням графіку погашення відтермінованих процентів та комісій рівними частинами з серпня 2022 року, в дату платежу за процентами та комісіями, встановлену Договором про приєднання, а також, внесено зміни в Додаток 1 до Договору про приєднання та викладено його в редакції Додатку №1 до цієї Додаткової угоди (а.с. 27-28).

Рішенням Кредитної Ради АБ "Укргазбанк" від 25.07.2019 № 178/11 затверджено Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк".

Ці Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (далі - Правила), разом із Договором про приєднання до Правил та всіма додатками та додатковими угодами до них складають Договір про надання кредиту.

Ці Правила регулюють відносини, які виникають між Банком та Позичальниками протягом строку дії Договору про надання кредиту в межах чинного законодавства України /п. 1.1 Правил/.

Підписанням Договору про приєднання Позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил /п. 1.2. Правил/.

Відповідно до п. 2.7 Правил, нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного Договором про приєднання, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в Договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання Договору про надання кредиту, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені п. 4.4.2. цих Правил.

Згідно п. 2.8. Правил, проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит відповідно до п.2 Договору про приєднання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту або в день зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання Договору про надання кредиту, на рахунок вказаний в п. 12 Договору про приєднання. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.2.10 цих Правил. У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цими Правилами строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. 2.13. цих Правил.

Згідно п. 3.1.1 Правил - банк зобов`язаний, з урахуванням умов, встановлених положеннями цих Правил, видати Кредит в сумі, визначеній в Договорі про приєднання виключно після оплати Позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому Договором про надання кредиту.

Згідно з п.п. 3.2.2, 3.2.3. Правил Позичальник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені Договором про приєднання, повернути отриману суму Кредиту. Своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому Договором про надання кредиту, сплачувати проценти та комісії, платежі, відповідно до п.4.4. цих Правил, а також суми передбачених Договором про надання кредиту штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цих Правил.

24.09.2020 позивач надав відповідачу кредитні кошти в розмірі 405 770,00 грн та здійснював нарахування відсотків, на підтвердження чого до суду надано виписку з банківського рахунку відповідача (а.с. 9-16).

За розрахунком Банку, відповідач не виконував належним чином свої зобов`язання за Договором та не повертав кредитні кошти у визначені Договором строки.

24.02.2023 за вих. № 172/6522/2023 Банк направив Позичальнику лист-вимогу (а.с. 31-32) щодо повернення всієї суми кредиту протягом 30 календарних днів від дати пред`явлення вимоги. Вказана претензія залишена без задоволення.

Згідно розрахунку позивача (а.с. 7-8) на час звернення до суду із позовною заявою заборгованість відповідача становить 92 108,36 грн заборгованості по кредиту простроченої, 0,20 грн заборгованості (3% річних) за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків; 0,47 грн суми збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків.

Вищевикладені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Норми права, які застосовано судом.

Відповідно до ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язання, в силу якого одна сторона (у тому числі боржник) зобов`язана вчинити певну дію на користь іншої сторони, а інша сторона (у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно загальних умов виконання, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (позика), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Частинами 1, 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

У відповідності до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідно до ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

На підставі ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ч.ч. 1-4 ст. 13).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86).

Мотивована оцінка поданих доказів.

Наявність укладеного між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ОСББ "Затишна Оселя 147" кредитного договору №1692/2020/КОД-МСБ від 24.09.2020 свідчить про виникнення між ними майново-господарських зобов`язань, в силу яких, як встановлено приписами ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України, одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

З наданого до справи розрахунку та виписок по рахунку підтверджено надання Банком та отримання ОСББ "Затишна Оселя 147" кредитних коштів в рамках виконання Договору, повернення яких здійснено не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість по кредиту в розмірі 92 108,36 грн.

Відповідач не надав будь-яких заперечень щодо факту укладання кредитного договору, отримання коштів у вигляді кредиту, їх розміру та обсягу зобов`язань відповідача за договором.

При цьому, суд враховує правову позицію, висвітлену в постанові Верховного Суду від 23.09.2019 у справі №910/10254/18, згідно з якою банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.

Банк скористався своїм правом достроково вимагати повернення кредиту, що передбачено ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, направивши відповідачу лист-вимогу № 172/6522/2023 від 24.02.2023 про повернення всієї суми заборгованості за Кредитним договором в строк протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дати пред`явлення цієї вимоги.

З підстав викладеного та враховуючи наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з ОСББ "Затишна Оселя 147" на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" заборгованості за фактично одержаним і неповернутим кредитом в розмірі 92 108,36 грн.

Щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає право кредитора вимагати сплати суму боргу з урахуванням індексу інфляції та 3% річних протягом усього періоду прострочення до моменту повного виконання боржником своїх грошових зобов`язань перед кредитором.

Разом з цим, згідно п. 18 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України в редакції Закону України № 2120-IX від 15.03.2022, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу,

Згідно розрахунку позивача враховано зазначені обмеження періоду нарахувань та здійснено розрахунок інфляційних втрат і 3% річних до дати введення воєнного стану.

Розрахунок 3% річних здійснено за 21.12.2021 на суму 1 013,05 грн за період прострочення сплати кредиту, що становить 0,08 грн та за 21.12.2021 на суму 1 407,52 грн за період прострочення сплати процентів, що становить 0,12 грн, а всього - 0,20 грн

Інфляційні нараховано за аналогічний період, однак такі нарахування проведено позивачем неправильно з підстав наступного.

Порядок індексації грошових коштів для цілей застосування ст. 625 Цивільного кодексу України визначається із застосуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) за офіційними даними Державного комітету статистики України у відповідний місяць прострочення боржника, як результат множення грошового доходу на величину приросту споживчих цін за певний період, поділену на 100 відсотків (абзац п`ятий пункту 4 постанови КМУ №1078).

Така правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.06.2020 у справі №905/21/19 і в даному випадку суд її враховує.

Таким чином, інфляційні розраховуються за місяць, а не за певну кількість днів, як здійснено позивачем у розрахунку.

Водночас на практиці існують випадки прострочення виконання грошового зобов`язання неповний місяць.

У даному випадку суд звертається до позиції Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 20.11.2020 по справі № 910/13071/19, де сформульовано такий висновок:

"Якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці".

Отже, якщо період прострочення складає половину або менше місяця, то інфляційні за такий місяць не нараховуються. Якщо більше половини місяця, то інфляційні нараховуються за такий місяць.

Згідно розрахунку позивача, інфляційні нарахування за прострочення кредиту та процентів здійснено за 1 день - 21.12.2021. При цьому, згідно Графіку зменшення ліміту кредитування та строку сплати процентів, кінцевою датою погашення кредиту і процентів є 20 число кожного місяця, а отже здійснення інфляційних нарахувань по простроченим платежам зі строком оплати до 20.12.2021 можливе лише з наступного місяця, тобто з січня 2022 року.

За вказаних обставин відсутні підстави для стягнення суми 0,47 грн інфляційних, які нараховано позивачем за 21.12.2021. Суд обмежений періодом розрахунку позивача та не може вийти за його межі для здійснення правильного розрахунку.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в розмірі 92 108,36 грн кредиту та 0,20 грн 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту і процентів. У задоволенні позову в іншій частині суд відмовляє.

Судові витрати.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Затишна Оселя 147" (вул. 6-го Грудня, 147, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000, ідентифікаційний код 23697280) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (вул. Єреванська, 1, м. Київ, 03087, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість за договором № 1692/2020/КОД-МСБ від 24.09.2020, яка складається з: 92 108,36 грн заборгованості по кредиту та 0,20 грн 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків, а також 2 684,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Публічному акціонерному товариству акціонерний банк "Укргазбанк" в особі Кіровоградської обласної дирекції АБ "Укргазбанк" до електронного кабінету з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Затишна Оселя 147" за адресою: вул. 6-го Грудня, 147, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000.

Повне рішення складено 22.02.2024.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.02.2024
Оприлюднено26.02.2024
Номер документу117174425
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —912/2403/23

Рішення від 22.02.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 29.12.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 22.12.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні