Справа № 577/469/24
Провадження № 2/577/336/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2024 року м.Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Потій Н.В.,
за участю секретаря Подейко Т.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Конотоп цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Конотопської міської ради, третя особа Об`єднання власників квартир будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , про визнання права власності на кооперативну квартиру,-
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позицій учасників справи:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати за ним право власності на кооперативну квартиру, загальною площею 63,8 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 . В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 28.12.1984 до теперішнього часу, проживає в квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , яка йому належить. Позивач сплачує всі комунальні послуги за квартиру. 11.02.1993 головою ЖБК-9 на його ім`я було видано довідку, про те, що позивач проживає за вищевказаною адресою та являється членом кооперативу, повна вартість квартири у сумі 10218,04 руб. сплачена. При зверненні до КП «Конотопське МБТІ» про надання документів про право власності на квартиру, отримав відмову, оскільки право власності на кв. АДРЕСА_4 по обліку бюро технічної інвентаризації не зареєстровано. Іншим способом довести своє право власності на квартиру немає можливості, що і змусило звернутися до суду.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
31 січня 2024 року судом відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 22.02.2024 щ 08:30 год. (а.с.13).
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує і просить задовольнити. Зазначив, що не має змоги в позасудовому порядку оформити право власності на квартиру, оскільки ЖБК-9 припинив своє існування та створено ОСББ.
Представник відповідача виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області у судове засідання не з`явився. До суду надійшла заява про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача, позовні вимоги відповідач визнає. (а.с.16).
Третя особа об`єднання власників квартир будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , у судове засідання не з`явилася, керівник надала заяву про розгляд справи в її відсутність, проти позову не заперечує (а.с.15)
Судом на підставі частини другоїстатті 247 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Як вбачається з паспорту серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Салтикове Конотопського району, та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 з 28.12.1984 (а.с.3).
Згідно витягу з реєстру територіальної громади від 10.01.2024 ОСОБА_1 з 28.12.1984 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.4).
Відповідно до довідки голови ЖБК-9 від 11.02.1993 ОСОБА_1 проживає за адресою в АДРЕСА_3 та являється членом ЖБК-9. Квартира трикімнатна, житловою площею 38,4 кв.м. Повна вартість квартири 10218,04 руб. Виплачена повністю (а.с.5)
Згідно довідки КП «Конотопське МБТІ» від 02.01.2024 право власності на кв. АДРЕСА_4 по обліку технічної інвентаризації не зареєстроване (а.с.5)
Як вбачається з довідки-характеристики КП «Конотопське МБТІ» від 11.01.2024 право власності на кв. АДРЕСА_4 , загальною площею 63,8 кв.м., житловою 37,9 кв.м. не зареєстровано (а.с.6)
09 січня 2024 року КП «Конотопське МБТІ», на замовлення ОСОБА_1 , складено технічний паспорт на кв. АДРЕСА_4 (а.с. 7-8).
Згідно довідки КП «Теплогарант» ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_3 та станом на 01.06.2023 заборгованості по комунальному підприємству «Теплогарант» за теплопостачання та гаряче водопостачання не має (а.с.10)
З копій квитанцій по сплаті за комунальні послуги вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_3 та заборгованості не має (а.с.9-10)
ІV. Норми права, застосовані судом:
В силу ст. 2ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Ст. 55 Конституції Українитаст. 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1, 4ст. 182 ЦК Україниправо власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно з ч. 4ст. 334 ЦК Україниправа на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Положеннямист. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»передбачено, що державна реєстрація прав є обов`язковою, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до положень ст. 15Закону України «Про власність», який діяв до вступу в законну силуЦивільного кодексу Українив редакції 2003 року, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Вказані норми дублюються уст. 384 ЦК України(в редакції від 2003 року), де зазначено, що в разі викупу квартири, член житлово-будівельного кооперативу стає власником квартири.
З п. 5-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.09.1987 № 9 «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи» вбачається, що судам слід мати на увазі, що згідно із ст. 15Закону України «Про власність»член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд.
В п. 6 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» зазначено, що суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, в осіб, які мають право на частку в пайових внесках, виникає право власності на квартиру, дачу, гараж чи інші будівлі.
Ввиникнення права власності на будинки, споруди та нерухоме майно не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинностіЦивільним кодексом Українив редакції від 2003 року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 2004 року.
Згідно ч. 1ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема: рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 3ст. 13 ЦПК Україниучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
V. Мотиви суду.
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази за власним переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, кожен окремо та в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог. Такого висновку суд дійшов з тих підстав, що позивач ОСОБА_1 сплатив пайові внески за квартиру в сумі 10218,04 грн., що підтверджується довідкою від 11.02.2023. Позивач не може в позасудовому порядку оформити право власності на квартиру у зв`язку з повною сплатою пайових внесків, оскільки з`ясувалось, що ЖБК-9 припинив своє існування. Визнання відповідачем позову не порушує права та законні інтереси інших осіб.
Керуючись ст. 10, 12-13, 18, 81, 200, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Конотопської міської ради, третя особа Об`єднання власників квартир будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , про визнання права власності на кооперативну квартиру - задовольнити.
Визнати заОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) право власності на кооперативну квартиру, загальною площею 63,8 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: виконавчий комітет Конотопської міської ради Сумської області, юридична адреса м. Конотоп, пр. Миру, 8, Сумська область, ЄДРПОУ:24006881.
Третя особа: Об`єднання власників квартир будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_5 та 113.
Суддя Н. В. Потій
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 26.02.2024 |
Номер документу | 117175082 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Потій Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні