Ухвала
від 20.02.2024 по справі б-50/184-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"20" лютого 2024 р.м. ХарківСправа № Б-50/184-10

Господарський суд Харківської області у складі:

судді: Міньковського С.В.

при секретарі судового засідання Черновій В.О.

розглянувши справу

за заявоюТовариство з обмеженою відповідальністю "ТПД "Земляни", м. Харків доТовариство з обмеженою відповідальністю "ТПД "Земляни", м. Харків про визнання банкрутом за участю сторін: голова комітету кредиторів - Татаркін О.Л. (паспорт),

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 18.09.2023 було призначено до розгляду в судовому засіданні клопотання голови комітету кредіторів про затвердження мирової угоди від 31.08.2023 у справі про банкрутство ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни".

В судовому засіданні 20.02.2023 кредитор ФОП Татаркін О.Л., як голова комітету кредиторів ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни", просить суд затвердити мирову угоду у справі про банкрутство між кредиторами та банкрутом ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни", що була підписана 31.08.2023, посилаючить на протокол загальних зборів кредиторів анкрута від 21.08.2023р.

19.02.2024 р. на адресу господарського суду від ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Харитонюк Є.В. надішла заява - відзив, відповідно до якої останій підтримує у повному обсязі клопотання голови комітету кредиторів про затвердження мирової угоди у справі про банкрутство ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни".

В судове засідання інші кредитори банкрута, що погодилися з умовами мирової угоди, наданої суду, а саме: ТОВ "Уманьпромжитлобуд - 2", ТОВ "Дніпро1", ТОВ "Фінансова компаній "Централ Фінанс" не з`явились, поважні причини неявки суду не надали, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду мирової угоди.

Розглянувши подану суду мирову угоду, вислухавши пояснення голови комітету кредиторів, розглянувши в системному зв`язку матеріали справи, суд вважає, що мирова угода від 31.08.2023р., яка укладена між банкрутом ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" та його кредиторами не підлягає судом задовленню враховуючи наступне.

Постановою Господарського суду Харківської області від 12 січня 2011 року ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" було визнано банкрутом та розпочато ліквідаційну процедуру у порядку Закону України "Про відновення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.10.2019 21.10.2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII (далі - КУзПБ) - що є спеціальний законодавчий акт, що встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

У пункті 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодекс України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону про банкрутство.

Тобто, законодавцем за темпоральним принципом (принцип дії закону у часі) визначено пряму дію норм Кодексу України з процедур банкрутства, незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство та процедури, яка здійснюється у такій справі.

Європейський суд з прав людини зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі "Дія 97 проти України" від 21.10.2010).

Таким чином, на час розгляду мирової угоди справа № Б-50/184-10 про банкрутство ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" в ліквідаційній процедурі здійснюється з урахуванням спеціального закону - Кодексу України з процедур банкрутства в редакції від 21.10.2019.

12.09.2023р. головою комітету кредиторів банкрута Татаркіним О.Л. було подано суду клопотання про затвердження мирової угоди від 31.08.2023 з текстом мирової угоди, що була укладена між кредиторами банкрута та ліквідатором арбітражним керуючим Харитонюк Є.В. та закриття ліквідаційної процедури.

Предметом мирової угоди від 31.08.2023 (розділ 2) є погашення вимог кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів, а саме кредиторів: ТОВ "Уманьпромжитлобуд - 2" на загальну суму 981771,00 грн, яка вже була погашена 08.02.2023р., ТОВ "Дніпро 1" - на загальну суму 18705447,92 грн, яка вже була погашена 16.06.2022, ТОВ "Фінансова компанія "Централ Фінанс" на загальну суму 12000704,43 грн, яка вже була погашена 16.06.2023, ФОП Татаркін О.Л. на загальну суму 398590 грн, яка вже була погашена 16.06.2023.

П.3.1. розділу 3 мирової угоди від 31.08. 2023р. було визначено, що ТОВ "Гермес" 2014" виступило поручителем ТОВ "Торгівельно- промісловий дім "Земляни" та погасило заборгованість банкрута перед всіма заявленими кредиторами на момент підписання мирової угоди. Пунктом 3.4., п.3.5, п. 3.6, п. 3.7. розділу 3 Мирової угоди від 31.08.2023р. передбачено, що ФОП Татаркін О.Л., ТОВ "Дніпро 1", ТОВ "Фінансова компанія "Централ Фінанс", ТОВ "Уманьпромжитлобуд - 2" погоджуються з умовами мирової угоди та відмовляються від будь-якої претензії до боржника ТОВ Торгівельно -промісловий дім "Земляни".

Згідно до ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що суд закриває справу про бакрутство, якщо було укладено мирова угода між боржником та кредиторами відповідно до статті 192 Господарського процесуального кодексу України.

Частиною 7 статті 46 ГПК України передбачено, що cторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу.

Результат домовленості сторін може бути оформлений мировою угодою.

Частиною 1 статті 192 ГПК України визначено, що мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов`язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, якщо мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.

Частиною 2 статті 192 ГПК України передбачено, що сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до приписів частини 5 статті 192 ГПК України суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо:

1) умови мирової угоди суперечать закону або порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними; або

2) одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Тобто, для затвердження мирової угоди суду необхідно дослідити умови мирової угоди на предмет того, чи відповідають ці умови закону, чи не порушуються права або охоронювані законом інтереси інших осіб, чи не є такі умови невиконуваними, а також чи відповідають дії представників сторін мирової угоди інтересам осіб, яких вони представляють, оскільки порушення будь-якої з наведених вимог є безумовною підставою для відмови у затвердженні мирової угоди і, як наслідок, виключає закриття провадження у справі з цих підстав. Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 07 грудня 2022 року по справі №914/3014/20.

Перевіривши повноваження сторін, суд встановив, що мирову угоду від 31.08.2023р. зі сторони кредиторів було підписано головою комітету кредиторів Татаркіним О.Л., від банкрута мирову угоду було підписано ліквідатором ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" арбітражним керуючим Харитонюк Є.В.

Зі змісту статті 192 ГПК України вбачається, що умови мирової угоди мають стосуватися лише правовідносин сторін, які є об`єктом спору. Умови мирової угоди не можуть поширюватися на осіб, які не є сторонами спору. Умови мирової угоди не можуть стосуватися вимог, що не заявлялися в позовній заяві.

Як встановив суд, умовами мирової угоди від 31.08.2023р. передбачено, що ТОВ "Гермес" 2014" виступило поручителем ТОВ "Торгівельно промісловий дім "Земляни" та погасило заборгованість банкрута перед всіма заявленими кредиторами на момент підписання мирової угоди. Проте, зазначена юридична особа не є стороною або учасником справи про банкрутство ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни".

Також, за своїм змістом мирова угода - це договір, який укладається між сторонами з метою припинення спору та вирішення всіх спірних питань, задля яких і було подано позов або порушена справа про банкрутство. Така угода призводить до врегулювання спору шляхом визначення її сторонами (учасниками, кредиторами, боржником у справі про банкрутство) певних дій, які інша сторона угоди має вчинити.

Таким чином, виходячи із системного аналізу зазначених правових норм мирова угода є правочином, в якому сторони судового процесу (позивач та відповідач в позовному провадженні, а у провадженні у справі про банкрутство кредитор (кредитори) та боржник (банкрут) на підставі взаємних поступок (відстрочка або розстрочка виконання кредиторських вимог, погашення чи спрощення боргів, які залишились) домовились (досягли згоди) про вчинення у майбутньому (після затвердження такої мирової угоди судом) у визначені у мировій угоді строки дій, в результаті яких вимоги кредиторів, що залишились на момент затвердження мирової угоди непогашеними, будуть задоволені.

Проте, у поданій суду мировій угоді від 31.08.2023р. визначено, що всі вимоги кредиторів на момент її укладання погашені, що визначено у таблиці розділу 2 цієї мирової угоди.

Вищенаведене визначає, що подана суду мирова угода від 31.08.2023, яка була укладена між головою комітету кредиторів Татаркіним О.Л. та ліквідатором ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" арбітражним керуючим Харитонюк Є.В. не є мировою угодою (договором) у розумінні приписів ст.192 ГПУ України, оскільки остання не визначає порядок та умови погашення вимог кредиторів банкрута у майбутньому, а лише констатує погашення вимог кредиторів банкрута станом на момент укладення мирової угоди 31.08.2023р.

Суд звертає увагу, за положеннями Кодексу України з процедур банкрутсва існує зовсім інший правовій механізм або порядок у разі погашення (задоволення) вимог кредиторів банкрутом.

Так, у відповідності до ст.65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до суду звіт та ліквідаційний баланс, а суд, після заслуховання думки кредиторів та розгляду звіту ліквідатора при наявності підстав у відповідності до приписів п. 5. ст.90 Кодексу з процедур банкрутства закриває провадженя у справі про банкрутство в зв`язку з відновлення платоспроможності боржника або погашення всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів.

Дійсно, укладення мирової угоди у справі про банкрутство, як спосіб реалізації процесуальних прав сторін (кредиторів та боржника), є правом сторін, яке відповідно до ГПК України, неможливо реалізувати тільки за наявності умов, визначених сторонами, якщо такі дії суперечать законодавству, або це призводить до порушення чиїх-небудь прав і охоронюваних законом інтересів.

Крім того, затвердження мирової угоди під час розгляду справи має здійснюватися із застосуванням принципу «судового розсуду».

Судовий розсуд - це передбачене законодавством право суду, яке реалізується за правилами, передбаченими ГПК України та іншими нормативно-правовими актами, що надає йому можливість під час прийняття судового рішення (вчинення процесуальної дії) обрати з декількох варіантів рішення, встановлених законом, чи визначених на його основі судом (повністю або частково за змістом та/чи обсягом), такий, що є найбільш оптимальним в правових і фактичних умовах розгляду та вирішення справи, з метою забезпечення верховенства права, справедливості та ефективного поновлення порушених прав та інтересів учасників судового процесу.

Господарський суд не затверджує мирову угоду, якщо вона не відповідає закону, або за своїм змістом вона є такою, що не може бути виконана у відповідності з її умовами, або якщо така угода остаточно не вирішує спору чи може призвести до виникнення нового спору. Мирова угода не може вирішувати питання про права і обов`язки сторін, які можуть виникнути у майбутньому, а також стосуватися прав і обов`язків інших юридичних чи фізичних осіб, які не беруть участі у справі або, хоча й беруть таку участь, але не є учасниками мирової угоди. Укладення мирової угоди неможливе і в тих випадках, коли ті чи інші відносини однозначно врегульовані законом і не можуть змінюватись волевиявленням сторін.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 1, 65, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 86, 192, 232 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У затвердженні мирової угоди від 31.08.2023, що була укладена між головою комітету кредиторів Татаркіним О.Л. та ліквідатором ТОВ "Торгівельно-промисловий дім "Земляни" арбітражнм керуючим Харитонюк Є.В. - відмовити.

2. Ухвалу направити ліквідатору Харитонюк Є.В. (м. Умань, 20301, а/с 71), банкруту ТОВ "ТПД "Земляни" (61036, м. Харків, вул. Матросова, 20); комітету кредиторів: ТОВ "Уманьпромжитлобуд-2" (20300, м. Умань, Черкаська обл., вул. Енергетична, 1-Г), ТОВ"Дніпро-1" (вул. Гагарiна, буд. 9, к.21З, м. Христинiвка, Черкаська область, 29000), ФОП Татаркін О.Л. ( АДРЕСА_1 ); кредитору ТОВ «ФК «Централ Фінанс» (03115, м. Київ, вул. Пушиної Феодори, буд. 30/32).

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня підписання повного судового рішення.

Ухвала підписана 22.02.2024.

Суддя Міньковський С.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.02.2024
Оприлюднено26.02.2024
Номер документу117176032
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —б-50/184-10

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Постанова від 23.07.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гребенюк Наталія Володимирівна

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гребенюк Наталія Володимирівна

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гребенюк Наталія Володимирівна

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гребенюк Наталія Володимирівна

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гребенюк Наталія Володимирівна

Ухвала від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 24.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 20.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 19.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні