Рішення
від 19.02.2024 по справі 484/3192/23
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/3192/23

Провадження № 2/484/32/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2024 Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді Мельничука О.В.,

за участю секретаря судового засідання Голубкової Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Первомайську справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кам`яномостівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кам`яномостівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Представник позивача вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Первомайську Миколаївської області померла ОСОБА_2 , яка проживала з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті залишилася спадщина до складу якої входить: земельна ділянка загальною площею 3.643 га., що розташована в межах Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Крім того, представник позивача вказує, що ОСОБА_1 в березні 2023 року дізнався про наявність заповіту на його ім`я, складеного ОСОБА_2 і звернувся до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 .

Постановою зав. Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області Грушанською І.В. від 27.03.2023 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.

У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийнтяття спадщини після смерті ОСОБА_2 , через те, що не знав про існування заповіту складеного на його ім`я.

Зазначені обставини змусили позивача звернутись до суду.

Ухвалою судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.12.2024 відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 26.01.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився, від його представника - адвоката Вялової І.М. надійшала заява із клопотанням про розгляд справи у її відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суду через електронну пошту надійшла заява із клопотанням про розгляд справи у відсутність представника, позовні вимоги визнає повністю.

У зв`язку із відсутністю сторін фіксування судового засідання не здійснювалося.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно частин 1 та 2 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.

Відповідно до загальних положень про спадкування, викладених у статтях 1220, 1222, 1270 ЦК України, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, початком перебігу якого є час її відкриття.

Згідно з частиною першою статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За положеннями частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до цієї норми поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звернувшись до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач зобов`язаний повідомити суду поважні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, які перешкодили йому звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, а також надати докази на підтвердження своїх доводів та вимог.

Частина третя статті 1272 ЦК України може застосовуватись, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Разом з тим, суд вважає слушними доводи позивача щодо причини несвоєчасного звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини через необізнаність про наявність заповіту, оскільки він про своє право спадкування за заповітом дізнався у березні 2023 року та відразу звернувся до нотаріальної контори.

Про свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у разі доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 07.08.2019 року у справі № 629/1886/18 (провадження № 61-11600св19), від 28.10.2019 року у справі № 761/42165/17-ц (провадження № 61-49121св18), від 20.11.2019 року у справі № 209/1795/18 (провадження № 61-14842св19), від 21.11.2019 у справі № 626/2055/18 (провадження № 61-17906св19, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.

З огляду на встановлені обставини, враховуючи свободу заповіту, дотримуючись захисту прав заявника в аспекті статті 6 Конвенції прав людини і основоположних свобод, суд вважає, що наявні правові підстави для визначення ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом, оскільки визначений частиною першою статті 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, пропущено позивачем із об`єктивних, поважних, незалежних від нього причин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач позовні вимоги визнав, необізнаність позивача про наявність заповіту, останній пропустив шестимісячний строк на звернення до нотаріуса для прийняття спадщини із поважних причин, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 82, 259, 263, 264, 265, 315, 317 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_1 додатковий строк в шість місяців з дня набрання рішенням суду законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повне найменування учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_1 , який проживає в с.Степківка Первомайського району Миколавїської області;

відповідач - Кам`яномостівська сільська рада Первомайського району Миколаївської області, ЄДРПОУ: 04377233, адрес: вул. Заводська, 1, ст. Кам`яний Міст Первомайського району Миколаївської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23.02.2024.

Суддя О.Мельничук

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення19.02.2024
Оприлюднено26.02.2024
Номер документу117201544
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/3192/23

Рішення від 19.02.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Мельничук О. В.

Рішення від 19.02.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Мельничук О. В.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Мельничук О. В.

Ухвала від 29.12.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Мельничук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні