Ухвала
від 23.02.2024 по справі 926/561/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

23 лютого 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/561/24

Суддя Господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович, розглянувши матеріали

за позовом міського комунального підприємства «Газкомплектприлад», м. Чернівці

до ОСОБА_1 , м. Чернівці

про стягнення заборгованості в сумі 20755,00 грн

ВСТАНОВИВ:

Міське комунальне підприємство «Газкомплектприлад» звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором №71 від 01.03.2021 в сумі 20755,00 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.02.2024 справу №926/561/24 передано на розгляд судді Миронюку С.О.

Розглянувши матеріали позовної заяви суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 22 Закону України Про судоустрій і статус суддів унормовано, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці (п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору №71 від 01.03.2021 в частині плати за надані послуги по утриманню торгівельного місця №157/160 в належному стані.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, сторонами договору №71 від 01.03.2021 є позивач МКП Газкомплектприлад та фізична особа ОСОБА_1 .

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань, ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець 10.03.2017, однак, 24.11.2020 проведено державну реєстрацію припинення його підприємницької діяльності як фізичної особи-підприємця, про що державним реєстратором здійснено відповідний запис.

Таким чином, станом на дату укладення договору №71 від 01.03.2021 у ОСОБА_1 був відсутній статус фізичної особи-підприємця.

Судом відхиляються посилання позивача на правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.09.2019 по справі №910/8729/18, оскільки спірні правовідносини виникли з фізичною особою, а не з суб`єктом господарювання.

Відтак, оскільки, з матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідачем у даній справі є фізична особа, яка не є підприємцем, та станом на дату укладання договору не мала статусу фізичної особи-підприємця, у зв`язку з цим дана справа не може розглядатися за правилами господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (ст. 125 Конституції України).

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20.07.2006 в справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Термін «судом, встановленим законом» у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»)

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що спір у даній справі не відноситься до юрисдикції господарських судів, визначеної ст. 20 ГПК України, а позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Аналізуючи діюче законодавство України з даного питання, суд встановив, що спори, які стосуються цивільних прав, і в якому позивачем є фізична особа, розглядаються за правилами цивільного процесуального законодавства України.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, господарський суд роз`яснює позивачу, що зазначені позовні вимоги мають розглядатися за правилами ст. 19 ЦПК України, шляхом подання цивільного позову з урахуванням вимог, визначених ст. 27, 28 ЦПК України до місцевого загального суду.

Керуючись ст. 4, 20, 45, 175, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом міського комунального підприємства «Газкомплектприлад» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 20755,00 грн.

2. Позовну заяву міського комунального підприємства Газкомплектприлад та додані до неї документи повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу підписано 23.02.2024.

Суддя С.О.Миронюк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення23.02.2024
Оприлюднено26.02.2024
Номер документу117202739
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/561/24

Ухвала від 23.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Миронюк Сергій Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні