7/460-АП-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" листопада 2007 р. Справа № 7/460-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Нова Каховка Херсонської області
про зобов"язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача - Польська А.О., дов. №210/08 від 07.02.2007р., гол. спеціаліст-юрисконсульт
від відповідача - Рогуляк Н.М., дов. №04-37-150-465/785 від 07.11.2007р., гол. спеціаліст
Позивач (управління ПФУ в м.Н.Каховка, м.Н.Каховка, код ЄДРПОУ 21294951) звернувся з позовом, у якому просить суд зобов'язати відповідача ( відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Нова Каховка Херсонської області, далі відділення ВД ФСНВ) вчинити дії з прийняття до заліку витрат згідно актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, з 01.07.2006р. по 30.06.2007р. відносно громадян Кайтан В.О. - 1800грн., Волкобрун В.А. -1814,25грн., Кисельової Н.Р. - 632, 26грн., Фролова В.І. - 1109,19грн., Лобушко О.Г. - 1814,25грн., Поканай В.В. - 1800грн. на загальну суму 8969,95грн.
Відповідач позов не визнає, у наданих запереченнях посилається на те, що відповідно до статей 21, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги в разі настання страхового випадку, в тому числі і виплату пенсій. Однак, цими статтями закону встановлено тільки перелік страхових виплат і соціальних послуг, а конкретний механізм їх призначення визначено статтями 35,36 Закону та Інструкцією про порядок передачі виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків документів, що підтверджують право застрахованого або членів його сім'ї на страхову виплату, затвердженою постановою правління Фонду від нещасних випадків на виробництві №10 від 24.04.2001 року. Статтею 35 Закону та Інструкцією чітко передбачений перелік документів, що додаються до робочих органів Фонду для призначення страхових виплат, а статтею 36 —обов'язок Фонду розглядати справи про призначення страхових виплат та соціальних послуг на підставі заяви потерпілого та наявності усіх необхідних документів і приймати рішення про призначення страхових виплат у десятиденний термін.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду , продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України.
Отже за відсутності у Фонді особових справ зазначених осіб, відділення ВД ФСНВ в місті Нова Каховка не має правових підстав для здійснення відшкодувань управлінню Пенсійного фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Пунктом 16 статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення. Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється Пенсійним фондом України.
Призначення та виплата пенсій громадянам держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення та членів їх сімей здійснюються по законодавству держави, на території якої вони проживають (Угода про гарантії прав громадян - учасників Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р.). Даною Угодою проведення взаєморозрахунків між Фондами не передбачено.
Враховуючи вищенаведене, вимоги Управління Пенсійного Фонду України в м. Нова Каховка про прийняття до заліку додаткового акту для відшкодування витрат по особових справах потерпілих, які отримали каліцтво на території країн СНД є безпідставним і суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, яким передбачається відшкодування страхових виплат тільки особам, які отримали трудове каліцтво чи професійне захворювання в Україні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Відповідно до п.1 п " г" ст.21 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-Х1У " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" на органи фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві покладено обов'язок по своєчасному та повному відшкодуванню шкоди, заподіяної застрахованій особі внаслідок ушкодження його здоров"я або в разі його смерті, виплачувати йому або особі, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності ( у зв"язку з втратою годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно статті 7 Закону України від 22.02.2001 року № 2272-111 " Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків " органи Фонду соціального страхування починаючи з 1 квітня 2001 року, відшкодовують органам Пенсійного фонду пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії, призначені у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.03.2003 року № 5-4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, п.3 передбачено відшкодування пенсій, призначених відповідно до пунктів "а",''в","г" статті 26 Закону України " Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту " а " статті 23 Закону України " Про пенсійне забезпечення " за період з 01.07.2006 року по 30.06.2007 року управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка витратило на виплату та доставку пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсії у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання наступним громадянам, які отримали травми на території стран СНД : Кайтан В.О. - 1800,00 грн., Волкобрун В.А. - 1814,25 грн., Кісильова Н.Р. - 632,26 грн., Фролов В.І.- 1109,19 грн., Лобушко О.Г. - 1814,25 грн., Поканай В.В. - 1800,00 грн. на загальну суму 8969,95 грн., що підтверджується наданими у справу довідками.
З грудня 2006 року управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка щомісячно надавало Новокаховському відділенню виконавчої дирекції ФССНВ міста Нова Каховка акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв"язку з втратою годувальника з вказаних підстав. Новокаховське відділення виконавчої дирекції ФССНВ міста Нова Каховка приймало до заліку акти звірки, крім витрат по особових справах потерпілих, каліцтво які отримали на території країн СНД.
Відповідач відмовляється прийняти виплачені пенсії до заліку, за підстав, викладених у описовій частині постанови, а також на те, що потерпілі, які отримали каліцтво на території країн СНД і переїхали в Україну на постійне місце проживання, не страхувались в Україні і за них не сплачувались до Фонду страхові внески.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з врахуванням наступного.
Відповідно до ст.21 Закону №1105 у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Пункт 2 статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачає, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено у судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом в рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Відшкодування таких витрат регулюється Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який, помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 (надалі - Порядок).
Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Згідно п.3 Порядку, відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91. 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок, державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим, постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року №1094.
Відповідно до п.3 Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, та професійних захворювань України в районах звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі і Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Згідно ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992р., пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць вказаної Угоди та членів їх родин здійснюється за законодавством держави, на території якої вони мешкають. Усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією угодою несе держава, яка надає забезпечення (стаття 3 Угоди).
Факт понесених позивачем витрат по виплаті пенсій підтверджується залученими до матеріалів справи документами та відповідачем не оспорюється. Таким чином, вимоги позивача щодо прийняття до заліку витрат по актах щомісячних звірок по спірним сумам є законними.
Заперечення Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо необхідності застосування до спірних відносин Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, які пов'язані з виконанням ним трудових обов'язків, що була підписана 09.09.1994р. державами колишнього СРСР, є необгрунтованими. Вказана Угода, зокрема ст.2. на яку зауважує відповідач, визначає випадки відшкодування шкоди вчиненої робітнику, у той час як, в даній справі йдеться про пенсійне забезпечення, яке не розповсюджується на відшкодування шкоди, що мається на увазі в зазначеній Угоді. В даному випадку, Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р. розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав-учасниць Угоди. В контексті правомірності застосування до спірних відносин вказаної угоди, стаття 8 Закону України "Про міжнародні договори України" встановлює можливість надання згоди України на обов'язковість для неї міжнародного договору не тільки шляхом ратифікації, а й підписання, затвердження, прийняття договору, приєднання до договору. Угода підписана повноважними особами Урядів держав-учасниць, тобто є обов'язковою на території України.
Враховуючи те, що позивачем підтверджено здійснення витрат у наведених сумах на користь названих осіб, приймаючи до уваги перелічені правові акти, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє позов у повному обсязі.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату, час і місце складення її повного тексту - 19.11.2007р. о 10год. 30хв., каб.324, м.Херсон, вул.Горького, 18.
Керуючись ст.ст. 157, 158, 160-163, 167, п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд
постановив:
1. Позов задовольнити.
Зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання у місті Нова Каховка прийняти до заліку витрати по актах щомісячної звірки витрат по особових стравах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, з 01.07.2006р. по 30.06.2007р. відносно громадян: Кайтан В.О. - 1800грн., Волкобрун В.А. - 1814,25грн., Кисильова Н.Р. - 632,26грн., Фролов В.І. - 1109,19грн., Лобушко О.Г. - 1814,25грн., Поканай В.В. - 1800грн. на загальну суму 8969,95грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
повний текст постанови
складений 29.11.2007р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2007 |
Оприлюднено | 05.12.2007 |
Номер документу | 1172115 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Задорожна Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні