Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2024 року Справа№200/422/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
23 січня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 23 січня 2024 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;
2. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2022 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2022 року;
3. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
4. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2023 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
24 січня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) з 20 березня 2021 року.
Позивач вказував на те, що з 01 березня 2022 року відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова КМУ № 118).
П. 1 Постанови КМУ № 118 передбачав здійснення з 01 березня 2022 року перерахунку пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», (далі Порядок № 124) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
З 01 березня 2023 року відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова КМУ № 168).
П. 1 постанови КМУ № 168 передбачав перерахунок пенсій з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Позивач доводив, що його пенсія не була проіндексована на підставі Постанов КМУ № 118 та № 168, а тому він звернувся до пенсійного органу з заявою про проведення перерахунку.
Листом від 27 грудня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області фактично відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача.
Вважаючи протиправною бездіяльність пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач вказував на те, що відповідно до Закону України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282) індексація це визначений законодавством механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсія.
З 01 січня 2004 року введений в дію Закон № 1058, яким було врегульовано питання індексації пенсій у зв`язку із зростанням індексу споживчих цін та розміру середніх заробітних плат.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону № 1058 пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, крім індексації пенсії, передбаченої ч. 1 цієї статті, у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком.
З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі Закон № 2148), яким виключено ч. 1 ст. 42 Закону № 1058, яка передбачала індексацію пенсій відповідно до Закону № 1282.
На підставі Закону № 2148 був викладений в новій редакції абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, яким установлено, що для забезпечення індексації пенсій щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У зв`язку з прийняттям Закону № 2148 були внесені зміни до Порядку перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 року № 795 «Деякі питання реалізації частини другої ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 795).
Так, п. 2 Порядку № 795 було передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок; а згідно з п. 5 Порядку № 795 перерахунок пенсії проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до законодавства врахований для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення.
Положення Порядку № 795 повністю узгоджувалися зі змістом ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, відповідно до якої індексується не сама пенсійна виплата, тобто та сума коштів, яку щомісячно отримує пенсіонер, а відбувається підвищення одного з показників, який використовується для обчислення розміру пенсії. Це показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Позивач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджений Порядок № 124, а Порядок № 795 визнаний таким, що втратив чинність.
Порядок № 124 не передбачав, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Натомість згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, відповідно до Порядку № 124 в 2019 році індексація пенсій відбулась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року, тобто за три попередні роки (2014-2016), розмір якої становив 3 764,30 грн.
Таким чином, Порядок № 124 не передбачав у 2019 році індексацію пенсії пенсіонерам, яким пенсія була призначена в 2018 році, адже для обчислення розміру пенсії таких пенсіонерів враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2015-2017 роки.
У 2020-2023 роках Кабінет Міністрів України не змінив підходу до визначення кола пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з щорічною індексацією, залишивши за основу показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року.
На переконання позивача, це призвело до того, що згідно з Порядком № 124 в 2023 році пенсії, призначені впродовж попередніх трьох років (2020-2022 років), не підлягали перерахунку при щорічній індексації, оскільки їх обчислення відбувалося з урахуванням показників середньої заробітної плати 7 763,17 грн (в 2020 році), 9 118,81 грн (в 2021 році), 10 846,37 грн (в 2022 році), які перевищують розмір показника середньої заробітної плати у розмірі 7 405,03 грн, що склався під час цьогорічної індексації.
Сума 7 405,03 грн утворилась шляхом множення коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 року за 2019-2023 роки, які встановлювалися відповідними постановами Кабінету Міністрів України на виконання абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
В 2019 році під час індексації пенсій коефіцієнт збільшення становив 1,17, в 2020 1,11, в 2021 1,11, в 2022 1,14, в 2023 1,197.
Шляхом множення зазначеного показника на ці коефіцієнти й складається добуток в розмірі 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).
Позивач наголошував, що положення Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 щодо обмеження у проведенні індексацій є протиправними, адже не відповідають нормам Закону № 1058, ч. 2 ст. 42 якого встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Аналіз зазначеної норми дає підставу стверджувати, що в 2019-2023 роках Кабінет Міністрів України проводив індексацію пенсій не у спосіб та не в порядку, що передбачені ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, адже в ній немає згадки про відповідний показник станом на 01 жовтня 2017 року.
Саме через такий підхід Уряду без індексації залишаються пенсіонери, яким пенсія була призначена впродовж попередніх трьох років.
Оскільки норми ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та положення Порядку № 124 регулюють одне і те ж коло відносин щодо індексації пенсійних виплат, при цьому суперечать один одному, тому необхідно керуватися висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, згідно з якими у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Позивач зауважив, що постанови Уряду не можуть звужувати обсяг прав встановлений законом, адже приймаються на виконання законів, а тому мають їм відповідати та не суперечити. У випадку невідповідності норм підзаконного акта нормам закону, слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, про який йдеться у ст. 42 Закону № 1058, не є сталим. У кожної пенсії, призначеної та обчисленої відповідно до цього Закону, є «свій» показник середньої заробітної плати, який залежить від року призначення пенсії, і саме він має збільшуватись під час індексації.
Саме це і було передбачено в Порядку № 795, п. 2 якого було визначено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Враховуючи це, в солідарній системі пенсійного страхування без індексації залишаються пенсіонери, яким пенсія призначена впродовж 2020-2022 роках, у тому числі позивач, що, на його думку, свідчить про дискримінацію залежно від року виходу на пенсію.
Також позивач зауважив, що особам, які отримують пенсію згідно із Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в 2023 році пенсія була проіндексована без подібних «виключень» згідно з приписами п. 2 Постанови КМУ № 168. Під індексацію потрапили всі пенсіонери, пенсія яким призначена згідно із цим Законом до 31 грудня 2022 року.
Враховуючи викладене, позивач доводив, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 починаючи з 01 березня 2022 року, та у розмірі 1,197 починаючи з 01 березня 2023 року.
Протиправна бездіяльність пенсійного органу призвела до втручання в право позивача на мирне володіння своїм майном та порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Відповідач покликався на ч. 2 ст. 42, ст. 44 Закону № 1058 і зазначав, що розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір пенсійних виплат.
Перерахунок пенсій для забезпечення їх індексації у разі збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться пенсійним органом автоматично (без звернення особи), щороку з 1 березня.
Законом № 1058 Кабінету Міністрів України надані повноваження визначати розмір та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який визначається у межах бюджету Пенсійного фонду з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії для забезпечення індексації пенсії, пенсійним органом проводились:
з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 127, яким установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 118, яким установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. В 2022 році перераховано пенсії на 14% і показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії склав 6 186,32 грн (5 426,60 грн х 1,14);
з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 168, яким установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. В 2023 році перераховано пенсії на 19,7% і показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії склав 7 405,03 грн (6 186,32 грн х 1,197).
Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058.
Індексація пенсій здійснюється згідно з Порядком № 124 таким чином:
1) показник середньої заробітної плати, який застосувався при обчисленні пенсій у 2017 році, (3764,40 грн) збільшується на коефіцієнт індексації у 2019 році 1,17, у 2020 році 1,11, у 2021 році 1,11, у 2022 році 1,14, у 2023 році 1,197;
2) визначений показник множиться на індивідуальний показник заробітку особи та на коефіцієнт її страхового стажу.
Відповідач доводив, що з 1 березня 2022 року не підлягають індексації пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2021 року, оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 6 186,32 грн (показник середньої заробітної плати при призначенні пенсій у 2019 році становив 6 188,89 грн, у 2020 році 7763,17 грн, у 2021 році 9 118,81 грн).
З 1 березня 2023 року не підлягають індексації пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року, оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 7 405,03 грн (показник середньої заробітної плати при призначенні пенсій у 2020 році становив 7 763,17 грн, у 2021 році 9 118,81 грн, у 2022 році 10 846,37 грн).
Відповідач зауважив, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 20 березня 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії (9118,81 грн).
Пенсії, призначені у 2020-2022 роках з урахуванням показників середньої заробітної плати (7 763,17 грн, 9 118,81 грн та 10 846,37 грн відповідно), з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року не індексуються.
Водночас до таких пенсій встановлюється щомісячна доплата в межах максимального розміру пенсії з 01 березня 2022 року 135 грн, з 01 березня 2023 року 100 грн.
Відповідач доводив, що оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена в 2021 році і під час її призначення був застосований показник середньої заробітної плати за 2021 рік (9118,81 грн), відсутні підстави для застосування коефіцієнтів 1,14 та 1,197 за 2022 та 2023 роки.
Як наслідок, в 2022 році позивачу додана щомісячні доплата в розмірі 135 грн, а в 2023 році 100 грн.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 26 червня 1996 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 06 жовтня 2021 року, та матеріалами пенсійної справи № 057050007514.
З заявою про призначення пенсії позивач звернувся 20 травня 2021 року.
За наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про призначення пенсії № 057050007514 (дата-час розрахунку: 25 травня 2021 року 09:11).
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була обчислена наступним чином:
шифр та вид пенсії 118 пенсія за віком;
умови призначення Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13а (Робота за Списком № 1);
середньомісячний заробіток 30348,77000;
дата звернення, вік, ознака роботи 20 травня 2021 року, 51 рік 02 місяці 01 день, працює;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) 34 роки 07 місяців 18 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року 14 років 11 місяців 16 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року 10 років 08 місяців 02 дні;
додаткові роки за Список № 1 09 років 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Робота за Списком № 1 09 років 08 місяців 17 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,34583;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((415/100*12)*1) 0,34583;
20 березня 2021 року 19 травня 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (30348,77*0,34583) 10495,52 грн;
загальний розмір пенсії 10495,52 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10495,52 грн;
20 травня 2021 року 30 червня 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (30348,77*0,34583) 10495,52 грн;
загальний розмір пенсії 10495,52 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10495,52 грн;
01 липня 2021 року 30 листопада 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (30348,77*0,34583) 10495,52 грн;
загальний розмір пенсії 10495,52 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10495,52 грн;
01 грудня 2021 року довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (30348,77*0,34583) 10495,52 грн;
загальний розмір пенсії 10495,52 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10495,52 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про перерахунок пенсії № 057050007514 (дата-час розрахунку: 10 січня 2022 року 16:33), відповідно до якого пенсія позивача була обчислена таким чином:
шифр та вид пенсії 118 пенсія за віком;
умови призначення Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13а (Робота за Списком № 1);
середньомісячний заробіток 31510,96000;
дата звернення, вік, ознака роботи 10 січня 2022 року, 51 рік 09 місяців 21 день, працює;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) 34 роки 07 місяців 18 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року 14 років 11 місяців 16 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року 10 років 08 місяців 02 дні;
додаткові роки за Список № 1 09 років 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Робота за Списком № 1 09 років 08 місяців 17 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,34583;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((415/100*12)*1) 0,34583;
20 березня 2021 року 19 травня 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (31510,96*0,34583) 10897,44 грн;
загальний розмір пенсії 10897,44 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10897,44 грн;
20 травня 2021 року 30 червня 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (31510,96*0,34583) 10897,44 грн;
загальний розмір пенсії 10897,44 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10897,44 грн;
01 липня 2021 року 30 листопада 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (31510,96*0,34583) 10897,44 грн;
загальний розмір пенсії 10897,44 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10897,44 грн;
01 грудня 2021 року довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (31510,96*0,34583) 10897,44 грн;
загальний розмір пенсії 10897,44 грн;
місяць підвищення розміру пенсії 01 лютого 2021 року;
розмір пенсії з надбавками 10897,44 грн.
Середньомісячний заробіток, з урахуванням якого проводився перерахунок пенсії, був обчислений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі 25 років 07 місяців 18 днів 307 місяців;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року 14 років 02 місяці 02 дні 170 місяців;
дата вводу заробітку 20 травня 2021 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018-2020 роки) 9118,81 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати 31 грудня 2020 року;
максимальна дата оптимізації 31 грудня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) 498,75338;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) 454,29664;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) 172;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) 30;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) 10;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) 132;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) 2,89973;
страховий стаж за місці врахованої заробітної плати (132-2+19/30) 131,46667;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) 3,45560;
середньомісячний заробіток для обчислення 31510,96000.
На виконання Постанови КМУ № 118 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , про що свідчить рішення № 057050007514 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 01:51).
Згідно з цим рішенням пенсія позивача була перерахована, виходячи з таких показників:
шифр та вид пенсії 118 пенсія за віком;
умови призначення Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13а (Робота за Списком № 1;
середньомісячний заробіток 31874,25000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи 01 березня 2022 року, 51 рік 11 місяців 12 днів, працює;
вид перерахунку індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) 36 років 07 місяців 16 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року 16 років 11 місяців 14 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року 10 років 08 місяців 02 дні;
додаткові роки за Список № 1 09 років 00 місяців 00 днів;
в тому числі: робота за Списком № 1 09 років 08 місяців 17 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,36583;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((439/100*12)*1) 0,36583;
з 01 березня 2022 року довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (31874,25*0,36583) 11660,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2 (за 1 рік) 17,69 грн;
загальний розмір пенсії 11678,25 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року 135,00 грн;
місяць підвищення пенсії 01 березня 2022 року;
розмір пенсії з надбавками 11813,25 грн.
Середньомісячний заробіток, з урахуванням якого проводився перерахунок, обчислений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі 27 років 07 місяців 16 днів 331 місяць;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року 14 років 02 місяці 02 дні 170 місяців;
дата вводу заробітку 20 травня 2021 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018-2020 роки) 9118,81 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати 31 грудня 2020 року;
максимальна дата оптимізації 31 грудня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) 498,75338;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) 449,04739;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) 172;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) 43;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) 129;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) 2,89973;
страховий стаж за місці врахованої заробітної плати (129-2+19/30) 128,46667;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) 3,49544;
середньомісячний заробіток для обчислення 31874,25000.
На виконання Постанови КМУ № 168 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення № 057050007514 (дата-час розрахунку: 26 лютого 2023 року 08:29).
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 була обчислена, виходячи з таких показників:
шифр та вид пенсії 118 пенсія за віком;
умови призначення Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13а (Робота за Списком № 1;
середньомісячний заробіток 32063,74000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи 01 березня 2023 року, 52 роки 11 місяців 12 днів, працює;
вид перерахунку індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) 38 років 02 місяці 13 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року 18 років 02 місяці 11 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року 11 років 00 місяців 02 дні;
додаткові роки за Список № 1 09 років 00 місяців 00 днів;
в тому числі: робота за Списком № 1 09 років 08 місяців 17 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,38167;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) 0,38167;
з 01 березня 2023 року довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (32063,74*0,38167) 12237,77 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2 (за 3 роки) 53,07 грн;
загальний розмір пенсії 12290,84 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року 135,00 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року 100,00 грн;
місяць підвищення пенсії 01 березня 2023 року;
розмір пенсії з надбавками 12525,84 грн.
Середньомісячний заробіток, з урахуванням якого проведений перерахунок, обчислений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі 29 років 02 місяці 13 днів 350 місяців;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року 14 років 06 місяців 02 дні 174 місяці;
дата вводу заробітку 20 травня 2021 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2018-2020 роки) 9118,81 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати 30 квітня 2021 року;
максимальна дата оптимізації 30 квітня 2021 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) 505,24661;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) 444,68514;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) 176;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) 49;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) 127;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) 2,87072;
страховий стаж за місці врахованої заробітної плати (127-2+19/30) 126,46667;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) 3,51622;
середньомісячний заробіток для обчислення 32063,74000.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача адвоката Хомича І.О. листом від 27 грудня 2023 року № 0500-0202-8/113375 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що з 20 березня 2021 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
На виконання Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року до пенсії, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135,00 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Зазначена щомісячна доплата враховується під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, з 01 березня 2022 року ОСОБА_1 проведена індексація пенсії за віком, розмір індексації склав 135,00 грн.
Постановою КМУ № 168 установлено з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячну доплату до пенсії у розмірі 100,00 грн в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Зазначена щомісячна доплата враховується під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 проведена індексація пенсії за віком, розмір індексації склав 100,00 грн.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об`єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];
Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
[…]
Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі Порядок № 4-4).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Порядком визначено:
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.
В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі Постанова КМУ № 124).
П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).
П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.
П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:
по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);
[…].
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де
Псзп(1) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, за правилами п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 показник середньої заробітної плати визначається станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3764,40 грн.
(3149,45 грн + 3661,41 грн + 4482,35 грн) : 3 = 3764,40 грн, де 3149,45 грн середня заробітна плата за 2014 рік, 3 661,41 грн середня заробітна плата за 2015 рік, 4 482,35 грн середня заробітна плата за 2016 рік.
В 2019 році показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, що передбачено п. 2 Постанови КМУ № 124.
Як наслідок, в 2019 році показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсій становив 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4404,35 грн).
Таким чином, механізм індексації пенсій, визначений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядком № 124, зводиться до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на відповідний коефіцієнт.
При цьому для цілей індексації показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обчислюється відповідно до п. 5 Порядку № 124.
01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі Постанова КМУ № 251).
П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Таким чином, в 2020 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн).
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі Постанова КМУ № 127).
П. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Таким чином, в 2021 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн).
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова КМУ № 118).
П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у 2022 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн).
24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова КМУ № 168).
П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, в 2023 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн).
Спірні правовідносини між позивачем та пенсійним органом виникли щодо проведення перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 118 та № 168 з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року відповідно.
Щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 118 і № 168 суд зазначає наступне.
Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Норма, наведена в абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не містить жодних виключень, і це дозволяє дійти висновку про те, що для забезпечення індексації перерахунку підлягають всі раніше призначені пенсії.
Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
В свою чергу розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Суд встановив, що пенсія за віком відповідно до Закону № 1058 призначена ОСОБА_1 з 20 березня 2021 року за його заявою від 20 травня 2021 року.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118, а також на перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168.
Однак, такий перерахунок не призводить до підвищення його пенсії з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року.
Так, з 01 березня 2022 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн).
З 01 березня 2023 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн).
Проте пенсія ОСОБА_1 була призначена в 2021 року і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2018-2020 роки), який становив 9118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році) і на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році).
Варто зауважити, що, приймаючи Постанови КМУ № 118 і 168, Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не підвищаться.
У зв`язку з цим для досягнення мети індексації п. 4 Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, а п. 6 Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124.
Оскільки пенсія ОСОБА_1 не підвищились внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов КМУ № 118 та № 168, з 01 березня 2022 року йому встановлена доплата до пенсії в розмірі 135,00 грн, а з 01 березня 2023 року в розмірі 100,00 грн, що підтверджено рішеннями про перерахунок пенсії № 057050007514 (дата-час розрахунку 22 лютого 2022 року 01:51) та (дата-час розрахунку 26 лютого 2023 року 08:29).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року пенсійний орган не допустив протиправної поведінки та не порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.
З приводу твердження позивача про те, що норми Порядку № 124 суперечать положенням ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати норми Закону, суду зазначає наступне.
Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини, а відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Порядок № 124 затверджений постановою Кабінету Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень. Цей Порядок ні в цілому, ні в окремій його частині не був визнаний незаконним та нечинним.
Як наслідок, норми Порядку № 124 були обов`язковими для пенсійного органу та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не є тотожним «середній заробітній платі (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії», яка є складовою формули, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистки. Таким порядком є Порядок № 4-4, п. 1.2 якого визначено, що показник заробітної плати (доходу) за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Закон № 1058 безпосередньо не визначає порядок індексації пенсії, такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.
Запроваджений Урядом механізм перерахунку пенсії для цілей індексації (п. 5 Порядку № 124) передбачає, що:
- в 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку;
- кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
- пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 Порядку № 124, абз. абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Те, що в п. 5 Порядку №124 Кабінет Міністрів України визначив, що для цілей індексації в 2019 році на відповідний коефіцієнт збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, не може вважатися виходом Уряду за межі наданих йому повноважень.
З огляду на чинне правове регулювання в правовідносинах щодо пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії:
1)показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, який застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема при її призначенні;
2)показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, який застосовується для цілей індексації пенсій, (який визначається відповідно до п. 5 Порядку № 124).
Суд відхиляє аргументи позивача щодо дискримінації певних пенсіонерів в залежності від року виходу на пенсію.
В контексті спірних правовідносин визначальним є не рік виходу на пенсію, а те, чи перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як складову формули визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії конкретної особи.
В результаті перерахунку пенсії для цілей індексації підвищується розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є меншою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році.
Водночас розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є більшою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, не підвищується в результаті перерахунку пенсії для цілей індексації.
Заробітна плата, з якою обчислений розмір пенсії ОСОБА_1 , визначені із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 9118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації в 2022 році (6186,32 грн) та в 2023 році (7405,03 грн).
Як наслідок, в результаті перерахунків пенсії ОСОБА_1 для забезпечення її індексації з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року його пенсія не збільшилась, у зв`язку з чим йому були встановлені відповідні доплати (135,00 грн з 01 березня 2022 року та 100,00 грн з 01 березня 2023 року).
Суд не приймає посилання позивача на Порядок № 795, оскільки останній втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», а тому він не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
До того ж, діючи в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені Конституцією і законами України, Кабінет Міністрів України не позбавлений можливості замінювати визначений ним механізм індексації пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058.
Суд відхиляє аргументи позивача щодо запровадження Урядом іншого механізму індексації пенсій, призначених відповідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнення з військової служби, та деяких інших осіб», ніж той, що встановлений для індексації пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, оскільки йдеться про різні види пенсії.
З приводу посилання позивача на висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений в п. 56 постанови від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, про те, що в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи, суд зауважує, що цей висновок був сформульований за інших фактичних обставин, ніж ті, що виникли у справі, яка розглядається.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22 березня 2023 року у справі № 154/3029/14-ц вказала на те, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.
З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду в кожній конкретній справі.
Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово наголошувала, що для цілей застосування приписів процесуальних законів щодо подібності правовідносин важливо встановити критерії її визначення. Слово «подібний» в українській мові має такі значення: такий, який має спільні риси з ким-, чим-небудь, схожий на когось, щось; такий самий; такий, як той (про якого йде мова). Тому термін «подібні правовідносини» може означати як правовідносини, що мають лише певні спільні риси з іншими, так і правовідносини, що є тотожними з ними, тобто такими самими, як інші.
З приводу твердження позивача про протиправне позбавлення його права власності на індексацію, яке виникло внаслідок легітимних очікувань застосування Закону № 1058 у певний спосіб, суд зазначає наступне.
Очікування, про які вказує позивач, не можуть вважатися легітимними допоки не буде доведено їх виникнення відповідно до закону або практики правозастосування, що склалася.
З моменту призначення позивачу пенсії Законами № 1058 і № 1282 було визначено, що порядок індексації пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, а Порядок № 124, в тому числі його п. 5, був чинним і підлягав застосуванню. Як наслідок, для позивача мало бути передбачуваним, що при перерахунку пенсії для цілей індексації застосовуватиметься, з-поміж іншого, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, а також про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, не підлягають задоволенню.
Оскільки суд відмовив у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, позовні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2022 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2022 року, а також зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2023 року, (які за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту), також не підлягають задоволенню.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду про часткове задоволення позову не спростовують.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 23 лютого 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2024 |
Оприлюднено | 26.02.2024 |
Номер документу | 117214533 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Коваленко Н.В.
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.