Рішення
від 01.02.2024 по справі 334/8699/23
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 01.02.2024

Справа № 334/8699/23

Провадження № 2/334/267/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2024 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого суддіДобрєва М.В.,

за участю секретаря Зайцевої С.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Якимівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Уколов Сергій Анатолійович про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Якимівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Уколов Сергій Анатолійович про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 94 роки, померла знайома позивачки - ОСОБА_2 , про що 18.04.2023 року Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , на підставі рішення Ленінського районного суду м.Запоріжжя у справі №334/2677/23 про встановлення факту смерті.

Померла ОСОБА_2 на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом, до складу якої увійшла квартира АДРЕСА_2 ., що підтверджується заповітом ОСОБА_2 від 18.01.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Якимівського районного нотаріального округу Запорізької області Уколовим С.А.

З інформаційних джерел позивачці було відомо, згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», в редакції із змінами чинними на дату смерті спадкодавця та отримання свідоцтва про смерть було встановлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Таким чином, строк прийняття спадщини за заповітом, на думку позивачки, спливав 27 липня 2023 року.

До 25.06.2023 року позивачка разом з неповнолітніми дітьми перебувала під тимчасовим захистом, як біженець, у Республіці Польща.

07.07.2023 року позивачка звернулась із заявою до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А., щодо подання заяви про прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_2 від 18.01.2020 року. Нотаріус повідомив, що позивачка пропустила строк для подання заяви та нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини.

Враховуючи зазначені вище обставини позивач просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, терміном в чотири місяці.

Ухвалою від 03.10.2023 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд у порядку загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі відповідача.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Третя особа в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла знайома позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 18.04.2023 року, серії НОМЕР_1 , виданим Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис за №134.

Померла ОСОБА_2 на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом, до складу якої увійшла квартира АДРЕСА_2 ., що підтверджується заповітом ОСОБА_2 від 18.01.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Якимівського районного нотаріального округу Запорізької області Уколовим С.А.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

У встановлений законом шестимісячний строк позивач ОСОБА_1 не звернулась до нотаріальної контори для оформлення права на спадщину, а звернулась лише 07.07.2023 року до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А., у зв`язку з цим отримала постанову про відмову через пропуск строку.

Відповідно до ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку у шість місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. За заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач якспадкоємець зазаповітом,має правона зазначенувище спадщину,однак неможе оформитисвої права,так яку передбаченийзаконом строксвоєчасно незвернувся донотаріальної конториіз заявоюпро прийняттяспадщини,оскільки узв`язкуз збройноюагресією російськоїфедерації позивачразом знеповнолітніми дітьми перебувала під тимчасовим захистом, як біженець, у Республіці Польща.

Враховуючи те, що в законі не міститься визначення поняття поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, суд виходить з конкретних обставин справи. Суд вважає, що причини пропуску строку, вказані у позові є поважними, через які позивач не зміг реалізувати своє право на подачу заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини у встановленому законом порядку.

Виходячи з наведеного суд вважає, що наявні законні підстави для задоволення позовних вимог. В позовній заяві позивач просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю у чотири місяці, тому суд вважає за доцільне надати йому такий строк - чотири місяці, з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 263-266, 273 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Якимівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Уколов Сергій Анатолійович про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тривалістю чотири місяці, з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Добрєв М. В.

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення01.02.2024
Оприлюднено27.02.2024
Номер документу117219025
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —334/8699/23

Рішення від 01.02.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Добрєв М. В.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Добрєв М. В.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Добрєв М. В.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Добрєв М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні