Ухвала
від 26.02.2024 по справі 155/15/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/15/24 Провадження №2-о/155/39/24

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.02.2024 м. Горохів

Горохівський районний суд Волинської області в складі: головуючого судді Санакоєва Д.Т., за участю секретаря судових засідань Федонюк О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області цивільну справу за заявою адвоката Богоноса Ігоря Михайловича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: ОСОБА_2 ,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Богонос І.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина. Оскільки спадкодавець потребував стороннього догляду, то заявник разом із заінтересованою особою сестрою ОСОБА_2 , спільно проживали із спадкодавцем в АДРЕСА_1 . Крім того, зазначає, що заінтересована особа спадщину прийняла і оформила частину спадкового майна, а іншу частину - земельну ділянку кадастровий номер 0720885800:01:001:0093, площею 2,0347, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, за домовленістю мав оформити заявник. Однак, у зв`язку із хворобою заявник не зміг оформити спадкове майно. Згідно роз`яснення приватного нотаріуса для оформлення спадщини заявнику необхідно в судовому порядку поновити строк для прийняття спадщини або встановити факт, що він проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини. У зв`язку з вищенаведеним, заявник просить суд встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Відповідно до частини сьомої статті 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Перелік фактів, що встановлюються судом при розгляді справи, визначено частиною першою статті 315 ЦПК України, який не є вичерпним. Так, згідно із частиною другою цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц (провадження № 14-139цс18).

Як вбачається з роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до пунктів 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду № 336/709/18-ц від 07.11.2018 року, зокрема зазначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Із довідки, яка міститься в матеріалах справи, виданої виконавчим комітетом Берестечківської міської ради №449 від 09.09.2021 вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 до дня смерті постійно проживав в АДРЕСА_1 , спільно із сином ОСОБА_1 . Спадкодавці ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у шлюбі мали дітей: ОСОБА_2 , сина ОСОБА_1 , сина ОСОБА_7 .

Однак, із матеріалів спадкової справи №89/2023, заведеної 03.08.2023 року вбачається, що заінтересована особа ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом.

Крім того, із матеріалів спадкової справи вбачається, що крім ОСОБА_2 , спадкоємцем майна померлого ОСОБА_9 є ОСОБА_7 , який відмовився від прийняття спадщини, однак не в шестимісячний строк передбачений законом.

Із довідки, що міститься в матеріалах спадкової справи №456 від 23.12.2022 року вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 до дня смерті постійно проживав в АДРЕСА_1 , спільно із дочкою ОСОБА_2 .

Оскільки заявлені вимоги безпосередньо пов`язані з виникненням у заявника права на отримання та оформлення спадщини, рішення у даній справі може вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , тому зазначений в заяві факт підлягає доведенню в порядку позовного провадження за участю спадкоємців померлої особи за місцезнаходженням спадкового майна.

З огляду на вказане, в даному випадку вбачається спір про право, що виключає розгляд вказаної заяви в порядку окремого провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Оскільки судом встановлено наявність спору про право, який повинен вирішуватись в порядку позовного провадження з використанням відповідних процесуальних інститутів позовного провадження, тому подана заява підлягає залишенню без розгляду.

На підставі викладеного та керуючись статтями 260, 293, 315 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Заяву адвоката Богоноса Ігоря Михайловича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: ОСОБА_2 - залишити без розгляду.

Роз`яснити заявнику положення частини шостої статті 294 Цивільного процесуального кодексу України про те, що він має право подати до суду позов на загальних підставах, які визначені цим Кодексом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручене у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали виготовлено 26.02.2024 року.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Д.Т.Санакоєв

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення26.02.2024
Оприлюднено28.02.2024
Номер документу117227453
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —155/15/24

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Санакоєв Д. Т.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Санакоєв Д. Т.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Санакоєв Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні